Рішення
від 11.07.2013 по справі 902/739/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 липня 2013 р.

Справа № 902/739/13

Провадження № 4/902/29/13

Господарський суд Вінницької області у складі:

Головуючий суддя В. Білоус

Секретар судового засідання Д.Нестеров

за участю представників :

позивача : Сауляк П.М. - згідно довіреності б/н від 07.06.2013 р.;

відповідача : не з"явився.

Місце розгляду справи : приміщення суду,кімн.№ 1114

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом :Приватного підприємства "ТАУ - Поділля" (вул. Фрунзе, 4, м. Вінниця, 21100) до :Приватного підприємства "Нафта Ойл Вінниця" (вул. Присадибна, 5, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210) про стягнення 71469,94 грн., з яких: 66000 грн. - сума боргу, 4393, 9 - пеня, 878, 04 грн. - 3 % річних від простроченої суми, 198 грн. - індекс інфляції за весь час прострочення, згідно договору купівлі - продажу нафтопродуктів № 683/01-КП від 19.11.2012 р.,-

ВСТАНОВИВ :

Відповідач вимог ухвал суду від 24.05.2013 р., 18.06.2013 р. про явку в судове засідання повноважного представника, надання відзиву на позовну заяву не виконав. Вказані ухвали направлені відповідачу рекомендованими листами на адресу вказану в позовній заяві. Копії даних ухвал вручені відповідачеві 30.05.2013 р., 03.07.2013 р., що стверджується поштовими повідомленнями. Це розцінюється судом як вручення рекомендованих листів із копіями ухвал відповідачу та, як належне повідомлення останнього про час і місце судового розгляду справи за його участю. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце судового розгляду справи за його участю.

Представник позивача в судовому засіданні 11.07.2013 р. заявив клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

З огляду на подані в справу докази, суд приходить до висновку про те, що неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору у його відсутність. Спір відповідно положень ст.75 ГПК України підлягає вирішенню за наявними в справі матеріалами. Відтак підлягає задоволенню клопотання представника позивача про розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно, в сукупності дослідивши надані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги, на підставі ст. 11, 16, 509, 525, 526, 530, 655, 692 ЦК України підлягають задоволенню в сумі 71469,94 грн., з яких: 66000 грн. - сума боргу, 4393, 9 - пеня, 878, 04 грн. - 3 % річних від простроченої суми, 198 грн. - індекс інфляції за весь час прострочення, згідно договору купівлі - продажу нафтопродуктів № 683/01-КП від 19.11.2012 р.

До такого висновку суд прийшов з огляду на таке.

19.11.2012 р. між позивачем - Приватним підприємством "ТАУ - Поділля»" (в договорі - "Продавець") та відповідачем - Приватним підприємством «Нафта Ойл Вінниця »(в договорі - "Покупець") було укладено Договір купівлі - продажу нафтопродуктів № 683/01-КП.

Згідно умов договору, в порядку та на умовах, визначених цим договором, продавець зобов'язується передати у власність покупця тродукти (далі - товар), а покупець в порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов'язується прийняти й оплатити їх. Загальна кількість товару, його часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура), одиниці виміру та ціна одиниці виміру товару визначаються сторонами у накладних та/або рахунках-фактурах. шо є невід'ємною частиною цього договору. Продаж товару по даному договору здійснюється на умовах 100% передоплати , відповідно до рахунків-фактур, що є невід'ємною частиною цього договору. Видача товару відбувається на підставі накладної, яка одночасно підписується продавцем та представником покупця. Представник покупця для підтвердження своїх повноважень на отримання Товару надає паспорт та довіреність. Максимальний строк дії довіреності становить - 1 (один) календарний місяць. Право власності на товар переходить до покупця з моменту підписання покупцем накладної в графі "Отримав". Ціна, кількість та асортимент товару вказується у накладній. Загальну суму даного договору становить сума вартості Товару відпущеного за накладними протягом терміну дії договору. На вимогу продавця, покупець зобов'язаний провести звірку взаєморозрахунків, шляхом підписання акту звірки (розрахунків, та підписати відповідний акт, наданий продавцем, або надати обгрунтовану відмову від його підписання протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання акту звірки взаєморозрахунків.

У вказаному договорі сторонами передбачено, що в разі не підписання Покупцем акту звірки взаєморозрахунків та ненадання обгрунтованої письмової відмови від підписання в строки, передбачені п. 3.2 цього Договору, акт звірки вважається підписаним обома Сторонами. У випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, визначену Договором та чинним законодавством України. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору. У випадку прострочення виконання грошових зобов'язань, зазначених у п. 4.1 даного договору. Покупець сплачує на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ. шо діяла в період прострочення, від суми заборгованості за кожний день прострочення, при цьому, продавець має право на відшкодування усіх збитків, які спричинені невиконанням чи неналежним виконанням зобов'язань по даному договору.

В п.7.1, п. 7.2 сторони передбачили, що даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Термін дії даного Договору в частині виконання сторонами зобов'язань щодо взаєморозрахунків та відповідальності сторін визначається до їх повного виконання сторонами. Договір вважається продовженим на один рік на тих самих умовах, якшо за місяць до закінчення строку його дії ні від однієї зі сторін не надійшло письмового повідомлення про бажання розірвати договір.

На виконання умов договору, позивачем відповідачу було поставлено товару на загальну суму 69880,20 грн. Факт передачі Товару позивачем та його отримання представником відповідача - Тітієвським Р.С. підтверджується видатковою накладною № 00000000938 від 19.11.2012 р.

Відповідач зобов"язання взяті в договорі виконав частково, сплатив позивачеві за отриманий товар в сумі 3880, 20 грн. Таким чином, борг відповідача перед позивачем становить 66000, 00 грн. Вказане підтверджується актом звірки станом на 01.05.2013 р.

Несплата відповідачем позивачеві 66000,00 грн. і стала причиною виникнення спору.

Відповідно до ст. 692 ЦК україни, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

З огляду на предмет і характер зобов'язань взятих сторонами в договорі, між сторонами виникли правовідносини, які регулюються главою 54 "Купівля-продаж. Загальні положення", ст. 655, 692 ЦК України (договір купівлі-продажу) . Згідно ст. 655, 692 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або обов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько- господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Статті 628, 629 ЦК України передбачають, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ч.І ст.202 ГК України, ст.599 ЦК України зобов'язання, зокрема, припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Із інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-06/928/2012 від 17.07.2012 р. вбачається, що відповідно до частини першої статті 692 ЦК України покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. Отже, якщо інше не встановлено укладеним сторонами договором або актом цивільного законодавства, перебіг строку виконання грошового зобов'язання, яке виникло на підставі договору купівлі-продажу, починається з моменту прийняття товару або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, і положення частини другої статті 530 названого Кодексу, в якій ідеться про строк (термін) виконання боржником обов'язку, що не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, до відповідних правовідносин не застосовується. При цьому підписання покупцем видаткової накладної, яка є первинним обліковим документом у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і яка відповідає вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксує факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов'язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар. Строк виконання відповідного грошового зобов'язання визначається за правилами, встановленими частиною першою статті 692 ЦК України.

Позивач, у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахував відповідачеві 3% річних за період з 07.12.2012 р. по 18.05.2013 р. в сумі 878, 04 грн грн., згідно поданого розрахунку.

Позивач відповідно до пункту 6.3 Договору нарахував відповідачеві пеню за період з 07.12.2012 р. по 18.05.2013 р. в сумі 4393,9 грн., згідно розрахунку .

Також позивач нарахував відповідачеві 198 грн. індексу інфляції за період з грудня 2012 р. по травень 2012 р., згідно з розрахунком.

Відповідно до п.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач належними доказами, розрахунками довів, законність обґрунтованість вимог про стягнення 71469,94 грн.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про законність і обґрунтованість належними доказами вимог позивача про стягнення 71469,94 грн., з яких: 66000 грн. - сума боргу, 4393, 9 - пеня, 878, 04 грн. - 3 % річних від простроченої суми, 198 грн. - індекс інфляції за весь час прострочення, згідно договору купівлі - продажу нафтопродуктів № 683/01-КП від 19.11.2012 р.

Згідно Закону України "Про судовий збір" позивач при подані позову мав сплатити судовий збір в сумі 1720, 50 грн., проте, згідно платіжного доручення № 8835 від 20.05.2013 р. сплатив лише 1720 грн. Недоплата судового збору складає 0 грн. 50 коп. З огляду на вказане, підлягає стягненню з позивача в дохід Державного бюджету 0 грн. 50 коп. судового збору.

Судові витрати на судовий збір в сумі 1720,50 грн., згідно ст.49 ГПК України, підлягають відшкодуванню позивачеві за рахунок відповідача.

Керуючись викладеним, ст.4-3, 4-5, 22, 28, 33, 36, 43, 49, 75, 82 - 84, 115, 116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити. Судові витрати на судовий збір в сумі 1720,50 грн. покласти на відповідача.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Нафта Ойл Вінниця", код ЄДРПОУ 37489191(вул. Присадибна, 5, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210) на користь Приватного підприємства "ТАУ - Поділля", код ЄДРПОУ 33088705 (вул. Фрунзе, 4, м. Вінниця, 21100) 66000 грн. - боргу, 4393, 9 - пені, 878, 04 грн. - 3 % річних від простроченої суми, 198 грн. - індексу інфляції, 1720, 50 грн. судовиго збору. Видати наказ в день набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Приватного підприємства "ТАУ - Поділля", код ЄДРПОУ 33088705 (вул. Фрунзе, 4, м. Вінниця, 21100) в дохід Державного бюджету 0 грн. 50 коп. недоплаченого судового збору. Видати наказ в день набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення надіслати відповідачеві рекомендованим листом або вручити його повноважному представнику під розписку.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 11.07.2013 р. Повний текст рішення відповідно до ст.84 ГПК України оформлено і підписано 15.07.2013р. Рішення набирає законної сили на протязі 10-ти днів з дня повного його оформлення і підписання.

Суддя Білоус В.В.

віддрук. прим.: 1 - до справи

2 - відповідачу (вул. Присадибна, 5, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.07.2013
Оприлюднено16.07.2013
Номер документу32389251
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/739/13

Ухвала від 18.06.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Білоус В.В.

Ухвала від 23.09.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Попікова O.B.

Ухвала від 08.08.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Рішення від 11.07.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Білоус В.В.

Ухвала від 24.05.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Білоус В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні