Постанова
від 21.05.2013 по справі 2а-17448/12/2670
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-17448/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Маслія В.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Бібко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «ІТ-Інвест» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «ІТ-Інвест» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 березня 2013 року в задоволенні адміністративного позову ПП «ІТ-Інвест» до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, співробітниками ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ДПС було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ПП «ІТ-Інвест» за І квартали 2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 27 серпня 2012 року за № 5599/15-1-32731760.

Під час перевірки встановлено, що підприємством порушено п. 3 розділу 4 XX Податкового кодексу України в результаті чого занижено грошове зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 678 557, 00 грн.

На підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0013541501 від 18 вересня 2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 14 598 196, 00 грн. з них за основним платежем на суму 11 678 557, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2 919 639, 00 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, ПП «ІТ-Інвест» було подано до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ДПС декларацію з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 у якій задекларовано доходи (рядок 1), що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у розмірі 10 513 970, 00 грн.

Згідно з додатком ЦП до декларації з податку на прибуток за II-IV квартали 2011 року збиток задекларований товариством від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами становить 74 149 565, 00 грн.

Позивачем у рядку 3.3 «від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) періоду» додатку ЦП (вх. ДПІ за № 9047628425 від 09 серпня 2012 року) до декларації з податку на прибуток за І півріччя 2012 року зазначило показник у розмірі 74 149 565, 00 грн.

До податкового обліку операцій з цінними паперами позивача входить облік цінних паперів, придбаних товариством до 01 квітня 2011 року, тобто до набрання законної сили Розділом III «Податок на прибуток підприємств», а саме з червня 2006 року по грудень 2010 року.

Відповідно до п. 150.1 статті 150 ПК України - якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Отже, п. 150.1 статті 150 ПК України регулює порядок відображення результатів розрахунку саме об'єкта оподаткування платника податку.

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 статті 134 ПК - України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

При цьому до складу доходів платника податку включається відповідно до п. 153.8 статті 153 ПК України позитивний результат від операцій з цінними паперами за звітний період (прибуток). Цей результат включається до доходів у податковій декларації з податку на прибуток підприємства (рядок 03 ІД), що містить дані Додатка ІД Декларації, що в свою чергу включає прибуток від торгівлі цінними паперами (рядок 03.20 Додатка ЦП Декларації).

Натомість, приписами п. 153.8 статті 158 ПК України визначено що, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Отже, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що від'ємний фінансовий результат по операціях з цінними паперами не включається до складу витрат платника податку у звітному податковому періоді і тим самим не впливає на розмір об'єкта оподаткування платника податку. Такий від'ємний фінансовий результат буде зменшувати лише фінансовий результат від операцій з цінними паперами у наступних податкових періодах і буде погашатись в наступних податкових періодах за рахунок доходів від відчуження цінних паперів.

Посилання на статтю 150 ПК України наведено в п. 153.8 ст. 153 ПК України лише для того, щоб по аналогії врегулювати порядок врахування від'ємного фінансового результату по операціях з цінними паперами.

Отже, і застосовувати порядок, визначений у статтею 150 ПК України, до врахування від'ємного фінансового результату по операціях з цінними паперами треба у такому розумінні: якщо за підсумками податкового року витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного результату.

Також, податковий орган в акті перевірки, посилаючись на п. 3 підрозділу 4 Розділу XX ПК України, встановив, що позивач, як платник податків з доходом за 2011 рік більше 1 мільйона гривень, у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за звітні періоди 2012-2015 років (починаючи із звітного періоду І півріччя 2012 року) повинен враховувати лише 25 відсотків суми від'ємного фінансового результату операції з цінними паперами та деривативами.

Разом з тим, п. 3 підрозділу 4 Розділу XX ПК України регулює порядок відображення у 2011 - 2015 роках від'ємного значення об'єкта оподаткування, яке міститься в рядку декларації про від'ємне значення об'єкта оподаткування за попередній податковий період. А до складу цього від'ємного значення об'єкта оподаткування згідно норм п. п. 134.1 статті 134, п. 153.8 статті 153 ПК України від'ємний фінансовий результат по операціях з цінними паперами не входить.

В разі проведення операцій з цінними паперами, від'ємний фінансовий результат від операцій з торгівлі цінними паперами не може бути перенесений на витрати в такому ж самому порядку, як від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток з тієї причин, що даний від'ємний фінансовий результат за своєю суттю є витратами на придбання цінних паперів, що були понесені в минулих податкових періодах.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що податковий орган під час перевірки та винесенні податкового повідомлення-рішення, застосовуючи положення п. 3 підрозділу 4 Розділу XX ПК України, підміняє поняття «від'ємне значення об'єкта оподаткування» та «від'ємний фінансовий результат» і тлумачить цю норму ПК України на свою користь, порушуючи при цьому права платника податків.

Крім того, податковим органом ігнорується положення п. 4 підрозділу 4 розділу XX ПК України, згідно якої операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом III цього Кодексу, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів.

Як зазначалось вище, до податкового обліку операцій з цінними паперами позивача входить облік цінних паперів, придбаних товариством до 01 квітня 2011 pоку, тобто до набрання законної сили розділом III «Податок на прибуток підприємств».

На момент придбання таких цінних паперів діяли норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Так, абзацом другим пп. 7.6.1 п. 7.6 статті 7 зазначеного Закону встановлено, що якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.

Відповідно до п. 6.1 статті 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Слід зазначити, що норми наведеного п. 6.1 статті 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у 2010 році діяли з урахуванням особливостей, встановлених п. 22.4 статті 22 цього Закону (у складі валових витрат платника податку враховується 20 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке утворилося станом на 1 січня 2010 року).

Враховуючи зазначене, колегія суддів встановила, що цінні папери, придбані позивачем до 01 квітня 2011 pоку, мають обліковуватися згідно правил Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яким жодних обмежень щодо відображення від'ємного фінансового результату не передбачалось.

Також, дослідивши надані позивачем документи, що стали підставою для включення ним до від'ємного фінансового результату звітного періоду по кожному виду цінних паперів суму в розмірі 100 % від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, які рахувалися станом на 01 січня 2012 року, суд встановив, що у складі від'ємного фінансового результату з торгівлі ЦП станом на 31 грудня 2011 року міститься від'ємний фінансовий результат, сформований станом на 01 квітня 2011 року за рахунок витрат на придбання ЦП, у тому числі і витрат на придбання ЦП, які не були продані протягом попередніх звітних періодів, тобто до 01 квітня 2011 року.

А тому, даний від'ємний фінансовий результат з торгівлі акціями та векселями перенесений та відображений у додатку ЦП до декларації за I півріччя 2012 року як від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) року, що відповідає вимогам п. 153.8 статті 153 ПК України.

Отже, зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток було здійснено відповідачем неправомірно, що свідчить про протиправність та необґрунтованість прийнятого ним податкового повідомлення-рішення № 0013541501 від 18 вересня 2012 року, у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.

Таким чином, при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.

Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «ІТ-Інвест» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 березня 2013 року - скасувати та ухвалити нову.

Адміністративний позов Приватного підприємства «ІТ-Інвест» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби № 0013541501 від 18 вересня 2012 року.

Судові витрати, що складаються з судового збору в сумі 2 146, 00 грн. та 1 147, 00 грн., стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «ІТ-Інвест» (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 31-33; ідентифікаційний код: 32731760).

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Маслій В.І.

Чаку Є.В.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.05.2013
Оприлюднено21.05.2013
Номер документу31307482
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-17448/12/2670

Ухвала від 24.12.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Блажівська Н.Є.

Ухвала від 31.03.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Вербицька О.В.

Ухвала від 15.01.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Блажівська Н.Є.

Постанова від 21.05.2013

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Файдюк В.В.

Постанова від 21.05.2013

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Файдюк В.В.

Постанова від 22.03.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Федорчук А.Б.

Ухвала від 21.12.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Федорчук А.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні