cpg1251
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 травня 2013 р. (12:04) Справа №801/4185/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., за участю секретаря судового засідання Жилич О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл»
до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування рішення і спонукання до виконання певних дій,
за участю:
представника позивача - Аметова З.К., довіреність б/н від 16.04.2013 р.
представника відповідача - Володькін С.А., службове посвідчення УКР №077900 від 10.05.2011 року, довіреність №30/9/10.0 від 29.02.2012 року
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 16.04.2013 року надійшов адміністративний позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Респект Холл" до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби, про:
- визнання протиправними та скасування рішення Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби України № 2452/10/15-01 від 28 березня 2013 року;
- зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби України внести Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Респект Холл" до реєстру неприбуткових установ та організацій.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.04.2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 29.04.2013 року.
У судове засідання 29.04.2013 року представники сторін прибули, представник відповідача заявив клопотання про залишення адміністративного позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» без розгляду.
Ухвалою суду від 29.04.2013 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача.
29.04.2013 року представником позивача у судовому засіданні заявлено клопотання про зупинення провадження у справі, ухвалою суду відмовлено у задоволенні вказаного клопотання.
Судом оголошено перерву до 20.05.2013 року.
У судове засідання 20.05.2013 року всі сторони прибули.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, вислухавши представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» (ідентифікаційний код 38297723) зареєстровано юридичною особою 13.08.2012 року Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим, про що свідчить Виписка з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.20).
Позивач звернувся до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби із реєстраційною заявою за формою 1-РН про внесення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.22-25). До заяви було надано копії установчих документів позивача.
За результатами розгляду заяви ДПІ у м. Ялті АРП Крим ДПС прийнято рішення №2452/10/15-01 від 28.03.2013 року про відмову у внесенні установи (організації) до Реєстру неприбуткових установ та організацій, без визначення ознаки неприбутковості (а.с.26).
Позивач вважає, що дії ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС України є незаконними та не відповідають вимогам чинного законодавства, тому звернувся із позовом до суду.
Встановивши фактичні обставини справи та відповідні правовідносини, надавши оцінку доказам, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно до положень Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» (далі - Об'єднання), затвердженого Установчими зборами від 28.07.2012 року Протокол №1, Об'єднання створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку №45, по Севастопольському шосе, смт. Кореїз, в місті Ялта відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Підпунктом 1.6 п.1 Статуту визначено, що об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання.
Метою створення Об'єднання є забезпечення захисту прав його членів, відповідно до п.11.1 цього статуту, та дотримання ними обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством (пп.2.1 п.2 Статуту).
Завданнями та предметом діяльності Об'єднання є: належне утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном членів Об'єднання; забезпечення сприяння членам Об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю Об'єднання; здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб; Об'єднання не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». (пп.2.2 п.2 Статуту, а.с.9).
Довідкою серії АБ №528841 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій визначено, що позивач здійснює комплексне обслуговування об'єктів за КВЕД-2010; інституційний сектор економіки за КІСЕ - S15 Некомерційні організації, що обслуговують домашні господарства (а.с.21).
У відповідності до ч.1 ст.52 Господарського кодексу України, некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Цивільний кодекс України надає поняття «непідприємницькі товариства», згідно до якого це товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками (ч.1 ст.85 ЦК України).
Відповідно до пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи, організації - це підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій визначений у ст.157 ПК України.
У п.157.1. п. 157 ПК України визначено,що ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є:
а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;
б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками;
в) кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами;
г) іншими, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;
ґ) спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів;
д) релігійними організаціями, зареєстрованими в порядку, передбаченому законом;
е) житлово-будівельними кооперативами та об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку;
є) професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, а також організаціями роботодавців та їх об'єднаннями, утвореними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до положень Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання (ст.4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Пунктом 157.8 ПК України встановлено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "е" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.
Наказом Державної податкової служби України №37 від 24.01.2011 р., який зареєстрований в Мінюсті України 09.02.2011 р. за № 161/18899, затверджено Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі Положення №37), яке розроблено відповідно до ст.157 ПК України.
У п.2 розділу І Положення № 37 визначено,що реєстр неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи (далі - неприбуткові установи та організації), визначені п.п. 14.1.121 п.у 14.1 ст. 14 розділу I ПК України, доходи яких згідно із статтею 157 розділу III Кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.
Відповідно до п. 3 розділу І Положення № 37 Реєстр ведеться відповідно до п.157.12 ст. 157 розділу III Кодексу з метою забезпечення єдиних принципів ідентифікації неприбуткових установ та організацій, а також їх обліку в органах державної податкової служби; забезпечення центрального органу державної податкової служби інформацією з Реєстру для здійснення контролю за використанням неприбутковими установами та організаціями коштів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями статті 157 розділу III Кодексу; організації суцільного і вибіркового аналізу;взаємодії на єдиних методологічних засадах із базами даних Національного банку України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державної митної служби України, Державної служби статистики України, Фонду державного майна України, інших центральних органів виконавчої влади;надання відомостей, що містяться в Реєстрі, іншим державним органам відповідно до законодавства України.
У розділі ІІ Положення № 37 визначений порядок реєстрації неприбуткових установ та організацій , відповідно до п. 1 якого включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з п. 5 розділу I цього Положення.
Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів (п.2 р. ІІ Положення №37 ).
Позивачем було подано заяву форми №1-РН 12.03.2013 року до ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС з вказанням даних відповідно до установчих документів - Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» (далі - Об'єднання), затвердженого Установчими зборами від 28.07.2012 року Протокол №1.
В матеріалах справи також містяться акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу ТОВ «РЕСПЕКТСЕРВІС» на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект-Холл» від 14.08.2012 року, Рішення Виконавчого комітету Кореїзської селищної ради №168 від 21.09.2012 року про затвердження акту від 14.08.2012 року приймання передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс по Севастопольському шосе, 45 літ. Ж, літ Е м. Ялта, смт. Кореїз: з балансу ТОВ «Респектсервіс» на баланс позивача, Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 30.10.2008 року, довідки про приналежності будов домоволодіння №45 по Севастопольському шосе, смт. Кореїз, зареєстрованих інвентаризаційним бюро в реєстраційній книзі домоволодінь під реєстровим номером 387,Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та лист КП Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» від 18.10.2012 року про передачу вказаних житлових будівель літ. Ж, літ. Е на баланс позивача та договір відносин власника жилого приміщення та управителя від 01.01.2013 року.
Відповідно до п.157.15 ст.157 Податкового кодексу України, статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.
Згідно з п.157.14 ст.157 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених у підпункті "є" пункту 157.1 цієї статті в частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню), а центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
В обґрунтування своєї позиції про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (викладеної в рішенні №2452/10/15-01 від 28.03.2013) відповідач вказує, що окремі положення Статуту позивача передбачають ведення Об'єднанням господарської діяльності, що суперечить нормам і вимогам підпункту «е» п.157.1 ст.157 Податкового кодексу України, а саме:
- п.4.5 розділу 4 Статуту передбачено визначення матеріального або іншого заохочення членів Об'єднання і правління; прийняття рішень про передачу в оренду об'єктів, які перебувають у спільній власності членів Об'єднання у результаті здачі в оренду допоміжних приміщень;
- п.6.4 розділу 6 Статуту передбачено отримання залишків коштів на рахунок попереднього власника майна; отримання коштів, одержаних Об'єднанням в результаті здачі в оренду допоміжних приміщень.
Згідно до абз. 2 п.157.11 ст.157 ПК України, незалежно від положень абзацу першого цього пункту, у разі якщо неприбуткова організація отримує дохід із джерел, інших, ніж визначені пунктами 157.2-157.9 цієї статті, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, що зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Проте, суд зауважує, що відповідачем не надано доказів порушення позивачем вимог ст.157 Податкового кодексу України в частині здійснення господарської діяльності, яка пов'язана з одержанням прибутку.
Зі змісту установчих документів позивача вбачається, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» є неприбутковою організацією, та має ознаки неприбутковості. Крім того, у відповідності до положень Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, юридична особа вважається створеною з моменту її державної реєстрації та згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України позивач з моменту створення має статус некомерційної організації, що обслуговує домашні господарства.
З моменту створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» (з 13.08.2012 року), позивач не здійснював облік і не подавав до податкової інспекції звітність щодо отриманих доходів, які підлягають оподаткуванню, факт здійснення господарської діяльності відповідачем не встановлено.
Перевіряючи рішення суб'єкта владних повноважень, адміністративний суд у справі щодо їх оскарження на підставі ч.3 ст.2 КАС України перевіряє чи прийнято (вчинено) воно:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем рішення, суд встановив його необгрунтовність та протиправність.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення і спонукання до виконання певних дій є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби №2452/10/15-01 від 28.03.2013 року про відмову у внесенні Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» до Реєстру неприбуткових установ та організацій(або присвоєння установі (організації) іншої ознаки неприбутковості.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби внести Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Респект Холл» (код ЄДРПОУ 38297723, м. Ялта, смт. Кореїз, вул. Севастопольське шосе, 45, оф. 1) суму сплаченого судового збору у розмірі 34,41 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунку Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової інспекції.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя Суворова С.В.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2013 |
Оприлюднено | 11.06.2013 |
Номер документу | 31712214 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Дугаренко Ольга Володимирівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Дугаренко Ольга Володимирівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Суворова С.В.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Суворова С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні