cpg1251
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.08.2013 року Справа № 18/5005/7285/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чимбар Л.В. (доповідач),
суддів: Антонік С.Г., Чоха Л.В.,
при секретарі Ненарочкін І.О.,
За участю прокурора Антоненко Т.С. службове посвідчення № 004993 від 21.09.12.
за участю представників сторін:
від позивача: Ліпін Ю.О., представник, довіреність № 4/8-17 від 04.01.13;
від відповідача: Наконечна Н.О. представник, довіреність № 8-2002 від 20.02.13;
Гадун Р.М., представник, довіреність № 3-2002 від 20.02.13;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства "Піонер" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2013р. у справі №18/5005/7285/2012
за позовом прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до приватного підприємства "Піонер", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2013 року у справі №18/5005/7285/2012 (суддя Болгар Н.В.) позов задоволено. Внесено зміни до пунктів 2.3., 4.1. договору оренди земельної ділянки від 11.12.2006р., укладеного між Дніпропетровською міською радою, м. Дніпропетровськ, та Приватним підприємством "Піонер", м.Дніпропетровськ, виклавши їх в наступній редакції:
"п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.06.2012. становить 2 740 566 грн. 73 коп.".
"п.4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 82 217грн. 01коп., не є сталою. Та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом."
Cтягнуто з Приватного підприємства "Піонер", м. Дніпропетровськ, на користь Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, м.Дніпропетровськ, судовий збір в сумі 1 073,00 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, приватне підприємство "Піонер" звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, як прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права. При цьому зазначає, що Дніпропетровська міська рада, як сторона за договором оренди, фактично в односторонньому порядку вносить зміни в двосторонній договір, тим самим необґрунтовано позбавив ПП «Піонер» права на внесення своїх пропозицій щодо змісту змін.
Дніпропетровська міська рада у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В судовому засіданні 19.08.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено господарським судом, між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Піонер" (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки від 11.12.2006р. Договір посвідчено нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., державна реєстрація проведена 28.03.2007р. за № 040710400158.
Відповідно до п.1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, просп. Кірова, 48-Г (Кіровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 2120100000:06:038:0080.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради від 12.10.2006р. № 166/5 (п.1.3. договору).
Цільове використання земельної ділянки, визначене у п.1.3. цього договору (УКЦВЗ) 1.11.6. (інша комерційна діяльність).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 1 218 961,26грн. (п.2.1. договору).
Договір укладено на пятнадцять років (п.3.1. договору).
Згідно п. 4.7. договору розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1,2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України за виключенням окремих його положень.
Згідно пункту 288.4., підпунктів 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками встановлюється у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання. У зв'язку з чим, відповідні зміни повинні бути внесені до діючих договорів оренди землі шляхом укладання додаткових договорів відповідно до вимог чинного законодавства України.
З метою приведення Договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог законодавства повідомлення про прийняття рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 та необхідність внесення змін до договорів оренди земельної ділянки з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства було надруковано в газеті "Наше місто" від 22.02.2011р.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.01.2011р. № 701/1344, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що є предметом спірного договору становить 2 740 566,73грн. (т.2 а.с. 12)
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 04.02.2013р., розмір річної орендної плати за спірним договором складає 82 217,01грн.
Відповідно до Закону України "Про ціни та ціноутворення" політика ціноутворення є складовою частиною загальної економічної і соціальної політики України та реалізується, зокрема, шляхом встановлення державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фінансових цін і тарифів.
Визначення законами України граничного рівня ціни на продукцію, роботи, послуги є обов'язковою підставою для внесення змін до договору щодо ціни у межах, визначених законом у спосіб як узгодження такої ціни сторонами, так і у судовому порядку у разі недосягнення згоди сторін.
Відповідно до п.19 Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", передбачено, що оскільки відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноважених органом повинно здійснюватись з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Виходячи з наведених положень законодавства, господарський суд зробив правильний висновок про те, що зміна на законодавчому рівні мінімального розміру річної орендної плати в поєднанні з умовами Договору про перегляд розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру річної орендної плати, встановленого Договором.
З урахуванням викладеного позов задоволено правомірно.
Щодо заперечень відповідача стосовно невідповідності якості земельної ділянки її нормативно-грошової оцінки, слід зазначити таке.
Відповідно до п. 4.2. договору оренди, орендар повинен щорічно, протягом першого кварталу, надавати комітету земельних відносин Дніпропетровської міської ради копію довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Враховуючи положення п.4.2. договору, викладені вище, відповідач знав про проведення оцінки, орендованої ним землі і мав час і можливість перевірити правильність та повноту проведення цієї оцінки та визначити її дійсну вартість.
Станом на час розгляду справи відповідач не надав суду доказів іншої нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки ніж та, що надана до матеріалів справи прокурором. Тому, доводи відповідача про невідповідність якості земельної ділянки її нормативно-грошової оцінки не приймаються до уваги.
Згідно відповіді Державного підприємства Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дніпромісто» №Д-1554 від 16.07.2013 року (на зпит апеляційного суду) попередня нормативна грошова оцінка землі була розроблена інститутом з врахуванням тих же наданих інституту замовником вихідних даних щодо захоронення загиблих тварин від небезпечних інфекцій в межах земельної ділянки по пр. Кірова, 48-Г.
Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що рішення господарського суду Дніпропетровської області відповідає чинним нормам матеріального та процесуального законодавства, встановленим фактичним обставинам справи, а доводи апеляційної скарги є безпідставними та необґрунтованими.
Рішення суду належить залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу приватного підприємства "Піонер" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2013р. у справі №18/5005/7285/2012 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий Л.О. Чимбар
Суддя Л.В. Чоха
Суддя С.Г. Антонік
Постанова виготовлена в повному обсязі 20.08.2013 року.
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2013 |
Оприлюднено | 22.08.2013 |
Номер документу | 33086457 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чимбар Любов Олексіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прокопенко Алла Єгорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні