ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
26 червня 2013 року Справа № 04/5026/1719/2012
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Гури І.І., при секретарі судового засідання Мирошниченко Б.В., за участю: ліквідатора банкрута - Новосельцева В.П., представника публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" - Жванко Л.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області скаргу публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" на дії ліквідатора та клопотання публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Занька М.М. у справі за заявою ОСОБА_4, м. Черкаси до приватного акціонерного товариства "Санаторій Аквадар", смт. Маньківка, Маньківський район, Черкаська область про визнання банкрутом відсутнього боржника, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою від 27.11.2012 визнано приватне акціонерне товариство "Санаторій Аквадар" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру на 12 місяців; призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Новосельцева Володимира Петровича.
Нині триває ліквідаційна процедура.
13.06.2013 до суду надійшли від публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк":
- скарга на дії ліквідатора, у якій просить суд усунути арбітражного керуючого Новосельцева В.П. від обов'язків ліквідатора банкрута;
- клопотання про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Занька Миколу Миколайовича..
У скарзі на дії ліквідатора ПАТ "ВТБ Банк" вважає, що ліквідатор не належно виконує свої обов'язки, що покладені на нього Законом, не здійснює достатніх заходів захисту прав кредиторів, вчиняє дії, які завдають шкоди інтересам Банку, як кредитору Боржника, тим самим порушує їх права та інтереси, а саме: ліквідатором не проведено збори кредиторів боржника; відсутній комітет кредиторів, відповідно, не обрано голову комітету кредиторів; ліквідатор не звітується щодо своєї діяльності; ліквідатором не подана інформація про проведення заходів щодо пошуку та виявлення майна боржника, Банку та іншим кредиторам неможливо відсліткувати хід справи про банкрутство ПрАТ "Санаторій Аквадар". Скаржник вказує такі мовтиви:
- стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить додаткові до загальних вимог приписи. Однак до даного часу, ліквідатор не скликав збори кредиторів;
- надання ліквідатором звітів не рідше одного разу на місяць передбачено ч. 11 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ;
- подання ліквідатором заяви про перегляд ухвали суду за нововиявленими обставинами у справі №13/5026/1808/2011 за позовом ПрАТ "Санаторій Аквадар" до ПП "спеціалізоване підприємство Юстиція" та ДВС про визнання торгів недійсними, є діями необґрунтованими та такими, що завдають шкоди інтересам Банку, як кредитору, оскільки зазначені торги відбулися в рамках виконавчого провадження про звернення стягнення на майновий комплекс, який був наданий ПрАТ "Санаторій Аквадар" в іпотеку Банку відповідно до іпотечного договору від 04.07.2006.
Ухвалою від 17 червня 2013 року розгляд скарги публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" на дії ліквідатора призначено у судове засідання на 26 червня 2013 року, запропоновано ліквідатору боржника завчасно до дня судового засідання надати письмовий відзив на скаргу на його дії; викликано у судове засідання: ініціюючого кредитора, ліквідатора банкрута, ПАТ "ВТБ Банк".
У письмовому відзиві на скаргу на його дії ліквідатор просить залишити скаргу без задоволення, оскільки вважає, що ним виконуються всі вимоги, передбачені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника і визнання його банкрутом".
Ліквідатор у відзиві зазначає, що:
- стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить норми стосовно особливостей банкрутства відсутнього боржника. При провадженні вказаної категорії справ законодавцем не встановлено створення комітету кредиторів, проведення зборів комітету кредиторів, та щомісячні звіти у ліквідаційній процедурі; з наведеного вбачається, що жодних підстав для проведення дій, що не передбачені Законом, в ліквідатора відсутні; аналогічна позиція міститься в постановах Вищого господарського суду України від 27 червня 2007 р. № 18/224 та від 15.04.2009 р. № 15/Б-1088.
- жодних звернень з боку кредиторів щодо надання інформації про хід ліквідаційної процедури станом на 17.06.2013 р. не надходили.
- відносно дій ліквідатора, які завдають шкоду інтересам Банку на думку скаржника, зазначає, що відповідно до статті 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий при реалізації своїх прав та обов'язків зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів. Посилання скаржника на подану ліквідатором заяву про перегляд ухвали господарського суду Черкаської області від 26.04.2012 р. за нововиявленими обставинами у справі № 13/5026/1808/2011 за позовом ПрАТ "Санаторій Аквадар" до ПП "Спеціалізоване підприємство Юстиція" та ДВС про проведення прилюдних торгів недійсними як на підставу, що завдають шкоди інтересам Банку, є надуманими і не відповідають дійсності. Продаж заставного майна для задоволення вимог ПАТ "ВТБ Банк" було здійснено за ціною 11 250 330,25 грн. Загальна ж сума, яка підлягає до погашення вимог Банку становить 12 759 142,78 грн., що на 1 508 812,53 грн. більше від суми якою було реалізовано заставне майно. Однак, слід врахувати, що дана сума, була визначена лише для задоволення вимог Банку, що в свою чергу позбавляє можливості задовольнити вимоги інших кредиторів. Подана заява про перегляд ухвали господарського суду Черкаської області за нововиявленими обставинами, спрямована на визнання прилюдних торгів недійсними, повернення майна, і в подальшому реалізації його на конкурентних засадах і за більш високою ціною. Ліквідатор вважає, що ціна, яка була визначена в межах виконавчого провадження на підставі експертного висновку значно занижена, визначена з порушенням Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", що в свою чергу унеможливлює задоволення вимог не лише Банку, як основного кредитора, так і задоволення вимог інших кредиторів, зокрема, погашення заборгованості по виплаті заробітної плати та заборгованості перед державним бюджетом України;
- 18.06.2013 року на адресу ліквідатора представником ПАТ "ВТБ Банк" Жванко Л.М. направлено лист від 10.06.2013 р. № 4473/1-г, з проханням надати звіт про діяльність з детальним переліком проведених дій в ліквідаційній процедурі та скликати збори кредиторів для вирішення питання щодо вибору членів комітету кредиторів. 18.06.2013 року на адресу кредиторів ПАТ "Санаторій Аквадар" направлено лист - повідомлення про проведення зборів кредиторів, які відбудуться 27.06.2013 року з зазначенням порядку денного. Також додатково на адресу ПАТ "ВТБ Банк" ліквідатор направив поточний звіт ліквідатора;
- скаржником не надані достатні докази затягування ліквідатором справи про банкрутство.
21 червня 2013 року до суду надійшла заява від арбітражного керуючого Занька М.М. про згоду на призначення його ліквідатором у справі.
25 червня 2013 року до суду надійшло клопотання ліквідатора банкрута , у якому він повідомив що в додатках до його відзиву помилково в повідомленні про проведення зборів кредиторів зазначено дату 08.07.2013, просить суд вважати вірним повідомлення про проведення зборів кредиторів, які відбудуться 27 червня 2013 року з доказами направлення додає суду.
У судовому засіданні:
- представник публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" підтримала скаргу на дії ліквідатора з підстав, викладених у ній, та клопотання про призначення ліквідатором банкрута Занька М.М.; вважала, що ст. 52 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить додаткові до загальних вимог приписи, тому ліквідатор повинен був виконати всі обов'язки, які покладені на нього Законом в загальному порядку;
- ліквідатор банкрута не погодився зі скаргою на його дії, був проти його усунення та призначення нового ліквідатора з мотивів, викладених у відзиві; вказав, що ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає спрощену процедуру, дана позиція міститься в постановах Вищого господарського суду України від 27.06.2007 №18/224 та від 15.04.2009 № 15/Б-1088.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, вважає не підлягаючою задоволенню скаргу публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" на дії ліквідатора, а відповідно і клопотання публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Занька М.М., з огляду на наступне.
Провадження у даній справі про банкрутство приватного акціонерного товариства "Санаторій Аквадар" здійснюється на підставі ст. 52 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 04.11.2012.
Згідно ст. 52 Закону.. -"Особливості банкрутства відсутнього боржника" господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього. У разі виявлення майна відсутнього боржника ліквідатора має бути замінено за клопотанням кредитора арбітражним керуючим, про що господарський суд виносить ухвалу. У разі виявлення ліквідатором майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, сума виручки від продажу такого майна направляється на покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство. У разі, якщо кредитор не подав до господарського суду клопотання щодо кандидатури арбітражного керуючого (ліквідатора), ухвала господарського суду надсилається державному органу з питань банкрутства, якою зобов'язується протягом семи днів від дати винесення ухвали забезпечити участь у справі ліквідатора з числа працівників державного органу з питань банкрутства. Ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута. За клопотанням ліквідатора у разі виявлення ним майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбаченої цією статтею, і переходу до загальних судових процедур у справі про банкрутство, передбачених цим Законом. Задоволення вимог кредиторів здійснюється в порядку черговості, передбаченому статтею 31 цього Закону. Кредитори можуть оскаржити результати розгляду їх вимог ліквідатором до господарського суду до затвердження господарським судом ліквідаційного балансу.
Тобто ст. 52 Закону встановлює спрощену процедуру банкрутства, а не загальну, а відповідно вказані скаржником вимоги щодо необхідності виконання ліквідатором передбачених Законом загальних вимог та невиконання їх ліквідатором є безпідставними, такими що не відповідають вимогам ст. 52 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У постанові від 15 квітня 2009 року у справі №15/Б-1088 Вищого господарського суду України, на яку послався ліквідатор, вказано: " Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 52 Закону в разі, якщо громадянин - підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань. В такому випадку провадження у справі про банкрутство здійснюється за спрощеною процедурою без публікації оголошення про порушення справи про банкрутство, без формування реєстру вимог кредиторів за наслідками проведеного публічного конкурсу, без утворення комітету кредиторів та з переходом в підготовчому засіданні суду до ліквідаційної процедури, визначеної з особливостями, передбаченими статтею 52 Закону. ".
З огляду на вищевикладене, керуючись ст. 86 ГПК України, ст. 24 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 04.11.2012, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні скарги публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" на дії ліквідатора.
Відмовити у задоволенні клопотання публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк" про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Занька М.М.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя Гура І.І.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2013 |
Оприлюднено | 01.07.2013 |
Номер документу | 32059138 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Гура І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні