37/15-09
Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" квітня 2009 р. Справа № 37/15-09
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Білоконь Н. Д., cуддя Ільїн О.В.
при секретарі Євтушенко В.В.
за участю:
прокурора -Семинякіна І.В., посвідчення № 54 від 04.04.2008 р. .
представників сторін:
позивача - не прибув
відповідача - не прибув
третьої особи - не прибув.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 462 Х/1-14) на ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.09 по справі № 37/15-09
за позовом прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради
до товариства з обмеженою відповідальністю "TАВАССО", м. Харків
про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки
встановила:
Прокурор міста Харкова звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВАССО" про зобов"язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, загальною площею орієнтовно 0,0004 га, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Греківська, зупинка трамваю "Цирк", привести її у придатний до використання стан, та повернути Харківській міській раді без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування земельною ділянкою.
Відповідач подав зустрічний позов до Харківської міської ради про визнання його права користування зазначеною земельною ділянкою.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 07 лютого 2009 р. у справі № 37/15-09 зустрічну позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВАССО" повернуто на підставі пунктів 4, 10 статті 63 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач із зазначеною ухвалою господарського суду першої інстанції не погодився, подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати та справу передати на розгляд до господарського суду Харківської області.
Апеляційну скаргу обгрунтовує, зокрема, тим, що місцевим господарським судом не надано належної правової оцінки тим обставинам, що вимоги зустрічного позову пов"язані з первісним позовом по даній справі, оскільки випливають з одних і тих же правовідносин - права користування земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Греківська, зупинка трамваю "Цирк" і оскаржувана ухвала порушує гарантоване статтею 1 Господарського процесуального кодексу України право ТОВ "TАВАССО" на звернення до господарського суду за захистом своїх оспорюваних прав.
Представники сторін та третьої особи у судове засідання не з"явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення їм ухвали, якою було призначено розгляд апеляційної скарги в даному судовому засіданні.
Прокурор у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржувану ухвалу законною та обгрунтованою, просить залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
В судовому засіданні було оголошено перерву з 01.04.2009 р. до 12 год. 30 хв. 02.04.2009 р.
Колегія суддів дослідила матеріали справи, вислухала пояснення прокурора, перевірила правильність застосування місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваної ухвали норм процесуального права та дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а ухвалу господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 60 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право до прийняття рішення зі спору подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним. Подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів.
Відповідно до пунктів 3, 3-1 статті 57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються, зокрема, документи, які підтверджують сплату державного мита у встановлених порядку та розмірі, сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Пунктами 4, 10 статті 63 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо, зокрема: не подано доказів сплати державного мита у встановленому порядку та розмірі та доказів сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено місцевим господарським судом, відповідач, подаючи зустрічний позов до позивача, документів, передбачених пунктами 3, 3-1 статті 57 Господарського процесуального кодексу України господарському суду Харківської області не надав.
А тому господарський суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відсутність правових підстав для прийняття зустрічної позовної заяви до провадження та цілком правомірно повернув її без розгляду.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що місцевим господарським судом не надано належної правової оцінки тим обставинам, що вимоги зустрічного позову пов"язані з первісним позовом по даній справі, оскільки випливають з одних і тих правовідносин та що було порушено гарантоване статтею 1 Господарського процесуального кодексу України право ТОВ "TАВАССО" на звернення до господарського суду за захистом своїх оспорюваних прав, не можуть вважатися обгрунтованими, так як місцевий господарський суд повернув зустрічну позовну заяву не з підстав взаємної непов"язаності зустрічного позову з первісним, а зовсім з інших підстав, а право на звернення до суду із зустрічним позовом до позивача відповідач не реалізував сам, так як не дотримався передбачених Господарським процесуальним кодексом України умов реалізації цього права.
Таким чином, господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржувану ухвалу, повністю дослідив обставини, які можуть бути підставами для прийняття зустрічного позову до провадження або для повернення зустрічної позовної заяви без розгляду, правильно застосував норми процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни такої ухвали відсутні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 60, пунктами 3, 3-1 статті 57, пунктами 4, 10 статті 63, статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтями 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.09 по справі № 37/15-09
залишити без змін.
Справу передати на розгляд господарського суду Харківської області.
Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня її прийняття.
Головуючий суддя (підпис) Сіверін В. І.
Суддя (підпис) Білоконь Н. Д.
Суддя (підпис) Ільїн О.В.
Постанову у повному обсязі складено 02.04.2009 р.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2009 |
Оприлюднено | 17.04.2009 |
Номер документу | 3374137 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Білоконь Н.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні