44/52
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.03.09 р. Справа № 44/52
Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді Мєзєнцева Є.І., при секретарі Іванковій Н.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою заступника прокурора Кіровоградської області (прокурор відділу облпрокуратури Пономарьов А.О., посвідчення № 2644) в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області (представник до судового засідання не з'явився) до закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» (представник до судового засідання не з'явився), про стягнення заборгованості по орендній платі, трьох процентів річних та пені у загальному розмірі 646'416,34 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Кіровоградської області (далі – Прокурор) в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області (далі – Орендодавець) звернувся до суду з позовом до закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» (далі – Орендар) про стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 646'416,34 грн., трьох процентів річних 1'736,60 грн. та пені 38'491,34 грн. за договором оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства № 13-59 від 23.04.04 року (далі – Договір). Позовні вимоги Прокурора та Орендодавця ґрунтуються на неналежному виконанні Орендарем умов Договору у частині обов'язку вчасно сплачувати орендну плату.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представники позивач та відповідача до судового засідання не з'явилися, не зважаючи на належне повідомлення судом про час та місце судового засідання, наразі суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, оскільки ненадані суду відповідачем відзив та документи не можуть істотно вплинути на юридичну кваліфікацію правовідносин, що склалися між сторонами, а надання відзиву взагалі є правом, а не обов'язком відповідача.
Вислухавши у судовому засіданні представника прокуратури, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що суд має задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Дослідивши Договір, з якого виникли цивільні права та обов'язки Орендаря та Орендодавця, суд дійшов висновку, що укладений між сторонами правочин за своїм змістом та своєю правовою природою є договором майнового найму (оренди), який підпадає під правове регулювання норм статей 759-786 ЦК України та Закону України „Про оренду державного та комунального майна”.
Таким чином, в силу статті 758 ЦК України, статті 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, а також пункту 1.1 Договору Орендодавець зобов'язався надати, а Орендар – прийняти у строкове платне користування цілісний майновий комплекс розріз „Костянтинівський” ДХК „Олександріявугілля”, розташований в Олександрійському районі в селищі Березівка (далі – Комплекс).
За змістом пункту 2.1 Договору відповідач вступає у строкове платне користування Комплексом з моменту підписання акту приймання-передачі. В порядку статті 762 ЦК України, 23.04.04 року сторони підписали акт прийому-передачі Приміщення (додаток № 1 до Договору).
Згідно пунктів 3.1-3.3 Договору та додатків до Договору, розмір щомісячної орендної плати складає 108'784,22 грн. без ПДВ за базовий місяць (березень 2004 року), подальша оплата провадиться з урахуванням індексу інфляції, причому означена плата вноситься не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним.
Додатковими угодами до Договору розмір орендної плати неодноразово збільшувався, остаточно розмір щомісячної плати встановлений на рівні 168'830,22 грн. від жовтня 2007 року.
Згідно розрахунків позивача, доданих до позовної заяви, розмір заборгованості Орендатора за Договором в частині орендної плати складає 646'416,34 грн. (за період з жовтня до грудня 2008 року).
Жодних доказів щодо незгоди відповідача з належністю виконання позивачем власних зобов'язань за Договором, або доказів оплати суми боргу на момент пред'явлення позову до суду – не надано. Таким чином, грошове зобов'язання Орендаря перед Державним бюджетом України зі сплати орендної плати на суму 646'416,34 грн. на момент подання позову до суду – виконане не було, на порушення норм статей 525 та 526 ЦК України, які передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, причому одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Умови пункту 3.5 Договору також передбачають необхідність сплати пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ у разі прострочення грошового зобов'язання за кожен день прострочення. Позивач нарахував пеню в розмірі 38'491,34 грн. за прострочення сплати з моменту виникнення права вимоги за кожним з місячних платежів до 15.01.09 року, а оскільки подібний спосіб нарахування відповідає нормам частини 6 статті 232 ГК України, суд вважає, що вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню.
Прострочення відповідачем грошового зобов'язання також тягне за собою обов'язок сплати суми боргу з урахуванням трьох процентів річних з простроченої суми за весь час прострочення, на підставі статті 625 ЦК України. За розрахунком позивача, який перевірено судом, сума трьох процентів річних з простроченої суми за період з моменту виникнення права вимоги до 15.01.09 року включно становить 1'736,60 грн.
З огляду на наведене, причиною виникнення спору є протиправне порушення Орендарем умов Договору, а також порушення останнім норм ЦК України та Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, які регулюють загальні умови виконання зобов'язань та правила виконання договорів найму (оренди), що тягне за собою покладення на відповідача судових витрат у справі.
На підставі ст.ст.525-526, 549-550, 636, 759-786 ЦК України, ст.ст.2, 27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, керуючись ст.ст.22, 33, 36, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов у повному обсязі.
Стягнути із закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області суму боргу 646'416,34 грн., трьох процентів річних 1'736,60 грн., а також пеню 38'491,34 грн.
Стягнути із закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 6'866,44 грн.
Стягнути із закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» на користь місцевого бюджету міста Донецька, Ворошиловського району, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя
Надруковано у 5 примірниках:
1 –позивачу;
2 –відповідачу;
3 –господарському суду Донецької області;
4 –прокурору Кіровоградської області;
5 –прокурору Донецької області.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2009 |
Оприлюднено | 20.03.2009 |
Номер документу | 3163339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Мєзєнцев Є.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні