ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" липня 2013 р.Справа № 921/236/13-г/1
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" вул. Щорса, 36-б,Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільзооветпостач" вул. Ділова, 5,м. Тернопіль третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк" бульвар Л. Українки, 26,Київ
про cтягнення 7 787 639 грн. 56 коп..
За участю представників сторін:
позивача: Коцюба Н.Я. - представник за довіреністю від 20.09.2010р.
відповідача: ОСОБА_2 - адвокат (ордер № 3985 від 27.03.2013р.)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: не з'явилися
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового засідання не здійснювалась.
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк", м. Київ звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільзооветпостач", м Тернопіль - 7 787 639 грн.56 коп., з яких 4 113 966 грн.75 коп. - заборгованості за кредитом, 309 392 грн.84 коп. - пені за кредитом, 3 150 152 грн.45 коп. заборгованості за відсотками та 214 127 грн.51 коп. пені за відсотками.
Ухвалою господарського суду від 06.03.2013р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд на 27.03.2013 р. на 10 год. 30 хв., який відкладався за клопотанням відповідача на 17.04.2013р. Після цього в судовому засіданні оголошувалася перерва та продовжено строк розгляду справи на 15 днів для надання можливості позивачу ознайомитися з відзивом на позов, поданим відповідачем 17.04.2013р. Ухвалою суду від 20.05.2013р. за клопотанням позивача залучено до участі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк" м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 для витребування додаткових доказів та відкладено розгляд справи на 17.06.2013р., який було відкладено на 08.07.2013р. з підстав, зазначених у відповідній ухвалі.
Представниця позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю. Додала до матеріалів справи виписки ТОВ "Укрпромбанк" по рахункам обліку кредитної заборгованості позичальника ТзОВ "Тернопільзооветпостач" згідно кредитного договору № 5/КВ-07 від 17.04.2007р. за період з дати відкриття - 18.04.2007р. по 14.06.2013р., які передані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрпромбанк" супровідним листом № 1608 від 14.06.2013р.
Представник відповідача перед початком судового засідання подав заперечення на додаткові пояснення від 27.06.2013р. (вх.господарського суду № 12125 від 08.07.2013р.), в якому зазначає, що виписка з особового рахунку позивальника, представлена позивачем не є належним доказом передачі позикодавцю грошової суми в розумінні норм ЦК України, вимагає як доказ заяви позичальника, меморіальні ордени, тощо. Крім того, стверджує, що на адресу відповідача не надходили спільні повідомлення про заміну кредитора із зазначенням реквізитів нового кредитора. Звертає увагу суду на те, що Кредитний Договір укладений між сторонами в іноземній валюті, інші заперечення. Також просить застосувати строк позовної давності щодо стягнення нарахованої пені.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представниці позивача, заперечення представника відповідача, суд встановив наступне:
Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).
В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту. Кредити надаються банком під відсоток, ставка якого, як правило, не може бути нижчою від відсоткової ставки за кредитами, які бере сам банк, і відсоткової ставки, що виплачується ним по депозитах.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
17 квітня 2007 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк" в особі керуючого Тернопільською філією Крамара Ю.М., який діяв на підставі Положення про Тернопільську філію та довіреності від 01.03.2007р. з однієї сторони та Відкритим акціонерним товариством "Тернопільзооветпостач" в особі голови правління Лугового Б.І., який діяв на підставі Статуту з другої сторони, укладено кредитний договір № 5/КВ-07 на відкриття не відновлювальної кредитної лінії (в іноземній валюті) (надалі - договір), згідно умов якого позивач (банк) відкриває відповідачу (позичальнику) відкличну кредитну лінію та в її межах надає кредитні кошти на наступних умовах:
- Ліміт кредитування: 2 000 000 дол. США, що змінюється відповідно до Графіка зменшення ліміту кредитування, наведеного у Додатку № 1 до Договору;
- Мета використання кредиту: фінансування будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим блоком обслуговування по вул. Ділова,5 в м. Тернополі;
- Процентна ставка: 13% річних (п.1.1 Договору); а позичальник зобов'язався використати кредит за цільовим призначенням і своєчасно повернути його відповідно до умов Договору; своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом в порядку, передбаченому даним Договором; достроково повернути всю заборгованість за цим договором, а саме: повернути всю суму кредиту, сплатити усі нараховані проценти, штрафні санкції (за наявності), а також сплатити усі інші платежі, передбачені цим договором. Невиконання Позичальником зобов'язань, передбачених цим договором є підставою для примусового стягнення ( в тому числі шляхом звернення стягнення на заставлене майно)( п. 6.1. Договору).
Пунктом 2.1 сторони узгодили, що видача коштів в межах кредитної лінії здійснюється окремими частинами - траншами. Підставою для видачі кожного окремого Траншу є заява позичальника. Надання кожного наступного траншу кредиту відбувається тільки після підтвердження цільового використання попереднього траншу (з підписанням відповідного акту). Плановий графік надання траншів наведений в наступній послідовності:
- Перший транш - у розмірі 377 000,00 дол. США 00 центів;
- Інші транші - після надання підтвердження цільового використання попереднього траншу та документального підтвердження вартості виконаних будівельних робіт на об'єкти будівництва.
У відповідності до п. 4.1. Кредитного договору повернення Кредиту здійснюється шляхом перерахування коштів Позичальником зі свого поточного рахунку на позичковий рахунок. Заборгованість за кредитом повертається Позичальником у відповідності до Графіка зменшення ліміту кредитування (Додаток №1 до цього договору)
Згідно п. 4.4. Кредитного договору сплата Позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк з 28-го числа по останній робочий день поточного місяця.
У відповідності до п. 4.6 Кредитного договору, у разі несвоєчасного повернення заборгованості по Кредиту, Позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4 цього Договору, проценти з розрахунку 15% процентів річних, що нараховуються на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати її повного погашення.
Пунктом 10.1 сторони погодили, що Договір набуває чинності з моменту підписання його уповноваженими особами та діє до повного виконання Сторонами взаємних зобов'язань.
Додатковими договорами №№ 5/1-5/35, укладеними між сторонами в період з 06.07.2007р.-13.10.2009р. неодноразово змінювалися умови кредитного договору, зокрема Додатковим договором № 5/35 від 31.08.2009р. про внесення змін та доповнень до Кредитного договору № 5/КВ-07 від 17.04.2007р., сторони домовились викласти назву Кредитного договору в наступній редакції : Кредитний договір № 5/КВ-07 на відкриття відновлювальної кредитної лінії (в національній валюті) та погодили викласти умови Кредитного договору, визначені в п.1.1 наступним чином: "Банк відкрив позичальнику відновлювальну відкличну кредитну лінію з лімітом кредитування в сумі 5 760 684 грн. 15 коп., з кінцевою датою повернення кредиту 15 січня 2010р. включно, із встановленням процентної ставки 22% річних.
Додатковим договором № 5/37 від 13.10.2009р. до Кредитного договору № 5/КВ-07 на відкриття відновлювальної кредитної лінії (в національній валюті) сторони домовились викласти умови Кредитного договору, визначені в п.1.1 наступним чином: "Банк відкрив позичальнику відновлювальну відкличну кредитну лінію з лімітом кредитування в сумі 5 003 077 грн.15 коп., з кінцевою датою повернення кредиту 31 травня 2011р. включно, із встановленням процентної ставки 22% річних та погодили Додаток № 1 до Кредитного договору (Графік зменшення ліміту кредитування) у новій редакції.
Факт надання кредиту підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з особового рахунку клієнта ВАТ "Тернопільзооветпостач" (а.с. 206-221). Крім того, сам відповідач визнав факт наявності заборгованості в Додатковому договорі №5/35 про внесення змін та доповнень до Кредитного договору на відкриття відновлюваної мультивалютної кредитної лінії №5/КВ-07 від 17 квітня 2007р. (а.с. 56). Так, у п.4 Додаткового договору зафіксовані наступні розміри заборгованості позичальника:
4. На день підписання цього Додаткового договору заборгованість Позичальника за Договором становить:
4.1. поточна заборгованість по сплаті Кредиту - 721 077,00 (сімсот двадцять одна тисяча сімдесят сім) дол. США 00 центів;
4.2. поточна заборгованість по сплаті процентів - 781 (сімсот вісімдесят один) дол. США 17 центів;
4.3. поточна заборгованість по сплаті Кредиту - 5 760 684 (п'ять мільйонів сімсот шістдесят тисяч вісімдесят чотири) гривень 15 коп.;
4.4. поточна заборгованість по сплаті процентів - 6 240 (шість тисяч двісті сорок) гривень 77 коп.
02 липня 2010 року між Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Український промисловий банк» укладено та нотаріально посвідчено Договір про передачу активів ТОВ «Укрпромбанк» в рахунок погашення заборгованості (надалі - Договір про передачу активів).
Відповідно до п.3.1. Договору про передачу активів, в порядку, в обсязі та на умовах, визначених цим Договором, ТзОВ "Укрпромбанк" цим договором передає (відступає) ПАТ "Дельта Банку" права вимоги до боржників за кредитними та забезпечувальними договорами, а також за попередніми договорами, внаслідок чого ПАТ "Дельта Банк" замінює ТзОВ "Укрпромбанк" як кредитора (стає новим кредитором) у зазначених зобов'язаннях.
Відповідно до положень ст. 516 ЦК України, відступлення прав вимоги за кредитними та забезпечувальними договорами не вимагає згоди боржників.
У відповідності до п.3.2. Договору про передачу активів, внаслідок передачі ТзОВ "Укрпромбанк" ПАТ "Дельта Банку" прав вимоги до Боржників, до ПАТ "Дельта Банк" переходить (відступається) право вимагати (замість ТзОВ "Укрпромбанк") від боржників належного та реального виконання обов'язків за кредитними та забезпечувальними договорами, а також попередніми договорами.
Відповідно до умов п. 3.3. Договору про передачу активів, ПАТ "Дельта Банку" у власність переходять (відступаються) права вимоги за договорами визначеними в п. 3.1. цього Договору, в обсязі та на умовах, що існували на момент переходу цих прав.
Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, відповідно до умов Договору про передачу активів ТОВ «Укрпромбанк» в рахунок погашення заборгованості та у відповідності до ст.ст. 512, 513, 514, 516, 517 ЦК України у зобов'язанні Позичальника за Кредитним договором відбулася заміна кредитора, а Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк» набуло статусу нового кредитора.
Як стверджує позивач в позовній заяві та його повноважний представник в судовому засіданні, Позичальник свої зобов'язання по поверненню Кредиту не виконав належним чином, кредитні кошти в строк визначений п. 1.1. Кредитного договору - до 31 травня 2011 року не повернув, внаслідок чого утворилася заборгованість за Кредитним договором, яка станом на 12.02.2013 року становить 4113 96 грн.75 коп. - суми неповерненого кредиту. Крім того, у відповідача виникла заборгованість по відсотках по кредиту в розмір 3 150 1252 грн. 45 коп..
У відповідності до п. 6.1 Кредитного договору Позичальник зобов'язаний використати Кредит за цільовим призначенням і своєчасно повернути його відповідно до умов цього договору, своєчасно сплачувати проценти за користування Кредитом в порядку, передбаченому цим договором.
Відповідно до п. 8.1. Кредитного договору у випадку порушення строків (термінів) повернення Кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним Позичальник сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення, від несвоєчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
У відповідності до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Згідно до положень ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина 1 ст. 530 ЦК України визначає що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається із вищезазначеного, між позивачем та відповідачем виникли зобов'язання з кредитного договору, згідно якого, в силу ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 78, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до приписів ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то вразі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України.
Згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Відповідно до статті 202 Господарського кодексу України, статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України,якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
У відповідності до п. 6.1.1, 6.1.2. Кредитного договору Позичальник зобов'язаний використати Кредит за цільовим призначенням і своєчасно повернути його відповідно до умов цього договору, своєчасно сплачувати проценти за користування Кредитом та комісії в порядку, передбаченому цим договором.
Згідно до ч.1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 229 ГК України учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено що, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п. 8.1. Кредитного договору у випадку порушення строків (термінів) повернення Кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним та/або комісій Позичальник сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення, від несвоєчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
Згідно ст. 526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену (п.8.1. - Договору) та відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення (несвоєчасне повернення кредиту) за період з 14.08.2012р. по 12.02.2013р., що становить 309392 грн. 84 коп. пені та за несвоєчасне повернення відсотків - 214 127 грн.51 коп.
При таких обставинах та відповідно до вимог ст.ст.509, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України та ст.ст.33.34 ГПК України позов про стягнення з відповідача 4 113 966 грн.75 коп. - заборгованості за кредитом, 309 392 грн.84 коп. - пені за кредитом, 3 150 152 грн.45 коп. заборгованості за відсотками та 214 127 грн.51 коп. пені за відсотками підлягає задоволенню, як обґрунтовано заявлений та підтверджений матеріалами справи.
Що стосується вимоги представника відповідача щодо застосування строків позовної давності щодо нарахування пені, таке спростовується п. 4.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 29.05.2013р., де зазначено:
Якщо відповідно до чинного законодавства або договору неустойка (пеня) підлягає стягненню за кожний день прострочення виконання зобов'язання, позовну давність необхідно обчислювати щодо кожного дня окремо за попередній рік до дня подання позову, якщо інший період не встановлено законом або угодою сторін. При цьому, однак, слід мати на увазі положення частини шостої статті 232 ГК України, за якими нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня,коли зобов'язання мало бути виконано. Даний шестимісячний строк не є позовною давністю, а визначає максимальний період часу, за який може бути нараховано штрафні санкції (якщо інший такий період не встановлено законом або договором).
З приводу заперечень відповідача щодо зміни валюти кредиту суд зазначає, що, в силу Статті 3 "Статус валюти України" Декрету КМ України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов'язань. Відповідно до ч.1 ст. 533 Цивільного Кодексу України грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. За таких умов відсутні будь-які підстави ставити під сумнів дійсність договору, яким визначається виконання зобов'язання у валюті України - гривні.
Судові витрати у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільзооветпостач", м Тернопіль, вул. Ділова,5 (ідентифікаційний код 00727245) на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", юридична адреса: м. Київ, вул. Щорса,36-б (ідентифікаційний код 34047020) - 4 113 966 (чотири мільйони сто тринадцять тисяч дев'ятсот шістдесят шість) грн.75 коп. - заборгованості за кредитом, 309 392(триста дев'ять тисяч триста дев'яносто дві) грн.84 коп. - пені за кредитом, 3 150 152 (три мільйони сто п'ятдесят тисяч сто п'ятдесят дві) грн.45 коп. заборгованості за відсотками, 214 127 (двісті чотирнадцять тисяч сто двадцять сім) грн.51 коп. пені за відсотками та 68 820 (шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять) грн.00 коп. в повернення судових витрат.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення суду сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд.
Повний текст рішення виготовлено 12 липня 2013р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2013 |
Оприлюднено | 19.08.2013 |
Номер документу | 33026970 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні