РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 116/3127/13-ц
Провадження № 2/116/1646/13
03.09.2013 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кулішова А.С., при секретарі судового засідання Блінніковій К.Г., за участі позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника позивачів ОСОБА_3, представника відповідача (Державне агентство земельних ресурсів України) - Майборода А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Первомайської сільської ради, Сімферопольської районної державної адміністрації, Державного агентства земельних ресурсів України, Міськрайонного управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі, про визнання права власності на цілісний майновий комплекс селянського (фермерського) господарства «АСТАРА», визнання права на постійне користування земельними ділянками в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Первомайської сільської ради, Сімферопольської районної державної адміністрації про визнання права власності на цілісний майновий комплекс селянського (фермерського) господарства «АСТАРА», визнання права на постійне користування земельними ділянками в порядку спадкування за законом (з урахуванням уточнення).
Позов засновано на положеннях статті 23 Закону України «Про фермерське господарство», статті 407, 1261, 1268 ЦК України, Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 і мотивовано тим, що ОСОБА_5 на праві постійного користування належали земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 8,00 га, 26,99 га, 5,28 га, які входять до складу цілісного майнового комплексу селянського (фермерського) господарства «АСТАРА». Спадкоємцями після смерті ОСОБА_5 є позивачі.
Ухвалою суду від 17.07.2013 року залучено до участі у справі співвідповідачів: Державне агентство земельних ресурсів України, Міськрайонне управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі.
В судовому засіданні позивачі та їх представник позов підтримали, надали пояснення по суті спору.
Відповідач - Сімферопольська районна державна адміністрація Автономної Республіки Крим, явку представника в судове засідання не забезпечила, представником направлені письмові заперечення на позов, в яких він просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що статутом С(Ф)Г «АСТАРА» не передбачено порядку переходу господарства в порядку спадкування, само фермерське господарство не є об'єктом спадкування; фізичні особи не є суб'єктами права постійного користування землею.
Первомайська сільська рада і Міськрайонне управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі повідомлені належним чином, представником Первомайської сільської ради направлено клопотання про розгляд справи за його відсутності; Міськрайонне управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі причин відсутності представника в судовому засіданні не повідомило.
Представник Державного агентства земельних ресурсів України в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що визнання за позивачами права постійного користування земельними ділянками у будь-якому разі суперечитиме вимогам статті 92, пункту 6 «Перехідних положень» Земельного кодексу України.
Заслухавши осіб, які з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із державним актом на право постійного користування землею серії І-КМ №011841 ОСОБА_5 надано у постійне користування для організації селянського (фермерського) господарства земельні ділянки площею 8,00 га, 26,99 га, 5,28 га на території Первомайської сільської ради.
Згідно із статутом селянського (фермерського) господарства «АСТАРА» ОСОБА_5 є єдиним засновником цього господарства.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер. Як вбачається з матеріалів спадкової справи єдиними спадкоємцями після смерті ОСОБА_5, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину після його смерті є позивачі.
Згідно із статтею 23 Закону України від 19 червня 2003 року «Про фермерське господарство», успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Згідно із статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Положення пункту 6 розділу X «Перехідні положення» ЗК України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано неконституційним згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 р. N 5-рп/2005.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року №449 «Про затвердження форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» встановлює, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Враховуючи викладене, право постійного користування земельними ділянками, яке було набуто спадкодавцем у встановленому законом порядку, входить до складу спадкової маси.
Постановою державного нотаріуса Сімферопольської районної державної нотаріальної контори Автономної Республіки Крим від 02.09.2013 року позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку. Як вбачається з мотивувальної частини цієї постанови, підставою для відмови нотаріуса є відсутність правовстановлюючих документів про право власності спадкодавця на спірні земельні ділянки; неможливість надання свідоцтва про право на спадщину в користування.
Главою 86 ЦК України, а також спеціальним законодавством, зокрема, Законом України «Про нотаріат», підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій притаманній юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів. Це знайшло також підтвердження у пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 «Про судову практику в справах про спадкування». Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Представник позивача в судовому засіданні висловив незгоду із постановою нотаріуса Сімферопольської районної державної нотаріальної контори Автономної Республіки Крим від 02.09.2013 року втім будь-яких доказів оскарження цієї постанови не надав.
Про необхідність оформлення спадкових прав користування земельними ділянками фермерського господарства шляхом отримання відповідного свідоцтва у нотаріуса свідчить і судова практика Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (ухвала від 10 липня 2013 року, електронний ресурс http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/32401052 ).
Крім того, заявляючи вимоги про визнання права власності на селянське (фермерське) господарство (цілісний майновий комплекс) позивачами не надано доказів щодо наявності та складу майна, набутого господарством, з якого і складається його цілісний майновий комплекс.
За вказаних обставин у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 214, 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Первомайської сільської ради, Сімферопольської районної державної адміністрації, Державного агентства земельних ресурсів України, Міськрайонного управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі, про визнання права власності на цілісний майновий комплекс селянського (фермерського) господарства «АСТАРА», визнання права на постійне користування земельними ділянками в порядку спадкування за законом відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд АР Крим через Сімферопольський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
В судовому засіданні 03.09.2013 року оголошено вступну і резолютивну частини рішення, рішення у повному обсязі складено 04.09.2013 року.
Суддя
Суд | Сімферопольский районний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2013 |
Оприлюднено | 12.09.2013 |
Номер документу | 33280691 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сімферопольский районний суд Автономної Республіки Крим
Кулішов А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні