Постанова
від 11.07.2013 по справі 823/1345/13-а
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1345/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Чубар Т.М.

Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 липня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Твердохліб В.А., Троян Н.М.;

за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційні скарги Приватного підприємства «Лавіта» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом Тальнівської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до Приватного підприємства «Лавіта» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

В С Т А Н О В И Л А:

У квітні 2013 року, позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Лавіта» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Свої позовні вимоги мотивував тим, що відповідачем, в порушення вимог Податкового кодексу України несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувались податки та збори, внаслідок чого утворився заборгованість з орендної плати за землю в сумі 7 295 грн. 04 коп. При цьому, податковий борг підтверджується судовим рішенням від 21.03.2012 року в адміністративній справі №2а/2370/708/2012, що набрало законної сили. Однак, у підприємства відсутні на рахунках у банках грошові кошти, які можуть бути стягнуті в рахунок погашення податкового боргу, а тому, позивач просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2013 року позов задоволено повністю.

Надано Тальнівській міжрайонній державній податковій інспекції Черкаської області Державної податкової служби дозвіл на погашення податкового боргу приватного підприємства «Лавіта», ідентифікаційний код 32151592, в сумі 7 295 (сім тисяч двісті дев'яносто п'ять) грн. 04 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Проте, Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований як юридична особа Маньківською районною державною адміністрацією Черкаської області 25.09.2002 року, ідентифікаційний код 32151592 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 155557).

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.03.2012 року в адміністративній справі № 2а/2370/708/2012 позов прокурора Маньківського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Маньківському районі Черкаської області до приватного підприємства «Лавіта» про стягнення заборгованості по орендній платі за землю задоволено повністю, стягнуто з приватного підприємства «Лавіта» (20109, Черкаська область, Маньківський район, с.Поташ, вул.Українська, 7, ідентифікаційний код 32151592) до бюджету через державну податкову інспекцію у Маньківському районі Черкаської області (20100, Черкаська область, смт.Маньківка, вул.Шевченка, 24, ідентифікаційний код 34026314) податковий борг з орендної плати за землю в сумі 7 843 (сім тисяч вісімсот сорок три) грн. 72 коп. Вказане рішення набрало законної сили 17.04.2012 року.

01 серпня 2012 року відділом державної виконавчої служби Маньківського районного управління юстиції Черкаської області відкрито виконавче провадження № 33684755 з виконання виконавчого листа №2а/2370/708/2012, виданого 24.04.2012 року Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з приватного підприємства «Лавіта» на користь держави податковий борг в сумі 7 843 грн. 72 коп.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач про день, час та місце слухання справи у суді першої інстанції не був повідомлений належним чином, у зв»язку з чим не мав можливості надати будь - які пояснення або заперечення по даній справі.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

На підставі викладеного, податковий орган звернувся до суду з адміністративним позовом про надання дозволу на погашення заборгованості Приватного підприємства «Лавіта» в розмірі 7 843,72 грн. на користь державного бюджету України за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити про те, що відповідно до постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року №2а/2370/708/2012 вже було стягнуто з Приватного підприємства «Лавіта» до бюджету через Державну податкову інспекцію у Маньківському районі Черкаської області податковий борг з орендної плати за землю у сумі 7843,72 грн.

У зв»язку з вищевказаною постановою, судом першої інстанції було видано виконавчий лист, а 01 серпня 2012 року виконавчою службою відкрито виконавче провадження по даній справі.

Відповідно до постанови про закінчення виконавчого провадження від 25 квітня 2013 року та копії квитанції, сума в розмірі 7 843,72 грн. станом на день ухвалення постанови судом першої інстанції, а саме, 07.05.2013 року вже була сплачена відповідачем.

Законом встановлено порядок визначення податкового боргу.

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Однак дозвіл суд може надати лише у випадку законної та обґрунтованої підстави для цього, а саме, наявності податкового боргу, яка визначена та підтверджена у порядку, передбаченому законодавством.

Так, згідно з п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків є фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 113.1 ст. 113 Податкового кодексу України передбачено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.

Згідно із п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 -III, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181-III, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

В силу вимог п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Зокрема, згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 41.5 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до ч. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 87.2. ст.. 87 Податкового Кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків, з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом.

В силу п. 95.2 ст. 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З аналізу норм ст. 95 Податкового кодексу України вбачається, що підставою для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.

Відповідно до частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згіднодо ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 року підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Лавіта» - задоволити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову Тальнівської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до Приватного підприємства «Лавіта» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 16 липня 2013 року.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено - 15 липня 2013 року.

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Троян Н.М.

Твердохліб В.А.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.07.2013
Оприлюднено15.07.2013
Номер документу32377125
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/1345/13-а

Ухвала від 25.04.2013

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

Ухвала від 05.08.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Постанова від 11.07.2013

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Костюк Л.О.

Постанова від 07.05.2013

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

Ухвала від 17.04.2013

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні