Справа № 815/6642/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2013 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
при секретарі Паровенко І.П.
за участю сторін:
представника позивача (за довіреністю) Назаренко О.П.
представника відповідач (за довіреністю) не з'явився
представник третьої особи не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі Одеської області до ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник», третя особа: державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Татарбунарського районного управління юстиції про стягнення капіталізованих платежів, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі Одеської області з позовом до ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник», третя особа: державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Татарбунарського районного управління юстиції про стягнення капіталізованих платежів.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач зазначив, що несвоєчасна виплата капіталізації платежів до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі Одеської області призводить до порушення конституційних прав громадян, до несвоєчасної виплати страхових виплат та завдає суттєву шкоду інтересам держави.
В судовому засіданні представник позивача просив заявлені позовні вимоги задовольнити повністю з підстав, викладених в адміністративному позові та наданих в судовому засіданні поясненнях.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Представник третьої особи /державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Татарбунарського районного управління юстиції/ в судове засідання не зявився, про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку. До суду надійшла заява про за вхід. № ФП/1762/13 від 23.09.2013 р. про розгляд справи без участі представника третьої особи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Птахівник» взято на облік у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському район Одеської області за №1536000071 та є платником страхових внесків на обов'язкове державне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань на підприємстві, до відділення Фонду.
В судовому засіданні встановлено, що 28.01.2013 р. в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис щодо припинення юридичної особи ТОВ «Птахівник» (код ЄДРПОУ 05407255), дата публікації в Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 11.02.2013 р. Станом на 23.09.2013 року підприємство не ліквідоване. Головою ліквідаційної комісії призначено Носаченко Ж.Д.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі було взято на облік ОСОБА_3, який отримав виробничу травму 24.05.2006р. на ТОВ «Птахівник», що підтверджується Постановою про взяття на облік потерпілого на виробництві від 23 квітня 2007 року № 1536/127/127 та Актом №1 про нещасний випадок пов'язаний з виробництвом від 24.05.2006р. та призначено щомісячні страхові виплати згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Постановою від 23 квітня 2007 року № 127 відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі потерпілому ОСОБА_3 було призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в сумі 15750, 00 грн., також Постановою № 127 від 23 квітня 2007 року зазначеному потерпілому було призначено щомісячні страхові виплати в розмірі 352,86грн.
За час знаходження потерпілого ОСОБА_3 на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі, йому виплачуються щомісячні страхові виплати та інші соціальні послуги. згідно приписів чинного законодавством України. На теперішній час розмір страхової виплати ОСОБА_3 складає 541,21 грн., що підтверджується Постановою про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2013р. від 29.03.2013р. №1536/127/127/7.
Крім того в судовому засіданні встановлено, що згідно листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 09.02.2005 р. № 298-07-1, а також з урахуванням середньостатистичних даних очікуваності тривалості життя Держкомстату, відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі було проведено розрахунок потреб в капіталізації платежів і згідно Розрохунку потреби в капіталізації коштів Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник» для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_3, який додається до заяви, було встановлено загальний розмір капіталізованих платежів, що складає 191 558, 78 грн.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі на адресу ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник» 07 серпня 2013 року було направлено листа з проханням сплатити відділенню Фонду капіталізовані платежі на суму 191 557, 78 грн. та перерахувати вказані кошти на розрахунковий рахунок відділення Фонду.
Однак відповіді від ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник» позивач до теперішнього часу не отримав
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів суб'єкта владних повноважень стосовно наявності у суб'єкта господарювання обов'язку здійснити оплату спірної суми коштів, суд встановив наступне.
Частиною 2 ст. 161 КАС України визначено, що при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Приписи наведеної норми процесуального закону прямо кореспондуються з положеннями ст. 244-2 КАС України, відповідно до ч. 1 якої, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Питання наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат, було предметом розгляду Верховного Суду України, висновки якого з даного питання викладені, зокрема, у постанові від 11.06.2012 р. (справа № 21-179а12) та від 26.06.2012 року, і полягають у тому, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
За змістом ч.3 ст.110 ЦК України - якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Статтею ст. 1205 ЦК України, встановлено, що у разі припинення юридичної особи, зобов'язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників. У цьому разі вимоги про збільшення розміру відшкодування шкоди пред'являються до її правонаступників. У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
За змістом статей 15, 46 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
За приписами ст. 46 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" - фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 (далі - Порядок).
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку, капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Виходячи з наведеного судом встановлено, що у випадку ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та положення Порядку - поширюються.
З огляду на імперативні приписи ст.ст. 161, 244-2 КАС України Одеський окружний адміністративний суд вважає, що викладені в згаданому рішенні Верховного Суду України висновки мають бути обов'язково взяті до уваги при розв'язанні спору по суті.
Отже, законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства.
Порядок такої капіталізації деталізований Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю", відповідно до п. 1 якого капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Пункт 2 згаданого Порядку визначає порядок розрахунку щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації.
На підставі ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" - Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, затверджує Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.
Дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності за правилами ст. 86 КАС України, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Додатково при розв'язанні спору суд зазначає, що відповідно до положень ст. ст. 110-112 Цивільного кодексу України, строк заявлення кредиторами вимог в разі ліквідації юридичної особи не визначений законодавцем як присікальний, а згідно ст. 268 Цивільного кодексу України, позовна давність не поширюється на вимоги про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, крім випадків завдання такої шкоди внаслідок недоліків товару, що є рухомим майном, у тому числі таким, що є складовою частиною іншого рухомого чи нерухомого майна, включаючи електроенергію.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оскільки судом при виконанні вимог ст.11 КАС України не встановлено наявності фактичних даних, які б указували на те, що заявлена позивачем вимога про стягнення спірної суми заборгованості порушує права та інтереси відповідача, то згадана вимога підлягає задоволенню, так як її обґрунтованість доведена матеріалами справи.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник», код 05407255, (68100, м. Татарбунари, вул. Степова, 1) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі Одеської області капіталізовані платежі у сумі 191 558, 78 грн.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н.В.
Стягнути з ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Птахівник», код 05407255, (68100, м. Татарбунари, вул. Степова, 1) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Татарбунарському районі Одеської області капіталізовані платежі у сумі 191 558, 78 грн.
30 вересня 2013 року
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2013 |
Оприлюднено | 01.10.2013 |
Номер документу | 33800376 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Потоцька Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні