Рішення
від 31.03.2009 по справі 19/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

31 березня 2009 р.   Справа № 19/21   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т.В.

При секретарі судового засідання:  Гринюк О.В.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за  позовом:       Відкритого акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго»

                            76014, м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34

до відповідача:  Державного підприємства  "Косівжитлотеплокомуноб"єднання"

                            78600, м. Косів, вул. Майдан Незалежності, 1А

про                      спонукання до укладення Договору про постачання електричною енергією                                                                                                              

За участі представників сторін:

від позивача:     Тютюник М.Б.-представник, (довіреність № 16  від 14.02.09.)

від відповідача: Мельничук Я.В.-представник, (довіреність № б/н  від 30.03.09.)

Суть спору: ВАТ "Прикарпаттяобленерго" звернулось в суд із позовом до ДП "Косівжитлотеплокомуноб"єднання" про спонукання до укладення Договору № 00053 про постачання електричною енергією на умовах визначених Постачальником електроенергії.

      Представник позивача в судовому  засіданні позовні вимоги підтримує. Частково погоджується на внесення змін до проекту договору, а саме, погоджується в п.4.2.1. замінити слова «10% річних»на слова «3% річних»; з іншими умовами, які запропоновано відповідачем в  протоколі розбіжностей позивач не погоджується.

          Представник відповідача  проти позову частково заперечує, а саме в частині п.4.2.1., п.6.1.2.,  п.8 додатку 2, згідно протоколу розбіжностей до договору постачання електричної енергії № 00053 від 19.01.09. (а.с. 22).

          Непогодження відповідача з окремими пунктами договору полягає в наступному:

          п. 4.2.1. за внесення платежів передбачених пунктами 2.3.3-2.3.4 цього договору з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, 10% річних та інфляційні збитки. Дана сума зазначається у розрахунковому документі окремим рядком. Даний пункт, на думку відповідача слід виключити із умов договору, оскільки у тарифах на послуги пеня та штраф не передбачені.

          У п.6.1.2. слова «не пізніше ніж за 10 хвилин» замінити на - «не пізніше ніж за 24 години».

          Пункт 8 Додатку 2 договору,  у разі несвоєчасної оплати обумовлених договором платежів постачальник проводить споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ 10% річних та інфляційні збитки від розміру платежу за кожен день прострочення платежу, починаючи з дня наступного після оплати .

          Пеню, 10% річних, інфляційні збитки, відшкодування збитків, завданих порушенням ПКЕЕ, плату за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, споживач сплачує на поточний рахунок постачальника протягом операційних днів з дня отримання рахунку, згідно Протоколу розбіжностей від 19.01.09. слід виключити.

          Розглянувши документи і матеріали, подані позивачем та зібрані судом із  врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно  з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд встановив, що 30.10.08. ВАТ «Прикарпаттяобленерго»в особі філії Косівський РЕМ направив                                                                        ДП "Косівжитлотеплокомуноб"єднання" проект договору про постачання електричної енергії                   № 00053.

          28.01.09. на адресу позивача надійшов підписаний примірник договору  із двома примірниками протоколу розбіжностей  до договору.          

          Згідно п.4 ст. 179 ГК України, при укладенні господарських договорів сторони визначають зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, а у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

          Пунктом 1.6 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.96р. в редакції постанови № 1497 від 22.11.06. (далі –ПКЕЕ), встановлено, що договір про постачання електричної енергії на основі типового договору укладається з постачальником електричної енергії з усіма споживачами та субспоживачами, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за врегульованим тарифом.

          Запропоновані позивачем умови договору спрямовані на приведення взаємовідносин між сторонами у відповідність до вимог Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96р. № 28                 (у редакції постанови НКРЕ від 22.11.06. № 1497) та іншого діючого законодавства України.

          Проект договору побудований на основі типового договору про постачання електричною енергією, затвердженого постановою НКРЕ від 22.11.06. № 1497, що відповідає вимогам                   п.4                    ст. 179, п.3 ст. 184 ГК України.

          В силу ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

      Згідно ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

                    Відповідно до приписів, які встановлено ст.180 ГК України  зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов"язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов"язкові умови договору відповідно до законодавства.          

          Всі суб»єкти господарювання мають рівні права та несуть відповідальність незалежно від форми власності. Умови викладені в Протоколі розбіжностей є необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, тому заперечення споживача (відповідача), не підлягають погодженню з наступних підстав:

          а) п. 4.2.1. та п.8 Додатку 2 до Договору відповідають вимогам ч.8 п.8.1 ПКЕЕ, ст.ст. 549-551, 625 ЦК України, ст.ст. 230-237 ГК України та умовам типового договору про постачання електричної енергії;

          б) п.6.1.2. Договору не підлягає погодженню оскільки, вимога щодо попередження за 24 год. суперечить п.7.14. ПКЕЕ, відповідно до якої  у  разі  перевищення  споживачем  договірної  граничної величини електричної потужності протягом 30 хвилин і більше в години максимуму навантаження Об'єднаної енергетичної системи України електропередавальна організація або Держенергонагляд зобов'язані вимагати від споживача зниження навантаження до встановленої договірної граничної величини електричної потужності.

    Вимога електропередавальної організації та/або Держенергонагляду щодо зниження навантаження до встановленого договором рівня або до заданого обмеження має бути виконана споживачем негайно. У разі невиконання вимог щодо зниження навантаження протягом 10 хвилин після попередження електропередавальна організація може самостійно або на вимогу Держенергонагляду провести часткове відключення споживача від мережі на період максимуму навантаження (у разі неможливості часткового відключення застосовується обмеження до величини аварійної або екологічної броні електропостачання)..

          Суд вважає за доцільне погодитись з відповідачем та замінити в  п. 4.2.1. та в                       п.8 Додатку 2 до Договору слова «10% річних» на слова «3% річних», що не заперечується позивачем.          

               Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом  порядку та формі досягнуто  згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визначені такими за законом чи необхідні для  договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна  бути досягнута згода.

       Згідно ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

           За наведених обставин, враховуючи те, що позивачем при складанні проекту договору №00053  про постачання електричної енергії дотримано  вимоги ст.ст. 179-181 ГК  України, а також те, що запропонований позивачем проект договору відредагований в ході судового розгляду,  п. 4.2.1. та п.8 Додатку 2 до  договору слід  викласти в наступній редакції:

        "За внесення платежів, передбачених п.2.3.3. - 2.3.4. цього Договору, з порушенням термінів визначених відповідним додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, 3% річних та інфляційні збитки. Дана сума зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

          Пункт 8 Додатку 2 договору,  у разі несвоєчасної оплати обумовлених договором платежів постачальник проводить споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ 3% річних та інфляційні збитки від розміру платежу за кожен день прострочення платежу, починаючи з дня наступного після оплати .

          Пеню, 3% річних, інфляційні збитки, відшкодування збитків, завданих порушенням ПКЕЕ, плату за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, споживач сплачує на поточний рахунок постачальника протягом операційних днів з дня отримання рахунку".

       Суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача, вважає, що даний проект договору не суперечить чинному законодавству та містить усі істотні умови, які є обов"язковими для даного виду договорів, а тому вищевказаний  договір підлягає укладенню в судовому порядку в редакції позивача із протоколом розбіжностей, окрім п. 4.2.1 та п.8 Додатку 2 до  договору, в яких слова 10% слід замінити на 3%.             

         Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати підлягають покладенню на обидві сторони.

         На підставі викладеного, у відповідності до  ст.ст. 19, 124 Конституції України, ст.ст. 12, 549-551, 625 ЦК України, ст.ст.179-181, 184, 187 ГК України, Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією, керуючись ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,  суд

в и р і ш и в :

          позов задоволити частково.

          Пункт 4.2.1. договору про постачання електричної енергії   № 00053. між ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Косівський РЕМ та Комунальним підприємством "Косівжитлотеплокомуненерго",  викласти в наступній редакції: "За внесення платежів, передбачених п.2.3.3. - 2.3.4. цього Договору, з порушенням термінів визначених відповідним додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, 3% річних та інфляційні збитки. Дана сума зазначається у розрахунковому документі окремим рядком."

          Пункт 6.1.2. договору про постачання електричної енергії   № 00053. між ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Косівський РЕМ та Комунальним підприємством "Косівжитлотеплокомуненерго",  викласти в наступній редакції: "З повідомленням споживача не пізніше ніж за 10 хвилин у разі перевищення споживачем граничної величини потужності в години максимуму навантаження протягом 30 хвилин і більше."

          Пункт 8 Додатку 2 договору про постачання електричної енергії   № 00053. між ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Косівський РЕМ та Комунальним підприємством "Косівжитлотеплокомуненерго",  викласти в наступній редакції: "У разі несвоєчасної оплати обумовлених договором платежів постачальник проводить споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ 3% річних та інфляційні збитки від розміру платежу за кожен день прострочення платежу, починаючи з дня наступного після оплати .

          Пеню, 3% річних, інфляційні збитки, відшкодування збитків, завданих порушенням ПКЕЕ, плату за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, споживач сплачує на поточний рахунок постачальника протягом операційних днів з дня отримання рахунку".

                  Стягнути з Державного підприємства "Косівжитлотеплокомуноб"єднання",                             78600, м. Косів, вул. Майдан Незалежності, 1А (код 30017940) на користь Відкритого акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго», 76014, м. Івано-Франківськ,                             вул. Індустріальна, 34 (код 00131564)  –42 грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та                 59 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

          Видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.

          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя                                                                                                             Максимів Т.В.

Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України  06.04.09.

Виготовлено в АС «Діловодство суду»

помічник судді  Кузишин У.Б.          

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення31.03.2009
Оприлюднено17.04.2009
Номер документу3373602
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/21

Ухвала від 14.07.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Кравець Т.В.

Ухвала від 14.07.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Кравець Т.В.

Ухвала від 18.06.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Ухвала від 29.11.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Фоміна В. О.

Ухвала від 08.06.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Судовий наказ від 26.03.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Тимошенко О.М.

Ухвала від 24.06.2010

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Безрук Т.М.

Ухвала від 06.04.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Макаревич В.А.

Ухвала від 25.03.2010

Господарське

Господарський суд Львівської області

Левицька Н.Г.

Ухвала від 03.03.2010

Господарське

Господарський суд Львівської області

Левицька Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні