Головуючий у 1 інстанції Кліку нова А.С. Доповідач Папоян В.В.
Категорія 37
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2013 року апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Біляєвої О.М.
суддів Папоян В.В., Мальованого Ю.М.
при секретарі Саєнко В.ВА.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Совєтського районного суду м. Макіївки від 16 лютого 2009 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Макіївської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до Макіївської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1. На обґрунтування своїх вимог зазначала, що вона своєчасно не зверталася до нотаріальної контори з відповідною заявою у зв'язку з тим, що на час смерті батька була жива її мати - дружина померлого.
Рішенням Совєтського районного суду м. Макіївки від 16 лютого 2009 року позов задоволено. Визначено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, як особа, яка не приймала участі по справі, але вважає, що рішенням суду порушено її права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити. На обґрунтування апеляційної скарги посилається, що суд не з`ясував фактичні обставини спадкування після померлого ОСОБА_5 та його дружини ОСОБА_6
Позивач у судовому засіданні апеляційного суду проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду залишити без змін.
Апелянт та його представник у судовому засіданні апеляційного суду доводи апеляційної скарги підтримали, просили рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Інші особи, які приймають участь по справі у судове засідання апеляційного суду не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового з наступних підстав:
Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
З матеріалів справи убачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5. Після його смерті відкрилась спадщина у тому числі у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1, який за життя належав йому на праві власності. Спадкоємцями першої черги за законом після смерті останнього були його донька - ОСОБА_4 та дружина - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Задовольняючі позовні вимоги ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_5, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка є спадкоємцем першої черги після смерті спадкодавця, має право на спадкування та пропустила встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк з поважних причин.
Проте з такими висновками суду не можна погодитися з наступних підстав.
Відповідно до ст..ст.1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно положень ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України суд може за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз'яснень п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З позовної заяви убачається, що 22 січня 2009 року позивач звернулась до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті її батька, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та на обґрунтування своїх вимог зазначала, що вона не зверталася до нотаріальної контори з відповідною заявою у зв'язку з тим, що на час смерті батька була жива її мати - дружина померлого та на своє матеріальне становище. Таким чином матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_4 було відомо про смерть батька, та нею не надано доказів які свідчать про наявність для неї перешкод для звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини.
Згідно ст.. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу для своїх вимог, але позивачем не доведено наявність поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини, пов'язаних з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї на вчинення відповідних дій.
Відповідно до ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Виходячи з наведеного, та враховуючи доводи викладені позивачем при зверненні до суду апеляційний суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, апеляційний суд,-
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Совєтського районного суду м. Макіївки від 16 лютого 2009 року скасувати.
У задоволені позовних вимог ОСОБА_4 до Макіївської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Судді:
Суд | Апеляційний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2013 |
Оприлюднено | 25.06.2013 |
Номер документу | 31964665 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Донецької області
Папоян В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні