cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/9822/13 18.06.13 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області;
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд - АДВ»;
про стягнення 167 718,64 грн.
Суддя Мандриченко О.В.
Представники:
Від позивача: Безгубенко А. С., представник, довіреність №108 від 07.11.2012 р.;
Від відповідача: не з'явилися.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.05.2013 р. порушено провадження у справі №910/9822/13, розгляд справи призначено на 18.06.2013 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 167 718,64 грн. неустойки за користування майном за час прострочення повернення об'єкта оренди, а також 3 354,37 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується відміткою відділу канцелярії на звороті ухвали про порушення провадження у справі, що свідчить про направлення судом ухвали на адресу відповідача, зазначену у позовній заяві.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги по суті не заперечив, повноважних представників в судове засідання не направив.
Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви,заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по донецькій області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Конкорд-АДВ» (орендар) 19.12.2008 року було укладено договір оренди №3595/2008, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - частину зовнішньої стіни окремо розташованої будівлі площею 360,0 кв. м., яка розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Челюскінців, 189 та знаходиться на балансі Донецького державного палацу молоді «Юність» (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30 червня 2008 року і становить за незалежною оцінкою 334 750,00 грн.
Відповідно до п. 2.1. договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна.
Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 та за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - листопад 2008 року - 7 741,92 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - грудень 2008 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за грудень 2008 року.
Пунктом 3.2. договору передбачено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
У п. 3.3. договору зазначено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендар зобов'язується у разі припинення або розірвання договору повернути балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитків в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (п. 5.12. договору).
Відповідно до п. 9.1. договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Згідно з п. 10.1. договору, його укладено строком на 360 днів, що діє з 19 грудня 2008 року до 13 грудня 2009 року включно.
Пунктом 10.4. договору передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору при обов'язковій наявності дозволу органу, уповноваженого управляти об'єктом оренди.
У п. 10.10. договору зазначено, що майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.
Якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування майном за час прострочення (п. 10.11. договору).
Додатковою угодою №1 від 18.11.2009 року внесено зміни до п. 3.1. договору, де встановлено інший розмір орендної плати до першого січня 2010 року.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (ч. 1ст. 612 ЦК України).
На підтвердження виконання свого зобов'язання за договором позивач надав суду акт приймання-передавання орендованого майна від 19.12.2008 року, який підтверджує факт передачі орендодавцем орендареві орендованого майна.
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як вже зазначалося, згідно з п. 10.1. договору, його укладено строком на 360 днів, що діє з 19 грудня 2008 року до 13 грудня 2009 року включно.
Пунктом 10.4. договору передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору при обов'язковій наявності дозволу органу, уповноваженого управляти об'єктом оренди.
Відповідно до частини 2 статті 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 04.07.2011 року встановлено, що листом №11-06-04-14392 від 28.12.2009 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Конкорд - АДВ» про те, що 13.12.2009 року закінчився термін дії договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №3595/2008 від 19.12.2008 року; отже, договір оренди №3595/2008 від 19.12.2008 року припинив свою дію 13.12.2009 року у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.
Вказаним вище рішенням зобов'язано відповідача повернути балансоутримувачу орендоване за договором оренди майно.
Орендар зобов'язується у разі припинення або розірвання договору повернути балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитків в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (п. 5.12. договору).
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
У п. 10.10. договору зазначено, що майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.
Матеріали справи містять акт приймання-передачі орендованого майна від 31.10.2012 року, який підтверджує факт повернення відповідачем балансоутримувачу орендованого майна.
Отже, в період з 13.12.2009 року до 31.10.2012 року майно перебувало у відповідача після закінчення терміну дії договору.
Відповідно до п. 9.1. договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Частиною 2 статті 785 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування майном за час прострочення (п. 10.11. договору).
Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 та за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - листопад 2008 року - 7 741,92 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - грудень 2008 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за грудень 2008 року.
Пунктом 3.2. договору передбачено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
У п. 3.3. договору зазначено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Додатковою угодою №1 від 18.11.2009 року внесено зміни до п. 3.1. договору, де встановлено інший розмір орендної плати до першого січня 2010 року.
Позивач просить стягнути неустойку з відповідача за період з грудня 2011 року по 08.08.2012 року у сумі 167 718,64 грн.
За вказаний вище період прострочення повернення предмета оренди розмір орендної плати становить 83 859,32 грн. Отже, розмір неустойки складає 167 718,64 грн.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд-АДВ» (інд. 03038, м. Київ, вул. Ямська, 28-а, код ЄДРПОУ 35643724) в дохід Державного бюджету України 167 718 (сто шістдесят сім тисяч сімсот вісімнадцять) грн. 64 коп. неустойки за прострочення повернення об'єкта оренди. Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд-АДВ» (інд. 03038, м. Київ, вул. Ямська, 28-а, код ЄДРПОУ 35643724) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області (інд. 83001, м. Донецьк, вул. Артема, 97, код ЄДРПОУ 13511245) 3 354 (три тисячі триста п'ятдесят чотири) грн. 37 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя О. В. Мандриченко Дата складання рішення 25.06.2013 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2013 |
Оприлюднено | 02.07.2013 |
Номер документу | 32112783 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні