7/32
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.04.09 р. Справа № 7/32
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Е.В. Сгара
При секретарі судового засідання Х.Р. Косьміній
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м.Горлівка в особі Приазовських електричних мереж м. Маріуполь
До відповідача: Іллічівська районна адміністрація Маріупольської міської ради м. Маріуполь
Предмет спору: стягнення суми санкцій за перевищення договірної величин енергоспоживання в розмірі 17 404,71грн.
За участю представників:
від позивача: Кабанова Л.О. – предст.за дов.
від відповідача: Гончарук С.А. – предст.за дов.
У судовому засіданні 30.03.2009р. на підставі ст..77 ГПК України оголошено перерву до 06.04.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство “Донецькобленерго” м.Горлівка в особі Приазовських електричних мереж м. Маріуполь звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Іллічівська районна адміністрація Маріупольської міської ради м. Маріуполь про стягнення суми санкцій за перевищення договірної величин енергоспоживання в розмірі 17 404,71грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір про постачання електричної енергії №11/619 від 13.04.2006р.з додатками; рахунок №11/619.081939 від 27.11.2008р.; повідомлення №1658 від 27.11.2008р.; реєстр заказної кореспонденції від 02.12.2008р.; поштову квитанцію №4832 від 02.12.2008р.; постанову НКРЕ України №1237 від 23.10.2008р.
У відзиві №01/3-148-07 від 20.02.2009р. відповідач позов заперечив, повідомив, що перевищення споживання електроенергії сталося не з його вини, а внаслідок загоряння електричного лічильника, тобто у результаті несправної роботи електролічильника; факт самого перевищення заперечив, просить відмовити у задоволенні позову.
У поясненнях від 17.03.200р. позивач зазначив, що дані з електролічильника, який загорівся, представниками ВАТ „Донецькобленерго” зняті у присутності представника відповідача, а відповідні акти представником відповідача підписані без зауважень. Факт перевищення договірної величини електроспоживання вбачається саме з даних електролічильника, зафіксованих у підписаному обома сторонами без зауважень акті технічної перевірки розрахункових приладів засобів обліку до 1кВт №074402 від 06.11.2008р. Також позивач зазначив, що загоряння електролічильника не має відношення до даних, зафіксованих цим лічильником.
У судовому засіданні 30.03.2009р. відповідач також повідомив суд про те, що він звертався до позивача із заявою про коригування договірних величин електроспоживання за спірний період.
Клопотанням б/н від 06.04.2009р. відповідач звернувся до суду та просить зменшити розмір штрафних санкцій, нарахованих йому за перевищення договірних величин електоспоживання у листопаді 2008р. У судовому засіданні 06.04.2009р. відповідач підтримав своє клопотання, просить зменшити заявлену до стягнення суму на 50%.
Позивач проти зменшення суми штрафних санкцій не заперечив.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” та п.1.3 Правил користування електричною енергією (в редакції, яка діяла у спірний період) (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії №11/619 від 13.04.2006р. (далі по тексту Договір). Договір укладено з додатками, без протоколу розбіжностей та додаткових угод.
Згідно п.9.4 Договору, його укладено на строк до 01.01.2007р. і договір вважається продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії договору або перегляд його умов.
З пояснень представників сторін та матеріалів справи вбачається, що в період виникнення спірної суми сторони перебували у договірних відносинах.
Відповідно до п.1 Договору, постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 59,37 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Згідно п. 6.14. Правил, перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Пунктом 11 Порядку постачання електроенергії споживачам, затвердженого Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. №441 із змінами та доповненнями, встановлено, що граничні величини споживання електроенергії та потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між енергопостачальною організацією та споживачем. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору.
Розділом 5 Договору, сторонами узгоджений порядок визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності.
Згідно Додатку до Договору „Договірні величини постачання електричної енергії на 2008р.” підписаного обома сторонами без зауважень та скріпленого печатками обох підприємств, у листопаді 2008р. встановлена гранична величина споживання електроенергії – 22,500 тис. кВт/год.
Пунктом 5.5 договору передбачено, що споживач має протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини електроспоживання. У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної величини споживання електричної потужності. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною.
Пунктом 4.4 Правил передбачено, що Споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії. У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії. У разі, якщо договором про постачання електричної енергії попередня оплата не передбачена, датою коригування вважається дата прийняття постачальником електричної енергії рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення споживача. Для споживача, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживача постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, за дату коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності приймається дата отримання постачальником електричної енергії звернення від споживача. Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.
Відповідач зазначив, що ним на адресу позивача направлялась заява №01/3-1300-14 від 03.11.2008р. про коригування договірних величин електроспоживання на 15 тис кВт/год.
З матеріалів справи, у тому числі з повідомлення №3388/10221 від 19.11.2008р., вбачається, що у задоволенні заяви відповідача щодо збільшення договірної величини споживання електричної енергії у листопаді 2008р. на 15 тис кВт/год відмовлено. Тобто коригування договірних величин споживання електроенергії на листопад 2008р. в установлених діючим законодавством та умовами договору порядку не здійснено.
Таким чином, посилання відповідача на коригування (збільшення) договірних величин електроспоживання судом до уваги не приймаються, а договірна величина є узгодженою сторонами в редакції додатку до договору „Договірні величини постачання електричної енергії на 2008р.”.
Порядок розрахунків за електроенергію, у тому числі за перевищення договірних величин електроспоживання, передбачений сторонами у розділі 7 Договору та Додатку №5 „Порядок розрахунків за електроенергію” до Договору.
Згідно ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” (в редакції, яка діяла у спірний період), споживачі (крім населення) у випадку споживання електроенергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, поставив відповідачу, відповідно до акту прийняття-передавання товарної продукції за листопад 2008р., підписаного обома сторонами без зауважень та скріпленого печатками обох підприємств, електричну енергію у загальній кількості 52 272 кВт/год.
Таким чином, відповідач перевищив договірну величину електроспоживання на 29 772 кВт/год у листопаді 2008р.
На виконання вищевказаних приписів, позивач нарахував відповідачу вартість перевищеної електричної енергії, яка за листопад 2008р. у сумі 17 404, 71 грн. та виставив відповідачу відповідний рахунок №11/619.081939 на оплату.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати вартості електроенергії спожитої понад договірну величину не виконав, виставлений рахунок не сплатив.
До теперішнього часу зазначена у позові сума за перевищення договірної величини електроспоживання у розмірі 17 404, 71 грн. відповідачем є несплаченою та підтвердженою матеріалами справи.
У судовому засіданні оговорено клопотання відповідача щодо зменшення розміру штрафних санкцій, нарахованих йому за перевищення договірних величин електоспоживання у листопаді 2008р. на 50%.
Позивач проти зменшення суми штрафних санкцій не заперечив.
Відповідно до п.3 ст.83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право у виняткових випадках зменшити розмір неустойки (штрафу), яка підлягає стягненню із сторони, що порушила зобов'язання.
Згідно ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, за наявності обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до ст.233 Господарського колексу України, у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій, прийнявши до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які приймають участь в зобов'язанні, не тільки майнові, але й інші інтереси сторін, які заслуговують на увагу.
Вирішуючи питання про зменшення розміру штрафу, який підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд об'єктивно оцінює, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язання, причини неналежного виконання (невиконання) зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру штрафу наслідкам порушення та його наслідків.
Оскільки Іллічівська районна адміністрація Маріупольської міської ради є підприємством, яке фінансується за державні кошти та не передбачає інших джерел для здійснення таких виплат, перебуває у тяжкому фінансовому стані, з врахуванням майнового стану та інтересів обох сторін, той факт, що порушення зобов'язання відповідачем не спричинило прямих збитків іншому учаснику господарського договору (позивачу), а сама застосована санкція є надмірно великою, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача підлягає задоволенню, а розмір штрафних санкцій, нарахованих йому за перевищення договірних величин електоспоживання у листопаді 2008р. підлягає зменшенню на 50%.
Таким чином з відповідача підлягають стягненню 8 702, 36 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України.
У судовому засіданні за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального Кодексу України.
На підставі ст.ст.526, 527, 551 Цивільного кодексу України, ст.67, 193, 233, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику” №575/97-ВР від 16.10.1997 р., Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року N28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 2.08.1996 р. за N417/1442, у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.11.2006 р. N1497, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.12.2006р. за № 1294/13168, Порядку постачання електроенергії споживачам, затвердженого Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. №441, керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 33, 34, 43, 49, 82, п. 3 ст. 83, ст.ст. 84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м.Горлівка в особі Приазовських електричних мереж м. Маріуполь до Іллічівської районної адміністрації Маріупольської міської ради м. Маріуполь про стягнення суми санкцій за перевищення договірної величин енергоспоживання в розмірі 17 404,71 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Іллічівської районної адміністрації Маріупольської міської ради (87524, Донецька область, м.Маріуполь, пр.Металургів, 193, р/р 010116051707500 в УГК В Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 04053223) на користь Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” в особі Приазовських електричних мереж (87528, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Войнич, 2, ЄДРПОУ 00131096; на р/р зі спеціальним режимом використанн 260373011294 в ОПЕРО в філії Донецького обласного управління ВАТ „Ощадбанк”, МФО 335106) – 8 702, 36 грн. за перевищення договірної величини електроспоживання у листопаді 2008р.
Стягнути з Іллічівської районної адміністрації Маріупольської міської ради (87524, Донецька область, м.Маріуполь, пр.Металургів, 193, р/р 010116051707500 в УГК В Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 04053223) на користь Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” в особі Приазовських електричних мереж (87528, Донецька область, м.Маріуполь, вул..Войнич, 2, ЄДРПОУ 00131096; на п/р 26004900175231 в першому Українському Міжнародному Банку м.Маріуполя, МФО 335742) державне мито у сумі 174, 05 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118, 00 грн.
В залишковій частині вимог відмовити у зв'язку зі зменшення стягуваної суми судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дати підписання його повного тексту.
Повний текст рішення підписаний 06.04.2009р.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2009 |
Оприлюднено | 17.04.2009 |
Номер документу | 3373199 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні