Справа № 1111/2974/12
1/1111/88/12
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" червня 2013 р. Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі головуючого, судді Загреби А.В., при секретарі Єсько Т.О., за участю прокурора Чечіної В.О., за участю захисників, адвокатів ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ленінського районного суду м. Кіровограда кримінальну справу по обвинуваченню:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м. Мала Виска Кіровоградської області, громадянин України, з вищою освітою, одружений, має на утриманні малолітнього сина, працював на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА у Кіровоградській області, проживає за місцем реєстрації у АДРЕСА_1, раніше не судимого, у вчиненні злочинів передбачених ч.2 ст. 368, ч.1 ст.365 КК України;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, якій народився у м. Мала Виска Кіровоградської області, громадянин України, з вищою освітою, одружений, має на утриманні трьох малолітніх дітей, працював на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА у Кіровоградській області, проживає за місцем реєстрації у АДРЕСА_2, раніше не судимого, у вчиненні злочинів передбачених ч.2 ст. 368, ч.1 ст.365 КК України, суд, -
Встановив:
Підсудні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 будучи службовими особами - представниками влади які перебувають на службі у державному органі, діють від його імені та за його дорученням і у межах своєї компетенції здійснюють функції цього органу, будучи працівниками правоохоронного органу, вчинили умисні злочини у сфері службової діяльності у вигляді: одержання службовою особою хабара за не виконання в інтересах того, хто дає хабара дій з використанням наданої їй влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням хабара; перевищення влади, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, а також державним інтересам, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, наказом начальника регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області «Про переведення працівників» №5-С від 03.05.07, переведені на посаду головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (далі - регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області).
ОСОБА_4 та ОСОБА_3, обіймаючи з 03.05.07 посади головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, маючи спеціальне звання посадової особи органів державної податкової служби - інспектор податкової служби 1 рангу, відповідно до п.1 примітки до ст.364, п.2 примітки до ст.368 КК України, ч.3 ст.18 КК України (із змінами, внесеними згідно із Законами України №1508-VI від 11.06.09, №2808-VI від 21.12.10; в редакції Закону України № 3207-VI від 07.04.11), підпункту «е» п. 1 ч. 1 ст. 4 «Про засади запобігання і протидії корупції» (від 07.04.11 №3206-VI), п.1 ч. 1 ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст.ст. 24-25 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 4, 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пунктів 1.1, 1,4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.07 № 71, пунктів 1.1, 1.5 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, затвердженого та зареєстрованого 16.03.07 державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міськради, Положення про відділ контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого 11.02.08, являлись працівниками правоохоронного органу, службовими особами які перебували на службі у державному органі - Департаменті САТ ДПА України у області та діяли від його імені та за його дорученням, і у межах своєї компетенції, реалізували функції цього органу, тобто постійно здійснювали функції представника влади, а також здійснювали юридично значущі дії, здатні породжувати, змінювати чи припиняти певні правовідносини; мали право пред'являти вимоги, обов'язкові для виконання фізичними та юридичними особами, тобто обіймали посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та були наділені владними повноваженнями.
ОСОБА_4 та ОСОБА_3, являючись головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, інспекторами податкової служби 1 рангу, будучи працівниками правоохоронного органу, службовими особами що постійно здійснюють функцію представника органу виконавчої влади, обіймаючи постійно посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ст.19 Конституції України, ст.ст. 13, 9, абзаців 2, 6 пункту 1 ст. 8, ст.ст.11, 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», розділів 2, 3, 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.07 № 71, п. 6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.01 № 110, Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, затвердженого та зареєстрованого 16.03.07 державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міськради, Положення про відділ контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого 11.02.08, розділів 2, 3 посадової інструкції головного державного податкового ревізора-інспектора, затвердженої 11.02.08 начальником РУ Департаменту САТ ДПА у Кіровоградській області, мали наступні обов'язки: діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, зокрема щодо: здійснення контролю за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту та алкогольних напоїв, здійснення заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу; мали права та виконував наступні функції щодо: запобігання незаконному виробництву та обігу спирту, алкогольних напоїв, спиртовмісної продукції та тютюнових виробів на території регіону; контролю за цільовим використанням спирту; прийняття участі у комплексних та тематичних документальних перевірках; проведення перевірок з обстеженням виробничих та складських приміщень суб'єктів господарської діяльності, які виробляють та реалізують спирт, виноматеріали, алкогольні напої та тютюнові вироби; здійснення обстеження місць зберігання спирту на відповідність вимогам нормативно-технічної документації на підприємствах усіх форм власності; проведення інвентаризації спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, спиртовмісної продукції усіх форм власності та тютюнових виробів; організації та контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, спиртовмісної продукції, тютюнових виробів і сировини суб'єктами господарської діяльності, що виробляють, імпортують, експортують, зберігають, транспортують, використовують та реалізують таку продукцію; організації контролю за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів та технологічних інструкцій на виробництво спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв та продукції із вмістом спирту; застосування до платників податків штрафних та фінансових санкцій у порядку та розмірах, установлених законодавством; здійснення контролю за своєчасною сплатою фінансових санкцій, застосованих до суб'єктів господарської діяльності за порушення правил оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами згідно з рішеннями Департаменту САТ ДПА України.
Тобто, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 обіймаючи посаду головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, будучи працівниками правоохоронного та податкового органу, представниками влади які перебувають на службі у державному органі - регіональному управлінні Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, діють від його імені та за його дорученням і у межах своєї компетенції постійно здійснюють функції цього органу, являлися службовими особами наділеними владними повноваженнями, в т.ч. пов'язаними з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, які надавали їм реальну можливість належним чином виконувати покладені на нього обов'язки.
Проте, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, перебуваючи на посадах головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, будучи інспекторами податкової служби 1 рангу, працівниками правоохоронного органу, службовими особами наділеними владними повноваженнями, в т.ч. пов'язаними з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, які постійно здійснюють функцію представника органу виконавчої влади, умисно вчинили одержання службовою особою хабара за не виконання в інтересах того, хто дає хабара дій з використанням наданої їй влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням хабара, при наступних обставинах.
08.09.03 ОСОБА_5 зареєстрований державним реєстратором виконавчого комітету Олександрійської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа та 08.09.03 в Олександрійській ОДПІ - як платник податків (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1).
Згідно реєстраційних документів та Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2005), затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 26.12.05 №375, видами діяльності суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 були: 37.20.0 - оброблення неметалевих відходів та брухту (заготівля вторсировини); 92.72.0 - інші види рекреаційної діяльності (надання послуг у сфері відпочинку та розваг).
Реалізовуючи передбачені ст.ст. 42-43 Конституції України право на підприємницьку діяльність яка не заборонена законом та право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя, ОСОБА_5 свою діяльність щодо надання послуг у сфері відпочинку та розваг (КВЕД 92.72.0), здійснював у нічному клубі «ІНФОРМАЦІЯ_4», будівля якого розташовувалась за адресою АДРЕСА_3 та належала на праві власності ОСОБА_6, а саме шляхом організації та проведення дискотеки.
Наказом начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області №147 від 03.12.07, виданого на підставі ч.ч. 7-8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», призначено позапланову виїзну перевірку об'єкта розташованого у АДРЕСА_3, в якому здійснював свою діяльність суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5, з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Пунктом 1 наказу, проведення перевірки доручено головним державним податковим ревізорам-інспекторам відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 та ОСОБА_3
07.12.07 головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 та ОСОБА_3, на виконання наказу №147 від 03.12.07, проведено перевірку господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5, у ході якої встановлено факт реалізації останнім у нічному клубів «ІНФОРМАЦІЯ_4», дійсною адресою розташування якого є АДРЕСА_3, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без отримання ліцензій на роздрібну торгівлю даними товарами. За наслідками перевірки головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4 та ОСОБА_3 складено акт №110156 від 07.12.07, в якому викладені виявлені порушення.
22.01.08 головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 та ОСОБА_3, за результатом розгляду у складі комісії по розгляду справ про застосування фінансових санкцій матеріалів перевірки за актом №110156 від 07.12.07, прийнято рішення про підготовку проекту рішення про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 фінансових санкцій в сумі 6100 грн. та подачі проекту на розгляд начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області для прийняття рішення.
Як наслідок, рішенням про застосування фінансових санкцій начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області від 25.01.08 № 110080, до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6100 грн., які ОСОБА_5 добровільно сплатив 20.05.08 у повному обсязі.
При цьому, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, інспектор податкової служби 1 рангу ОСОБА_4, достовірно знаючи, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5 продовжує здійснювати свою підприємницьку діяльність у нічному клубі «ІНФОРМАЦІЯ_4» (АДРЕСА_3), будучи обізнаним про матеріальне становище ОСОБА_5, який являється успішним підприємцем, вирішив використати владні і службові повноваження із корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення за рахунок одержання від ОСОБА_5 шляхом вимагання хабара за попередньою змовою групою осіб, та з цією метою у середині червня 2008 року вступив у злочинну змову з службовою особою - представником органу виконавчої влади, що постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, з яким домовився про спільне одержання хабара.
Реалізуючи злочинний умисел, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем ОСОБА_3, маючи на меті, дискредитуючи державний орган виконавчої влади і підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, вступити з ОСОБА_5 в позаслужбові стосунки з метою одержання шляхом вимагання хабара, 18 червня 2008 року о 10 год. 41 хв., з відома співвиконавця ОСОБА_3, зателефонував ОСОБА_5, та, використовуючи свої владні повноваження представника органу виконавчої влади, ініціював з ним особисту зустріч, викликавши його на 20.06.08 до себе особисто в регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 55).
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу направленого на одержання шляхом вимагання хабара, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, спільно з останнім зустрівся 20.06.08 близько о 12 год. з ОСОБА_5 на території автозаправної станції ПАТ «Укрнафта», розташованій при виїзді з смт. Знам'янка, Знам'янського району Кіровоградської області у напрямку м. Кіровограда, про що попередньо домовився 20.06.08 під час телефонної бесіди.
При зустрічі, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, всупереч вимогам ст.19 Конституції України, дискредитуючи державний орган виконавчої влади, підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, спільно з ОСОБА_3, категорично заявив ОСОБА_5, що виключно за хабар у вигляді грошових коштів, він та ОСОБА_3, як головні державні податкові ревізори-інспектори відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, завдяки своїм владним повноваженням та службовому становищу, можуть сприяти у не проведенні у майбутньому планових та позапланових перевірок підприємницької діяльності ОСОБА_5
З метою створення сприятливих умов для одержання шляхом вимагання хабара, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем ОСОБА_3, всупереч вимогам ст.19 Конституції України, дискредитуючи державний орган виконавчої влади, підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, погрожуючи суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_5, неодноразово категорично заявив, що в разі ненадання йому та ОСОБА_3 хабара, ними, з огляду на їх владні повноваження та службове становище головних державних податкових ревізорів-інспекторів податкового органу який уповноважений здійснювати контроль за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, будуть вжиті заходи щодо ініціювання перед керівництвом регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області питання про проведення чисельних перевірок його підприємницької діяльності, які будуть навмисно направлені на безпідставне встановлення і відображення у актах, складених за результатами цих перевірок, не існуючих порушень податкового законодавства у його підприємницькій діяльності та як наслідок, застосування за результатами кожної перевірки фінансових санкцій у вигляді штрафів у сумі 8000 грн., розмір яких, при цьому, буде збільшуватись при кожній наступній перевірці.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5 з метою уникнення проведення у майбутньому головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 та ОСОБА_3 такого роду протизаконних перевірок його підприємницької діяльності та запобігання їх шкідливим наслідкам у частині порушення його прав і законних інтересів, передбачених ст.ст.42-43 Конституції України - щодо здійснення законної підприємницької діяльності з надання послуг у сфері відпочинку та розваг (КВЕД 92.72.0), вимушений був погодитись на вимогу ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на давання їм хабара, при цьому, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем ОСОБА_3, дискредитуючи державний орган виконавчої влади, підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, обумовив розмір хабара в сумі 2500 гривень, які ОСОБА_5 повинен їм особисто сплатити за не проведення перевірок його підприємницької діяльності упродовж наступного 3-го кварталу 2008 року.
Головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, з метою забезпечення та створення всіх умов необхідних для одержання від суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 шляхом вимагання хабара в сумі 2500 грн., всупереч вимогам ст.19 Конституції України, дискредитуючи державний орган виконавчої влади, підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, з відома ОСОБА_3, 24 червня 2008 року, упродовж дня, а саме о 16 год. 47 хв., 18 год. 40 хв. та 18 год. 46 хв. телефонував ОСОБА_5, наполягаючи у категоричній формі на зустріч з ним з метою передачі особисто йому та ОСОБА_3 хабара в раніше обумовленому розмірі - 2500 гривень.
Як наслідок, під час зустрічі з ОСОБА_5 24.06.08 року о 19 год. за попередньою домовленістю на території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.», розташованій навпроти автовокзалу м.Кіровограда (вул. Олександрійське шосе, 1), в районі аеропорту, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану спрямованого на незаконне збагачення за рахунок одержання від ОСОБА_5 шляхом вимагання хабара, за попередньою змовою групою осіб, всупереч вимогам ст.19 Конституції України, дискредитуючи державний орган виконавчої влади, підриваючи престиж працівника податкового та правоохоронного органу, в черговий раз вказав на необхідність передачі ОСОБА_5 йому та ОСОБА_3 хабара в раніше обумовленому під час розмови 20.06.08 року розмірі - 2500 гривень, при цьому дату передачі хабара визначив 26.06.08 року.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5 з метою уникнення протизаконних перевірок його підприємницької діяльності упродовж 3 кварталу 2008 року та запобігання їх шкідливим наслідкам у частині порушення його прав і законних інтересів, передбачених ст.ст.42-43 Конституції України - щодо здійснення законної підприємницької діяльності з надання послуг у сфері відпочинку та розваг (КВЕД 92.72.0), під впливом постійних погроз з боку головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4 та ОСОБА_3, знову вимушений був погодитись на вимогу останніх на давання їм хабара у розмірі 2500 грн.
Реалізуючи злочинний план щодо одержання шляхом вимагання хабара, 26 червня 2008 року близько 15 год. 57 хв. головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, за участі останнього, зустрівся за попередньою домовленістю з суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_5 на території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.», розташованої за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграду, 16.
Знаходячись на території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.» (Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграду, 16), головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, з метою одержання хабара, за участі останнього, запропонував суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_5 сісти до їх службового автомобіля НОМЕР_2, на якому вони прибули до АЗС, у салоні якого, шляхом вимагання одержав від ОСОБА_5 в якості хабара грошові кошти в сумі 2500 грн., за не виконання в інтересах того, хто дає хабар дій, які службова особа могла була виконати з використанням наданої їй влади, покладених на неї організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а також завдяки своєму службовому становищу могла вжити до виконання відповідних дій іншими службовими особами, та невчинення дій, які можуть заподіяти шкоду правам і законним інтересам того, хто дає хабар, а саме, за невжиття ним та ОСОБА_3, як головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, дій щодо ініціювання перед керівництвом регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області питання про проведення перевірок підприємницької діяльності ОСОБА_5 упродовж 3-го кварталу 2008 року, та не вчинення дій направлених на безпідставне встановлення і відображення у актах складених за результатами можливих перевірок, не існуючих порушень податкового законодавства у його підприємницькій діяльності, та як наслідок застосування за результатами кожної з перевірок фінансових санкцій у вигляді штрафів.
Після одержання від суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 шляхом вимагання хабара в сумі 2500 грн., головні державні податкові ревізори-інспектори відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4 та ОСОБА_3 були викриті працівниками УБОЗ УМВС України в Кіровоградській області.
На підставі викладеного, ОСОБА_4, являючись головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, інспектором податкової служби 1 рангу, будучи у відповідності до відповідно до п.1 примітки до ст.364, п.2 примітки до ст.368 КК України, ч.3 ст.18 КК України (із змінами, внесеними згідно із Законами України №1508-VI від 11.06.09, №2808-VI від 21.12.10; в редакції Закону України № 3207-VI від 07.04.11), підпункту «е» п. 1 ч. 1 ст. 4 «Про засади запобігання і протидії корупції» (від 07.04.11 №3206-VI), п.1 ч. 1 ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст.ст. 24-25 Закону України «Про державну службу», ст.ст.4, 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пунктів 1.1, 1,4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.07 № 71, пунктів 1.1, 1.5 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, затвердженого та зареєстрованого 16.03.07 державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міськради, Положення про відділ контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого 11.02.08, був працівником правоохоронного органу, службовою особою яка постійно здійснювала функції представника влади та перебувала на службі у державному органі - Департаменті САТ ДПА України у Кіровоградській області, діяла від його імені та за його дорученням, і у межах своєї компетенції реалізувала функції цього органу, а також здійснювала юридично значущі дії, здатні породжувати, змінювати чи припиняти певні правовідносини; мала право пред'являти вимоги, обов'язкові для виконання фізичними та юридичними особами, тобто обіймаючи посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та будучи наділений владними повноваженнями, діючи як співвиконавець у співучасті з співвиконавцем - головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3, за участі останнього, 26 червня 2008 року, близько 15 год. 57 хв., знаходячись на території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.» (Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграду, 16) в салоні службового автомобіля марки ВАЗ-2107, д.н. НОМЕР_2, шляхом вимагання, одержав від суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_5 в якості хабара грошові кошти в сумі 2500 грн., за не виконання в інтересах того, хто дає хабар дій, які службова особа могла була виконати з використанням наданої їй влади, покладених на неї організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а також завдяки своєму службовому становищу могла вжити заходів до виконання відповідних дій іншими службовими особами, та невчинення дій, які можуть заподіяти шкоду правам і законним інтересам того, хто дає хабар, а саме, за невжиття ним та ОСОБА_3, як головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, дій щодо ініціювання перед керівництвом регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області питання про проведення перевірок підприємницької діяльності ОСОБА_5 упродовж 3-го кварталу 2008 року, та не вчинення дій направлених на безпідставне встановлення і відображення у актах складених за результатами можливих перевірок, не існуючих порушень податкового законодавства у його підприємницькій діяльності та як наслідок застосування за результатами кожної з перевірок фінансових санкцій у вигляді штрафів.
Крім того, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, являючись головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, інспекторами податкової служби 1 рангу, працівниками правоохоронного органу, службовими особами які постійно здійснюють функції представника влади та перебувають на службі у державному органі - Департаменті САТ ДПА України у Кіровоградській області, діяли від його імені та за його дорученням, і у межах своєї компетенції реалізували функції цього органу, а також здійснювали юридично значущі дії, здатні породжувати, змінювати чи припиняти певні правовідносини; мали право пред'являти вимоги, обов'язкові для виконання фізичними та юридичними особами, тобто обіймаючи посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та будучи наділеними владними повноваженнями, умисно вчинили перевищення влади, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, а також державним інтересам, при наступних обставинах.
Наказом начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області №18-д від 22.05.08, виданого на підставі ч.ч. 7-8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом», призначено позапланову виїзну перевірку приватного підприємства «Союз Афган» (код 30708085), розташованого за адресою: м. Кіровоград, сел. Нове, вул. Металургів, 34-а, з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу спирту етилового за період з 01.01.07 по 30.04.08, терміном 5 робочих днів - з 23.05.08 по 29.05.08. Пунктом 2 наказу, проведення позапланової перевірки доручено головним державним податковим ревізорам-інспекторам відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Відповідно до ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки. Згідно з частинами 2, 3 ст. 11-2 цього Закону, ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною 1 ст. 11-2 цього Закону, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки. Проведення перевірок органами державної податкової служби не повинно порушувати нормального режиму роботи платників податків.
Згідно п.п. 1.1, 1.3 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №327 від 10.08.05, із змінами і доповненнями внесеними згідно з наказом ДПА України №354 від 13.06.07, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка, які є службовими документами, які стверджують факт проведення зокрема позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлення або невстановлення порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Згідно п.п. 4.2, 4.5, 4.6 зазначеного Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, акт (довідка) позапланової виїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується протягом 3-х робочих днів з дня, наступного за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку, та після реєстрації в єдиному журналі реєстрації актів органу державної податкової служби, в одному примірнику передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання.
Частинами 1, 2 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», визначено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права. За невиконання або неналежне виконання посадовими особами органів державної податкової служби своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством.
23.05.08 головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 та ОСОБА_3, на виконання наказу №18-д від 22.05.08, розпочато позапланову виїзну перевірку приватного підприємства «Союз Афган» (код 30708085), у ході якої встановлено відсутність місцезнаходження суб'єкта перевірки за адресою вказаною в наказі про проведення перевірки, а саме за адресою: м. Кіровоград, сел. Нове, вул. Металургів, 34-а.
У ході перевірки, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, достовірно знаючи що згідно п.п. 1.15, 1.17 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених для використання при проведенні перевірок платників податків наказом Державної податкової адміністрації України № 355 від 27.05.08, у разі встановлення при виїзній позаплановій перевірці відсутності платника податків (посадових осіб платника податків) за місцезнаходженням, він зобов'язані скласти акт щодо невстановлення місцезнаходження платника податків, за результатами якого направити до підрозділу податкової міліції органу ДПС запит для встановлення місцезнаходження платника податків, перевищуючи свої владні, службові повноваження, порушуючи вимоги ст.19 Конституції України, ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п. 1.5 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, затвердженого та зареєстрованого 16.03.07 державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міськради, п. 1.1 посадової інструкції головного державного податкового ревізора-інспектора, затвердженої 11.02.08 начальником РУ Департаменту САТ ДПА у Кіровоградській області, необхідний акт не склав, про встановлений факт до підрозділу податкової міліції органу ДПС не повідомив, а особисто встановив місцезнаходження ПП «Союз Афган» за адресою: м. Кіровоград, вул. Генерала Родимцева, 81 «А».
З метою проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємства «Союз Афган» (код 30708085) з порушеннями чинного законодавства України, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, 23.05.08 близько о 14 год. прибули до місцезнаходження приватного підприємства «Союз Афган» (м.Кіровоград, вул. Генерала Родимцева, 81«А»), де знаходячись у офісі підприємства, перевищуючи свої службові повноваження службових осіб управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, грубо порушуючи вимоги ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», приступив до проведення позапланової виїзної перевірки без надання керівникові платника податків - директорові ПП «Союз Афган» ОСОБА_8 направлення на перевірку, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 11-2 зазначеного Закону, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби ОСОБА_4 та ОСОБА_3 до проведення позапланової виїзної перевірки.
Продовжуючи 23.05.08 проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємства «Союз Афган» (код 30708085) з чисельними порушеннями чинного законодавства України, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, грубо порушуючи вимоги ч. 3 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», грубо порушуючи нормальний режим роботи приватного підприємства, без рішення суду і дозволу присутньої при перевірці директора ПП «Союз Афган» ОСОБА_8, самовільно розпочав огляд виробничих приміщень підприємства, яке розташоване у будівлі що належить на праві приватної власності ОСОБА_8, при цьому, розпечатавши ємкість з фітосиропом з пелюсток троянд для дитячого харчування, здійснив мікробне зараження сировини масою 100 літрів внаслідок потрапляння його рук до стерильної ємкості.
Продовжуючи 23.05.08 проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємства «Союз Афган» з чисельними порушеннями чинного законодавства України, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3, перевищуючи свої службові повноваження службових осіб регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, грубо порушуючи вимоги п.п. 1.1, 1.3, 4.2, 4.5, 4.6 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №327 від 10.08.05, із змінами і доповненнями внесеними згідно з наказом ДПА України №354 від 13.06.07, акт або довідку про наслідки проведеної перевірки не склав, тим самим позбавивши директора ПП «Союз Афган» ОСОБА_8 оскаржити його.
Продовжуючи свої злочинні дії, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, достовірно знаючи що термін проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Союз Афган» з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу спирту етилового сплив 29.05.08, продовжуючи проведення перевірки без відповідного наказу про продовження її терміну, 04.06.08 близько 18 год. 30 хв. прибув до будівлі приватного підприємства (м. Кіровоград, вул. Г. Родимцева, 81«А»), де зустрів від'їжджаючий автомобіль «Сузукі», д.н.НОМЕР_5.
Достовірно знаючи що автомобіль «Сузукі» є службовим транспортом ПП «Союз Афган», головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_3 перевищуючи свої владні, службові повноваження, порушуючи вимоги ст.19 Конституції України, ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п. 1.5 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у області, п. 1.1 посадової інструкції головного державного податкового ревізора-інспектора, за допомоги автомобіля НОМЕР_4, керування яким він здійснював, заблокував виїзд автомобіля НОМЕР_5, таким чином унеможливив виїзд і вільне пересування службового автомобіля приватного підприємства.
Не припиняючи свої злочинні дії, діючи як головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області і використовуючи свої владні повноваження представника органу виконавчої влади та перевищуючи їх, ОСОБА_3 пред'явив службове посвідчення водію автомобіля «Сузукі» - ОСОБА_9, після чого наказав відкрити багажник автомобіля для його огляду.
Отримавши відмову у виконанні незаконного наказу, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, будучи службовою особою - представником влади, діючи умисно і виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, самовільно, без дозволу суду та власника автомобіля «Сузукі», проник до салону автомобіля, у якому провів огляд на предмет наявності алкогольних та спиртовмісних напоїв незважаючи на вимоги директора ПП «Союз Афган» щодо припинення ним незаконних дій.
Зазначеними незаконними діями головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, заподіяв істотну шкоду: охоронюваним законом правам та інтересам ОСОБА_8 у вигляді порушення її конституційних прав передбачених ст.ст. 21, 30, 41, 42, 43 Конституції України, а саме: права на недоторканість житла чи до іншого володіння особи, право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, право на підприємницьку діяльність, право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею тощо; інтересам приватного підприємства - у частині порушення його нормального режиму роботи, призупинення виробничих процесів і створення суттєвих перешкод; державним інтересам у вигляді дискредитації державного органу виконавчої влади - Державної податкової адміністрації України та регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області зокрема, підриву престижу працівників податкових та правоохоронних органів.
Крім цього, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, являючись головними державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, інспекторами податкової служби 1 рангу, працівниками правоохоронного органу, службовими особами які постійно здійснювали функції представника влади та перебували на службі у державному органі - Департаменті САТ ДПА України у Кіровоградській області, діяли від його імені та за його дорученням, і у межах своєї компетенції реалізували функції цього органу, а також здійснювали юридично значущі дії, здатні породжувати, змінювати чи припиняти певні правовідносини; мали право пред'являти вимоги, обов'язкові для виконання фізичними та юридичними особами, тобто обіймаючи посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та будучи наділеними владними повноваженнями, умисно вчинили перевищення влади, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, а також державним інтересам, при наступних обставинах.
Головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3, перебуваючи 26.06.08 згідно наказу начальника РУ ДСАТ ДПА у Кіровоградській області №35-к від 26.06.08 у відрядженні у м. Олександрії, Кіровоградської області, достовірно знаючи, що строк дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями в ТОВ «Партнер-Транс» закінчився 22.06.08 та маючи при собі незаповнені бланки направлень на перевірки, з підписами керівництва РУ Департаменту САТ ДПА у області і відбитками печатки, у період часу з 14 год. по 15 год. 30 хв. прибули до бару «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс», що розташований по вул. Нагорній, 93 у м. Олександрії.
Знаходячись в приміщенні бару «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс» головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3, явно виходячи за межі своїх владних повноважень, перевищуючи свої службові повноваження службових осіб управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, вчинив дії, які дозволяються тільки в особливих випадках з особливого дозволу і з особливим порядком проведення, а також дії, які ніхто не має право виконувати - проведення перевірки суб'єкта господарювання без наказу і направлення на перевірку, їх відповідного оформлення та вручення копії суб'єкту що перевіряється.
Порушуючи нормальний режим роботи підприємства головні державні податкові ревізори-інспектори відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4, в порушення ст.ст. 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», провели у барі «Плазма» перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
У ході перевірки головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області ОСОБА_4 спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3, в присутності керівника ТОВ «Партнер-Транс» ОСОБА_10 і його дружини ОСОБА_11, у відповідь на їх заперечення проти проведення перевірки без відповідних документів, перевищуючи свої службові повноваження службових осіб регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у області, порушуючи вимоги ст.19 Конституції України, ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п. 1.5 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області, затвердженого та зареєстрованого 16.03.07 державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міськради, п. 1.1 посадової інструкції головного державного податкового ревізора-інспектора, затвердженої 11.02.08 начальником РУ Департаменту САТ ДПА у Кіровоградській області, власноруч заповнив кульковою ручкою пусті графи в бланках №000723, 000722 від 25.06.08 направлень на перевірку бару, в яких вже містились підписи керівництва РУ Департаменту САТ ДПА у області і відбитки печатки, а ОСОБА_3 у свою чергу власноруч заповнив кульковою ручкою пусті графи в наказі РУ ДСАТ ДПА в області №118 від 25.06.08 про проведення позапланової виїзної перевірки бару (без назви) ТОВ «Партнер Транс» терміном 3 робочих дні з 25.06.08 по 27.06.08, в якому вже містився підпис заступника начальника управління САТ ДПА у Кіровоградській області.
Крім того у вказаний період при наведених обставинах головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4 спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3, в порушення своїх посадових інструкцій, ч.2 ст. 21 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про міліцію», ст.5, ч.2, 6, 11 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», якими визначено, що оперативно-розшукову діяльність у сфері податкового законодавства відповідно до закону здійснюють виключно оперативні підрозділи податкової міліції, до повноважень яких в тому числі входить проведення контрольної та оперативної закупівлі товарів з метою виявлення та документування фактів протиправних діянь, - вчинили дії, які є компетенцією службових осіб іншого відомства, а саме ОСОБА_3 і ОСОБА_4 при вказаних обставинах перевірки у барі «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс» провели контрольну закупку товарів - пляшки шампанського за 19 грн. і пачки цигарок «Парламент» за 7 грн.
Зазначеними незаконними діями головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_4, спільно з головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області ОСОБА_3, заподіяв істотну шкоду: охоронюваним законом правам та інтересам ОСОБА_10 у вигляді порушення його конституційних прав передбачених ст.ст. 21, 30, 41, 42, 43 Конституції України, а саме: права на недоторканість житла чи до іншого володіння особи, право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, право на підприємницьку діяльність, право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею тощо; інтересам товариства - у частині порушення його нормального режиму роботи і створення суттєвих перешкод; державним інтересам у вигляді дискредитації державного органу виконавчої влади - регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Кіровоградській області і ДПА України в цілому, підриву престижу працівника податкового та правоохоронного органу.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_3 вину не визнав, при цьому пояснив, що із потерпілим ОСОБА_5 знайомий з 2007 року, так як працюючи на посаді головного ревізора РУ ДСАТ ДПА в області, відповідно до наказу, направлень, був разом із ОСОБА_4 направлений на перевірку об'єктів підприємницької діяльності. В ході перевірки було встановлено ряд порушень, та в НК «ІНФОРМАЦІЯ_4» познайомився з ОСОБА_5. По результатам перевірки було складено акт, та матеріали перевірки були передані юристу, який передав їх на комісію та згідно проекту рішення комісії, яке, приймалося колегіально, підприємця було притягнути до відповідальності. В 2008 році, виконуючи ті ж самі функції, що і в 2007 році, його та ОСОБА_4 було направлено на перевірки до Олександрівського району. Було заплановано три перевірки об'єктів підприємницької діяльності. Перша перевірка була в м. Прага Олександрівського району. Друга перевірка була в м. Олександрія на ТОВ «Партнертранс», це кафе та поруч із ним магазин. Відпрацювавши ці два суб'єкта було складено акти та власниками суб'єктів було надано пояснення. Потім вони заїхали на авто заправку «RUR», що знаходиться в м. Олександрія по вул. Г. Сталінграда, для того, щоб заправити автомобіль, де зустріли ОСОБА_5, який сів до них в автомобіль з яких причин, йому не відомо, та вони спілкувалися про автомобілі, потім, через деякий час він вибіг з автомобіля, а його витягли, одягли наручники та поклали на асфальт, потім підняли та поставили на ноги. Після чого, підійшов слідчий Корженко, представився та повідомив їм, що в нього є інформація, про отримання від ПП ОСОБА_5 хабара, на що і ОСОБА_4 одночасно повідомили, що ніякого хабара, ніяких коштів та домовленості не було. Потім слідчий провів його особистий догляд, та його речей. Просвітили руки, кишені, але ніяких слідів речовини, яку вони використовували, не було виявлено. Потім ті ж самі дії провели з ОСОБА_4 Також було взято змиви з рук ватними тампонами, які помістили в поліетиленовий пакет. В цей момент, біля їх автомобіля, в якому спочатку були відкриті пасажирські двері, які закрили та відкрили вікно, а потім відкрили задні двері, знаходилося багато людей. Під час відеозапису камера знімала то землю, то небо, а не слідчого Корженко, який знаходився в автомобілі, після чого з'явилися грошові кошти в автомобілі, які слідчий перерахував та просвітив, від підписання протоколів вони відмовилися.
Крім того, пояснив, що на весні 2008 року на адресу РУ ДСАТ ДПА в області прийшов лист з Ялтинської ДПІ АРК про встановлення фактів реалізації продукції ТОВ «Союз Афган» не маркованої акцизними марками. Цей лист через канцелярію був розписаний на нього та ОСОБА_4, також було виписано посвідченні, наказ, направлення. Вони приїхали на ТОВ «Союз Афган», представилися та показали наказ. ОСОБА_8 їм повідомила, що марок та спиротохранилищ не має, які вказані в листі Ялтинської ДПІ АРК, вона показала все приміщення та виробничий цикл. Коли вони прийшли, то ОСОБА_8 надала їм документи, так як їй потрібен був час для їх підготування з бухгалтером. Потрібно було поїхати та відібрати зразки самої продукції та направити їх на експертизу. Перевірка була призупинена так як з відповідей з торгово-промислової палати та на інші запити не надійшло. В цей час, їм сказали разом з працівниками податкової міліції їхати відбирати зразки сировини. Він на службовому автомобілі, а ОСОБА_4 на своєму приїхали та стояли чекали на співробітників податкової міліції, яких привіз водій, коли приїхали, підійшли до автомобіля та повідомили, що будуть відбирати зразки та почався спір. Приїхали працівники податкової міліції, відібрали зразки та склали акт.
Крім того, пояснив, що 26.08.2008 року, до зустрічі із ОСОБА_5, він з ОСОБА_4 проводили перевірку ПП «Партнер-Транс». Приїхавши до ПП «Партнер-Транс», до приміщення де здійснювалася торгівля алкогольними та тютюновими виробами, це був бар та магазин, вони представилися бармену, та пред'явили свої посвідчення. Бармен вибігла на двір та покликала продавця з магазину, щоб та придивилася за баром, а сама пішла за господарем. Господар ОСОБА_10, прийшов в неадекватному стані та почав вимагати у них посвідчення, вони показали йому посвідчення, але він почав їх вихвачувати. ОСОБА_10 сказав, що у нього все є і, що все в порядку, при цьому вів себе неадекватно, почав виганяти їх з приміщення та зачиняти його. Він вийшов з бару та пішов підігнати автомобіль під магазин та взяти чемодан з документами. Коли підійшов, то магазин і бар були закриті, і ОСОБА_12 теж там закрили, ОСОБА_10 вийшов з воріт та сказав, що не впустить їх, так вони не мають права перевіряти, його перевіряє Олександрівська ДПІ. Потім після звернення до начальника Олександрівської ОДПІ ОСОБА_13, приїхав ОСОБА_14, після чого ОСОБА_10 відкрив ворота. ОСОБА_4 в барі вже складав акт де були присутні ОСОБА_10 дружина та бармен, де було зазначено про необхідність звернутися до інспекції з відповідними документами.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_4 вину не визнав, при цьому пояснив, що повністю підтримав показання підсудного ОСОБА_3 та додав, що працюючи на посаді головного ревізора РУ ДСАТ ДПА в області, 26.08.2008 року, вони згідно направлення, наказу та відряджень, виїхали до м. Олександрія, щоб зробити кілька перевірок. Потім під'їхали на АЗС «RUR», що знаходиться в м. Олександрія, де випадково зустрілися із ОСОБА_5. Коли їх витягли з автомобіля, то двері були відчинені, ОСОБА_3 лежав на асфальті, а він на багажнику, людей біля автомобіля в той час було багато, хтось міг сідати в автомобіль, вони не бачили, що відбувалося.
З приводу перевірки, що була проведена на ПП «Союз Афган» повністю підтримав показання ОСОБА_4, та зазначив, що перевірку вони продовжили в термін визначений в направленні, наказі. Відбір зразків податковою міліцією, це не їх перевірка, вони були лише присутні при відбирання зразків сировини. ОСОБА_8 ходила разом із ними всюди та жоден працівник не був одягнений в халат та в змінному взутті. Блокування автомобіля не було, ніякої шкоди вони не завдали, факту доведення того, що вони зіпсували цей сироп не має.
З приводу перевірки, що була проведена на ПП «Партнер-Транс» повністю підтримав показання ОСОБА_4, при цьому додав, що режим роботи підприємства вони не порушили, ніяких збитків ОСОБА_10 не завдали.
Незважаючи на повне заперечення своєї вини, вина підсудних повністю підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, що перевірені судом під час судового слідства.
По епізоду одержання службовими особами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 хабара за невиконання в інтересах ОСОБА_5 дій з використанням наданої їм влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб.
Допитаний в судовому засіданні потерпілий ОСОБА_5 повністю підтримав показання, які надавав на досудовому слідстві, зазначив, що змін та уточнень не має, наполягав на них. Пояснив, що коли він працював в НК «ІНФОРМАЦІЯ_4», то приїжджали працівники департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, і тютюнових виробів ДПА в Кіровоградській області, які провели перевірку та призначили йому зустріч, на якій попросили гроші. Він звернувся до правоохоронних органів, та надалі діяв згідно вказівок працівників правоохоронних органів. Після перевірки він платив штрафні санкції. Давав хабар з метою, недопущення в подальшому податкових перевірок з боку ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про це він зрозумів з їх слів. Також пояснив, що він самостійно не телефонував підсудним, дзвінки надходили від підсудного ОСОБА_17, зустрічей підсудним він не призначав, ініціатором зустрічей був ОСОБА_3, сума коштів була визначена підсудними.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 пояснив, що працює о/у УБОЗ УМВС України в Кіровоградській області, та до відділу УБОЗ надійшла заява від ОСОБА_5 щодо вимагання у нього хабара ревізорами РУ ДСАТ ДПА в області. Заява потерпілого була розписана керівнику та в порядку ст.97 КПК України розглянута. ОСОБА_5 були вручені помічені грошові кошти у сумі 2500 грн. За місцем зустрічі, на яке вказав ОСОБА_3, на АЗС «RUR», ОСОБА_3 і ОСОБА_4 було затримано, після того. як вони отримали хабар. Під час передання грошових коштів застосовувалася відповідна техніка, на якій видно як ОСОБА_5 передає грошові кошти, а чоловік, який сидить на передньому пасажирському сидінні повертається, протягує руку та бере кошти. Затримані не підкорювалися законним вимогам працівників УБОЗ, та до ОСОБА_3 була застосована фізична сила. Після того, в їх службовому автомобілі в присутності понятих був проведений огляд та біля коробки передач, між сидіннями були засунуті гроші, а тому підкинути їх було не можливо.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_19 пояснив, що він в 2008 році будучи співробітником УБОЗ УМВС України в області, він знаходився в автомобілі з о/у ОСОБА_20, керівником групи ОСОБА_18 Він спільно з Кравченком заблокували автомобіль затриманих, підозрюваних в отриманні хабара. Їх автомобіль стояв біля АЗС «RUR» в м. Олександрія, через деякий час, на автомобілі білого кольору, вітчизняного виробництва під'їхали підозрювані, потім до них в автомобіль сів ОСОБА_5, та вони в телефонному режимі чекали команду для здійснення блокування. Пізніше вони побачили, що ОСОБА_5 виходить з автомобіля підозрюваних, та вони побігли та заблокували їх автомобіль. Після чого ОСОБА_22, проводився огляд місця події. ОСОБА_3 витяг з автомобіля він, а ОСОБА_4 - ОСОБА_20, обшукали їх на предмет вогнепальної та холодної зброї. Відеозапис відразу розпочався під час проведення огляду місця події. Стороння особа не могла підкинути грошові кошти, лише слідчий має право проводити огляд місця події.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_23 пояснив, що він працює старшим о/у УБОЗ УМВС України в Кіровоградській області, та до управління звернувся ОСОБА_5, власник НК «ІНФОРМАЦІЯ_4» в м. Олександрія, із заявою про те, що у нього податківці вимагають хабар, після чого, було здійснено організацію оперативно-розшукових заходів по перевірці вказаної заяви. Він знаходився в автомобілі разом із старшим групи ОСОБА_18 біля АЗС «RUR» в м. Олександрія, та чекали підозрюваних. Старшим групи було розподілено обов'язки, відеозапис вівся під час передачі коштів. Моменту передачі грошових коштів він не бачив, так як сидів на передньому сидінні. По команді вони всі вийшли з автомобіля, і підійшли до автомобіля затриманих. Він вів відеозапис, включив відеокамеру, як тільки під'їхали. Виходив з автомобіля із включеною відеокамерою, відеозапис не переривав. Поняті були присутніми. Під час здійснення відеозапису, ніхто крім слідчого не мав доступ до автомобіля.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_24 пояснив, що працює в управлінні податкової міліції в Кіровоградській області, 26.06.2008 року до УБОЗ звернувся ОСОБА_5, із заявою про те, що співробітники податкової вимагають у нього хабар в розмірі 2500 грн. Після чого, у нього було відібрано пояснення та диктофон з записом розмов. Також були помічені грошові кошти, які в подальшому були передані ОСОБА_5. Потім було здійснено виїзд з метою перевірки даної інформації, та підозрюваних було затримано. Також пояснив, що він не приймав участі в проведенні огляду місця події, та безпосередньо не виїжджав на місце події, на той час знаходився в м. Кіровограді. Диктофон був синього кольору, марки не знає, на диктофоні було чотири записи, 3-й запис був пошкоджений. ОСОБА_5 був присутній при помітці коштів, поняті теж, на грошових коштах було написано слово «хабар».
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_25 пояснив, що влітку 2008 року був запрошений працівниками міліції бути понятим під час передачі хабара, він та ще один чоловік, понятий, сіли в автомобіль до працівників міліції, та поїхали до кафе «Смак», де і зупинилися, потім поїхали до АЗС «RUR» в м. Олександрію, та біля автомобіля затримали двох чоловіків. Потім на відеокамеру знімали обшук автомобіля, біля коробки передач знайшли гроші. У чоловіків брали мазки з пальців рук, всі дії були зафіксовані в протоколі.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_26 пояснив, що влітку 2008 року його запросили працівники міліції бути понятим при помічені грошових коштів, під час цієї процедури був присутній ще один понятий. Працівники УБОЗ помічали грошові купюри, сума була приблизно 2300 грн., на них фломастером чи олівцем написали слово «Хабар», після чого побризкали вказані купюри балончиком, при лампі помічені кошти світилися. Потім поставили свої підписи в протоколі, та кошти вручили чоловікові, якого він бачив того разу вперше та востаннє.
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_27, згідно з якими останній пояснив, що до березня 2008 року він працював на посаді начальника ВПМ Олександрійського ОДПІ та знав майже всіх підприємців Олександрійського району та м. Олександрії, також знав власника клубу «ІНФОРМАЦІЯ_4» ОСОБА_5, який влітку 2008 року розповів йому, що в приїздили ревізори РУ ДСАТ ДПА в області, зробили контрольну закупнку, надіслали йому внаслідок чого йому надіслали вимоги-повідомлення про сплату штрафів за торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії, та спитав у ОСОБА_27, чи дійсно вони можуть таким чином перевірити і застосувати штрафні санкції. В подальшому, приблизно у середині літа 2008 року до ОСОБА_27 підходив ревізор РУ ДСАТ ДПА в області ОСОБА_3 і питав, чи знає ОСОБА_27 підприємця з Олександрії ОСОБА_5, на що той продиктував ОСОБА_3 номер мобільного телефону ОСОБА_5 (том №5, а.с. 140-142).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_28, згідно з якими останній пояснив, що він допомагав ОСОБА_5 по організації роботи в клубі «ІНФОРМАЦІЯ_4» в якості адміністратора, то йому стало відомо від останнього, що податковими ревізорами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було здійснено контрольну закупку, оскільки у нього не було ліцензій на тютюнові та алкогольні вироби, в результаті чого надіслановимоги-повідомлення про сплату штрафів на загальну суму 7900 грн. В подальшому, ОСОБА_5 йому повідомив, що зустрічався із зазначеними інспекторами, які вимагали у нього хабар в сумі 2500 грн., вказану розмову він записав на диктофон та, в подальшому звернувся із заявою до УБОЗ, та при зустрічі з ревізорами їх затримали (том №5, а.с. 124-126, том №10, а.с.128-132).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_29, згідно з якими останній пояснив, що 26.06.2008 року він разом з ОСОБА_30 були запрошені працівниками УБОЗ бути понятими при затриманні якихось посадовців на території автозаправки «RUR» в м. Олександрія, два міліціонери підбігли до ВАЗ-2107, витягли відти двох чоловіків та поставили і заблокували їх від рухів перед автомобілем, обличчям до салону автомобіля. Один з працівників усе знімав відеокамерою, потім підїхав слідчий і розпочав огляд автомобіля, та виявив грошові кошти у сумі 2,5 тис.грн. біля речагу перемикання передач швидкості, і на грошах при висвітлюванні лампою були сліди у вигляді надписів «Хабар УБОЗ», до їх автомобіля ніхто не заглядав та підкинути кошти не міг (том №2, а.с. 145-150, том №10, а.с. 161-168).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_20, згідно з якими останній пояснив, що 26.06.08 ними здійснювалась реалізація оперативно-розшукових заходів по перевірці заяви ОСОБА_5 щодо вимагання у нього хабара ревізорами РУ ДСАТ ДПА в області ОСОБА_3 і ОСОБА_4 ОСОБА_5 були вручені помічені грошові кошти у сумі 2500 грн. та застосовано спеціальну техніку. За телефонною вказівкою ОСОБА_3 і ОСОБА_4, ОСОБА_5 приїхав на автозаправну станцію "RUR" навпроти кафе "Смак" у м. Олександрії та передав їм гроші. До їх автомобіля ніхто не сідав та гроші не підкидав. (том № 2, а.с.142-144).
Крім того, вина ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується письмовими та іншими доказами, а саме:
- заявою ПП ОСОБА_5 - власника НК «ІНФОРМАЦІЯ_4» в м. Олександрії про притягнення до кримінальної відповідальності працівників ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_3 і ОСОБА_4 за вимагання ними хабара у сумі 2500 грн. за не проведення в його клубі «ІНФОРМАЦІЯ_4» повторних перевірок і не застосовування штрафних санкцій;
- 26.06.08 року під час відібрання у заявника ОСОБА_5 пояснення з приводу вимагання у нього хабара працівниками ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_3 і ОСОБА_4, ОСОБА_5 у підтвердження своїх показів надав власний диктофон яким записував свої розмови з працівниками ДПА у Кіровоградській області (том №1, а.с. 7-8);
- роздруківками аудіо записів з диктофону, наданого ОСОБА_5 при зверненні до УБОЗу, встановлено, що дійсно ОСОБА_3 і ОСОБА_4 двічі зустрічалися з ОСОБА_5 і примушували його давати хабар, залякуючи в разі відмови повторними перевірками, внаслідок яких він буде змушений платити штрафи у подвійному розмірі (том №1, а.с. 7-8);
- протоколами про застосування спеціальних хімічних засобів та вручення грошових коштів від 26.06.2008 року, згідно яких встановлено, що 26.06.2008 року працівниками УБОЗ УМВСУ в області в ході проведення оперативних заходів по перевірці заяви ОСОБА_5, в присутності понятих було застосовано спеціальні хімічні засоби - намічено спеціальним люмінофорним складом 22 грошові купюри номіналом по 200, 100, та 50 грн., на загальну суму 2500 грн. (банкноти мають серії і номери: 1)200 грн. АА 9099597; 2)200 грн. АЕ 4464324; 3)200 грн. АБ 6306547; 4)200 грн. АЛ 7123491; 5)100 грн. АХ6743428; 6)100 грн. АУ 7199935; 7)100 грн. АВ 8312196; 8)100 грн. АЙ 0847255; 9)100 грн. АП 8076537; 10)100 грн. АТ 2327485; 11)100 грн. АЦ 6163141; 12)100 грн. АЕ 3278775; 13)100 грн. АР 8415773; 14)100 грн. АЙ 5691673; 15)100 грн. АГ 0450068; 16)100 грн. АМ 6408515; 17)100 грн. АШ 3274471; 18)100 грн. АМ 3030097; 19)100 грн. АП 0736364; 20)100 грн. АР 0959018; 21)50 грн. АЦ 5104407; 22)50 грн. ИМ 5457374), - шляхом нанесення на лицьові поверхні кожної купюри тексту: "Хабар УБОЗ", який видимий тільки при висвітлюванні в ультрафіолетовому випромінюванні, а також кожна купюра оброблена спеціальним розчином "Марка М"", який видимий тільки при висвітлюванні в ультрафіолетовому випромінюванні як жовто-зелене сяйво; та зазначені грошові купюри вручені ОСОБА_5 для використання при проведенні оперативно-розшукових заходів по перевірці його заяви і отримання фактичних даних про злочин (том №1, а.с. 13-14);
- рапортом начальника ВБК УБОЗ УМВС України в області, згідно якого встановлено, що 26.06.2008 року в ході реалізації оперативно-розшукової справи №031-19/08 працівниками УБОЗу проводились оперативно-розшукові заходи з використанням технічних засобів, в ході проведення яких задокументовано факт вимагання і отримання ОСОБА_4 і ОСОБА_3 хабара у сумі 2500 грн. від приватного підприємця ОСОБА_5 (том №1, а.с. 15);
- протоколом огляду місця події від 26.06.2008 року, згідно якого в результаті огляду місця події по вул. Г. Сталінграду, 16 у м. Олександрії, в салоні службового автомобіля ВАЗ 2107 д/н НОМЕР_2 ОСОБА_3 і ОСОБА_4, біля ричагу перемикання передач швидкості виявлена стопка грошових купюр в кількості 22 штук, номіналом по 200, 100, та 50 грн., на загальну суму 2500 грн., банкноти мають серії і номери: 1)200 грн. АА 9099597; 2)200 грн. АЕ 4464324; 3)200 грн. АБ 6306547; 4)200 грн. АЛ 7123491; 5)100 грн. АХ6743428; 6)100 грн. АУ 7199935; 7)100 грн. АВ 8312196; 8)100 грн. АЙ 0847255; 9)100 грн. АП 8076537; 10)100 грн. АТ 2327485; 11)100 грн. АЦ 6163141; 12)100 грн. АЕ 3278775; 13)100 грн. АР 8415773; 14)100 грн. АЙ 5691673; 15)100 грн. АГ 0450068; 16)100 грн. АМ 6408515; 17)100 грн. АШ 3274471; 18)100 грн. АМ 3030097; 19)100 грн. АП 0736364; 20)100 грн. АР 0959018; 21)50 грн. АЦ 5104407; 22)50 грн. ИМ 5457374, - оглядом яких в ультрафіолетовому випромінюванні на лицьових поверхнях кожної грошової купюри висвітлювалися сліди у вигляді блакитним кольором надписів: "ХАБАР УБОЗ", а також на поверхнях кожної купюри висвітлювалось зеленувато-жовтим яскравим кольором сяяння у вигляді нашарувань, тобто ті самі грошові купюри, які були помічені працівниками УБОЗу і вручені ОСОБА_5 для використання при перевірці його заяви (том №1, а.с. 16-24);
- відеокасетою із записом огляду місця події під час перегляду якої чітко видно на 10 хв. 18 сек. до того як слідчий сів у автомобіль біля важеля перемикання швидкості складені удвоє грошові купюри;
- грошовими коштами, що визнані і долучені до справи в якості речових доказів (том № 1, а.с. 63-64);
- аудіо записом на диктофоні "OLYMPUS W-20" встановлено, що дійсно ОСОБА_3 і ОСОБА_4 дзвонили ОСОБА_5 і призначали зустрічі 20.06.2008 року на території автозаправки м. Знам'янка, та 24.06.2008 року на території автозаправки навпроти автовокзалу і аеропорту за м. Кіровоград, та при зустрічах із ОСОБА_5, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 примушували його давати хабар у сумі 2,5 тис. грн., гарантуючи при цьому, що після дачі хабара ніхто не буде перевіряти його підприємницьку діяльність (том №5, а.с. 143-146);
- протоколами огляду мобільних телефонів, вилученого у ОСОБА_4 телефону ("Nokia 6300", НОМЕР_6, який долучений до справи в якості речового доказу), вилученого у ОСОБА_3 телефону ("Nokia 6300", НОМЕР_7, який долучений до справи в якості речового доказу) (том № 1, а.с. 207-214);
- роздруківкою деталізації телефонних з'єднань клієнту ЗАТ «ЮМС» ОСОБА_4 (НОМЕР_6) встановлено, що 18.06.2008 року о 10.41 год. ОСОБА_4 дзвонив абоненту НОМЕР_8 тривалістю 1,36 хв. (тобто ОСОБА_5; 20.06.2008 року об 11.34 год. ОСОБА_4 дзвонив ОСОБА_5 тривалістю 0,30 хв.; 24.06.2008 року ОСОБА_4 дзвонив ОСОБА_5 о 16.47 год. тривалістю 2,01 хв., о 18.40 год. тривалістю 0,33 хв., о 18.46 год. тривалістю 0,21 хв., та о 19.03 год. ОСОБА_5 передзвонював ОСОБА_4 тривалістю 0,44 хв.; 26.06.2008 року о 12.49 год. ОСОБА_4 дзвонив ОСОБА_5 (тривалість 0,20 хв.) і ОСОБА_5 йому передзвонював о 14.52 год. (тривалістю 0,28 год.), о 15.36 год. (тривалістю 0,36 год.), та о 15.56 год. (тривалістю 0,09 хв.) (том №3, а.с. 80-90);
- висновком судово-криміналістичного експерта від 01.08.2008 року №259 встановлено, що усі 22 грошові купюри, вилучені в ході огляду місця події 26.06.08 (2 грошові купюри номіналом по 50 гривень, 16 купюр номіналом по 100 гривень, та 4 купюри номіналом по 200 гривень кожна), - виготовлені підприємством, що здійснює їх випуск для Національного банку України. На поверхнях усіх цих грошових знаків НБУ, в УФ-променях: з лицьового боку стають видимі рукописні надписи "ХАБАР УБОЗ", які виконані спеціальною хімічною речовиною та світяться яскраво-блакитним світлом; ділянки поверхні всіх банкнот, особливо зі зворотнього боку, люмінесціюють жовтим світлом (оброблені спеціальним хімічним порошком) (том №5, а.с. 15-18);
- висновком судово-криміналістичного експерта від 22.03.2012 року №93/31 (повторна експертиза) встановлено, що на поверхні усіх 22 грошових купюр, вилучених в ході огляду місця події 26.06.08 (2 грошові купюри номіналом по 50 гривень, 16 купюр номіналом по 100 гривень, та 4 купюри номіналом по 200 гривень кожна), виявлено спец фарбник - люмінесцентний аерозоль. Крім того, на купюрах виявлено люмінесціюючі блакитно-фіолетового кольору надписи «ХАБАР УБОЗ», що виконані спец фарбником - олівцем (том №9, а.с. 109-118);
- довідкою УБОЗ УМВС України в області №16/5-3872 від 27.06.2008 року, згідно якої встановлено, що 26.06.2008 року працівниками УБОЗ УМВС України в області проводились оперативно-розшукові заходи з використанням технічних засобів, що тимчасово обмежують права людини, відносно інспекторів ДПА у області ОСОБА_4 і ОСОБА_3 Дані заходи проводились на підставі постанов апеляційного суду області №326т від 26.06.2008 року та №327т від 26.06.2008 року. В ході проведення вказаних заходів було зафіксовано причетність ОСОБА_4 і ОСОБА_3 до вимагання і одержання хабара (том №1, а.с. 45);.
- протоколом про наслідки проведення оперативно-розшукових заходів встановлено, що працівниками УБОЗ УМВС України в області в рамках ОРС №031-19/08 від 26.06.08 у період з 15.51 год. до 15.58 год. проводились оперативно-розшукові заходи по документуванню даного злочину, в ході чого застосовувався негласний технічний аудіо-відео контроль з відповідним повідомленням прокуратуру області. МВС України дані матеріали ОТР легалізовано 10.07.2008 року та вони передані слідству (том №5, а.с. 38-40, 42);
- оглянутим з переглянутим і прослуханим аудіо-відео носій інформації: CD-диск "Esperanza" (CD-R x16x32x56, 700Mb 80 min) з маркуванням "№34/08" і відбитком штампу "Легалізовано", на просторі якого міститься файл: "Взятка 260608". На даному файлі дійсно зафіксовано зустріч і розмову ОСОБА_5 з ОСОБА_3 і ОСОБА_4 26.06.2008 року на території автозаправочної станції "RUR" у м. Олександрії, в ході якої ОСОБА_3 і ОСОБА_4 запросили його сісти на заднє сидіння свого автомобілю ВАЗ-2107 білого кольору, де він, сидячі на задньому сидінні, спитав гарантію не проведення повторних перевірок в разі давання їм хабара, та отримавши підтвердження такої гарантії, передав правою рукою стопку зігнутих навпіл грошових купюр (зовнішня з яких - купюра номіналом 100 гривень, з зображенням Т.Г. Шевченка в шапці) ОСОБА_3, потім спитав як робити після Нового року, коли вирішиться питання по продовженню оренди будівлі, на що ОСОБА_4 йому відповів, що коли буде вирішено питання про продовження оренди, треба прийти до них і вони вирішать на наступний рік питання щодо не проведення перевірок (том №5, а.с.43-48);
- висновком № 772/07 від 29.02.2012 року криміналістичної експертизи відео-звукозапису (том №9, а.с. 34-43);
- висновком № 771/07 від 16.03.2012 року криміналістичної експертизи відео-звукозапису (том №9, а.с .53-55);
- висновком № 806/07 від 15.03.2012 року криміналістичної експертизи відео-звукозапису, відеозапис що міститься на касеті «Panasonic MiniDV» (відеозапис здійснений під час проведення 26.06.08 огляду місця події - території АЗС «РУР ГРУП») імовірно є оригіналом. Дослідженням відеокасети не виявлено порушень їх неперервності, зміст фонограм є логічно закінченим, взаємопов'язаним, послідовно побудованим; розбіжностей в звуковому супроводі та відеоряді не виявлено; ознак викривлення змісту і суті розмови та зміни відео зображення, тобто ознак монтажу, не виявлено (том №10. А.с. 65-71);
- висновком № 807/07 від 29.02.2012 року криміналістичної експертизи відео-звукозапису, згідно з яким виявлений на оптичному диску «Esperanza» файл «взятка26.06.08» (легалізовані матеріали) не містить ознак порушень їх неперервності, зміст фонограми є логічно закінченим, взаємопов'язаним, послідовно побудованим; розбіжностей в звуковому супроводі та відеоряді не виявлено; ознак викривлення змісту і суті розмови та зміни відео зображення, тобто ознак монтажу, не виявлено. Участь у розмовах приймали ОСОБА_4, позначений як Ч2, ОСОБА_3, позначений як Ч3, та ОСОБА_5, позначений як Ч1. Згідно додатку № 2 до висновку експертизи, зміст стенограм фонограм №№ 1, 3 та 4, є ідентичним змісту стенограм що знаходяться в матеріалах кримінальної справи (т.1, а.с.9-12), виготовлені оперуповноваженим УБОЗ УМВС України в області ОСОБА_24, та змісту протоколу огляду диктофону (т. 5, а.с.143-145), який складений старшим слідчим СВ прокуратури області ОСОБА_22 (том № 10, а.с. 82-96);
- протоколом огляду предметів з фототаблицею, згідно якого відеокасети «Panasonic MiniDV 60» на якій розташований відеозапис огляду місця події який мав місце 26.06.08 області на території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.» (м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграду, 16), під час якого були виявлені та вилучені грошові кошти у сумі 2500 грн., які вимагали та отримали ОСОБА_3 і ОСОБА_4 Оглядом встановлено, що виявлені слідчим кошти зафіксовані оператором на записі задовго до того як їх виявив слідчий прокуратури, а саме на момент коли слідчий прокуратури відкрив двері до салону автомобіля (том 11, а.с. 32-65).
По епізоду перевищення влади ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час перевірки приватного підприємства «Союз Афган».
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона працює директором ПП «Союз Авган» та підсудні приїжджали до неї на перевірку підприємства. Підприємство займається виготовленням фіто-препаратів з натуральної рослинної сировини, наявний дозвіл Міністерства охорони здоров'я на виготовлення даних препаратів. По технології виготовлення препаратів, передбачено вміст етилового спирту від 28-40 %. Спирт підприємство отримує на заводі, з яким укладено договір. 23.05.2008 року, приблизно о 14 год. 00 хв., на підприємство прийшли працівники РУ ДСАТ ДПА в області ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які пред'явили свої посвідчення та наказ від 22.05.2008 року «Про проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Союз Афган»» з терміном 5 робочих днів, з 23.05.2008 року по 29.05.2208 рік. Направлення у них не було, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 одразу почали ходити по всіх приміщеннях підприємства та проводили обшук.На запитання, що вони шукають ОСОБА_3 відповів, що підпільний цех по розливу горілки, та спитав де розташована підпільна лінія розливу горілки. На що вона відповіла, що розлив горілки не проводиться та вони не мають права проводити обшук. Під обшуку вони відкривали усі ємності та пробували пальцем усі сиропи на смак, щоб впевнитися, що то не є горілка, незважаючи на те, що сиропи не можна відкривати, оскільки буде порушено режим їх виготовлення. ОСОБА_3 відкрив кришку ємності із сиропом для дитячого харчування та пальцем куштував його, після чого даний сироп забродив та був вилитий, так як було порушено режим виготовлення, було зіпсовано 100 кг. сиропу для дитячого харчування на загальну суму 1660 грн. Вони ходили кожного дня, та сказали, що потрібно вирішувати справи через керівництво, але їх повинен хтось порекомендувати, говорили, що потрібно за це платити. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ніякого акту про проведену перевірку не складали. Після закінчення перевірки, 04.06.2008 року, після закінчення роботи, було загружено частину продукції в автомобіль «Сузукі», вона відправила водія на склад, який знаходиться в селищі Новому. Коли автомобіль виїхав, то їй зателефонував водій, та повідомив, що дорогу його автомобілю перекрили. Коли вона вийшла, то побачила, що ОСОБА_3 на своєму автомобілі «Шеврове Авео» перекрив дорогу її автомобілю, і через це зібрався ряд автомобілів. Вій вийшов, сказав, що зараз приїдуть працівники податкової міліції. Потім приїхав ОСОБА_4 та став за автомобілем ОСОБА_3. Вони залізли в його автомобіль та почали проводити у ньому обшук. Потім приїхали повідомили працівники податкової міліції, перевірили документи, взяли зразки для аналізу, та сказали, що все в порядку, про що склали відповідні акти. Документи, що вони надавали не влаштовували ОСОБА_3 та ОСОБА_4, дозволи МОЗ їм не підходили, вони зазначали, що у них не такий код, що є порушення.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_32 пояснив, що працює начальником виробничої лабораторії з кості продукції ПП «Союз Афган» В травні 2008 року, на підприємство приходили ОСОБА_3 та ОСОБА_4, пред'явили свої службові посвідчення, направлення на перевірку, та без дозволу почали проводити обшук підприємства з порушенням санітарних норм. Потім вони ще кілька разів приходили на підприємство. Підсудні проводили обшук, а не перевірку, вони заходили в роздягальню, мийку, цех, шукали підпільну лінію розливу горілки. Постанови про проведення обшуку у них не було, тільки направлення.Порушили санітарні вимоги виготовлення фіто сиропу, вони відкрили ємність з сиропом, яка була герметично закупорена. Підсудні заблокували виїзд автомобілю з території підприємства, спостерігали за ними. Ви вимагали хабар.
Допитаний в судовому зсіданні свідок ОСОБА_9 пояснив, що працює вантажником, слюсарем на ПП «Союз Афган», на той час працював водієм, завантажили товар та він його віз на склад, ОСОБА_3 перегородив дорогу, вийшов, та хотів, щоб він відкрив багажник автомобіля, на що він відмовив та зателефонував директору. Після чого, здав назад до гаражу, а ОСОБА_3 під'їхав за ним. Він з директором зайшли в приміщення, а коли вийшли, то двері в багажник були відчинені і ОСОБА_3 заглядав в багажник.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_33 пояснила, що працює фасувальником фіто препратів на ПП «Союз Афган», в середині травня 2008 року, приблизно о 14 год. прийшли перевіряючі, разом з директором, та без дозволу перевіряли все, роздягальну, мийку, ємкості. На зауваження директора вони не звертали уваги, перевіряли все без спец. Одягу, запитували чи на підприємстві не виготовляється горілк. Перевірка проходила потягом 5-ти днів. В червні, приблизно о 18 год. 30 хв., працівники прибирали приміщення, завантажили автомобіль, і він почав виїжджати з території, коли директору зателефонував водій, та повідомив, що йому перекрили дорогу. Коли вийшли, то побачили, що дорогу автомобілю було перекрито і ОСОБА_3 з ОСОБА_4 оглядали автомобіль підприємства, потім приїхали податківці та взяли зразки на аналіз нашої продукції.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_34 та ОСОБА_35 пояснили, що працюють фасувальницями фіто препаратів на ПП «Союз Афган» та надали аналогічні показання, що і свідок ОСОБА_33
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_36 пояснив, що працював старшим о/у в податковій інспекції, в 2007 чи в 2008 році по вул. Родимцевій в м. Кіровограді проводилася перевірка. Зі слів ОСОБА_8 стало відомо, що автомобіль було заблоковано. Інформації про те, що підприємство реалізовувало горілку не було, він та інші працівники інспекції приїхали на дане підприємство, та відібрали пояснення та зразки речовини на дослідження. Повністю підтримав показання наданні на досудовому слідстві.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_37 пояснив, що з підсудними знайомий, раніше перебував в службових відносинах. В 2008 році за вказівкою начальника відділу було здійснення виїзд по адресі підприємства «Союз Афган», для надання допомоги співробітникам САТ ДПА, ооскільки директор зазначеного підприємства відмовлялася надавати їм зразки на дослідження. Їм було надано дозвільну документацію, і вони відібрали зразки на дослідження. Відомостей про те, що їх продукція має вміст спирту не було, стало відомо зі слів співробітників САТ ДПА. Повністю підтримав показання наданні на досудовому слідстві.
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_38, згідно з якими останній пояснив, що був присутній у грудні 2011 року під час проведення за участі директора ПП «Союз Афган» ОСОБА_8 та водія підприємства ОСОБА_9 відтворення обстановки і обставин події, під час яких останні добровільно розповіли про обставини за яких працівник ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_3 04.06.08 своїм власним автомобілем заблокував виїзд від будівлі ПП «Союз Афган» службового автомобіля ПП (том №10, а.с. 73-77).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_39, згідно з якими остання пояснила, що була присутня у грудні 2011 року під час проведення за участі директора ПП «Союз Афган» ОСОБА_8 та водія підприємства ОСОБА_9 відтворення обстановки і обставин події, під час яких останні добровільно розповіли про обставини за яких працівник ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_3 04.06.08 своїм власним автомобілем заблокував виїзд від будівлі ПП «Союз Афган» службового автомобіля ПП (том №10, а.с. 78-82).
Крім того, вина ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується письмовими доказами, а саме:
- роздруківкою деталізації телефонних з'єднань клієнта ЗАТ «ЮМС» ОСОБА_3 (НОМЕР_7) згідно якої встановлено, що 23.05.2008 року він дзвонив абоненту НОМЕР_9 (тобто ОСОБА_8.) о 12.11 год. (тривалістю 0,29 хв.) та об 12.44 год. (тривалістю 1,31 хв.); 02.06.2008 року він дзвонив ОСОБА_8 о 15.01 год. (тривалістю 0,11 хв.) та о 15.06 год. (тривалістю 0,29 хв.); ОСОБА_8 йому дзвонила 04.06.2008 року о 20.21 год. (тривалістю 0,09 хв). Та о 21.02 год. (тривалістю 1,25 хв.); ОСОБА_3 дзвонив ОСОБА_4.05.06.2008 року о 10.06 год. (тривалістю 1,11 хв.), о 10.11 год. (тривалістю 2,21 хв.), о 10.16 год. (тривалістю 0,38 хв.), та о 10.52 год.(тривалістю 0,40 хв.), ОСОБА_4 передзвонив йому в цей же день об 11.25 год. та 11.32 год. (тривалістю 3,50хв.); ОСОБА_3 дзвонив ОСОБА_4 о 12.08 год. (тривалістю 0,27 хв.); та у цей же день ОСОБА_3 подзвонив ОСОБА_4 о 14.12 год. (тривалістю1,31 хв.) і о 14.19 год. (тривалістю 0,46 хв.) після чого отримав дзвінок від ОСОБА_4 о 14.24 год. (тривалістю 0,06 хв.) (том № 3, а.с. 91-94);
- протоколами огляду журналів реєстрацій, витребуваних з РУ ДСАТ ДПА у Кіровоградській області, згідно яких встановлено, що стосовно епізодів у справі є лише записи: бланки актів перевірок у 2008 році та бланки рішень у 2008 році отримували лише ОСОБА_3 і ОСОБА_4; з наказів на проведення перевірок - зареєстрований лише наказ від 18.06.2008 року на проведення перевірку ПП ОСОБА_40; дані про перевірки і їх наслідки - по перевіркам ОСОБА_41, ОСОБА_8 і ОСОБА_10 - не зареєстровані; по наказам з основної діяльності - зареєстрований лише наказ №2-д від 26.06.2008 року «Про проведення раптової ревізії наявності марок акцизного збору» (без будь-яких уточнюючих і роз'яснювальних приміток), та №18-д від 23 (переправлено на 22).05.2008 року «Про проведення позапланової перевірки» (без будь-яких приміток). По записам стосовно відряджень - у відповідному журналі є лише запис №35-к від 26.06.2008 року «Про відрядження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Олександрії». Будь-яких записів у журналах про продовження перевірки підприємства «Союз Афган», про будь-які акти, довідки, чи доповідні записки стосовно цього підприємства - відсутні (том №5, а.с. 135-139);
- копіями документів, наданих ОСОБА_8 при подачі заяви і в ході слідства, а також копій, направлених разом з депутатськими зверненнями встановлено, згідно яких встановлений факт неправомірної діяльності ПП "Союз Афган" (том 2, а.с. 84, 92-96)
- висновком Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Мінюсту України від 15.08.2008 року №7490, згідно якого встановлено, що бальзами підприємства «Союз Афган» не є підакцизним товаром, що роз'яснювалось Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва від 24.06.2008 року №8/3501, та від 12.11.2008 року №8.2/6358; підтверджувалось Центральною контрольно-виробничною лабораторією УКРООПСПІЛКИ і роз'яснювалось що вони не відносяться до товарних груп Грмонізованої системи опису та кодування (яка розробляла ТУ); підтверджено Експертним висновком Київської торгово-промислової палати від09.07.2008 року №к-2954; та підтверджено висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗу України від 17.11.2008 року №05.03.02-04/73694. До того ж, згідно рішення №3468 заступника ДПА АР Криму про скасування рішення про застосування штрафних санкцій ДПІ у м. Ялті відносно ОСОБА_14 (з листа тієї самої інспекції почалися перевірки ПП «Союз Афган») також вказано, що добавки дієтичні на основі настоянок з рослинної сировини - бальзами, вказані в акті перевірки не являються алкогольними напоями, та у відповідності з діючим законодавством не підлягають узгодженню з Департаментом з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів ДПА України (том 2, а.с. 219, 226-295, 263-264).
По епізоду пере?вищення влади ОСОБА_3. та ОСОБА_4 під час перевірки приватного підприємства бару «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс».
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 пояснив, 2008 році підсудні проводили перевірку в барі «Плазма», що розташований за адресою: м. Олександрія, вул. Нагірна 93. Спочатку ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зробили закупку алкогольного напою, мабуть пляшку шампанського та цигарок. Потім вони представилися, та сказали, що у них не має ліцензії, після чого його покликав бармен, та підсудні повідомили, що проводитимуть перевірку, на що він почав вимагати, щоб вони показали свої документи, вони показали посвідчення, але направлення на перевірку у них не було. Та він не дозволяв проводити перевірку без направлення, після чого, ОСОБА_4 вийшов з бару, ОСОБА_3 залишився у барі, слідом за ОСОБА_4 вийшла його дружина та побачила, що він на колінах почав виписувати направлення. Потім ОСОБА_4 поклав це направлення у портфель, та знову зайшов до бару, де ОСОБА_3 запитав у нього де направлення, і він дістав з портфель виписане направлення. ОСОБА_4 почав складати акт, ОСОБА_3 хотів щоб він підписав акт, на що він відмовився, тоді той сказав, що треба вирішувати проблему грошима. Вважає, що дана перевірка була незаконною, так як було заплачено за продовження ліцензії, про що було надано квитанцію. По завершенні перевірки, підсудні вручили йому акт, в якому він написав, що не згоден з перевіркою, на що вони повідомили, що буде штраф в розмірі 4000 грн. При цьому, ОСОБА_3 сказав, що вони можуть зробити його на половину менше. Підсудні викликали працівників податкової міліції, та сказали їм, щоб підписалися в акті, на що вони відмовилися, так як нічого не бачили.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 пояснила, що в кінці червня 2008 року, в бар «Плазма», що розташований за адресою: м. Олександрія, вул. Нагірна 93, приїхали підсудні на перевірку ліцензії. Вона з чоловіком здали документи на продовження ліцензії, проплату здійснили раніше, на момент перевірки ліцензії не було. У підсудних були претензії, щодо ліцензії, але вони знали, що документи на її продовження знаходяться в м. Кіровограді, вони показали підсудним копію квитанції про сплату за продовження ліцензії. Вона з чоловіком ОСОБА_10 вимагали направлення на перевірку. ОСОБА_4 вийшов з бару, вона пішла за ним, та побачила, як він на колінах виписував направлення та покликала чоловіка. Підсудні вони вели себе дуже погано, кричали та викликали працівників податкової міліції, та сказали їм, щоб підписалися в акті, на що вони відмовилися, так як нічого не бачили.
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_13, згідно з якими останній пояснив, що працює першим заступником начальника Олександрійської ОДПІ та підтвердив покази ОСОБА_10, показавши, що дійсно 26.06.2008 року приблизно о 15.00 год. йому по мобільному телефону подзвонив ОСОБА_3 і повідомив, що їх не допускають до перевірки бару «Плазма» та попросив допомогти. ОСОБА_13 подзвонив начальнику податкової міліції Олександрійської ОДПІ, переказав ситуацію і попросив допомогти вирішити конфлікт (том №3, а.с. 55-56);
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_14, згідно з якими останній пояснив, що він працює оперуповноваженим ВБНОПТ Олександрійської ОДПІ, що 26.06.2008 року, десь після 15.00 год. йому на мобільний телефон зателефонував начальник податкової міліції Олександрійської ОДПІ ОСОБА_43 і дав вказівку виїхати до бару «Плазма» по вул. Нагірній, 93, де виникла конфліктна ситуація - ревізорів РУ ДСАТ ДПА в області не допускають до перевірки цього бару, та щоб він допоміг їм зайти і провести перевірку. Під»їхавши до бару, він запропонував підприємцю не створювати конфлікту і допустити ОСОБА_3 до бару для перевірки, та що він (власник бару) у будь-який момент зможе оскаржити їх дії, якщо не згодний. Власник бару погодився і запустив ОСОБА_3 у бар. Коли зайшли у бар, там сидів другий ревізор ОСОБА_4 і складав акт, після чого жінка-бармен розписалася в них і повернулася за барну стойку. Пам'ятає точно, що вони ОСОБА_14 пропонували розписатися у акті, але він відмовився, бо саму перевірку він не бачив, так як прибув, коли вже складали документи, та ще й він не мав права ніде розписуватись, бо прибув туди в якості працівника фізичного захисту ДПА. Також при ОСОБА_14 чи ОСОБА_4 чи ОСОБА_3 повернули пляшку якогось напою (чи шампанського, чи вина) і пачку цигарок, та бармен віддала їм їх гроші (том №3, а.с. 57-59, том №10, а.с. 1-4).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка першого заступника начальника ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_44, згідно з якими останній пояснив про порядок перевірок, згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом….» №481/95 ВР від 19.12.1995 року (том № 5, а.с. 90-92).
Оголошеними в судовому засіданні показаннями свідка колишнього заступника начальника РУ ДСАТ ДПА у області ОСОБА_45, згідно з якими останній пояснив, що ОСОБА_4 і ОСОБА_3 може охарактеризувати, як працездатних працівників, вони майже завжди працювали разом, щомісячно виконували доведений план роботи - не менше 30 перевірок у місць (перед тим було 26-28), причому результативних, тобто за наслідками яких застосовуються штрафні санкції до порушників. Крім цього, тільки вони займались перевірками суб'єктів, які здійснюють роздрібну і оптову торгівлю тютюновими виробами і спиртними напоями. Крім того, пояснив про вилучені у працівників РУ ДСАТ ДПА у області ОСОБА_17 і ОСОБА_4 в ході огляду місця події документи, а також про порядок перевірок, згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом….» №481/95 ВР від 19.12.1995 року. З приводу ТОВ «Союз Афган» ОСОБА_45 повідомив, що він пам'ятає, як ОСОБА_46 постійно дорікала йому, щоб він організовував перевірки цього підприємства, але йому відомо, що будь-яких порушень не було виявлено у період тих перевірок (том 5, а.с. 127-132).
Допитана в судовому засіданні свідок, колишній заступник начальника РУ ДСАТ ДПА у області ОСОБА_47, надала аналогічні показання, що і свідок ОСОБА_48.(том № 5, а.с. 159-164).
Крім того, вина ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується письмовими доказами, а саме:
- роздруківкою деталізації телефонних з'єднань клієнту ЗАТ «Київстар» ОСОБА_10 (НОМЕР_10), згідно якої встановлено, що дійсно він дзвонив зі свого мобільного телефону 26.06.2008 року о 15.04 та 15.05 год. (тривалістю 0,65 хв. та 0,80 хв.) на НОМЕР_11 (номер, записаний на фірменому бланку РУ ДСАТ ДПА у Кіровоградській області) (том №3, а.с. 61-63);
- висновком № 688/02 від 29.02.2012 року судово-почеркознавчої експертизи, згідно якого встановлено, що рукописні записи в наказі № 118 від 25.06.08 про проведення позапланової виїзної перевірки бару «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс», виконані ОСОБА_3, у направленнях на перевірку бару «Плазма» ТОВ «Партнер-Транс» №000722 від 25.06.08, №000723 від 25.06.08 та акті №110284 від 26.06.08 перевірки, виконані ОСОБА_4 (том №9, а.с.130-134);
- протоколами огляду місця події, згідно яких, в ході огляду місця події у ОСОБА_3 і ОСОБА_4 вилучені портфелі, в яких крім іншого, виявлені незаповнені і частково заповнені бланки направлень і наказів на перевірки, з підписами керівництва РУ Департаменту САТ ДПА у Кіровоградській області і відбитками гербової печатки даного управління (том №1, а.с.16-23, 81-206 );
Аналізуючи добуті по справі докази, об'єм яких судом визначено відповідно до ст. 299 КПК України, в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повністю доведена і їх дії підлягають кваліфікації за ч.2 ст.368, ч.1 ст.365 КК України, оскільки вони будучи службовими особами - представниками влади, які перебувають на службі у державному органі, діють від його імені та за його дорученням і у межах своєї компетенції здійснюють функції цього органу, будучи працівниками правоохоронного органу, вчинили умисні злочини у сфері службової діяльності у вигляді: одержання службовою особою хабара за не виконання в інтересах того, хто дає хабара дій з використанням наданої їй влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням хабара; перевищення влади, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, а також державним інтересам.
Доводи підсудних та їх захисту про відсутність належних та допустимих доказів їх вини по епізодам обвинувачення повністю спростовуються показаннями заявника, свідків, працівників УБОЗ та понятими, які дали послідовні показання, що узгоджуються із зібраними письмовими та іншими доказами, зокрема протоколами оперативних заходів, актів вручення грошових купюр, їх помічення, протоколів оперативних заходів, оглядом місця події за наслідками якого встановлено місце скоєння злочину, зберігання грошових купюр, їх свічення та відповідність врученим. Під час проведення огляду застосований відеозапис, який згідно висновків експерта не містить ознак монтажу, та на якому чітко видно, грошові кошти біля важеля перемикання коробки передач, що складені у двоє до того як слідчий сів в автомобіль.
Крім того захистом в обґрунтування своєї позиції не зазначене алібі та докази на їх підтвердження, а також не зазначено про неналежність та недопустимість усіх зібраних по справі доказів, що навпаки узгоджуються між собою та викривають злочинну діяльність підсудних.
Крім того судом враховується те, що захистом належним чином не зазначено та не обґрунтовано достатніх підстав вважати, що свідки, поняті могли оговорити підсудних, що дає підстави вважати, пояснення підсудних, що даються лише з метою уникнути відповідальності.
Інші доводи, на які посилаються підсудні та їх захисники не спростовують висновки суду та не виправдовують останніх.
Призначаючи покарання підсудним ОСОБА_3 та ОСОБА_4, суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, особу винних, обставини справи, які пом'якшують та обтяжують покарання.
Підсудні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вчинив злочини, один з яких відноситься до категорії тяжких.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 згідно ст.ст. 66, 67 КК України судом не встановлено.
Характеризуючи особи підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, суд, враховує те, що вони раніше не судимі, на обліку в нарколога і психіатра не перебувають, характеристики з місця проживання та роботи, згідно яких вони характеризуються виключно позитивно, крім того, підсудний ОСОБА_3 має на утриманні малолітню дитину, підсудний ОСОБА_4 має на утриманні трьох малолітніх дітей.
Беручи до уваги вище наведене, тяжкість скоєних злочинів, обставини справи, вік, особи підсудних, стан їх здоров'я, суд, вважає, що виправлення та перевиховання підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 можливе тільки в умовах ізоляції від суспільства, а тому суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 покарання в межах санкції статті у виді позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є їх власністю.
Підстав для застосування до підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ст.ст. 69, 75 КК України, з врахуванням вищезазначених висновків, суд не вбачає.
Крім того з урахуванням обставин справи та особи підсудних суд вважає за необхідне призначити додаткове покарання у виді позбавлення спеціального звання, оскільки вчинений тяжкий злочин, пов'язаний із використанням останніми прав та повноважень, що були їм надані по службі.
Керуючись ст.ст. 321-324 КПК України, суд, -
Засудив:
ОСОБА_3, ОСОБА_4 визнати винними у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 365, ч.2 ст.368 КК України, призначивши покарання:
- за ч.2 ст.368 КК України у виді позбавлення волі на строк 6 років, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки з конфіскацією усього майна, яке є власністю засудженого;
- за ч.1 ст.365 КК України у виді позбавлення волі на строк 3 роки, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_3, ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 3 роки з конфіскацією усього майна, яке є власністю засудженого;
На підставі ст.54 КК України позбавити ОСОБА_3, ОСОБА_4 спеціального звання - інспектора податкової служби 1 рангу, присвоєного наказом голови ДПА у Кіровоградській області №59-о від 08.02.2007 року та №377-о від 01.11.2006 року відповідно.
Строк відбування покарання ОСОБА_3, ОСОБА_4 обчислювати з 04.06.2013 року.
Запобіжний захід ОСОБА_3, ОСОБА_4 у виді підписки про невиїзд до набрання вироком законної сили змінити на тримання під вартою негайно в залі судового засідання.
Стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь держави судові витрати по 8402,14 грн. з кожного.
Речові докази по справі:
- 22 грошові купюри номіналом по 200, 100, та 50 грн., на загальну суму 2500 грн. (банкноти мають серії і номери: 1)200 грн. АА 9099597; 2)200 грн. АЕ 4464324; 3)200 грн. АБ 6306547; 4)200 грн. АЛ 7123491; 5)100 грн. АХ6743428; 6)100 грн. АУ 7199935; 7)100 грн. АВ 8312196; 8)100 грн. АЙ 0847255; 9)100 грн. АП 8076537; 10)100 грн. АТ 2327485; 11)100 грн. АЦ 6163141; 12)100 грн. АЕ 3278775; 13)100 грн. АР 8415773; 14)100 грн. АЙ 5691673; 15)100 грн. АГ 0450068; 16)100 грн. АМ 6408515; 17)100 грн. АШ 3274471; 18)100 грн. АМ 3030097; 19)100 грн. АП 0736364; 20)100 грн. АР 0959018; 21)50 грн. АЦ 5104407; 22)50 грн. ИМ 5457374), що зберігаються в камері речових доказів прокуратури Кіровоградської області - повернути до УБОЗ УМВС України в Кіровоградській області;
- Тампони зі змивами з пальців рук ОСОБА_3 і ОСОБА_4, що зберігаються в камері речових доказів прокуратури Кіровоградської області - зберігати при справі;
- портфелі ОСОБА_3 і ОСОБА_4 з документами, що зберігаються в камері речових доказів прокуратури Кіровоградської області, конфіскувати в рахунок держави;
- Журнали реєстрацій, вилучені в РУ ДСАТ ДПА у області - зберігаються при справі;
- диктофон ОСОБА_5 "OLYMPUS W-20"; - CD-диск "Esperanza" (CD-R x16x32x56, 700Mb 80 min) з маркуванням "№34/08"; мобільні телефони ОСОБА_4 "Nokia 6300" (НОМЕР_6) та ОСОБА_3 "Nokia 6300" (НОМЕР_7), - зберігати при матеріалах кримінальної справи.
- відеокасета «Panasonic MiniDV 60» з записом огляду місця події від 26.06.08 - території автозаправної станції «РУР ГРУП С.А.» (м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграду, 16), під час якого були виявлені та вилучені грошові кошти у сумі 2500 грн., які вимагали та отримали ОСОБА_3 і ОСОБА_4 - зберігати при матеріалах кримінальної справи.
На вирок може бути подана апеляція до апеляційного суду Кіровоградської області протягом 15 діб з моменту його проголошення, а засудженому в той же строк, з моменту отримання копії вироку через Ленінський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда А.В. Загреба
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2013 |
Оприлюднено | 10.06.2013 |
Номер документу | 31647649 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Загреба А. В.