03.06.2013 Справа № 363/1052/13-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
03 червня 2013 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Скарлат О.І.,
при секретарі Тлостюк В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Жукинської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися з даним позовом до суду, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4. За життя батько позивачів 16 березня 2006 року склав заповіт відповідно до якого все майно, яке на день смерті належить йому та знаходиться за адресою АДРЕСА_1 він заповідав своїм дочкам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та своїй дочці ОСОБА_3 заповідав майно, яке на день смерті належить йому та знаходиться за адресою АДРЕСА_3.
Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,2500 га, яка розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та земельні ділянки площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Після смерті батька позивачі прийняли спадщину шляхом подання заяви про прийняття спадщину до нотаріальної контори. Під час оформлення спадщини було встановлено, що право власності померлого на житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 у БТІ не зареєстровано, державні акти на земельні ділянки площею 0,2500 га яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та земельні ділянки площею площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства були зареєстровані після смерті їх батька ОСОБА_4.
Позивачі звернулися до нотаріуса Вишгородської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, однак їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_4 у зв'язку з відсутністю свідоцтва про право власності та витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно та у зв'язку з тим, що реєстрація права власності ОСОБА_4 на зазначені земельні ділянки була здійснена через два місяці після його смерті.
Зважаючи на вказані вище обставини, позивачі просять визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом в рівних частинах право власності на житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 та визнати право власності за позивачами в порядку спадкування за законом в рівних частинах кожному на земельні ділянки площею 0,2500 га , яка розташована в АДРЕСА_1 та на земельні ділянки площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
У судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі.
Жукинська сільська рада Вишгородського району Київської області в судове засідання свого представника не направила, листом просила розглядати справу без їх участі.
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 07 жовтня 2011 року видане виконкомом Жукинської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,2500 га, яка розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та земельні ділянки площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
16 березня 2006 року ОСОБА_4 склав заповіт, відповідно до якого все майно, яке на день смерті належить йому та знаходиться за адресою АДРЕСА_1 Вишгородського району Київської області він заповідав своїм дочкам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та своїй дочці ОСОБА_3 заповідав майно, яке на день смерті належить йому та знаходиться за адресою АДРЕСА_3. Заповіт зареєстрований в реєстрі №23 та посвідчений секретарем Жукинської сільської ради Вишгородського району Київської області. Заповіт на день смерті заповідача не змінено та не скасовано.
Позивачі є спадкоємцями за заповітом та за законом до майна померлого ОСОБА_4 та спадщину після нього прийняли шляхом подання заяви про прийняття спадщину до нотаріальної контори , що підтверджується матеріалами спадкової справи №118 від 20.03.2012 року ).
Судом встановлено, що крім позивача спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_6, яка відмовилась від обов'язкової долі у спадщині та від спадщини за законом після померлого чоловіка, що підтверджується її заявою від 19.03.2012 року
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій державним нотаріусом Вишгородської районної державної нотаріальної контори від 21.02.2013 року № 458/02-14 позивачам свідоцтво про право на спадщину видано не було у зв»язку з відсутністю оригіналу свідоцтва про право власності та витягу з реєстру прав власності на житловий будинок по АДРЕСА_1.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій державним нотаріусом Вишгородської районної державної нотаріальної контори від 21.02.2013 року № 457/02-14 позивачам свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки площею 0,2500 га, яка розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та земельні ділянки площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства видано не було у зв'язку з тим, що реєстрація права власності ОСОБА_4 на зазначені земельні ділянки була здійснена через два місяці після його смерті.
Згідно зі ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов"язків ( спадщина) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців). Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або заповітом
На підставі ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до положень ст.ст. 125 , 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи право власності спадкодавця на житловий будинок АДРЕСА_1 не зареєстроване, та правовстановлюючі документи на нього відсутні, що, по суті й стало причиною звернення позивачів до суду з вимогою про визнання за ними права власності на майно.
Позивачі вважає, що факт належності житлового будинку померлому ОСОБА_4 підтверджується технічним паспортом від 20.09.2012 року та будинкової книгою, довідкою Жукинської сільської ради Вишгородського району Київської області , що підтверджує, що ОСОБА_4 є власником вказаного житлового будинку з 1960 року, а факт належності земельних ділянок - державними актами з присвоєними кадастровими номерами та зареєстровані 19 грудня 2011 року.
Разом з тим, статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В той же час, відповідно до частини 1 статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Однак, право власності на житловий будинок у встановленому законом порядку не було зареєстроване за померлим ОСОБА_4 фактично відсутнє, державні акти на право власності на земельні ділянки площею 0,2500 га, яка розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та земельні ділянки площею 0,3884 га, 0,0933 га, 0,1999 га , які розташовані на території АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства були зареєстровані у встановленому законом порядку після смерті ОСОБА_4 та не видавалися померлому ОСОБА_4
Окремо судом звертається увага на обраний спосіб захисту, порушених на думку позивачів їх прав, відповідно до статті 16 ЦК України, а саме визнання права. У даному конкретному випадку мова йде про визнання права власності на спадкове майно за позивачами як за заповітом так за законом..
З огляду на зміст позовної заяви, вбачається, що позивачі задля задоволення позову посилається на статті 1221, 1223,1225, 1268,1296, 1297 ЦК України .
Однак, гіпотези зазначених норм цивільного законодавства хоча й стосуються спадкових правовідносин, однак не передбачають правових підстав для визнання права власності, у тому числі й на спадкове майно.
В той же час, можливість визнання права власності на майно передбачено статтею 392 ЦК, згідно якої власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, про що по суті і йдеться у позові. Однак, застосування даної норми судом є також неможливим, так як права власності на житловий будинок та земельні ділянки не має, а ні у позивачів і не було зареєстрованим у встановленому законом порядку за спадкодавцем.
Оскільки на день смерті ОСОБА_4 житловий будинок та земельні ділянки не увійшли до складу спадщини, суд вважає, у спадкоємців померлого ОСОБА_4 не виникло право на її отримання.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, не доведені позивачами в судовому засіданні і не підлягають задоволенню шляхом визнання права власності позивача на спадкове майно.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.60, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Жукинської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.І.Скарлат
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2013 |
Оприлюднено | 27.09.2013 |
Номер документу | 31723638 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Скарлат О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні