cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2013 року справа № 919/767/13
Господарський суду міста Севастополя у складі судді Лотової Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі господарську справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Санта-Юг"
(вул. Хрустальова, 11, оф. 94, м. Севастополь, 99029)
до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(вул. Луначарського, 5, м. Севастополь, 99011),
про спонукання укласти договір в редакції позивача,
за участю учасників судового процесу:
від позивача - Байрамова Каміла Володимирівна- представник, довіреність № б/н від 13.07.2013;
від відповідача - Сарахман Сергій Олександрович - завідуючий юридичним відділом, довіреність від 17.07.2013.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Санта-Юг" (далі по тексту позивач або товариство) звернулось до господарського суду міста Севастополя із позовною заявою до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради (далі по тексту відповідач або Фонд) про спонукання до укладення договору оренди об'єкта нерухомого майна - вбудованого нежилого приміщення, розташованого в жилому будинку за адресою: вул. Велика Морська, 25 у місті Севастополі, загальною площею 145,10 кв.м. в редакції позивача, а саме:
«Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, в особі голови Фролова Станіслава Анатолійовича, діючого на підставі Положення, іменований в подальшому «Орендодавець», з одного боку, та товариство з обмеженою відповідальністю «Санта-Юг» в особі директора Лощініна В'ячеслава Радієвича, діючого на підставі Статуту, іменованого в подальшому «Орендар», з іншого боку, спільно іменовані «Сторони», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до рішення міської комісії з оренди комунального майна - конкурсної комісії протокол №19(19)-08 від 23 грудня 2008 року та наказом голови ФКМ №____ від «___»
1. Предмет договору
1.1. З метою ефективного використання комунальним майном та досягнення найвищих результатів господарської діяльності Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду майно - вбудовані нежитлові приміщення з №І-1 до №І-10 загальною площею 145,1 кв.м, розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська 25, що перебувають на балансі КП «РЕП №17» (далі по тексту - «Об'єкт оренди», вартість якого становить, згідно з незалежною оцінкою станом на 30 вересня 2010 р. - 1 208 070 (один мільйон двісті вісім тисяч сімдесят) гривень (без врахування ПДВ) (Додаток №1) .
1.2. Об'єкт оренди буде використовуватися під розташування столової-буфета (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).
2. Порядок передачі та повернення об'єкт оренди
2.1 Передача об'єкту оренди в оренду не тягне передачу Орендарю права власності на даній об'єкт (його частини). Власником об'єкта залишається територіальна громада м.Севастополя в особі Севастопольської міської Ради, а Орендар користується їм впродовж строку оренди. Підписуючи даний договір, Сторони підтверджують, що дані умови відповідають їх волі та не порушують та ні обмежують їх прав та законних інтересів.
2.2 Орендоване майно (крім таких видів нерухомого майна, як приміщення, частина будівлі, споруди, а також іншого окремо індивідуально визначеного майна) включається до балансу Орендодавця із зазначенням, що це майно є орендованим.
2.3 Прийом-передача об'єкту в оренду здійснюється комісією, яка складається з представників Орендодавця, Орендаря та балансоутримувача. Сторони зобов'язані визначити своїх представників в комісію з прийому-передачі об'єкту оренди та приступить до передачі об'єкта оренди на протязі трьох днів з моменту підписання даного договору. Об'єкт оренди повинен бути переданий Орендодавцем та прийнять Орендарем на протязі трьох календарних днів з моменту початку роботи комісії. В акті зазначається дійсний стан об'єкту оренди.
2.4 Підписанням даного договору, Орендар заявляє, що Орендодавець повністю проінформував його про технічні та інші властивості об'єкту оренди.
2.5 Вступ Орендаря до користування майном наступає одночасно з підписанням акту прийому-передачі об'єкту оренди.
2.6 При припинені договору об'єкт оренди повинен бути повернутий (звільнений) Орендодавцю.
2.7 Об'єкт оренди повинен бути повернутий в стані, в якому він був одержаний, з урахування нормального зносу. Прийом-передача об'єкту оренди після припинення дії договору здійснюється комісією, яка складається з представників Орендодавця, Орендаря та балансоутримувача. Передача майна Орендарем та прийняття його Орендодавцем оформлюється актом прийому-передачі об'єкту оренди, який підписується представниками сторін та балансоутримувачем. У разі погіршенням Орендарем стану об'єкта оренди, Орендар зобов'язаний відшкодувати суму витрат, необхідну для проведення відновлюваних робіт. Об'єкт оренди вважається повернутим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі об'єкту оренди.
2.8 Всі поліпшення об'єкту оренди, відокремлені без шкоди об'єкту, є власністю Орендаря. Якщо невідокремлювані поліпшення об'єкту оренди здійсненні зі згоди Орендодавця, Орендар має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування об'єктом оренди.
Якщо Орендар без згоди Орендодавця здійснив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для об'єкту оренди, він не має права на відшкодування її вартості.
3. Оренда плата
3.1 Розмір орендної плати встановлюється згідно з Методикою, затвердженої рішенням 5 сесії міської Ради № 1617 від 13 березня 2007 року та складає 84565 (Вісімдесят чотири тисячі п'ятсот шести десяти п'ять) гривень в рік. Орендна плата встановлена, виходячи з орендної ставки - 7% від вартості об'єкту оренди, визначеною незалежною оцінкою вартості майна (експертної оцінки) (Додаток №3). Амортизаційні відрахування та вартість послуг Орендодавця не включаються до орендної плати.
В орендну плату не включені витрати на комунальні та експлуатаційні послуги, а також сума компенсації витрати балансоутримувача на оплату за користування земельною ділянкою.
3.2 Оренда плата складає 7047,08 (сім тисяч сорок сім грн. 08 коп.) грн. за перший місяць та перераховуються Орендарем Орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця, з яких:
- частина орендної плати в сумі 6835,66 (97%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя 22080400 в УДКСУ м. Севастополя МФО 824509 №33216870600001;
- частина орендної плати в сумі 211,42(3%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя МФО 824509 № 31519933600001.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно.
3.3 Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної оренди за попередній місяць на індекс інфляції, що відповідає попередньому місяцю.
3.4 Сторони цього договору зобов'язані переглянути розмір орендної плати за вимогою однієї зі сторін у разі зміни цін та тарифів, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та після введення об'єкту до експлуатації у зв'язку зі змінами цільового призначення об'єкту за згодою сторін.
3.5 Орендна плата, перерахована несвоєчасна або не в повному обсязі, стягується згідно із законодавством за весь час заборгованості з урахуванням пені, нарахованої з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, діючої в період, за який сплачується пеня від суми недоплати розрахованої за кожен день прострочення. Зайво внесена сума орендної плати, підлягає у встановленому порядку поверненню або зарахуванню в рахунок наступних платежів.
3.6 Орендатор має право вимагати зменшення орендної плати, якщо за обставинами, не залежними від Орендаря, можливість користуватися об'єктом оренди суттєво зменшилась.
Орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використано ним з обставин, що від нього не залежать.
3.7 Нарахування орендної плати та її корегування на індекс інфляції проводиться з моменту введення об'єкта оренди до експлуатації.
4. Права та обов'язки сторін
4.1 Орендодавець має право:
4.1.1. Перевіряти умови користування Орендарем об'єкту оренди та дотримання ним інших умов, визначених договором.
4.2 Орендодавець зобов'язується:
4.2.1. Передати об'єкт оренди Орендарю на умовах розділу 2 даного договору.
4.3 Орендар має право:
4.3.1 За згодою Орендодавця проводити реконструкцію, технічне переобладнання та інше поліпшення об'єкту оренди.
4.4 Орендар зобов'язується:
4.4.1. При укладенні договору оренди строком на рік та більше здійснити нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію даного договору, в строк встановлений діючим законодавством та здійснити оплату послуг щодо підготовки документів, необхідних для нотаріального посвідчення.
4.4.2. Прийняти об'єкт оренди у Орендодавця та користуватись об'єктом оренди відповідно до його призначенням, згідно з умовами цього договору, для організації та розміщення їдальні-буфету (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).
4.4.3. Своєчасно вносити Орендодавцю орендну плату, а також здійснювати інші платежі, пов'язанні з користуванням об'єктом оренди, в тому числі сплату комунальних та експлуатаційних послуг.
4.4.4. Впродовж 30 календарних днів з дня підписання цього договору укласти з підприємствами комунальної сфери (ДКП «Севгорводоканал», КП «Сетеплоенерго» СМР, ВАТ «ЕК «Севастопольенерго») договори щодо надання комунальних або експлуатаційних послуг.
4.4.5. Компенсувати балансоутримувачу його затрати на оплату за користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди пропорційно займаної площі в об'єкті оренди.
4.4.6. Дотримуватись мір протипожежної безпеки та нести відповідальність за дотримання мір протипожежної безпеки об'єкту оренди. Орендар несе відповідальність за дотримання вимог інших контролюючих органів, в часті дотримання правил експлуатації об'єкту оренди.
4.4.7. Застрахувати орендоване майно на свою користь за рахунок власних коштів протягом 30 днів з моменту підписання цього договору від: стихійних лих, протиправних дій третіх осіб, пожежі, пошкодження інженерних мереж. Представити Орендодавцю протягом 30 днів з дня підписання договору оренди копії договору страхування та підтвердження про внесення страхових платежів. Орендар зобов'язаний направити страхове відшкодування на усунення наслідків настання страхового випадку.
4.4.8. Укласти договір на учать у витратах з утримання будинку з експлуатаційним підприємством впродовж місяця після укладання договору оренди та представити Орендодавцю копію такого договору.
4.4.9. Своїми силами та за свій рахунок проводити поточний ремонт об'єкту оренди, профілактичні огляди та відновлювальні ремонти інженерного обладнання об'єкту оренди, що забезпечує життєдіяльність об'єкту при обов'язковому погодженні з Орендодавцем. У випадку аварії на об'єкті оренди приймати міри щодо усунення наслідків аварії.
4.4.10. Підтримувати прилеглу до об'єкту оренди територію, згідно з планом закріплення території, в належному санітарному стану відповідно до вимог Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації.
4.4.11. Тримати фасадну частину орендованого об'єкту відповідно до вимог, затверджених паспортом фасаду будівлі (у разі, якщо будівля - пам'ятка архітектури). Укласти з відділом державної служби охорони культурної спадщини охоронний договір, у разі якщо об'єкт оренди знаходиться в будівлі, яка відноситься до об'єктів культурної спадщини.
4.4.12. Безперешкодно допускати до об'єкту оренди представника Орендодавця з метою перевірки його використання та дотримання інших умов, встановлених договором. Орендар зобов'язаний забезпечити доступ представникам Орендодавця до об'єкту оренди та надати документи, що підтверджують виконання Орендарем умов договору оренди.
4.4.13 Ні зберігати в об'єкті оренди речовини та предмети, що заборонені до обігу або обмежені в обігу відповідно до законодавства України, а також речі, які потребують особливих умов зберігання та представляють безпосередню небезпеку для об'єкту оренди.
4.4.14 Повернути (звільнити) об'єкт оренди у разі припинення дії договору в належному стані протягом 30 календарних днів з дати припинення договору.
5. Погіршення та поліпшення об'єкту оренди
5.1.Поліпшення об'єкту оренди можуть бути здійсненні Орендарем тільки з письмової згоди Орендодавця.
5.2 В разі, якщо Орендар допустить погіршення або знищення об'єкту оренди, Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцю шкоду, яка дорівнюється вартості погіршення майна, відшкодувати витрати на приведення об'єкту оренди в первинний стан, а також упущену вигоду, яку Орендодавець мав би, використовуючи та розпоряджаючись цим майном за період приведення майна у попередній стан. В цьому разі упущена вигода дорівнюється сумі орендної плати за користування об'єктом оренди за договором.
5.3. Якщо в період дії договору оренди Орендар проводів в об'єкті оренди ремонтні роботи, перепланування, інші поліпшення або встановив обладнання або комунікації, які неможливо відокремити від об'єкту оренди, Орендар зобов'язаний при поверненні об'єкту оренди передати Орендодавцю протягом 10 календарних днів дозвіл, узгодження, технічну та іншу документацію, яка необхідна для існування та експлуатації таких поліпшення та обладнання.
5.4. Ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкту оренди несе Орендар. Ризик загибелі або пошкодження майна Орендаря або третіх осіб, які знаходяться в об'єкті оренди, несуть власники такого майна.
6. Суборенда
6.1. Передача об'єкту оренди в суборенду дозволяється тільки з письмового дозволу Орендодавця. Орендар не має права надавати третім особам право користування об'єктом оренди по будь-яким договорам без згоди Орендодавця.
7. Строк дії та умови зміни, розірвання або продовження договору.
7.1. Цій договір вважається укладеним з моменту його підписання та діє впродовж п'яти років з моменту введення об'єкта до експлуатації.
7.2 У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення чи зміну умов договору впродовж одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на той же строк та на тих самих умовах, які були передбачені договором. Орендар визнає, що заява про припинення або зміну договору вважається отриманою Орендарем, якщо воно направлено рекомендованим або цінним письмом на адресу Орендаря, зазначену в договорі. При цьому реєстр відправки визнається сторонами як належний доказ направлення заяви про зміну або припинення договору.
7.3. Зміни або розірвання договору допускається лише зі згоди сторін, якщо інше не передбачене договором.
До істотних порушень договору сторони відносять порушення умов договору, визначених пунктами (підпунктами) 3.4, 3.5, 4.4.2 - 4.4.13, 6.1 Договору. До істотних порушень договору сторони відносять також проведення Орендарем реконструкції, технічного переобладнання та інші поліпшення об'єкту оренди без письмової згоди Орендодавця.
Сторони погодились, що порушення будь-якого з вищевказаних пунктів є достатньою підставою для розірвання договору.
7.5. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни умов або припинення дії цього договору.
7.6. Дія договору оренди припиняється у випадках:
- закінчення строку оренди, передбаченого договором:
- рішення суду;
- загибель об'єкта оренди;
- банкрутство Орендаря;
- ліквідація Орендаря;
- приватизація об'єкту оренди Орендарем;
- дострокового розірвання договору;
- відмови від договору однієї зі сторін у випадках, передбачених договором.
8. Відповідальність сторін оперативно-господарські санкції.
8.1.Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього Договору.
8.2. У разі невиконання або неналежного виконання Орендарем умов цього договору, у тому числі зобов'язань, визначених пунктами (підпунктами) 3.3, 3.4., 3,5., 4.4.2, 4.4.3, 4.4.5, 4.4.7, 4.4.8, 4.4.12, 5.1., 6.1. Договору, Орендодавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору у повному обсязі із звільненням його від відповідальності або відмовитися від прийняття подальшого виконання Орендарем зобов'язань за договором.
8.3. Одностороння відмова від цього договору здійснюється Орендодавцем шляхом направлення Орендарю письмового повідомлення про це. При цьому реєстр відправлення кореспонденції визнається сторонами як належний доказ направлення повідомлення про відмову від договору.
8.4. У разі односторонньої відмови від цього договору, договір вважається розірваним, а об'єкт оренди повинен бути звільнений і повернений Орендодавцеві у строки, визначені п.4.4.14 Договору
9. Інші умови.
9.1. Про всі зміни в поштових реквізитах Орендар зобов'язаний письмово сповіщати Орендодавця протягом 5 календарних днів з дати таких змін.
9.2. Після підписання Договору всі попередні письмові та усні угоди, листування, договори між Сторонами, що регулюють питання, пов'язані з предметом цього Договору, втрачають юридичну силу.
9.3. Найменування статей цього Договору наведені виключно для зручності і не впливають на тлумачення умов Договору.
При тлумаченні та застосуванні умов цього Договору його положення є взаємопов'язаними і кожне положення повинно розглядатися в контексті всіх інших положень. Умови, визначені пунктами (підпунктами) 2.1, 3.3. - 3.7, 4.4.5, 4.4.12, 5.1 - 5.6, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 8.1-8.4. Договору визнаються сторонами істотними.
9.4. Цей Договір складений в 4-ох примірниках на 4-ох сторінках кожен, що мають рівну юридичну силу: три для орендодавця і один для орендаря.
9.5. До цього Договору додаються:
Додаток № 1 - Звіт про експертну оцінку;
Додаток № 2 - Акт прийому-передачі орендованого майна;
Додаток № 3 - Розрахунок орендної плати.
Додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами.»
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримав на конкурсі право на оренду нерухомого майна - нежитлових приміщень, загальною площею 145,1 кв.м, розташованих за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська 25, та вимагав від відповідача укласти з ним договір оренди, 01.07.2011 між сторонами був підписаний договір оренди спірного приміщення №142-11, який всупереч закону не був посвідчений нотаріально з вини відповідача, до того ж деякі його умови суперечили договору оренди, що діяв на час проведення конкурсу та діючому законодавству. Тому позивач запропонував укласти договір оренди нерухомого майна у зазначеної редакції.
В судовому засіданні представником позивача надані додаткові пояснення щодо визначення орендної плати за договором згідно з проектом, доданим до цих пояснень, позивач просив суд викласти пункт 3.1 та 3.2. у наступній редакції:
« 3.1 Розмір орендної плати встановлюється згідно з Методикою, затвердженої рішенням 5 сесії міської Ради № 1617 від 13 березня 2007 року та складає 76 482,60 (сімдесят шість тисяч чотириста вісімдесят дві гривни 60 коп.) в рік. Орендна плата встановлена, виходячи з орендної ставки - 6% від вартості об'єкту оренди, визначеною незалежною оцінкою вартості майна (експертної оцінки) (Додаток №3). Амортизаційні відрахування та вартість послуг Орендодавця не включаються до орендної плати.
В орендну плату не включені витрати на комунальні та експлуатаційні послуги, а також сума компенсації витрати балансоутримувача на оплату за користування земельною ділянкою.
3.2 Оренда плата складає 6373,55 грн. (шість тисяч триста сімдесят три грн. 55 коп.) за перший місяць та перераховуються Орендарем Орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця, з яких:
- частина орендної плати в сумі 6182,78 (97%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя 22080400 в УДКСУ м. Севастополя МФО 824509 №33216870600001;
- частина орендної плати в сумі 191,22 (3%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя МФО 824509 № 31519933600001.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно.» Вказаний розрахунок позивач зробив виходячи з висновку судової будівельно-технічної експертизи № 784 від 03.12.2012 року.
Ухвалою суду від 04.07.2013 року порушено провадження у справі, справа призначена до розгляду у судовому засіданні.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався, у судовому засіданні робилась перерва.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі з підстав, які зазначені у позові. Крім того, позивач зазначив, що відповідач при вирішенні питання про укладення договору оренди не враховує, що об'єкт оренди фактично зруйнований та може бути використаний за цільовим призначенням лише після капітального ремонту, що потребує значних матеріальних витрат позивача, у той час, як на момент проведення конкурсу майно було у належному стані. Тому, позивач запропонував редакцію договору максимально наближену до вимог закону з урахуванням необхідності проведення капітального ремонту об'єкту оренди.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, які зазначені у відзивах на позовну заяву та уточнені пояснення позивача. Зокрема зазначив, що укладання договору оренди нерухомого майна не є обов'язковим, а тому такій договір не може бути укладений у судовому порядку, крім того відповідач ніколи не ухилявся від укладення такого договору та такій договір був укладений в 2011 році, спірне приміщення знаходиться у позивача. До того ж позивач пропустив строк позовної давності. Крім того, представник відповідача вказав на те, що запропонований договір оренди не відповідає типовому договору оренди та конкурсній пропозиції, а тому не може бути укладений саме у такому вигляді. (арк.с. 88-92, 149-152)
Суд дійшов висновку, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін у справі, у зв'язку з чим вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд
ВСТАНОВИВ :
08 липня 2005 року відбулось засідання конкурсної комісії з визначення орендаря комунального майна - вбудованого нежилого приміщення, розташованого в житловому будинку за адресою: м. Севастополь, вул. В.Морська, буд. 25, загальною площею 145,10 м 2 (далі - об'єкт оренди). У зазначеному конкурсі брало участь товариство з обмеженою відповідальністю «Санта-Юг», яке запропонувало найвищій розмір орендної плати. (арк.с. 94-95)
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 20.06.2006 визнано недійсним рішення конкурсної комісії №55 (19) від 08 липня 2005 року щодо неприйняття рішення, як незаконне та таке, що не відповідає порядку проведення конкурсу, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради №341 від 12.11.2002 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення орендатора комунального майна".
Після визнання недійсним рішення конкурсної комісії №55 (19) від 08 липня 2005 року, повторно конкурсна комісія для визначення орендаря об'єкта оренди не збиралась та відповідно це питання не розглядала до 2008 року.
Рішенням господарського суду міста Севастополя залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 18.11.2008 року зобов'язано Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради забезпечити розгляд в п'ятнадцятиденний термін з дня набрання цим рішенням законної сили матеріалів, що надані на конкурс з визначення орендаря вбудованого нежилого приміщення, розташованого в житловому будинку за адресою: м. Севастополь, вул. В.Морська, буд. 25, загальною площею 145,10 м 2 , - який повинен був відбутися 08.07.2005.
Згідно з протоколом засідання міської комісії по оренді комунального майна від 23.12.2008 року після неодноразових звернень позивача та засідань комісії, було прийняте рішення про укладення договору оренди с ТОВ «Санта-Юг» на нежитлове приміщення по вул. В.Морська, 25 (145,1 кв.м.) на умовах, що вказані в конкурсній пропозиції (с орендною платою за перший місяць оренди - 30756 грн.) (арк.с. 104-105)
Разом з тим, договір не був укладений у зв'язку з тим, що приміщення знаходилось у користуванні іншої особи.
01.07.2011 між Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Санта-Юг" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 142-11 (далі - Договір), відповідно до умов якого, з метою ефективного використання комунального майна і досягнення найвищих результатів господарської діяльності орендодавець передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно - вбудовані нежитлові приміщення з №І-1 по №І-10, загальною площею 145,1 кв.м., розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Велика Морська, 25, що знаходиться на балансі Комунального підприємства Ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 під розміщення магазину, вартість об'єкту оренди, згідно з незалежною оцінкою станом на 30.09.2010 становить 1208070,00 грн (без урахування ПДВ). (арк.с. 29-30)
Актом приймання-передачі від 08.07.2011, орендодавець передав, а орендар прийняв об'єкт оренди (арк.с.31).
Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Договору розмір орендної плати визначений на підставі рішення конкурсної комісії по оренді комунального майна та складає 30756,00 грн за перший базовий місяць оренди та перераховується орендарем орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця, з яких: 97% у сумі 29833,32 грн на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Севастополя р/р 33213870700001 в ГУДК м. Севастополя, МФО 824509, код ЄДРПОУ 23895637, код платежу 22080400; 3% у сумі 922,68 грн на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Севастополя р/р 31516933700001 в ГУДК м. Севастополя, МФО 824509, код ЄДРПОУ 23895637, код платежу 50110007.
Відповідно до пункту 7.1 Договору цей договір діє з моменту його підписання та до 01.07.2016.
Враховуючи, що підписаний між Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради та товариством з обмеженою відповідальністю „Санта-Юг" договір оренди нерухомого майна №142-11 від 01.07.2011 не був посвідчений нотаріально та не пройшов відповідну державну реєстрацію у встановленому законом порядку, він був відповідно до рішення господарського суду міста Севастополя від 10.06.2013 року визнаний неукладеним. (арк.с. 153-159)
Відсутність договору оренди щодо спірного нерухомого майна стало причиною звернення позивача з цим позовом.
Спірні правовідносини сторін є правовідносинами з оренди комунального майна, а тому підпадають під правове регулювання як загальних норм Цивільного кодексу України , Господарського кодексу України, так і спеціальних норм Закону України «Про оренду даржавного та комунального майна» .
Відповідно до частин 1 та 2 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, у тому числі, установлення, зміни і припинення господарських правовідносин. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Згідно з частиною 1 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Згідно з частино 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частинами 6 та 8 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що Порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу. У разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.
Згідно з пунктом 20 Порядку проведення конкурсу щодо визначення орендаря комунального майна, затвердженого у новий редакції рішенням Севастопольської міської Ради № 3677 від 12.09.2012 року, за результатами конкурсу с переможцем конкурсу Орендодавець укладає договір оренди.
Таким чином, діючими нормами права передбачено, що у разі визначення орендаря комунального майна на конкурсі укладання з ним договору оренди є обов'язковим, а тому такий договір може бути укладений у судовому порядку.
Суд не може прийняти до уваги посилання представника відповідача, що Фонд не ухилявся від укладання договору, оскільки це суперечить матеріалам справи. Так товариство неодноразово зверталось до відповідача спочатку з проханням укласти договір, а потім з проханням посвідчити цей договір нотаріально.
Згідно з частиною 2 статті 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішення господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 10.06.2013 року по справі № 5020-136/2012 за позовом прокурора Ленінського району міста Севастополя в інтересах держави в особі фонду комунального майна Севастопольської міської Ради до товариства з обмеженою відповідальністю „Санта-Юг" про розірвання договору оренди та стягнення 227 830, 90 грн., встановлено, що Фонд неправомірно ухилявся від нотаріального посвідчення та державної реєстрації договору оренди нерухомого майна № 142-11 від 01.07.2011.
Представник відповідача також вважає, що договір оренди на спірне майно не може бути укладений, оскільки це майно вже перебуває у користуванні товариства.
Суд зазначає, що такій висновок Фонду суперечить нормам права, оскільки жодним нормативним актом не передбачено, що знаходження майна у майбутнього орендаря унеможливує укладання договору оренди на це майно.
Представники відповідача вважають, що позивач порушив строк позовної давності, а тому подали заяву про застосування судом цього строку.
Згідно зі статтями 256 та 257 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно зі статтею 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
Пунктом 4.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 29.05.2013, № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" передбачено, що правила переривання перебігу позовної давності (стаття 264 ЦК України) застосовуються господарським судом незалежно від наявності чи відсутності відповідного клопотання сторін у справі, якщо в останній є докази, що підтверджують факт такого переривання. При цьому господарським судом слід мати на увазі таке. У дослідженні обставин, пов'язаних із вчиненням зобов'язаною особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку (частина перша статті 264 ЦК України), господарському суду необхідно у кожному випадку встановлювати, коли конкретно вчинені боржником відповідні дії, маючи на увазі, що переривання перебігу позовної давності може мати місце лише в межах строку давності, а не після його спливу. До дій, що свідчать про визнання боргу або іншого обов'язку, можуть, з урахуванням конкретних обставин справи, належати: визнання пред'явленої претензії; зміна договору, з якої вбачається, що боржник визнає існування боргу, а так само прохання боржника про таку зміну договору; письмове прохання відстрочити сплату боргу; підписання уповноваженою на це посадовою особою боржника разом з кредитором акта звірки взаєморозрахунків, який підтверджує наявність заборгованості в сумі, щодо якої виник спір; письмове звернення боржника до кредитора щодо гарантування сплати суми боргу; часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій.
Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачем 01.07.2011, тобто у межах позовної давності, був підписаний договір оренди спірного нерухомого майна. Тому суд вважає, що відповідач вчинив дію, що свідчить про визнання ним свого обов'язку по укладанню такого договору.
Виходячи з вищезазначених обставин справи та норм діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позивачем строк позовної давності не порушений.
З урахуванням зазначеного позовні вимоги щодо укладання договору оренди спірного нерухомого майна підлягають задоволенню.
Щодо умов запропонованого позивачем до укладення договору, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно зі статтею 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Статтею 179 Господарського кодексу України передбачено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Спеціальним нормативним актом, якій регламентує укладання договорів оренди комунального майна є Закон України «Про оренду державного та комунального майна».
Статтею 10 цього Закону передбачено, що істотними умовами договору оренди є об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна. Укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування. За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови .
Рішенням Севастопольської міської Ради №1466 від 13.02.2007 року були затверджені типові договори оренди, зокрема Типовий договір оренди нерухомого майна, орендодавцем якого виступає Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради.
З урахуванням вказаних норм права суд дійшов висновку, що договір оренди нерухомого майна повинен відповідати типовому договору оренди нерухомого майна, орендодавцем якого виступає Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, затвердженому СМР. Але, умови, які не віднесені до істотних умов згідно зі статтею 10 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» можуть бути змінені сторонами.
Запропонований до укладання позивачем договір оренди нерухомого майна (арк.с. 11-15) у більшої частині відповідає типовому договору оренди нерухомого майна, орендодавцем якого виступає Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, затвердженому СМР.
Що стосується редакції пунктів 2.1., 2.8 договору та невключення до договору пунктів 5.3 та 5.5. Типового договору то суд зазначає таке.
Вказані пункти регламентує порядок здійснення поліпшення орендованого майна, ці умови не є у понятті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» істотними, а тому можуть відрізнятись від умов типового договору.
Статтею 778 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» поточний ремонт майна, переданого в оренду, проводиться орендарем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором. Капітальний ремонт майна, переданого в оренду, проводиться орендодавцем або іншим балансоутримувачем цього майна за його рахунок, якщо інше не встановлено договором. Якщо орендодавець або інший балансоутримувач майна, переданого в оренду, не здійснив капітального ремонту майна і це перешкоджає його використанню відповідно до призначення та умов договору, орендар має право: відремонтувати майно, зарахувавши вартість ремонту в рахунок орендної плати, або вимагати відшкодування вартості ремонту; вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Умови запропоновані позивачем у зазначених пунктах передбачають, що всі поліпшення об'єкту оренди, відокремлені без шкоди об'єкту, є власністю Орендаря. Якщо невідокремлювані поліпшення об'єкту оренди здійсненні зі згоди Орендодавця, Орендар має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування об'єктом оренди. Якщо Орендар без згоди Орендодавця здійснив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для об'єкту оренди, він не має права на відшкодування її вартості.
Ці умови відповідають вимогам діючого законодавства, а тому можуть бути включені до договору оренди.
Що стосується редакції пунктів 3.4, 3.6. та 3.7. договору, а саме: « 3.4 Сторони цього договору зобов'язані переглянути розмір орендної плати за вимогою однієї зі сторін у разі зміни цін та тарифів, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та після введення об'єкту до експлуатації у зв'язку зі змінами цільового призначення об'єкту за згодою сторін. 3.6.Орендатор має право вимагати зменшення орендної плати, якщо за обставинами, не залежними від Орендаря, можливість користуватися об'єктом оренди суттєво зменшилась. Орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використано ним з обставин, що від нього не залежать. 3.7 Нарахування орендної плати та її корегування на індекс інфляції проводиться з моменту введення об'єкта оренди до експлуатації.», суд зазначає, вказана редакція так саме відповідає вимогам діючого законодавства.
Згідно зі статтею 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Частиною 2 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.
А відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Суд не може прийняти до уваги посилання представника відповідача, що норма ЦК та ГК не розповсюджуються на оренду комунального майна, оскільки спеціальним Законом «Про оренду державного та комунального майна» таких норм не передбачено, тому що відсутність у спеціальному законі норм регламентуючих певні відносини не виключає можливість застосування загальних норм права.
Судом під час розгляду справи било встановлено, що об'єкт оренди був переданий позивачу у незадовільному стані та не може використовуватись за призначенням без проведення капітального ремонту та реконструкції. (арк.с. 21-24, 31, 45-46)
При цьому проведення капітального ремонту та реконструкції можливо лише після прийняття відповідного рішення Севастопольської міською Радою (Положення про порядок надання згоди на здійснення невід'ємних поліпшень комунального майна, що є власністю територіальної громади м. Севастополя, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради 13.02.2007 № 1467).
З урахуванням вищезазначених норм права та обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову у цій частині та викладення цих пунктів договору у редакції, запропонованої позивачем.
Позивач також просив суд викласти пункти 1.2 та 4.4.2 договору у такій редакції: « 1.2. Об'єкт оренди буде використовуватися під розташування столової-буфета (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).» та «4.4.2. Прийняти об'єкт оренди у Орендодавця та користуватись об'єктом оренди відповідно до його призначенням, згідно з умовами цього договору, для організації та розміщення їдальні-буфету (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).»
Відповідач проти такій редакції вказаних пунктів заперечував з тих підстав, що це суперечить конкурсній пропозиції, згідно з якої об'єкт оренди повинен використовуватись під магазин.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.
Згідно з пунктом 20 Порядку проведення конкурсу щодо визначення орендаря комунального майна, затвердженого у новий редакції рішенням Севастопольської міської Ради № 3677 від 12.09.2012 року до умов договору оренди включаються конкурсні пропозиції переможця конкурсу.
В документах по проведенню конкурсу на оренду спірного приміщення, наданих відповідачем, зазначено, що цільове використання об'єкту оренди - торговельна точка.
Представником відповідача не надано жодного доказу про встановлення у конкурсних умовах або конкурсній пропозиції цільового використання об'єкту оренди під магазин.
Оскільки цільове використання під їдальню-кафе відповідає умовам конкурсу про встановлення цільового використання - торговельна точка суд вважає, що ці умови договору відповідають вимогам діючого законодавства та можуть бути включені у договір оренди.
Що стосується умов договору передбачених у пунктах 3.1, 3.2, 7.1 та розділі 8 договору, то суд зазначає, що редакція цих пунктів, що запропонована позивачем не у повній мірі відповідає вимогам діючого законодавства.
Так, пунктами 3.1. та 3.2. запропонованої редакції позивача з урахуванням уточнюючих пояснень позивача передбачено
« 3.1 Розмір орендної плати встановлюється згідно з Методикою, затвердженої рішенням 5 сесії міської Ради № 1617 від 13 березня 2007 року та складає 76 482,60 (сімдесят шість тисяч чотириста вісімдесят дві гривни 60 коп.) в рік. Орендна плата встановлена, виходячи з орендної ставки - 6% від вартості об'єкту оренди, визначеною незалежною оцінкою вартості майна (експертної оцінки) (Додаток №3). Амортизаційні відрахування та вартість послуг Орендодавця не включаються до орендної плати.
В орендну плату не включені витрати на комунальні та експлуатаційні послуги, а також сума компенсації витрати балансоутримувача на оплату за користування земельною ділянкою.
3.2 Оренда плата складає 6373,55 грн. (шість тисяч триста сімдесят три грн. 55 коп.) за перший місяць та перераховуються Орендарем Орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця, з яких:
- частина орендної плати в сумі 6182,78 (97%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя 22080400 в УДКСУ м. Севастополя МФО 824509 №33216870600001;
- частина орендної плати в сумі 191,22 (3%) грн. повинна перераховуватись на розрахунковий рахунок: місцевий бюджет м. Севастополя МФО 824509 № 31519933600001.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно.»
Відповідно до статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Як було зазначена вище згідно з пунктом 20 Порядку проведення конкурсу щодо визначення орендаря комунального майна, затвердженого у новий редакції рішенням Севастопольської міської Ради № 3677 від 12.09.2012 року до умов договору оренди включаються конкурсні пропозиції переможця конкурсу, зокрема орендна плата з якої погодився переможець конкурсу.
Таким чином, під час укладання договорів оренди з переможцями конкурсу орендна плата повинна визначатись з урахуванням умов конкурсу та конкурсних пропозицій та не повинна бути меншою за оренду плату, визначену за Методикою розрахунку орендної плати.
Згідно з конкурсною пропозицією позивача, прийнятою відповідачем орендна плата за спірне приміщення повинна складати 30756 грн.
Що стосується посилань представника позивача на статтю 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», то згідно з частиною 2 указаної норми розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Як було вказано вище об'єкт оренди був переданий позивачу у незадовільному стані та не може використовуватись за призначенням без проведення капітального ремонту та реконструкції, а тому у позивача є підстави вимагати зменшення розміру орендної плати.
Разом з тим, у цьому випадку розмір орендної плати не повинен бути за меншим, ніж встановлено відповідною Методикою.
Згідно з пунктом 1 рішення Севастопольської міської Ради від № 1617 від 13.03.2007 зі змінами та доповненнями встановлено, що розрахунок розміру орендної плати за користуванням майном, що є власністю територіальної громади м. Севастополя визначається згідно з Методикою розрахунку орендної плати, встановленої для розрахунку орендної плати за користування державним майном, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 року зі змінами та доповненнями.
Відповідно до пункту 2 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786 розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендна плата, розрахована за цією Методикою, застосовується як стартова, а її розмір може бути збільшено за результатами такого визначення.
Пунктом 8 цієї Методики передбачено, що у разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 10 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:
Опл =Вп х Сор
Наданий позивачем розрахунок орендної плати не відповідає вимогам вказаних норм права та обставинам справи, а тому запропонований позивачем розмір орендної плати не може бути встановлений у договорі оренди.
Тому суд вважає за можливим викласти пункти 3.1 та 3.2. договору у редакції, погодженої під час підписання договору оренди нерухомого майна № 142-11 від 01.07.2011 року з урахуванням діючої редакції пункту 2 рішення Севастопольської міської Ради від № 1617 від 13.03.2007.
Що стосується запропонованої редакції пункту 7.1 договору, зокрема що цій договір вважається укладеним з моменту його підписання та діє впродовж п'яти років з моменту введення об'єкта до експлуатації, то суд вважає, що така редакція не у повній мірі відповідає вимогам діючого законодавства.
Так, відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
Тому вимога позивача про встановлення п'ятирічного строку дії договору є обґрунтованою.
Разом з тим, момент початку дії договору визначений позивачем всупереч закону.
Так згідно зі статтями 251 та 252 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Введення об'єкта до експлуатації не є подією, яка неминуче має настати, а тому строк або термін такою подією визначатись не може.
Частиною 2 статті 187 Господарського кодексу України передбачено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
З урахуванням вказаного суд вважає, що строк дії договору має бути встановлений з дня набрання цим рішенням законної сили.
Що стосується редакції розділу 8 договору, то суд зазначає, що статтею 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» до істотних умовам договору оренди віднесено зокрема виконання зобов'язань та забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), а тому таки умови повинні відповідати затвердженому Севастопольською міською Радою типовому договору.
Редакція розділу 8, яка була запропонована позивачем, не відповідає типовому договору оренди нерухомого майна, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 1466 від 13.02.2007, з цього розділу були виключені усі пункти, які передбачали порядок забезпечення виконання зобов'язання, а тому вона не відповідає вимогам діючого законодавства.
До того ж, під час підписання договору оренди нерухомого майна № 142-11 від 01.07.2011 року жодних заперечень з боку позивача до цих умов не було.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що пункти розділу 8 договору мають бути викладені згідно з умовами вказаного типового договору.
Таким чином позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України суд вважає, що судовій збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному обсязі, оскільки позовні вимоги суд вважає такими, що підлягає задоволенню, а часткове задоволення позову пов'язане лише з уточненням деяких пунктів запропонованої позивачем редакції договору.
Керуючись статтями 32, 33, 34, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2 . Укласти між товариством з обмеженою відповідальністю "Санта-Юг" (вул. Хрустальова, 11, оф. 94, м. Севастополь, 99029, ідентифікаційний код 33080017) та Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради (вул. Луначарського,5, м. Севастополь, 99001, ідентифікаційний код 25750044), договір оренди об'єкта нерухомого майна - вбудованого нежилого приміщення, розташованого в жилому будинку за адресою: вул. В. Морська, 25 у місті Севастополі, загальною площею 145,10 кв.м. в наступній редакції:
«Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, в особі голови Фролова Станіслава Анатолійовича, діючого на підставі Положення, іменований в подальшому «Орендодавець», з одного боку, та товариство з обмеженою відповідальністю «Санта-Юг» в особі директора Лощініна В'ячеслава Радієвича, діючого на підставі Статуту, іменованого в подальшому «Орендар», з іншого боку, спільно іменовані «Сторони», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до рішення міської комісії з оренди комунального майна - конкурсної комісії протокол №19(19)-08 від 23 грудня 2008 року та наказом голови ФКМ №____ від «___»
1. Предмет договору
1.1. З метою ефективного використання комунальним майном та досягнення найвищих результатів господарської діяльності Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду майно - вбудовані нежитлові приміщення з №І-1 до №І-10 загальною площею 145,1 кв.м, розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська 25, що перебувають на балансі КП «РЕП №17» (далі по тексту - «Об'єкт оренди», вартість якого становить, згідно з незалежною оцінкою станом на 30 вересня 2010 р. - 1 208 070 (один мільйон двісті вісім тисяч сімдесят) гривень (без врахування ПДВ) (Додаток №1) .
1.2. Об'єкт оренди буде використовуватися під розташування столової-буфета (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).
2. Порядок передачі та повернення об'єкт оренди
2.1 Передача об'єкту оренди в оренду не тягне передачу Орендарю права власності на даній об'єкт (його частини). Власником об'єкта залишається територіальна громада м.Севастополя в особі Севастопольської міської Ради, а Орендар користується їм впродовж строку оренди. Підписуючи даний договір, Сторони підтверджують, що дані умови відповідають їх волі та не порушують та ні обмежують їх прав та законних інтересів.
2.2 Орендоване майно (крім таких видів нерухомого майна, як приміщення, частина будівлі, споруди, а також іншого окремо індивідуально визначеного майна) включається до балансу Орендодавця із зазначенням, що це майно є орендованим.
2.3 Прийом-передача об'єкту в оренду здійснюється комісією, яка складається з представників Орендодавця, Орендаря та балансоутримувача. Сторони зобов'язані визначити своїх представників в комісію з прийому-передачі об'єкту оренди та приступить до передачі об'єкта оренди на протязі трьох днів з моменту підписання даного договору. Об'єкт оренди повинен бути переданий Орендодавцем та прийнять Орендарем на протязі трьох календарних днів з моменту початку роботи комісії. В акті зазначається дійсний стан об'єкту оренди.
2.4 Підписанням даного договору, Орендар заявляє, що Орендодавець повністю проінформував його про технічні та інші властивості об'єкту оренди.
2.5 Вступ Орендаря до користування майном наступає одночасно з підписанням акту прийому-передачі об'єкту оренди.
2.6 При припинені договору об'єкт оренди повинен бути повернутий (звільнений) Орендодавцю.
2.7 Об'єкт оренди повинен бути повернутий в стані, в якому він був одержаний, з урахування нормального зносу. Прийом-передача об'єкту оренди після припинення дії договору здійснюється комісією, яка складається з представників Орендодавця, Орендаря та балансоутримувача. Передача майна Орендарем та прийняття його Орендодавцем оформлюється актом прийому-передачі об'єкту оренди, який підписується представниками сторін та балансоутримувачем. У разі погіршенням Орендарем стану об'єкта оренди, Орендар зобов'язаний відшкодувати суму витрат, необхідну для проведення відновлюваних робіт. Об'єкт оренди вважається повернутим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі об'єкту оренди.
2.8 Всі поліпшення об'єкту оренди, відокремлені без шкоди об'єкту, є власністю Орендаря. Якщо невідокремлювані поліпшення об'єкту оренди здійсненні зі згоди Орендодавця, Орендар має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування об'єктом оренди.
Якщо Орендар без згоди Орендодавця здійснив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для об'єкту оренди, він не має права на відшкодування її вартості.
3. Оренда плата
3.1 Розмір орендної плати визначений на підставі рішення конкурсної комісії по оренді комунального майна. Амортизаційні відрахування та вартість послуг Орендодавця не включаються до орендної плати.
В орендну плату не включені витрати на комунальні та експлуатаційні послуги, а також сума компенсації витрати балансоутримувача на оплату за користування земельною ділянкою.
3.2 Оренда плата складає 30 756 (тридцять тисяч сімсот п'ятдесят шість) гривень за перший місяць та перераховуються Орендарем Орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця в місцевий бюджет м. Севастополя на розрахунковий рахунок № 33213870700001, код платежу 22080400, в ГУ ДКСУ м. Севастополя, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 38022717.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно.
3.3 Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної оренди за попередній місяць на індекс інфляції, що відповідає попередньому місяцю.
3.4 Сторони цього договору зобов'язані переглянути розмір орендної плати за вимогою однієї зі сторін у разі зміни цін та тарифів, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та після введення об'єкту до експлуатації у зв'язку зі змінами цільового призначення об'єкту за згодою сторін.
3.5 Орендна плата, перерахована несвоєчасна або не в повному обсязі, стягується згідно із законодавством за весь час заборгованості з урахуванням пені, нарахованої з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, діючої в період, за який сплачується пеня від суми недоплати розрахованої за кожен день прострочення. Зайво внесена сума орендної плати, підлягає у встановленому порядку поверненню або зарахуванню в рахунок наступних платежів.
3.6 Орендатор має право вимагати зменшення орендної плати, якщо за обставинами, не залежними від Орендаря, можливість користуватися об'єктом оренди суттєво зменшилась.
Орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використано ним з обставин, що від нього не залежать.
3.7 Нарахування орендної плати та її корегування на індекс інфляції проводиться з моменту введення об'єкта оренди до експлуатації.
4. Права та обов'язки сторін
4.1 Орендодавець має право:
4.1.1. Перевіряти умови користування Орендарем об'єкту оренди та дотримання ним інших умов, визначених договором.
4.2 Орендодавець зобов'язується:
4.2.1. Передати об'єкт оренди Орендарю на умовах розділу 2 даного договору.
4.3 Орендар має право:
4.3.1 За згодою Орендодавця проводити реконструкцію, технічне переобладнання та інше поліпшення об'єкту оренди.
4.4 Орендар зобов'язується:
4.4.1. При укладенні договору оренди строком на рік та більше здійснити нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію даного договору, в строк встановлений діючим законодавством та здійснити оплату послуг щодо підготовки документів, необхідних для нотаріального посвідчення.
4.4.2. Прийняти об'єкт оренди у Орендодавця та користуватись об'єктом оренди відповідно до його призначенням, згідно з умовами цього договору, для організації та розміщення їдальні-буфету (що не здійснює продаж товарів підакцизної групи).
4.4.3. Своєчасно вносити Орендодавцю орендну плату, а також здійснювати інші платежі, пов'язанні з користуванням об'єктом оренди, в тому числі сплату комунальних та експлуатаційних послуг.
4.4.4. Впродовж 30 календарних днів з дня підписання цього договору укласти з підприємствами комунальної сфери (ДКП «Севгорводоканал», КП «Сетеплоенерго» СМР, ВАТ «ЕК «Севастопольенерго») договори щодо надання комунальних або експлуатаційних послуг.
4.4.5. Компенсувати балансоутримувачу його затрати на оплату за користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди пропорційно займаної площі в об'єкті оренди.
4.4.6. Дотримуватись мір протипожежної безпеки та нести відповідальність за дотримання мір протипожежної безпеки об'єкту оренди. Орендар несе відповідальність за дотримання вимог інших контролюючих органів, в часті дотримання правил експлуатації об'єкту оренди.
4.4.7. Застрахувати орендоване майно на свою користь за рахунок власних коштів протягом 30 днів з моменту підписання цього договору від: стихійних лих, протиправних дій третіх осіб, пожежі, пошкодження інженерних мереж. Представити Орендодавцю протягом 30 днів з дня підписання договору оренди копії договору страхування та підтвердження про внесення страхових платежів. Орендар зобов'язаний направити страхове відшкодування на усунення наслідків настання страхового випадку.
4.4.8. Укласти договір на учать у витратах з утримання будинку з експлуатаційним підприємством впродовж місяця після укладання договору оренди та представити Орендодавцю копію такого договору.
4.4.9. Своїми силами та за свій рахунок проводити поточний ремонт об'єкту оренди, профілактичні огляди та відновлювальні ремонти інженерного обладнання об'єкту оренди, що забезпечує життєдіяльність об'єкту при обов'язковому погодженні з Орендодавцем. У випадку аварії на об'єкті оренди приймати міри щодо усунення наслідків аварії.
4.4.10. Підтримувати прилеглу до об'єкту оренди територію, згідно з планом закріплення території, в належному санітарному стану відповідно до вимог Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації.
4.4.11. Тримати фасадну частину орендованого об'єкту відповідно до вимог, затверджених паспортом фасаду будівлі (у разі, якщо будівля - пам'ятка архітектури). Укласти з відділом державної служби охорони культурної спадщини охоронний договір, у разі якщо об'єкт оренди знаходиться в будівлі, яка відноситься до об'єктів культурної спадщини.
4.4.12. Безперешкодно допускати до об'єкту оренди представника Орендодавця з метою перевірки його використання та дотримання інших умов, встановлених договором. Орендар зобов'язаний забезпечити доступ представникам Орендодавця до об'єкту оренди та надати документи, що підтверджують виконання Орендарем умов договору оренди.
4.4.13 Ні зберігати в об'єкті оренди речовини та предмети, що заборонені до обігу або обмежені в обігу відповідно до законодавства України, а також речі, які потребують особливих умов зберігання та представляють безпосередню небезпеку для об'єкту оренди.
4.4.14 Повернути (звільнити) об'єкт оренди у разі припинення дії договору в належному стані протягом 30 календарних днів з дати припинення договору.
5. Погіршення та поліпшення об'єкту оренди
5.1.Поліпшення об'єкту оренди можуть бути здійсненні Орендарем тільки з письмової згоди Орендодавця.
5.2 В разі, якщо Орендар допустить погіршення або знищення об'єкту оренди, Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцю шкоду, яка дорівнюється вартості погіршення майна, відшкодувати витрати на приведення об'єкту оренди в первинний стан, а також упущену вигоду, яку Орендодавець мав би, використовуючи та розпоряджаючись цим майном за період приведення майна у попередній стан. В цьому разі упущена вигода дорівнюється сумі орендної плати за користування об'єктом оренди за договором.
5.3. Якщо в період дії договору оренди Орендар проводів в об'єкті оренди ремонтні роботи, перепланування, інші поліпшення або встановив обладнання або комунікації, які неможливо відокремити від об'єкту оренди, Орендар зобов'язаний при поверненні об'єкту оренди передати Орендодавцю протягом 10 календарних днів дозвіл, узгодження, технічну та іншу документацію, яка необхідна для існування та експлуатації таких поліпшення та обладнання.
5.4. Ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкту оренди несе Орендар. Ризик загибелі або пошкодження майна Орендаря або третіх осіб, які знаходяться в об'єкті оренди, несуть власники такого майна.
6. Суборенда
6.1. Передача об'єкту оренди в суборенду дозволяється тільки з письмового дозволу Орендодавця. Орендар не має права надавати третім особам право користування об'єктом оренди по будь-яким договорам без згоди Орендодавця.
7. Строк дії та умови зміни, розірвання або продовження договору.
7.1. Цій договір вважається укладеним з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили та діє впродовж п'яти років.
7.2 У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення чи зміну умов договору впродовж одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на той же строк та на тих самих умовах, які були передбачені договором. Орендар визнає, що заява про припинення або зміну договору вважається отриманою Орендарем, якщо воно направлено рекомендованим або цінним письмом на адресу Орендаря, зазначену в договорі. При цьому реєстр відправки визнається сторонами як належний доказ направлення заяви про зміну або припинення договору.
7.3. Зміни або розірвання договору допускається лише зі згоди сторін, якщо інше не передбачене договором.
До істотних порушень договору сторони відносять порушення умов договору, визначених пунктами (підпунктами) 3.4, 3.5, 4.4.2 - 4.4.13, 6.1 Договору. До істотних порушень договору сторони відносять також проведення Орендарем реконструкції, технічного переобладнання та інші поліпшення об'єкту оренди без письмової згоди Орендодавця.
Сторони погодились, що порушення будь-якого з вищевказаних пунктів є достатньою підставою для розірвання договору.
7.5. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни умов або припинення дії цього договору.
7.6. Дія договору оренди припиняється у випадках:
- закінчення строку оренди, передбаченого договором:
- рішення суду;
- загибель об'єкта оренди;
- банкрутство Орендаря;
- ліквідація Орендаря;
- приватизація об'єкту оренди Орендарем;
- дострокового розірвання договору;
- відмови від договору однієї зі сторін у випадках, передбачених договором.
8. Відповідальність сторін оперативно-господарські санкції.
8.1.Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього Договору.
8.2. У разі невиконання або неналежного виконання Орендарем умов цього договору, у тому числі зобов'язань, визначених пунктами (підпунктами) 3.3, 3.4., 3,5., 4.4.2, 4.4.3, 4.4.5, 4.4.7, 4.4.8, 4.4.12, 5.1., 6.1. Договору, Орендодавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору у повному обсязі із звільненням його від відповідальності або відмовитися від прийняття подальшого виконання Орендарем зобов'язань за договором.
8.3. Одностороння відмова від цього договору здійснюється Орендодавцем шляхом направлення Орендарю письмового повідомлення про це. При цьому реєстр відправлення кореспонденції визнається сторонами як належний доказ направлення повідомлення про відмову від договору.
8.4. У разі односторонньої відмови від цього договору, договір вважається розірваним, а об'єкт оренди повинен бути звільнений і повернений Орендодавцеві у строки, визначені п.4.4.14 Договору.
8.5. У разі порушення строку внесення орендної плати, визначеного п.3.2. цього Договору, Орендар сплачує на користь Орендодавця понад збитків пеню у розмірі 200 (двісті) відсотків від облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за який нараховуватиметься пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення.
8.6. У разі, якщо прострочення внесення орендної плати буде тривати більше ніж 30 календарних днів, Орендодавець має право вимагати, а Орендар зобов'язаний сплатити на користь Орендодавця понад збитків 30% річних від простроченої суми за весь період прострочення (ст.625 Цивільного кодексу України).
8.7. У разі, якщо прострочення внесення орендної плати буде продовжуватися більше 60 календарних днів Орендар сплачує на користь Орендодавця понад збитків штраф у сумі, що дорівнює трикратному розміру річної орендної плати за договором.
8.8. У разі порушення Орендарем терміну повернення (звільнення) об'єкта оренди, визначеного пунктом 4.4.14. Договору, Орендодавець має право вимагати, а Орендар зобов'язаний сплатити на користь Орендодавця неустойку у розмірі подвійної орендної плати за договором за весь час прострочення.
9. Інші умови.
9.1. Про всі зміни в поштових реквізитах Орендар зобов'язаний письмово сповіщати Орендодавця протягом 5 календарних днів з дати таких змін.
9.2. Після підписання Договору всі попередні письмові та усні угоди, листування, договори між Сторонами, що регулюють питання, пов'язані з предметом цього Договору, втрачають юридичну силу.
9.3. Найменування статей цього Договору наведені виключно для зручності і не впливають на тлумачення умов Договору.
При тлумаченні та застосуванні умов цього Договору його положення є взаємопов'язаними і кожне положення повинно розглядатися в контексті всіх інших положень. Умови, визначені пунктами (підпунктами) 2.1, 3.3. - 3.7, 4.4.5, 4.4.12, 5.1 - 5.6, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 8.1-8.4. Договору визнаються сторонами істотними.
9.4. Цей Договір складений в 4-ох примірниках на 4-ох сторінках кожен, що мають рівну юридичну силу: три для орендодавця і один для орендаря.
9.5. До цього Договору додаються:
Додаток № 1 - Звіт про експертну оцінку;
Додаток № 2 - Акт прийому-передачі орендованого майна;
Додаток № 3 - Розрахунок орендної плати.
Додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами.»
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з фонду комунального майна Севастопольської міської Ради (вул. Луначарського, 5, м. Севастополь, 9901, ідентифікаційний код 25750044) на користь товариством з обмеженою відповідальністю "Санта-Юг" (вул. Хрустальова, 11, оф. 94, м. Севастополь, 99029, ідентифікаційний код 33080017) 1147 грн. (одну тисячу сто сорок сім грн. 00 коп.) судового збору.
Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.
Повне рішення складено 27.08.2013.
Суддя Ю.В. Лотова
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2013 |
Оприлюднено | 28.08.2013 |
Номер документу | 33148906 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Антонова Іраїда Володимирівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Латинін Олег Анатолійович
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Котлярова Олена Леонідівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Котлярова Олена Леонідівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Сікорська Наталя Іванівна
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Лотова Юлія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні