cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2013 року Справа № 12/217пн
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого, судді Кузьменка М.В.,
судді Васищака І.М.,
судді Палій В.М.,
розглянувши касаційну скаргу Зовнішньоекономічного підприємства "Азовімпекс" у
формі товариства з обмеженою відповідальністю
на рішення господарського суду Донецької області від 13.02.2013р. та
постанову Донецького апеляційного господарського суду від 14.05.2013р.
у справі №12/217пн
за позовом Зовнішньоекономічного підприємства "Азовімпекс" у формі товариства з
обмеженою відповідальністю
до Відкритого акціонерного товариства "Словважмаш"
3-тя особа Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів і
фондового ринку
про визнання рішень позачергових загальних зборів акціонерів
ВАТ "Словважмаш" з 7, 8, 9,10 питань порядку денного, протокол
від 22.09.2008р., недійсними,
за участю представників:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Хомяк О.П. - довіреність у справі,
від 3-тьої особи: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Зовнішньоекономічне підприємство "Азовімпекс" у формі ТОВ звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Словважмаш" і просить суд визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Словважмаш", прийнятих з 7-10 питань порядку денного, оформлених протоколом №8 від 22.09.2008р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про збільшення розміру статутного капіталу ВАТ "Словважмаш" шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків (додаткового випуску нових акцій) було прийнято простою, а не кваліфікованою, більшістю голосів, що суперечить ст.42 Закону України "Про господарські товариства". Позивач також стверджує, що збільшення статутного капіталу товариства є незаконним, оскільки грошові кошти, які будуть отримані за додаткове розміщення акцій, підуть на покриття збитків товариства, що суперечить ст.34 Закону України "Про господарські товариства" та п.2 ст.156 ЦК України.
Рішенням господарського суду Донецької області від 13.02.2013р. (суддя Гриник М.М.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 14.05.2013р. (головуючий, суддя Дучал Н.М., судді Богатир К.В., Ушенко Л.В.), у задоволенні позову відмовлено з мотивів його недоведеності та необґрунтованості.
Не погоджуючись з вказаними рішенням та постановою, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, і ухвалити нове рішення про задоволення позову повністю.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових актів, знаходить касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач є власником простих іменних акцій ВАТ "Словважмаш" у кількості 239184 шт., що становить 0,9157% статутного капіталу товариства.
22.09.2008р. проведені позачергові загальні збори акціонерів ВАТ "Словважмаш".
Зі змісту протоколу №1 від 22.09.2008р. про результати реєстрації акціонерів, уповноважених представників акціонерів, присутніх на загальних зборах акціонерів ВАТ "Словважмаш", вбачається, що для участі у загальних зборах акціонерів 22.09.2008р. зареєстровано акціонерів та представників акціонерів - 51, з кількістю голосів 23 906 511, що становить 91% від загальної кількості голосуючих акцій товариства. Відповідно до ст.41 Закону України "Про господарські товариства" кворум для проведення загальних зборів акціонерів досягнуто, збори є правомочними.
На зазначених зборах були прийняті такі рішення з 7-10 питань порядку денного:
про збільшення розміру статутного капіталу ВАТ "Словважмаш" на 32 651 115,00 грн. шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків. Проголосували: "За" - 16352513 голосів, що становить 68,402% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Проти" - 7553996 голосів, що становить 31,598% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Не голосували" - 2, що становить 0,000 % голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах;
про закрите (приватне) розміщення 130 604 460 штук простих іменних акцій та затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення акцій. Проголосували: "За" - 16354473 голосів, що становить 68,410 % голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Проти" - 7551236 голосів, що становить 31,587% голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Не голосували" - 802, що становить 0,003 % голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах;
вирішено, що уповноваженим органом товариства, якому надаються повноваження затвердження результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій, є загальні збори акціонерів. Уповноваженим органом товариства, якому надаються повноваження щодо затвердження результатів реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, що пропонуються до розміщення; прийняття рішення про дострокове закінчення розміщення акцій (у разі якщо, запланований обсяг акцій буде розміщено достроково), є виконавчий орган - Правління ВАТ "Словважмаш". Проголосували: "За" - 16355605 голосів, що становить 68,415 % голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Проти" - 7550904голосів, що становить 31,585% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Не голосували" - 2, що становить 0,000 % голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах;
вирішено, що уповноваженою особою товариства, якій надаються повноваження: проводити дії щодо забезпечення реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення; проводити дії щодо забезпечення закритого (приватного) розміщення акцій, є голова Правління - Бондаренко В.О. Уповноваженою особою товариства, якій надаються повноваження: здійснювати персональне повідомлення акціонерів та опублікування повідомлення про прийняте загальними зборами акціонерів товариства рішення про розміщення акцій, є голова Правління - Бондаренко В.О. Проголосували: "За" - 16358824 голосів, що становить 68,428% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Проти" - 7547266голосів, що становить 31,570% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах; "Не голосували" - 421, що становить 0,002% голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах.
Таким чином, рішення з зазначених питань порядку денного були прийняті простою більшістю голосів акціонерів та їх представників, які зареєструвались для участі у загальних зборах.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач посилається на те, що рішенні загальних зборів щодо збільшення розміру статутного капіталу (7-ме питання порядку денного) згідно ст.42 Закону України "Про господарські товариства" мало бути прийнято більшістю не менше як у ѕ голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, а не простою більшістю голосів.
Так, відповідно до ст.97 ЦК України, управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Частиною першою ст.41 Закону України "Про господарські товариства" (чинній на час проведення зборів), ч.1 ст.159 ЦК України та пунктом 9.1. статуту ВАТ "Словважмаш" встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів.
Згідно ст.41 Закону України "Про господарські товариства", ст.159 ЦК України, п.9.3. статуту ВАТ "Словважмаш" до виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу.
Розмір статутного капіталу може бути збільшений у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, Цивільним і Господарськими кодексами України та іншими законодавчими актами, шляхом: випуску нових акцій, збільшення номінальної вартості акцій. Рішення про збільшення статутного капіталу приймається вищим органом товариства (п. 5.4. Статуту ВАТ "Словважмаш").
Статтями 42 Закону України "Про господарські товариства" та 159 ЦК України встановлено, що рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю не менш як у ѕ голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з питань, зокрема, внесення змін до статуту товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Відповідно до ст.156 ЦК України акціонерне товариство має право за рішенням загальних зборів акціонерів збільшити статутний капітал шляхом збільшення номінальної вартості акцій або додаткового випуску акцій. Збільшення статутного капіталу акціонерного товариства допускається після його повної сплати. Збільшення статутного капіталу товариства для покриття збитків не допускається, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 38 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що акціонерне товариство має право за рішенням загальних зборів акціонерів збільшувати статутний (складений) капітал, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної. Збільшення статутного (складеного) капіталу здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом випуску нових акцій або збільшення номінальної вартості акцій. Підписка на додатково випущені акції провадиться у порядку, передбаченому статтею 30 цього Закону. Акціонери користуються переважним правом на придбання додатково випущених акцій. У голосуванні про затвердження результатів підписки на додатково випущені акції беруть участь особи, які підписалися на ці акції. Зміни статуту, пов'язані із збільшенням статутного (складеного) капіталу, повинні бути зареєстровані органом, що зареєстрував статут акціонерного товариства, після реалізації додатково випущених акцій.
Згідно пункту 1 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 лютого 2007р. №387, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за №280/1354 (чинного на час проведення загальних зборів 22.09.2008р.), збільшення розміру статутного капіталу відкритого акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків здійснюється шляхом відкритого (публічного) або закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості, які випускаються додатково.
Пунктом 3 глави 2 розділу ІІ Положення встановлений порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості, який включає таку послідовність дій:
- прийняття загальними зборами акціонерів товариства рішень про: а) збільшення розміру статутного капіталу товариства шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків ; б) закрите (приватне) розміщення акцій та затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення акцій; в) затвердження переліку інших інвесторів, серед яких передбачено розміщення акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення; г) визначення уповноваженого органу емітента (загальні збори акціонерів товариства, виконавчий орган, спостережна (наглядова) рада), якщо це не визначено статутом товариства, якому надаються повноваження: затвердження результатів реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, що пропонуються до розміщення; прийняття рішення про дострокове закінчення закритого (приватного) розміщення акцій (у разі, якщо запланований обсяг акцій буде розміщено достроково); затвердження результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій (п. 3.1.);
- персональне повідомлення емітентом всіх акціонерів товариства та інших інвесторів, перелік яких затверджено загальними зборами акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про збільшення статутного капіталу та закрите (приватне) розміщення акцій, а також опублікування відповідного повідомлення в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про прийняті загальними зборами акціонерів товариства рішення (п.3.2.);
- отримання емітентом від акціонерів письмових підтверджень про відмову від використання свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення (у разі, якщо це передбачено умовами розміщення акцій), у строки, передбачені в рішенні про розміщення акцій (п.3.3.);
- подання до реєструвального органу заяви та всіх необхідних документів для реєстрації випуску акцій (п.3.4.);
- реєстрація в реєструвальному органі випуску акцій та видача товариству тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (п.3.5.);
- присвоєння акціям міжнародного ідентифікаційного номера (п.3.6.);
- укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії або з реєстратором - договору про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за акціями веде емітент відповідно до законодавства України та за наявності попередньо укладених договорів (п.3.7.);
- виготовлення сертифікатів цінних паперів (у разі розміщення акцій у документарній формі) або розміщення глобального сертифіката (у разі розміщення акцій у бездокументарній формі) (п.3.8.);
- закрите розміщення акцій, яке здійснюється у два етапи (п.3.9.);
- затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій (п.3.10.);
- затвердження загальними зборами акціонерів товариства змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства, з урахуванням результатів розміщення акцій (п.3.11.);
- реєстрація змін до статуту товариства, пов'язаних зі збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства, в органах державної реєстрації (п.3.12.);
- подання до реєструвального органу заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій (п.3.13);
- реєстрація реєструвальним органом звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій (п. 3.14);
- отримання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (п. 3.15);
- надання емітентом до депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування емісії акцій і оформлено глобальний сертифікат, або реєстратору, з яким укладено договір про ведення реєстру власників іменних цінних паперів (крім випадків, коли облік прав за акціями веде емітент), копії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (п. 3.16.).
Отже, суди двох інстанцій дійшли правильного висновку, що питання про внесення змін до статуту товариства у зв'язку із збільшенням статутного капіталу, повинно вирішуватись на загальних зборах акціонерів лише після завершення усіх процедур з емісії цінних паперів, оскільки затвердженню загальними зборами акціонерів товариства та реєстрації змін до статуту товариства, пов'язаних зі збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства, передує ряд дій щодо проведення емісії акцій, а також затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій.
Матеріалами справи доведено, що загальними зборами акціонерів 22.09.2008р. були вирішені питання лише щодо першого етапу порядку збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства шляхом збільшення кількості акцій. Рішення ж про внесення змін до статуту товариства, пов'язаних зі збільшенням статутного капіталу, було прийнято загальними зборами акціонерів 21.05.2009р., за яке проголосувало 99,98555% голосів, які брали участь у зборах (а.с.143-146 т.2).
12.06.2009р. зареєстровано нову редакцію Статуту Публічного акціонерного товариства "Словважмаш", затверджену загальними зборами акціонерів ВАТ "Словважмаш" (протокол №10 від 21.05.2009р.).
Одночасно суди правомірно врахували вимоги ст.156 ЦК України, в редакції станом на дату прийняття рішень 22.09.2008р., яка визначає, що збільшення статутного капіталу акціонерного товариства допускалось лише після його повної сплати, що унеможливлювало внесення змін до статуту товариства в частині збільшення розміру статутного капіталу до моменту повного внесення грошових коштів за додатково випущені акції та затвердження результатів розміщення акцій і звіту про результати акцій.
Отже, правовий аналіз наведених положень законодавства дає підстав вважати, що більшість не менш як у ѕ голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, вимагається для прийняття рішення стосовно внесення змін до статуту товариства. Рішення ж з питання зміни розміру статутного капіталу товариства приймається постою більшістю голосів, яке беруть участь у зборах.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає правомірним висновок судів про те, що прийняття 22.09.2008р. загальними зборами акціонерів оспорюваних рішень простою більшістю голосів не суперечить вимогам законодавства.
За таких обставин підстав для зміни або скасування оскаржуваних рішення та постанови немає.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Зовнішньоекономічного підприємства "Азовімпекс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю залишити без задоволення, а рішення господарського суду Донецької області від 13.02.2013р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 14.05.2013р. у справі №12/217пн - без змін.
Головуючий, суддя Кузьменко М.В.
Суддя Васищак І.М.
Суддя Палій В.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2013 |
Оприлюднено | 18.07.2013 |
Номер документу | 32454429 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Палій В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні