Рішення
від 11.03.2009 по справі к7/160-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

К7/160-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

10.03.09р.

Справа № К7/160-08

За позовом  Криничанського районного товариства з обмеженою відповідальністю по агропромисловому будівництву "Агробуд", смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області 

До  Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд", м. Дніпропетровськ

Третя особа з самостійними  вимогами на предмет спору: Закрите акціонерне товариство "Агропромбуд", смт. Широке  Дніпропетровської області 

Про визнання недійсним рішення конференції

                                                                                                                      Суддя  Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: представник Серебрякова Т.П., дов. від 21.01.2009р. № 4, представник Кротенко І.В., дов. від 21.01.2009р. № 5;

від третьої особи: голова правління Болокан В.К., протокол від 20.09.2004р., представник Леонтенко В.В., дов. № 1 від 05.05.2008р.  

                                                      СУТЬ СПОРУ:

Криничанське районне товариство з обмеженою відповідальністю по агропромисловому будівництву "Агробуд" (смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області) просить визнати недійсним рішення конференції Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" (м. Дніпропетровськ) від 27.11.2008р., яке оформлене протоколом № 27/11-08, яким змінено склад засновників, внесено зміни до статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд", обрано раду Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" та голову ради та прийнято рішення про державну реєстрацію статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" в новій редакції.    

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, як і інші засновники Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд", не був належним чином повідомлений про день, час та місце проведення конференції, її порядок денний; конференція проводилася не за місцем державної реєстрації відповідача, що є порушенням ст. 43 Закону України "Про господарські товариства"; конференція проведена за відсутності кворуму, оскільки, за розрахунком позивача, на конференції були присутні 55, 56% засновників; на думку позивача, відповідач не мав права приймати нових юридичних осіб до складу засновників, а тільки в якості членів Об'єднання; конференцією затверджено статут в новій редакції, однак не вирішено питання внесення змін до установчого договору. Позивач розцінює даний спір як корпоративний спір.

Згідно ухвали господарського суду від 16.02.2009р. прийнята позовна заява третьої особи - Закритого акціонерного товариства "Агропромбуд" (смт. Широке  Дніпропетровської області), яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, з огляду на що статус  Закритого акціонерного товариства "Агропромбуд" змінено з третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на третю особу з самостійними вимогами на предмет спору.

Третя особа з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, що надійшла до господарського суду Дніпропетровської області 26.02.2009 року,  просить:

- визнати недійсним та скасувати пункт перший рішення конференції засновників Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" № 27/11-08 в частині включення до складу засновників  Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" Приватної виробничої фірми "Агроцентр" та Приватного підприємства "ЕВАНС-2008";

- визнати недійсним та скасувати пункт другий рішення № 27/11-08 від 27.11.2008р. конференції засновників Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" про внесення змін до статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд", виклавши його в новій редакції;

- визнати недійсним та скасувати пункт третій рішення № 27/11-08 від 27.11.2008р.  конференції засновників Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" про:

- призначення Карпенка Михайла Михайловича Головою Ради - Головою Об`єднання з правом першого підпису фінансових та банківських документів Об`єднання;

- обрання Ради Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" у складі:

Голова Ради - Голова Об`єднання - Карпенко Михайло Михайлович.

Членів Ради:

Чумаченко Микола Володимирович - голова правління ЗАТ "Верхньодніпровський райагробуд";

Проценко Олександр Сергійович - голова правління ЗАТ "Павлоградський райагробуд";

Шаркевич Григорій Ілліч - директор ТОВ "Синельниківський райагробуд";

Шевченко Василь Іванович - голова правління ЗАТ "Царичанський райагробуд";

Джека Микола Михайлович - голова правління ЗАТ "Васильківський комбінат промбудматеріалів";

Яригін Володимир Сергійович - директор Павлоградського  заводу силікатної цегли.

- визнати недійсним та скасувати пункт четвертий рішення № 27/11-08 від 27.11.2008р. конференції засновників Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" про реєстрацію статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" в новій редакції у встановленому чинним законодавством порядку.

Позовні вимоги третьої особи мотивовані тим, що згідно положень статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" засновниками Об'єднання є виключно ті підприємства, які підписали установчий договір і зазначені як в ньому, так і в статуті, як засновники. Інші підприємства можуть входити до складу Об'єднання лише як члени Об'єднання на умовах укладених господарських договорів про взаємовідносини з Об'єднанням і тільки після сплати членського внеску. Як на підстави визнання недійсним та скасування рішення конференції засновників Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" від 27.11.2008 р. про внесення змін до статуту Об`єднання "Дніпрооблагропромбуд" шляхом викладення його в новій редакції та рішення про реєстрацію статуту в новій редакції, третя особа посилається на ті обставини, що внесені зміни до статуту Об'єднання, зокрема п.3.1. (створення Об'єднання з метою отримання прибутку), п.3.4. (право Об'єднання від власного імені укладати будь-які угоди або контракти, брати кредити, набувати майнові та немайнові права та нести обов'язки), п.3.5 (право Об'єднання здійснювати будь-яку зовнішньоекономічну діяльність), п.3.6. (право Об'єднання укладати будь-які угоди стосовно нерухомого майна), свідчать про фактичну реорганізацію Об'єднання в господарське товариство, незважаючи на збереження назви, що суперечить меті створення та діяльності об'єднань підприємств. На думку третьої особи, не відповідають вимогам законодавства положення нової редакції статуту про те, що нова редакція статуту є єдиним засновницьким документом (п.1.5.), членство в Об'єднанні може бути тимчасово призупинено (п.4.6.), допускається накладення дисциплінарного стягнення у вигляді виключення чи призупинення членства в Об'єднанні  (п.4.7.), про статус Ради Об'єднання та її склад (п.9.1.). Третя особа вважає, що Об'єднання було утворене і існує як асоціація, отже є договірним об'єднанням, яке створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих або управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. Третя особа вбачає підстави для визнання недійсним та скасування рішення конференції про призначення Голови Ради –Голови Об'єднання, про обрання Ради Об'єднання, оскільки Рада обрана у складі семи осіб, в той час як за положеннями статуту Об'єднання до Ради входять по одному представнику від кожного засновника, яких фактично на час проведення конференції було дванадцять. Голова Ради –Голова Об'єднання взагалі не є представником жодного підприємства-засновника. Не обрано до складу Ради Об'єднання і представника третьої особи.

Відповідач позов позивача та третьої особи не визнає. Відповідач зазначає, що його організаційно-правова форма –об'єднання підприємств, а тому порядок скликання та проведення конференцій (загальних зборів) відповідача не регулюється нормами Закону України "Про господарські товариства" та нормами Цивільного та Господарського кодексів України, які регулюють діяльність господарських товариств. Статут відповідача не передбачає періодичність, порядок скликання конференції, строк отримання повідомлення про призначення конференції та її порядок денний. Як правило, скликання засновників Об'єднання проводиться шляхом відправлення телефонограм підприємствам-засновникам. Відповідач стверджує, що засновники (учасники, члени) відповідача були завчасно повідомлені про проведення конференції. Відповідач не згоден з розрахунком кворуму конференції, наданим позивачем. Відповідач зазначає, що шість юридичних осіб-засновників Об'єднання ліквідовані без правонаступника, тому при визначенні кворуму конференції вони не повинні враховуватися. Відповідач не погоджується з доводами третьої особи, що Об'єднання має право діяти на підставі лише установчого договору, а не статуту, зазначає, що засновницький (установчий) договір є рішенням про створення юридичної особи, а ст. 120 ГК України передбачає статут як установчий документ. Установчим договором про створення відповідача передбачено, що відповідач є юридичною особою, яка діє на підставі статуту. Відповідач вважає, що права та охоронювані законом інтереси третьої особи та позивача рішеннями, прийнятими на конференції від 27.11.2008р., не порушені, а самі рішення прийняті в межах повноважень, визначених статутом.

Розгляд справи відкладався з 22.01.2009р. на 03.02.2009р., з 03.02.2009р. на 10.02.2009р.

В судовому засіданні 10.02.2009р. оголошено перерву на 11.02.2009р.

Розгляд справи відкладався з 11.02.2009р. на 26.02.2009р., з 26.02.2009р. на 10.03.2009р.

Згідно ухвали господарського суду від 11.02.2009р., винесеної головою суду Парусніковим Ю.Б., строк вирішення спору продовжено терміном на один місяць.

В судовому засіданні 10.03.2009р. за погодженням представників сторін, третьої особи оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін, третьої особи господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно п.3.1. статуту Об'єднання "Дніпрооблагропромбуд" (надалі –Об'єднання), затвердженого постановою № 2 конференції засновників Об'єднання "Дніпрооблагропромбуд" від 19.09.2006р., державна реєстрація змін до установчих документів проведена 12.03.2007р., номер запису 12241050001006181, який діяв за станом на 27.11.2008р.,  засновниками Об'єднання є вісімнадцять юридичних осіб, в тому числі Криничанське районне товариство з обмеженою відповідальністю по агропромисловому будівництву "Агробуд" (позивач у справі) та Закрите акціонерне товариство "Агропромбуд" (третя особа у справі). 

27 листопада 2008 року проведена конференція засновників (членів, учасників) Об'єднання, про що свідчить протокол конференції № 27/11-08 від названої дати.

В протоколі конференції зазначено, що із вісімнадцяти  засновників (членів, учасників) Об'єднання шість – ліквідовані без правонаступників, дванадцять –повідомлені про день, час та місце проведення конференції та її порядок денний.

Також, згідно протоколу на конференції присутні засновники (члени) Об'єднання, які мають право на участь у конференції, голосування по питанням порядку денного, у сукупності володіють 83, 3334% голосів, а саме: десять юридичних осіб, серед яких і позивач.

Одна юридична особа – засновник на конференцію не з'явилася та одна юридична особа – засновник –третя особа у справі –була присутня на конференції, але без права голосування через відсутність у представника належних доказів в підтвердження відповідних повноважень.

Отже, згідно протоколу конференції у конференції прийняли участь десять засновників (членів, учасників) Об'єднання.

Також в протоколі зазначено про присутність на конференції представників Приватної виробничої фірми "Агроцентр" та Приватного підприємства "ЕВАНС-2008".

Відповідно до питань порядку денного конференцією прийняті рішення:

- по першому питанню порядку денного –про склад засновників (членів, учасників) Об'єднання:

1. Склад засновників (членів, учасників) Об'єднання змінити.

1.1. Виключити у зв'язку з ліквідацією із складу засновників (членів) Об'єднання наступні підприємства: Закрите акціонерне товариство "Петропавлівський райагробуд", Колективне підприємство "Апостолівський комбінат "Промбудматеріали", Закрите акціонерне товариство "Томаківський райагробуд", Новомосковське районне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву "Райагробуд", Закрите акціонерне товариство "П`ятихатський райагробуд", Закрите акціонерне товариство "Васильківський райагробуд";

1.2. Прийняти до складу Об'єднання нових членів: Приватну виробничу фірму "Агроцентр" та Приватне підприємство "ЕВАНС-2008".

1.3. Питання розміру, порядку, форми, строків внесення членських внесків передати на розгляд Ради Об'єднання з наступним затвердженням конференцією.

1.4. Встановити, що засновниками (членами) Об'єднання є наступні юридичні особи:

1. Закрите акціонерне товариство "Верхньодніпровський райагробуд"

2. Закрите акціонерне товариство "Павлоградагропромбуд"

3. Товариство з обмеженою відповідальністю "Синельниківський райагробуд" (колишнє Синельниківське районне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву "Райагробуд")

4. Закрите акціонерне товариство "Царичанський райагробуд"

5. Павлоградський міжколгоспний завод силікатної цегли

6. Закрите акціонерне товариство "Васильківський комбінат промбудматеріалів"

7. Закрите акціонерне товариство "Апостолівський райагробуд"

8. Криничанське районне товариство з обмеженою відповідальністю по агропромисловому будівництву "Агробуд"

9. Закрите акціонерне товариство "Перещепинська пересувна механізована колона № 16"

10. Закрите акціонерне товариство "Агропромбуд"

11. Юр'ївське районне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву "Райагробуд"

12. Товариство з обмеженою відповідальністю по агропромисловому будівництву "ПМК-19"

13. Приватна виробнича фірма "Агроцентр"

14. Приватне підприємство "ЕВАНС-2008".

За прийняття рішення голосувало 9 із 10 представників засновників (членів) Об'єднання, утримався –1 представник.

- по другому питанню порядку денного - про внесення змін до статуту Об'єднання:

2. Внести зміни до статуту Об'єднання, виклавши його в новій редакції. Статут Об'єднання в новій редакції –затвердити.

За прийняття рішення голосувало 11 представників засновників (членів) Об'єднання, утримався –1 представник. Голосування проходило за участю двох нових засновників (членів) Об'єднання, прийнятих до складу Об'єднання рішенням по першому питанню порядку денного.

- по третьому питанню порядку денного - про обрання Ради Об'єднання та Голови Ради – Голови Об'єднання:

3. Постанову Ради про звільнення Ковальова А.Й. з посади Голови Ради –Голови Об'єднання затвердити.

Постанову Ради про призначення Бондаря Анатолія Петровича виконуючим обов'язки Голови Ради –Голови Об'єднання затвердити.

Заяву Бондаря А.П. про переведення його з посади виконуючого обов'язки Голови Ради - Голови Об'єднання на посаду головного інженера задовольнити.

Призначити Карпенка Михайла Михайловича Головою Ради –Головою Об'єднання з правом першого підпису фінансових та банківських документів Об'єднання.

Обрати Раду Об'єднання у складі:

Голова Ради - Голова Об`єднання - Карпенко Михайло Михайлович.

Члени Ради:

Чумаченко Микола Володимирович - голова правління ЗАТ "Верхньодніпровський райагробуд";

Проценко Олександр Сергійович - голова правління ЗАТ "Павлоградський райагробуд";

Шаркевич Григорій Ілліч - директор ТОВ "Синельниківський райагробуд";

Шевченко Василь Іванович - голова правління ЗАТ "Царичанський райагробуд";

Джека Микола Михайлович - голова правління ЗАТ "Васильківський комбінат промбудматеріалів";

Яригін Володимир Сергійович - директор Павлоградського заводу силікатної цегли.

За прийняття рішення голосувало 11 представників засновників (членів) Об'єднання, утримався –1 представник. Голосування проходило за участю двох нових засновників (членів) Об'єднання, прийнятих до складу Об'єднання рішенням по першому питанню порядку денного.

- по четвертому питанню порядку денного - про державну реєстрацію статуту Об'єднання в новій редакції:

4. Зареєструвати статут Об'єднання в новій редакції у встановленому чинним законодавством порядку.

Уповноважити:

Закрите акціонерне товариство "Верхньодніпровський райагробуд"

Товариство з обмеженою відповідальністю "Синельниківський райагробуд"

Приватна виробнича фірма "Агроцентр"

Приватне підприємство "ЕВАНС-2008"

підписати та належним чином оформити свої підписи на статуті Об'єднання в новій редакції,

Голові Ради –Голові Об'єднання Карпенку Михайлу Михайловичу забезпечити державну реєстрацію нової редакції статуту, для чого видати на ім'я уповноважених осіб належним чином оформлену довіреність для здійснення усіх необхідних для цього дій.

За прийняття рішення голосувало 11 представників засновників (членів) Об'єднання, утримався –1 представник. Голосування проходило за участю двох нових засновників (членів) Об'єднання, прийнятих до складу Об'єднання рішенням по першому питанню порядку денного.

Позивач посилається на порушення порядку скликання та проведення конференції від 27.11.2008р., відсутність на конференції кворуму, третя особа посилається на неправомірність прийняття рішенням конференції до складу засновників Об'єднання нових осіб, невідповідність положень затвердженого конференцією статуту у новій редакції вимогам законодавства, що регулює діяльність об'єднань підприємств, неправомірність обрання Ради Об'єднання у обраному складі, що і є причиною спору.

Відповідно до статті 118 Господарського кодексу України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств.

Відповідно до частини третьої статті 119 Господарського кодексу України господарські об'єднання діють на основі установчого договору та/або статуту, який затверджено їх засновниками.

Відповідно ч. 1 ст. 122 ГК України господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання.

Частиною 2 ст. 122 ГК України передбачено, що вищий орган господарського об'єднання (загальні збори учасників) затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього; вирішує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу; утворює виконавчий орган господарського об'єднання відповідно до його статуту чи договору; вирішує фінансові та інші питання відповідно  до  установчих документів господарського об'єднання.

Згідно п.7.2 Статуту об'єднання "Дніпрооблагропромбуд" (в редакції за станом на 27.11.2008р.) органами управління Об'єднання є: конференція засновників; рада об'єднання; правління; ревізійна комісія.

Вищим органом управління Об'єднання є конференція засновників (п.7.4.1 Статуту).

До компетенції конференції належать:

а)  визначення основних напрямків діяльності Об'єднання;

б) затвердження змін та доповнень до Статуту та Установчого договору Об'єднання;

в) затвердження та обрання і звільнення складу Ради Об'єднання, голови Ради, складу Правління Об'єднання, голови правління, складу ревізійної комісії, голови ревізійної комісії;

г) прийняття рішень про припинення діяльності Об'єднання;

д) затвердження рішень Ради Об'єднання про реорганізацію та ліквідацію підприємств, зазначених в п. 3.11.1. та 3.11.2. цього Статуту, та створення нових підприємств;

е) вирішення питання про прийняття в Об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу (п.7.4.2 Статуту).

Конференція скликається один раз у 5 (п'ять) років і вважається правомочною, якщо в ній беруть участь не менше 60 відсотків засновників (учасників). Рішення конференції приймаються простою більшістю голосів її учасників, за винятком питань 5.4.2. „б”, 5.4.2.”г”, 5.4.2.”д”, рішення по яких приймаються не менше ніж 2/3 голосів її учасників (п.7.4.3 Статуту).

Статут Об'єднання не містить положень про порядок повідомлення засновників (членів, учасників) Об'єднання про проведення конференції засновників. Не містить відповідних вимог і законодавство, що регулює діяльність об'єднань підприємств.

З матеріалів справи вбачається, що дванадцять із вісімнадцяти засновників Об'єднання повідомлені про проведення конференції засновників Об'єднання телефонограмою з зазначенням дати, часу та місця проведення конференції, її порядку денного, яка отримана дванадцятьма засновниками Об'єднання, в тому числі позивачем та третьою особою у справі, 17.11.2008р.

В телефонограмі зазначене місце проведення конференції –будинок БК "Лоц-Кам'янський", що розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мільмана, 63.

Оскільки ні законодавство, що регулює питання діяльності об'єднань підприємств, ні Статут Об'єднання не встановлюють порядку скликання конференції засновників (учасників) об'єднання підприємств, повідомлення про проведення конференції, про місце її проведення, позивач та третя особа у справі були повідомлені про проведення конференції, суд не вбачає порушень як законодавства, так і Статуту Об'єднання,  при скликанні конференції.

Як зазначено вище, зі змісту протоколу № 27/11-08 конференції засновників (членів, учасників) Об'єднання від 27.11.2008р. вбачається, що із вісімнадцяти  засновників (членів, учасників) Об'єднання шість –ліквідовані без правонаступників, на конференції присутні засновники (члени) Об'єднання, які мають право на участь у конференції, голосування по питанням порядку денного, у сукупності володіють 83, 3334% голосів, а саме: десять юридичних осіб, серед яких і позивач, одна юридична особа –засновник Юр'ївське районне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву на конференцію не з'явилася та одна юридична особа – засновник –третя особа у справі –була присутня на конференції, але без права голосування через відсутність у представника належних доказів в підтвердження відповідних повноважень. Отже, згідно протоколу у конференції прийняли участь десять засновників (членів, учасників) Об'єднання із вісімнадцяти, визначених Статутом Об'єднання.

Матеріалами справи (довідками, витягами, виписками з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) підтверджується, що шість засновників Об'єднання, а саме: Закрите акціонерне товариство "Петропавлівський райагробуд", Колективне підприємство "Апостолівський комбінат промбудматеріалів", Томаківське районне міжгосподарське підприємство по агропромисловому будівництву "Райагробуд", Новомосковське районне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву "Райагробуд", Закрите акціонерне товариство "П`ятихатський райагробуд", Закрите акціонерне товариство "Васильківський райагробуд" ліквідовані, їх державна реєстрація припинена.

Відповідно, названі підприємства втратили цивільну правоздатність юридичної особи, яка виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до  єдиного  державного реєстру запису про її припинення (ч.4 ст. 91 ЦК України).

З огляду на викладене, правомочність конференції Об'єднання повинна визначатися з урахуванням лише юридичних осіб (засновників), які на час проведення конференції були в установленому порядку зареєстровані юридичними особами, мали цивільну правоздатність та дієздатність, як юридичні особи.

Оскільки таких засновників Об'єднання на час проведення конференції було дванадцять, за умови присутності на конференції десяти, конференція була правомочною (10х100:12= 83, 33%, тобто не менше 60% засновників (учасників)).

Враховуючи викладене, суд відхиляє доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, щодо не повідомлення належним чином про день, час та місце проведення конференції, її порядок денний, проведення конференції не за місцем державної реєстрації відповідача, відсутність кворуму для проведення конференції.

Суд відхиляє посилання позивача на недотримання при проведенні конференції вимог ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", оскільки діяльність об'єднань підприємств не регулюється названим Законом.

Як позивач, так і третя особа в обґрунтування заявлених позовів посилаються на обставини неправомірності прийняття до складу засновників Об'єднання нових юридичних осіб - Приватної виробничої фірми "Агроцентр" та Приватного підприємства "ЕВАНС-2008", вважають, що названі особи могли бути прийнятими лише як члени Об'єднання.

Слід зазначити, що діюче законодавство (ст. 119, ст. 121, ст. 122, ст. 123, ст. 124 ГК України) містить терміни "учасник", "член" об'єднання підприємств та "засновник" господарського об'єднання.

Згідно ч. 3 ст. 119 ГК України господарські об'єднання діють на основі установчого договору та/або статуту, який затверджується їх засновниками.

В решті норм Господарського кодексу України глави "Об'єднання підприємств" зустрічаються лише поняття "учасник об'єднання підприємств" та "член об'єднання", розмежування цих понять відсутнє.

Так, згідно ч.1, ч.2 ст. 121 ГК України підприємства - учасники об'єднання підприємств зберігають статус юридичної особи незалежно від організаційно-правової  форми об'єднання, і на них поширюються положення цього Кодексу та  інших законів щодо регулювання діяльності підприємств. Підприємство - учасник господарського об'єднання має право: добровільно вийти з об'єднання на умовах і в порядку, визначених  установчим договором про його утворення чи статутом господарського об'єднання; бути членом інших об'єднань підприємств, якщо законом, засновницьким договором чи статутом господарського об'єднання не встановлено інше; одержувати від господарського об'єднання в установленому порядку інформацію, пов'язану з інтересами підприємства; одержувати частину прибутку від діяльності господарського об'єднання відповідно до його статуту. Підприємство може мати також інші права, передбачені засновницьким договором чи статутом господарського об'єднання відповідно до законодавства.

Згідно ст. 122 ГК України господарські  об'єднання мають вищі органи управління (загальні  збори  учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання: затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього; вирішує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу; утворює виконавчий орган господарського об'єднання відповідно до його статуту чи договору; вирішує  фінансові та інші питання відповідно до установчих документів господарського об'єднання. Спори, що виникають між учасниками об'єднання, вирішуються в порядку,  передбаченому статутом об'єднання, або в судовому порядку відповідно до закону.

Учасники об'єднання підприємств можуть вносити на умовах і в порядку,  передбачених його установчими  документами, майнові внески (вступні, членські, цільові тощо). Майно передається об'єднанню його учасниками у господарське відання або в оперативне управління на основі установчого договору чи рішення про утворення об'єднання. Об'єднання підприємств не відповідає за зобов'язаннями його учасників, а підприємства-учасники не відповідають за зобов'язаннями об'єднання, якщо інше не передбачено установчим договором або статутом об'єднання (ст. 123 ГК України).

Згідно ст. 124 ГК України підприємства - учасники об'єднання можуть вийти з його складу із збереженням взаємних зобов'язань та укладених договорів з іншими суб'єктами господарювання. Реорганізація  господарського  об'єднання  здійснюється за рішенням   підприємств-учасників. Ліквідація господарського об'єднання провадиться за рішенням    підприємств-учасників. Майно, що залишилося після ліквідації об'єднання, розподіляється  між  учасниками згідно зі статутом об'єднання підприємств чи договором.

З системного аналізу наведених правових норм вбачається, що поняття "засновники" вживається лише на час створення об'єднання підприємств (затвердження установчого договору та/або статуту), в подальшому вживається поняття "учасник" об'єднання.

Статут Об'єднання, в редакції, що діяла на час проведення  конференції від 27.11.2008р., містить поняття як "засновник", так і "член", "учасник" Об'єднання.

Так, пункт 3.1. Статуту встановлює перелік засновників Об'єднання.

Пункт 4.1. Статуту пов'язує мету створення Об'єднання  з розширенням можливостей засновників у виробничому і соціальному розвитку, координацією їх діяльності, вирішенням питань технічного розвитку.

Предмет діяльності Об'єднання визначається відповідно до делегованих засновниками функцій (п.4.2. Статуту).

Пункт 5.5. Статуту засновників і членів Об'єднання визначає учасниками Об'єднання.

Згідно п.5.11. Статуту Об'єднання згідно з делегованими засновниками повноваженнями Об'єднання уповноважене на вчинення відповідних дій.

Згідно п.6.1. Статуту Об'єднання є відкритим добровільним об'єднанням засновників.

Засновниками Об'єднання є юридичні особи, які зазначені в цьому Статуті та установчому договорі, підписали установчий договір про створення Об'єднання (п.6.2. Статуту).

Членами Об'єднання є юридичні особи, які вступили в Об'єднання на умовах укладених господарських договорів про взаємовідносини з ним (п.6.3. Статуту).

Вищим органом управління Об'єднання є конференція засновників (п.7.4.1. Статуту), а правомочність конференції визначається від складу засновників (учасників) (п.7.4.3. Статуту).

Враховуючи положення законодавства щодо учасників об'єднання підприємств, деякі положення Статуту Об'єднання, що діяв за станом на 27.11.2008р., їм не відповідають, неправомірно розмежовують щодо окремих питань діяльності Об'єднання компетенцію засновників та членів Об'єднання, в той час як за імперативними приписами, як засновники об'єднання, так і нові його члени, учасники, є учасниками об'єднання.

04.10.2008р. між Об'єднанням та Приватною виробничою фірмою "Агроцентр", Приватним підприємством "ЕВАНС-2008" укладені договори про організацію взаємовідносин та співробітництво, як того вимагає п. 6.3. Статуту Об'єднання.

Питання погодження зміни складу засновників (членів, учасників) Об'єднання відповідно  до п.7.5.2. Статуту Об'єднання були предметом розгляду Ради Об'єднання та по ним прийняті відповідні рішення.

З огляду на викладене, суд не вбачає порушень законодавства в прийнятті конференцією засновників (членів, учасників) Об'єднання від 27.11.2008р. до складу Об'єднання нових членів з визначенням їх засновниками (членами) Об'єднання, тобто з огляду на приписи законодавства –учасниками Об'єднання.

По другому питанню порядку денного конференція засновників (членів, учасників) Об'єднання від 27.11.2008р. прийняла рішення про внесення змін до Статуту Об'єднання шляхом викладення його в новій редакції та про затвердження Статуту; по четвертому питанню порядку денного –рішення про реєстрацію Статуту Об'єднання в новій редакції у встановленому чинним законодавством порядку.

02.12.2008р. проведена державна реєстрація змін до установчих документів Об'єднання - нової редакції Статуту Об'єднання, затвердженої конференцією засновників  Об'єднання 27.11.2008р., номер запису 12241050013006181.

Згідно п.3.1. нової редакції Статуту Об'єднання є прибутковою господарською організацією згідно чинного законодавства та ставить своєю метою отримання прибутку.

Згідно п.3.4. нової редакції Статуту Об'єднання має право від власного імені укладати будь-які угоди або контракти; наймати будь-яких юридичних та фізичних осіб по контракту чи на іншій цивільно-правовій основі, з метою виконання намічених завдань та функцій; брати короткострокові та довгострокові позики в національній та іноземній валютах; набувати майнових і немайнових прав та нести обов'язки; встановлювати відносини з державними та місцевими органами, установами та організаціями, а також з будь-якими іноземними організаціями; бути позивачем та відповідачем в судових органах.

Згідно п.3.5. нової редакції Статуту Об'єднання має право здійснювати безпосередньо будь-яку зовнішньоекономічну діяльність у межах статутних цілей та завдань і власного предмету діяльності –відповідно до чинного законодавства та цього Статуту.

Згідно п. 3.6. нової редакції Статуту Об'єднання має право укладати будь-які угоди стосовно нерухомого майна, зокрема, але не виключно, придбавати державне нерухоме майно у процесі приватизації/роздержавлення.

Наведені положення нової редакції Статуту Об'єднання третя особа у справі розцінює як фактичну реорганізацію Об'єднання в господарське товариство, незважаючи на збереження назви, що суперечить меті створення та діяльності об'єднань підприємств.

Між тим, названі положення Статуту Об'єднання не суперечать приписам діючого законодавства про юридичну особу, якою є Об'єднання (ч. 4 ст. 118 ГК України), не спростовують інші положення Статуту Об'єднання про мету створення Об'єднання, як об'єднання підприємств, викладені, зокрема, в ст. 2 нової редакції Статуту. Право господарського об'єднання, як юридичної особи, на отримання прибутку, укладення угод, в тому числі щодо нерухомого майна, здійснення зовнішньоекономічної діяльності у відповідності з вимогами законодавства чинним законодавством не заперечується.  

На думку третьої особи, не відповідають вимогам законодавства положення нової редакції статуту Об'єднання про те, що нова редакція статуту є єдиним засновницьким документом (п.1.5.), членство в Об'єднанні може бути тимчасово призупинено (п.4.6.), допускається накладення дисциплінарного стягнення у вигляді виключення чи призупинення членства в Об'єднанні  (п.4.7.), про статус Ради Об'єднання та її склад (п.9.1.).

Так, згідно п.1.5. нової редакції Статуту Об'єднання є господарським Об'єднанням, відкритим добровільним прибутковим об'єднанням юридичних осіб. Об'єднання здійснює свою діяльність на підставі чинного законодавства України та цього Статуту, який є його єдиним установчим документом.

В той же час, згідно ч. 3 ст. 119 ГК України господарські об'єднання діють на основі установчого договору та/або статуту.

Відповідно, положення нової редакції Статуту Об'єднання про єдиний установчий документ Об'єднання –його Статут не суперечать названим вище положенням законодавства.

Також, враховуючи викладене, суд відхиляє доводи третьої особи про те, що Об'єднання за своєю правовою природою є асоціацією, тобто договірним об'єднанням, та повинно діяти виключно на підставі договору, а не статуту. Такі твердження третьої особи не узгоджуються з ч. 2 ст. 120 ГК України, яка, зокрема, передбачає існування статуту асоціації, а також те, що у статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Твердження третьої особи не узгоджуються з ч. 1 та ч.2 ст. 122 ГК України, згідно яких господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні  збори  учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього.

Згідно п.4.6. нової редакції Статуту членство в Об'єднанні може бути тимчасово призупинене. Призупинення –це обмеження всіх або деяких прав і обов'язків члена Об'єднання.

Згідно п.4.7. нової редакції Статуту накладення дисциплінарного стягнення у вигляді виключення чи призупинення членства в Об'єднанні (засновників та членів) допускається виключно при наявності однієї чи декількох з нижчеперелічених підстав (підстави наведені в пунктах 4.7.1 –4.7.7 Статуту).

Згідно п.9.1. нової редакції Статуту Рада Об'єднання є виконавчим органом, який здійснює керівництво поточною господарською діяльністю Об'єднання.  Рада складається з 7 осіб: Голови ради –Голови Об'єднання та 6 членів ради Об'єднання.  Члени Ради Об'єднання обираються із складу засновників та членів Об'єднання та працюють на громадських засадах.

Суд не вбачає підстав вважати, що суперечать законодавству пункти 4.6, 4.7, 9.1.  нової редакції Статуту Об'єднання.

Чинне законодавство, що регулює діяльність господарських об'єднань, не містить заборон щодо включення в статут господарського об'єднання положень про призупинення членства в об'єднанні чи  накладення дисциплінарних стягнень на членів об'єднання у вигляді призупинення членства чи виключення з членів об'єднання, не встановлює правил формування виконавчого органу об'єднання.

Нова редакція Статуту Об'єднання затверджена вищим органом Об'єднання, визначеним таким попередньою редакцією статуту Об'єднання, а саме: конференцією засновників (членів, учасників) Об'єднання.  

Як вже зазначалося, конференція була правомочною. Рішення про затвердження Статуту Об'єднання прийняте не менше 2/3 голосів її учасників, як з врахуванням прийнятих нових членів (засновників)  (2/3 від 12 складає 8, за прийняття рішення проголосувало 11), так і без їх врахування (2/3 від 10 складає 6,666, за прийняття рішення за виключенням двох нових  членів (засновників)  проголосувало 9).

Новою редакцією Статуту Об'єднання (п.9.1.) встановлено кількісний склад Ради Об'єднання –7 осіб, порядок обрання членів  Ради Об'єднання.

Згідно п.8.11. нової редакції Статуту Об'єднання утворення виконавчого органу, в тому числі Ради Об'єднання, Голови Ради Об'єднання, віднесено до компетенції конференції. Також, згідно п.9.7. Статуту персональний склад Ради та Голова Ради –Голова Об'єднання обирається конференцією.

Відповідно до положень нової редакції Статуту Об'єднання конференцією сформований виконавчий орган Об'єднання –Рада на чолі з Головою Ради –Головою Об'єднання.

Слід зазначити, що питання про обрання Ради Об'єднання та Голови Ради –Голови Об'єднання вирішено конференцією після затвердження нової редакції Статуту Об'єднання, однак до державної реєстрації змін до установчих документів у встановленому законодавством порядку.

Згідно ч. 5 ст. 89 ЦК України зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації, а у випадках, встановлених законом, - з моменту повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про такі зміни. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

Відповідно, законодавство не забороняє застосування змін до установчих документів юридичної особи самою юридичною особою (її органом управління) до дня їх державної  реєстрації.

З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами третьої особи про неправомірність обрання Ради Об'єднання на підставі положень нової редакції Статуту Об'єднання до його державної реєстрації. Суд не погоджується також з доводами третьої особи про неправомірність обмеження кількісного складу Ради Об'єднання, що виключає можливість входження до складу Ради представників від всіх засновників Об'єднання. Такі доводи третьої особи не ґрунтуються на законодавстві. Законодавство не містить відповідних заборон чи обмежень.

Враховуючи викладене вище, суд вважає позовні вимоги як позивача, так і третьої особи неправомірними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно, враховуючи встановлені обставини справи, суд відхиляє доводи позивача та третьої особи, наведені в обґрунтування позовних вимог.

Суд відхиляє посилання позивача про те, що даний спір є корпоративним спором. З огляду на положення п.4 ч.1 ст. 12 ГПК України та ті обставини, що Об'єднання не є господарським товариством, даний спір виник не з корпоративних відносин.

Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати, понесені позивачем та третьою особою, відносяться відповідно на позивача та третю особу.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В позовних вимогах позивача –відмовити.

Судові витрати за позовом позивача віднести на позивача.

В позовних вимогах третьої особи –відмовити.

Судові витрати за позовом третьої особи віднести на третю особу.

Суддя                                                                                                        Л.А.Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 12.03.2009р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.03.2009
Оприлюднено19.03.2009
Номер документу3142376
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —к7/160-08

Ухвала від 30.07.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Остапенко М.І.

Постанова від 28.04.2009

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Неклеса М.П.

Рішення від 11.03.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 26.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 16.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 22.01.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 22.01.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 11.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 11.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 11.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні