cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" липня 2013 р.Справа № 910/11620/13 Господарський суд Харківської області у складі:
судді Френдій Н.А.
при секретарі судового засідання Алексєєвій Т.О.
розглянувши справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Юатрейд", 29000, місто Хмельницький, вулиця Водопровідна, 75/1, код ЄДРПОУ 32039306; до товариства з обмеженою відповідальністю "Будсім", 61052, місто Харків, вулиця Мала Панасівська, 1, код ЄДРПОУ 34757314; про стягнення 23393, 54 грн. за участю представників:
позивача - Жеребецька М.Ю., довіреність від 18.07.2013р.;
відповідача - не з'явився.
В розпочатому 22.07.2013р. судовому засіданні представнику позивача роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Юатрейд" звернулося до господарського суду Харківської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Будсім" про стягнення 21348,96грн. заборгованості, 1593,05грн. пені, 42,69грн. інфляційних нарахувань, три проценти річних в сумі 408,84грн.
Свої позовні вимоги мотивує неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором поставки товару №38/12 від 16.07.2012р., а саме щодо повної та своєчасної оплати отриманого від позивача товару.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.07.2013р. розгляд справи відкладено на 22.07.2013р.
Суд перейшов до розгляду справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні 22.07.2013р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить суд позов задовольнити, 18.07.2013р. на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі надав документи, які досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
Відповідач документально обґрунтованого відзиву на позов суду не надав, свого повноважного представника у судове засідання не направив, хоча про час та місце розгляду даної справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а саме відміткою на поштовому повідомленні про вручення судової ухвали про порушення провадження у справі відповідачу 15.07.2013р., проте відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався, тому суд вважає, що ним виконано вимоги процесуального Закону щодо повідомлення сторін належним чином про час та місце слухання справи і реалізовано право учасника судового процесу на судовий захист
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Розглянувши матеріали справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.
Відповідно до ст.ст. 627, 628, 629 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, зміст договору складається з умов, які визначаються на розсуд та за погодженням сторін, та умов, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, договір укладений (підписаний сторонами) є обов'язковим для виконання кожної із сторін.
Між товариством з обмеженою відповідальністю "Юатрейд" (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Будсім" (покупець) 16.07.2012р. укладено договір поставки №38/12, згідно умов якого постачальник зобов'язався передати у власність покупця товар, в певній кількості і відповідній якості, а покупець зобов'язався прийняти і оплатити його на умовах, визначених у цьому договорі.
Пунктом 11.1. договору встановлено, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.01.2013р.
На виконання умов договору (факт поставки саме за договором поставки №38/12 від 16.07.2012р. підтверджується у тому числі податковою накладною №216 від 20.08.2012р.), по видатковій накладній №1226 від 20.08.2012р. (арк. спр. 12) позивачем поставлено відповідачу товар на суму 21348,96грн., а відповідачем прийнято (копія довіреності до накладної №1/1103 від 24.08.2012р., оригінал якої оглядався у судовому засіданні 22.07.2013р., арк. спр. 13).
За змістом п.6.4. договору покупець проводить оплату товару на умовах 60 календарних днів з моменту поставки товару, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника.
Як вбачається зі змісту вищезазначеного договору, останній по своїй правовій природі є договором поставки, і на підставі ст. 712 ЦК України до нього застосовуються загальні положення про купівлю - продаж.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У відповідності до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
У відповідності до ст. 509 Цивільного Кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Як стверджує позивач, відповідач не сплатив вартість отриманого товару ані у строк встановлений п.6.4. договору, ані після порушення провадження у даній справі, доказів оплати отриманого від позивача товару відповідачем до суду не надано.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦК України).
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
В силу ст. 33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень. Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення боргу нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі - в сумі 21348,96грн.
Окрім вимоги про стягнення основного боргу, позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача 1593,05грн. пені, 42,69грн. інфляційних втрат та 408,84грн. 3% річних.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тобто, у разі прострочення виконання грошового зобов'язання кредитор має право стягнути, а боржник повинен сплатити, крім основного боргу, також втрати від інфляційних процесів та річні відсотки за весь час прострочення виконання зобов'язання.
Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем виконання основного грошового зобов'язання, вимоги про стягнення з нього 3% річних в сумі 408,84грн. та 42,69грн. інфляційних втрат заявлені позивачем обґрунтовано, доведені матеріалами справи, вірно нараховані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 611 ЦК одним з наслідків порушення зобов'язань є сплата неустойки, розмір якої встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 8.2 Договору, позивачем нараховано пеню за період прострочення виконання зобов'язання з оплати товару за період з 24.10.2013р. по 23.04.2013р. на загальну суму 1593,05 грн.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши правильність нарахування пені за розрахунком позивача, суд визнав позовні вимоги в цій частині обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судові витрати з цієї справи слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 22, 32, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Будсім" (61052, місто Харків, вулиця Мала Панасівська, 1, код ЄДРПОУ 34757314) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Юатрейд" (29000, місто Хмельницький, вулиця Водопровідна, 75/1, код ЄДРПОУ 32039306 21348,96грн. основної заборгованості, 1593,05грн. пені, 42,69грн. інфляційних нарахувань, три проценти річних в сумі 408,84грн. та 1720,50грн. витрат зі сплати судового збору
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 23.07.2013 р.
Суддя Френдій Н.А.
справа №910/11620/13-922/2704/13-г
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2013 |
Оприлюднено | 24.07.2013 |
Номер документу | 32548062 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Френдій Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні