ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" серпня 2013 р.Справа № 5/149-Б-06 Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лашина В.В.
Суддів: Єрмілова Г.А.
Воронюка О.Л.
При секретарі Гавричкові С.В.
за участю представників сторін:
Ліквідатор - арбітражний керуючий - Циркунова О.О., посвідчення № НОМЕР_3, від 26.04.13;
Від Публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк" - Жуков Т.В., довіреність №080008 від 18.01.13;
Інші учасники провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства „Агро-Ніка-Плюс" в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк"
на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.06.2013р.
у справі № 5/149-Б-06
за заявою боржника Приватного підприємства „Агро-Ніка-Плюс"
кредитори:
1.Комсомольський районний центр зайнятості в м. Херсоні
2.Відкрите акціонерне товариство „Ощадбанк України"
3.Державна податкова інспекція у м. Херсоні
4.Акціонерний комерційний банк соціального розвитку „Укрсоцбанк" в особі Херсонської обласної філії
5.Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
6.Акціонерний Банк „Факторіал-Банк" в особі Херсонської філії Акціонерного Банку „Факторіал-Банк"
7.Публічне акціонерне товариство „УкрСиббанк"
за участю арбітражного керуючого Циркунова О.О.
про банкрутство Приватного підприємства „Агро-Ніка-Плюс"
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 28 липня 2006 р. за заявою власника боржника - Приватного підприємства «Агро-Ніка-Плюс» (далі за текстом - ПП «Агро-Ніка-Плюс») було порушено провадження у справі про банкрутство останнього за спрощеною процедурою, передбаченою статтею 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції Закону до набрання чинності Закону України від 22.12.2011 р. № 4212-VI (в подальшому - Закон про банкрутство).
Постановою господарського суду Херсонської області від 03.10.2006 р. ПП «Агро-Ніка-Плюс» визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Ляшко О.В. (ліцензія серії НОМЕР_1 від 05.11.2003 р.), якого зобов'язано провести ліквідаційні заходи відповідно до вимог Закону про банкрутство.
14 травня 2007 року господарським судом Херсонської області ухвалено призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Циркунову О.О. (ліцензія серії НОМЕР_2 від 12.10.2005 р.).
Строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора по справі про банкрутство неодноразово продовжувався.
Ухвалю господарського суду Херсонської області від 06.06.2013 р. (суддя Пригуза П.Д.) затверджено звіт і ліквідаційний баланс банкрута; припинено юридичну особу - ПП «Агро-Ніка-Плюс»; вимоги, не задоволені за недостатністю майна визнані погашеними; повноваження ліквідатора та провадження у справі - припинені.
Не погоджуючись з цією ухвалою, Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк» (далі - ПАТ «УкрСиббанк») в апеляційній скарзі просить її скасувати, посилаючись на неповне з`ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, оскільки ліквідатором було включено до ліквідаційної маси не всі види майнових активів банкрута, зокрема, не здійснено розшуку комбайну марки ДОН 1500 Б, 2002 р.в. Скаржник також вказує на неврахування судом першої інстанції вказівок, що містяться у постанові Вищого господарського суду України від 30.05.2012 р. по даній справі, неправильно визначено кількість голосів при проведенні ліквідатором засідань комітету кредиторів, не надано оцінку діям самого ліквідатора за скаргою ПАТ «УкрСиббанк» та правову оцінку можливості продовження ним виконання своїх обов'язків.
В відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор ПП „Агро Ніка Плюс" О.О. Циркунова просить залишити ухвалу господарського суду Херсонської області від 06.06.2013р. по справі №5/149-Б-06 без змін, а апеляційну скаргу ПАТ „УкрСиббанк" без задоволення, з мотивів викладених у відзиві.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, але не з тих підстав, що в ній викладені.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 99, ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги, перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі та, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Затверджуючи звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ПП «Агро-Ніка-Плюс» і припиняючи провадження у справі, місцевий господарський суд виходив з того, що ліквідатором було вжито всіх передбачених законом заходів щодо виявлення майна банкрута, в тому числі, ліквідатором направлялись численні звернення до органів прокуратури, міліції щодо розшуку цього майна та порушення кримінального провадження, що не дало будь-яких результатів, при цьому, результати роботи ліквідатора були схвалені комітетом кредиторів, що оформлено протоколами № 16 від 21.09.2011 р., № 17 від 11.01.2013 р. та № 18 від 30.05.2013 р. Також господарський суд зазначив про те, що висновки, викладені у постанові Вищого господарського суду України від 30.05.2012 р., не можуть бути враховані, оскільки постанова про визнання «ПП «Агро-Ніка-Плюс» банкрутом від 03.10.2006 р. набула чинності та підлягає обов'язковому виконанню.
Однак ці висновки суду першої інстанції судова колегія вважає помилковими з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що 24.07.2006 р. власник ПП «Агро-Ніка-Плюс», на підставі ст.ст. 7, 51 Закону про банкрутство, звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Частиною 1 статті 51 Закону України про банкрутство встановлено, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
У відповідності до ч. 4 зазначеної норми у разі, якщо справу про банкрутство порушено за заявою власника майна боржника (уповноваженої ним особи), яка подана до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора), розгляд справи про банкрутство здійснюється без урахування особливостей, передбачених цією статтею.
Між тим, місцевим господарським судом порушено справу про банкрутство ПП «Агро-Ніка-Плюс» саме за спрощеною процедурою, передбаченою статтею 51 Закону про банкрутство. При цьому, у господарського суду не було на це достатніх правових підстав, оскільки ПП «Агро-Ніка-Плюс» не дотримано позасудової ліквідації юридичної особи, визначеної статтями 105, 110, 111 ЦК України та статтею 60 ГК України (не опубліковане оголошення про прийняття рішення про припинення юридичної особи та порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до боржника; подано заяву про порушення провадження у справі без дотримання встановленого законом строку для одержання претензій кредиторів; не були повідомлені явні кредитори, у тому числі не здійснено повідомлення органу податкової служби у встановленому законодавством порядку тощо).
В подальшому господарським судом здійснено перехід до процедури ліквідації ПП «Агро-Ніка-Плюс», минаючи стадію розпорядження майном боржника, яка є необхідною за загальною процедурою банкрутства.
Відтак, порушення справи про банкрутство та подальше винесення постанови про визнання боржника банкрутом відбулися безпідставно, при цьому внаслідок помилковості порушення даної справи не дотримані стадії провадження у справі про банкрутство та взагалі порушено саму процедуру, що визначена Законом про банкрутство.
Виходячи із положень п. 36 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 15 «Про судову практику в справах про банкрутство», судова колегія вважає, що у разі встановлення факту безпідставності порушення справи про банкрутство господарський суд (незалежно від стадії провадження у справі про банкрутство) не позбавлений права припинити провадження у такій справі. Аналогічна правова позиція відображена у постановах Вищого господарського суду України від 11.07.2012 р. у справі № 19/5009/1060/11, від 03.07.2013 р. у справі № 914/3/13.
Водночас, імперативними приписами частини сьомої статті 106 ГПК України передбачено, що у випадках скасування апеляційною інстанцією ухвали про припинення провадження у справі, - справа передається на розгляд місцевого господарського суду.
Згідно до частин 2, 3 ст. 41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи. Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису для взяття юридичної особи на облік, а також повідомити юридичну особу про внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації її припинення.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржувана ухвала господарського суду Херсонської області підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 101-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» задовольнити, а ухвалу господарського суду Херсонської області від 06.06.2013 р. по справі № 5/149-Б-06- скасувати.
Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - Приватного підприємства «Агро-Ніка-Плюс» (ідентифікаційний код 31760188, м. Херсон., вул Запорожчука, 9), проведену відповідно до ухвали господарського суду Херсонської області від 06.06.2013 р. у справі № 5/149-Б-06.
Справу передати господарському суду Херсонської області для подальшого розгляду.
Копію постанови направити Реєстраційній службі Головного управління юстиції у Херсонській області (73003, м. Херсон, вул. Карла Маркса, 42/14).
Повний текст постанови складено та підписано 30.08.2013р.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя О.Л. Воронюк
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2013 |
Оприлюднено | 03.09.2013 |
Номер документу | 33234665 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Лашин В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні