Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
№ 22-ц-/778/1593/13 Головуючий у 1-й інстанції Полянчук Б.І.
Суддя-доповідач Воробйова І.А.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2013 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого Гончара О.С.
суддів Воробйової І.А., Маловічко С.В.,
при секретарі Свинаренко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу з апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 19 вересня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визнання порядку користування земельною ділянкою, за зустрічним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про приведення ідеальних часток у відповідність до реальних, виділі в натурі часток із спільної часткової власності, -
ВСТАНОВИЛА :
У вересні 2007 року ОСОБА_3, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_4 про визнання порядку користування земельною ділянкою.
В позові позивачі зазначали, що ОСОБА_3 належить 9/20 частин домоволодіння по АДРЕСА_1, ОСОБА_2 належить 2/5 його частки. Співвласниками домоволодіння є відповідач у справі, які без узгодження з ними побудували самовільну споруду, чим перевили в особисте користування 20, 48 кв.м. площі двору загального користування, самовільно провели водопровід, посадили виноград.
На підставі викладеного, позивачі просили суд, визначити порядок користування земельною ділянкою між співвласниками домоволодіння у відповідності з частками з улаштуванням двору загального користування.
Не погоджуючись з вказаним позовом, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у грудні 2007 року, звернулись з зустрічним позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про приведення ідеальних часток у відповідність до реальних, виділі в натурі часток із спільної часткової власності.
В обґрунтування зустрічної позовної заяви ОСОБА_4 зазначала, що вона є власником 27/200 часток домоволодіння АДРЕСА_1, ОСОБА_5 належить 3/200 частки спірного домоволодіння.
Співвласниками вказаного домоволодіння є ОСОБА_2, йому належить 2/5 частки та ОСОБА_3, якій належить 9/20 частки. Оскільки ОСОБА_3 без згоди ОСОБА_6, правонаступником якої є ОСОБА_4, побудував будинок та без згоди ОСОБА_6 була проведена заміна часток у власності на домоволодіння, просили перевести ідеальні частки співвласників у відповідність до реальних, виділити ОСОБА_4 частку, що складається з житлового будинку «Д», ганку до «Д», житлового будинку «Е», ганку до «Е», літньої кухні «Ф1», вбиральні-душу «Ю», вбиральні «Ц», душу «З», водопроводу «Ч», літньої кухні «В», паркану № 6, замощення ІІ, І, паркану № 5, воріт № 2, виділити ОСОБА_5 частку, що складається з приміщень № 1-1, 1-2, 1-4 у житловому будинку «А», сіней «а», паркану № 4.
Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 19 вересня 2008 року позовну заяву ОСОБА_5 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про приведення ідеальних часток у відповідність до реальних, виділі в натурі часток із спільної часткової власності залишено без розгляду.
Рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 19 вересня 2008 року у задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_2 та зустрічного позову ОСОБА_4 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 зазначає, що судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, при ухваленні рішення порушено норми матеріального права, тому просить рішення суду першої інстанції скасувати про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
На підставі п.п.2,3 ч. 1 ст. 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог, або змінити рішення.
Відповідно ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є: неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Згідно ч. 2 ст. 314 ЦПК України апеляційний суд ухвалює рішення у випадках скасування судового рішення і ухвалення нового або зміни рішення.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволені позову виходив з того, що сторонами не проведено призначену судом судово-технічну експертизу та не надано доказів в обґрунтування позовних вимог, проте колегія суддів в повній мірі не погоджується з підставами для відмови в задоволені позову.
Так, судом встановлено, що домоволодіння АДРЕСА_1 зареєстровано на праві спільної часткової власності за позивачами та відповідачами.
Рішенням народного суду міста Бердянська від 04.06.1984 року між співвласниками домоволодіння АДРЕСА_1 ОСОБА_7, ОСОБА_8 було визначено порядок користування земельною ділянкою. Рішенням суду було затверджено план розділу земельної ділянки. Право власності від ОСОБА_7 на частку домоволодіння перейшло до ОСОБА_6, потім до ОСОБА_9, а згодом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Пунктом 2 статті 120 Земельного кодексу України визначено, що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі , що були у попереднього землекористувача.
Згідно з ч. І ст. 377 ЦК України в редакції, що діяла на час набуття ОСОБА_2 та ОСОБА_3 права власності на земельні ділянки, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Таким чином, колегія суддів вважає, що набувши право власності на частину домоволодіння АДРЕСА_1 до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 перейшло право користування частиною земельної, якою користувалися і попередні землекористувачі згідно Рішення народного суду міста Бердянська від 04.06.1984 року по цивільній справі № 2-873 за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_8 про визначення порядку користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. З ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене колегія суддів вважає за необхідне змінити підстави для відмови в задоволенні позову ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення порядку користування земельною ділянкою.
Керуючись ст.ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
В рішенні Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 19 вересня 2008 року у цій справі змінити підстави для відмови в задоволенні позову ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на мотиви зазначені в мотивувальній частині даного рішення апеляційного суду Запорізької області .
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржено шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня проголошення.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2013 |
Оприлюднено | 31.05.2013 |
Номер документу | 31510023 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Запорізької області
Воробйова І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні