cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2013 року Справа № 5015/172/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Карабаня В.Я.,
суддів Жаботиної Г.В., Капацин Н.В.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: Горбунова О.Л.
від відповідача: Жогальська І.Ф.
розглянувши касаційну скаргу Будинкоуправління №1 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 17.06.2013
у справі №5015/172/12 Господарського суду Львівської області
за позовом Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго"
до Будинкоуправління №1 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району
про стягнення 8 256,74 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 29.04.2013р. (суддя Станько Л.Л.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 17.06.2013р. (судді: Мельник Г.І., Галушко Н.А., Михалюк О.В.), позов задоволено повністю; стягнуто з Будинкоуправління №1 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району на користь Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" 8256,74грн. вартості необлікованої електричної енергії.
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Будинкоуправління №1 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права просить їх скасувати та постановити нове рішення, яким в позові відмовити. Вимоги касаційної скарги заявник мотивує тим, що позивачем не доведено належними доказами факту порушення відповідачем Правил користування електричною енергією; судами попередніх інстанцій не надано належну правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами; розрахунок вартості необлікованої електричної енергії не відповідає приписам Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562. Крім того, скаржник наголошує на тому, що в даному випадку, оскільки точка обліку у м. Львові по вул. Карпинця, 4а відсутня в договорі на постачання електричної енергії, то спірні правовідносини є позадоговірними, тому рішення енергопостачальника не є оперативно - господарською санкцією в розумінні змісту ст. 235 Господарського кодексу України.
У відзиві на касаційну скаргу Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" просить оскаржені судові рішення залишити без змін як законні та обґрунтовані, а касаційну скаргу - без задоволення як безпідставну.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Господарськими судами встановлено:
29 березня 2007 року між позивачем (Постачальник) та відповідачем (Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії №90501, відповідно до умов якого, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Cпоживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Пунктом 4.4. договору передбачено, зокрема, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачено застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду то на місці оформлюється двосторонній акт порушень.
При цьому точка обліку у м. Львові по вул. Карпинця, 4а відсутня в договорі на постачання електричної енергії.
09.12.2010р. представниками енергопостачальника проведено перевірку об'єкта відповідача - житлового будинку по вул. Карпінця, 4-а у м. Львові, в результаті якої виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме: відсутність пломб електропередавальної організації, установлених в місцях, вказаних в акті про збереження пломб, самовільне підключення до електромережі, про що складено акт про порушення "Правил користування електричною енергією" №023803. В цей же день названий будинок відключено від електромережі.
28.12.2010р. на засіданні комісії енергопостачальника по розгляду акта №023803 прийнято рішення про нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергії в сумі 5476,44 грн., про що складено Протокол №3299. Відповідний рахунок та протокол надіслані споживачу.
17.12.2010р. в ході проведення перевірки представниками енергопостачальника вищезазначеного об'єкта виявлено порушення Правил користування електричною енергією у вигляді повторного самовільного підключення відповідачем будинку до електромережі, про що складено акт №023817, в якому зафіксовано відсутність пломб електропередавальної організації, установлених в місцях вказаних в акті про збереження пломб при вимкненні та самовільне підключення до електромережі.
28.12.2010 року на засіданні комісії енергопостачальника по розгляду акта №023817 прийнято рішення про нарахування споживачу вартості неолікованої електричної енергії в сумі 673,98 грн., про що складено Протокол №3300. Відповідний рахунок та протокол надіслані споживачу.
30.12.2010 року відповідач знову самовільно підключився до електромережі, що зафіксовано актом №023989, складеним представниками енергопостачальника.
11.01.2011 року на засіданні комісії енергопостачальника по розгляду акта №023989 прийнято рішення про нарахування споживачу вартості неолікованої електричної енергії в сумі 1095,24 грн., про що складено Протокол № 3303. Відповідний рахунок та протокол надіслані споживачу.
11.01.2011 року представниками енергопостачальника також зафіксовано факт самовільного підключення відповідача до електромережі, що відображено в акті №024000 про порушення "Правил користування електричною енергією".
18.01.2011 року на засіданні комісії енергопостачальника по розгляду акта №02400 прийнято рішення про нарахування споживачеві вартості необлікованої електричної енергії в сумі 1011,08 грн., про що складений протокол №3304. Відповідний рахунок та протокол надіслані споживачу.
Вищеперераховані рішення енергопостачальника, якими споживачу нараховано вартість необлікованої електричної енергії на загальну суму 8256,74 грн., відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржувались (не оспорювались).
Разом з тим, господарськими судами встановлено, що електропостачання будинку по вул. Карпінця, 4 у м. Львові вимикалось на ввідному автоматичному вимикачі у ввідному пристрої даного житлового будинку, оскільки точка обліку електричної енергії - м. Львів, вул. Карпінця, 4-а не внесена в договір на постачання електричної енергії.
Господарськими судами також перевірено розрахунки вартості необлікованої електричної енергії по кожному вищезазначеному рішенню позивача - енергопостачальника та встановлено, що ці розрахунки відповідають вимогам Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562 (з відповідними змінами та доповненнями).
Судами також встановлено, що будинок по вул. Карпінця, 4 у м. Львові у власність територіальної громади м. Львова (комунальну власність) на час розгляду спору у даній справі не передавався.
Згідно зі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Згідно із п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за №417/1442, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Відповідно до п.6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
У пункті 2.1 названої Методики наведений більш детальний перелік порушень Правил користування електричною енергією, в тому числі і самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача; а також підключення до електричної мережі, що є власністю споживача, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку (підпункти 5,6 цього пункту).
Відповідно до п. 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
З приписів наведеного законодавства вбачається, що відповідальність за порушення Правил користування електричною енергією несе особа, яка допустила таке порушення.
Враховуючи встановлені обставини та приписи вищенаведеного законодавства, господарські суди попередніх інстанцій правомірно задовольнили позов, стягнувши з відповідача на користь позивача 8256,74 грн. вартості необлікованої електричної енергії.
Щодо доводів касаційної скарги про те, що оскільки точка обліку у м. Львові по вул. Карпинця, 4а відсутня в договорі на постачання електричної енергії, то спірні правовідносини є позадоговірними, тому в даному випадку рішення енергопостачальника не є оперативно - господарською санкцією в розумінні змісту ст. 235 Господарського кодексу України, то ці доводи спростовуються вищенаведеними нормами ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", відповідно до яких правопорушення в галузі електроенергетики тягне за собою встановлену законом відповідальність. Крім того, відшкодування збитків енергопостостачальнику (вартість електроенергії, спожитої за відсутності договору на енергопостачання), завданих порушником внаслідок недотримання законодавства про електроенергетику передбачено і нормами п. 6.42 Правил користування електричною енергією
З огляду на встановлені обставини та з урахуванням наведених приписів законодавства, касаційна інстанція, перевіривши відповідно до ч. 2 ст. 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у оскаржених рішенні та постанові, дійшла висновку про відсутність підстав для їх скасування .
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, п. 1 ст. 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Будинкоуправління №1 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 17.06.2013р. у справі №5015/172/12 - без змін.
Головуючий - суддя Карабань В.Я.
судді Жаботина Г.В.
Капацин Н.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2013 |
Оприлюднено | 06.09.2013 |
Номер документу | 33312386 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні