Постанова
від 29.04.2013 по справі 825/1339/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 825/1339/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Заяць О.В.,

при секретарі Музика С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О., треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рада адвокатів Чернігівської області, Рада адвокатів України в особі голови ради Ізовітової Лідії Павлівни про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О., треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рада адвокатів Чернігівської області, Рада адвокатів України в особі голови ради Ізовітової Лідії Павлівни, в якому просить: визнати протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О. (місцезнаходження: АДРЕСА_1) щодо державної реєстрації Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1) проведену 25 березня 2013 року, згідно запису реєстраційної дії № 1 064 102 0000 010131; скасувати державну реєстрацію Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1) проведену 25 березня 2013 року, згідно запису реєстраційної дії № 1 064 102 0000 010131; зобов'язати державного ресстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцеву Г.О. (місцезнаходження: АДРЕСА_1) внести запис про скасування державної реєстрації Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 25 березня 2013 року державним реєстратором Виконавчого комітету Чернігівської міської ради було зареєстровано Раду адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 1647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1). Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року №5076-УІ організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України. Таким чином Рада адвокатів Чернігівської області є однією із форм адвокатського самоврядування. Порядок створення та діяльності Ради регулюється Законом як спеціальним нормативно-правовим актом. Відповідно до частини 7 статті 48 Закону рада адвокатів регіону є юридичною особою. Юридична особа вважається створеною з дня її реєстрації. Повноваження і порядок роботи ради регіону визначається Законом та положенням про раду адвокатів регіону, яке є її установчим документом. Відповідно до частини 8 статті 48 Закону установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою Адвокатів України.

В результаті неправомірних дій відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено недостовірну інформацію про Раду адвокатів Чернігівської області реєстрація якої відбулась з порушенням чинного законодавства.

Позивач є адвокатом (Свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 від 22.05.2008 року видане Чернігівською обласною КДКА). Відповідно до законодавства Рада адвокатів Чернігівської області представляє інтереси адвокатів Чернігівської області. Вважає, що наявність у Єдиному державному реєстрі недостовірної інформації про Раду адвокатів Чернігівської області порушує права та законні інтереси позивача як адвоката Чернігівської області, інтереси якого Рада адвокатів Чернігівської області має представляти.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що при реєстрації Ради адвокатів Чернігівської області він діяв на підставі та в межах чинного законодавства України. Тому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи - Ради адвокатів Чернігівської області в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представники третьої особи - Ради адвокатів України в судовому засіданні просили суд позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.

ОСОБА_1 є адвокатом, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 (а.с. 11).

25 березня 2013 року державним реєстратором виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевою Г.О. було зареєстровано Раду адвокатів Чернігівської області, код ЄДРПОУ 38647486, місцезнаходження юридичної особи: 14000, Чернігівська область, м. Чернігів, Деснянський район, вул. Горького, буд. 1. (а.с. 10).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Згідно статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб. У разі утворення юридичної особи на підставі модельного статуту в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи проставляється відповідна відмітка з посиланням на типовий установчий документ.

Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 27 вищезазначеного Закону, підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

З навединих вище норм вбачається, що реєстраційний орган повинен перевіряти відсутність підстав для відмови в державній реєстрації юридичної особи та при наявності таких підстав приймає рішення про відмову в державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» правовою основою діяльності адвокатури України є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України.

Частиною першою статті 46 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України.

Згідно частини четвертої статті 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рада адвокатів регіону: 1) представляє адвокатів регіону; 2) складає порядок денний, скликає та забезпечує проведення конференції адвокатів регіону; 3) забезпечує виконання рішень конференції адвокатів регіону, здійснює контроль за їх виконанням; 4) здійснює інформаційно-методичне забезпечення адвокатів регіону, сприяє підвищенню їх кваліфікації; 5) приймає присягу адвоката України; 6) визначає представників адвокатури до складу конкурсної комісії з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги; 7) сприяє забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів; 8) розпоряджається коштами та майном відповідно до затвердженого кошторису; 9) забезпечує в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України; 10) утворює комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги; 11) виконує інші функції відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з'їзду адвокатів України.

Відповідно до частини восьмої вищезазначеної статті, установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою адвокатів України.

Згідно частини четвертої статті 55 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Рада адвокатів України: 1) складає порядок денний, забезпечує скликання та проведення з'їзду адвокатів України; 2) визначає квоту представництва, порядок висування та обрання делегатів конференції адвокатів регіонів, з'їзду адвокатів України; 3) забезпечує виконання рішень з'їзду адвокатів України; 4) здійснює організаційне, методичне, інформаційне забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України, здійснює контроль за діяльністю рад адвокатів регіонів щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України та надання витягів з нього; 5) затверджує регламент конференції адвокатів регіону, положення про раду адвокатів регіону, положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, положення про ревізійну комісію адвокатів регіону, положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги; 6) встановлює розмір та порядок сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, забезпечує їх розподіл і використання (якщо з'їздом адвокатів України прийнято рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування та визначено напрями їх використання); 7) визначає розмір відрахувань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури на забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури; 8) сприяє діяльності рад адвокатів регіонів, координує їх діяльність; 9) сприяє забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів; 10) приймає рішення про розпорядження коштами і майном Національної асоціації адвокатів України відповідно до призначень коштів і майна, визначених статутом Національної асоціації адвокатів України та рішеннями з'їзду адвокатів України; 11) розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність рад адвокатів регіонів, їх голів, скасовує рішення рад адвокатів регіонів; 12) визначає друкований орган Національної асоціації адвокатів України; 13) забезпечує ведення офіційного веб-сайту Національної асоціації адвокатів України; 14) виконує інші функції відповідно до цього Закону та рішень з'їзду адвокатів України.

Статтею 56 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що Голова Ради адвокатів України за посадою є головою Національної асоціації адвокатів України.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідно до витягу з протоколу Установчого з'їзду адвокатів України від 17 листопада 2012 року, на виконання положення пункту 1 частини 7 статті 54 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відповідно до положень пункту 5 розділу X зазначеного Закону було обрано головою Ради адвокатів України та головою Національної асоціації адвокатів України Ізовітову Лідію Павлівну та затверджено статут недержавної некомерційної професійної організації «Національної асоціації адвокатів України»

Крім того, встановлено, що Національна асоціація адвокатів України, зареєстрована як юридична особа (індефікаційний код 38488439, 01021, м. Київ, Печерський р-н, вул. Кловський Узвіз, буд. 7, літ А, офіс 6), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наявного в матеріалах справи.

Відповідно до довідки від 24 квітня 2013 року, яка міститься в матеріалах справи, Ради адвокатів України не є юридичною особою та не має власної печатки.

В довідці від 24 квітня 2013 року зазначено, що положення про Раду адвокатів Чернігівської області Радою адвокатів України не затверджувалось.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що положення про Раду адвокатів Чернігівської області не затверджено особою, яка наділена необхідними повноваженнями, а тому не могло бути взяте до уваги при реєстрації юридичної особи Державним реєстратором виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевою Г.О.

Між тим, положення про раду адвокатів регіону є установчим документом та є обов'язковим для проведення державної реєстрації юридичної особи (стаття 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»), вказане положення повинне містити відомості передбачені законодавством (частина 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»), в даному випадку положення повинне бути затверджене Радою адвокатів України (стаття 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), відсутність цих відомостей є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації (пункт 2 частини 1 статті 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Тобто, державний реєстратор не перевірив відповідність установчого документу юридичної особи (Ради адвокатів Чернігівської області) вимогам Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», та не відмовив у проведенні реєстрації юридичної особи, як того вимагає стаття 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Також суд бере до уваги, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суд погоджується з доводами позивача стосовного того, що наявність у Єдиному державному реєстрі недостовірної інформації про Раду адвокатів Чернігівської області порушує права та законні інтереси позивача як адвоката Чернігівської області, інтереси якого Рада адвокатів Чернігівської області має представляти, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О., треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рада адвокатів Чернігівської області, Рада адвокатів України в особі голови ради Ізовітової Лідії Павлівни необхідно задовольнити в повному обсязі. Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О., треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рада адвокатів Чернігівської області, Рада адвокатів України в особі голови ради Ізовітової Лідії Павлівни задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцевої Г.О. (місцезнаходження: Коцюбинського, 82, м. Чернігів) щодо державної реєстрації Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1) проведену 25 березня 2013 року, згідно запису реєстраційної дії № 1 064 102 0000 010131.

Скасувати державну реєстрацію Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1) проведену 25 березня 2013 року, згідно запису реєстраційної дії № 1 064 102 0000 010131.

Зобов'язати державного ресстратора виконавчого комітету Чернігівської міської ради Рязанцеву Г.О. (місцезнаходження: АДРЕСА_1) внести запис про скасування державної реєстрації Ради адвокатів Чернігівської області (ідентифікаційний код: 38647486, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Горького, буд. 1).

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Заяць

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.04.2013
Оприлюднено08.05.2013
Номер документу30945134
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/1339/13-а

Ухвала від 07.04.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Ухвала від 19.09.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 19.09.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 16.10.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 02.10.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 02.10.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 07.04.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Ухвала від 18.03.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

Ухвала від 25.03.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Ухвала від 18.03.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Стрелець Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні