Рішення
від 02.10.2013 по справі 916/2120/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" жовтня 2013 р.Справа № 916/2120/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА";

До відповідача: Приватного підприємства з іноземною інвестицією "Агенція з спеціальних авіаційних послуг АВІАСПЕЦСЕРВІС"

про стягнення 7761,4 грн.

Суддя Оборотова О.Ю.

За участю представників:

Від позивача: Бурлакіна О.В. - довіреність від 08.07.13р.;

Від відповідача : не з'явився

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Приватного підприємства з іноземною інвестицією "Агенція з спеціальних авіаційних послуг АВІАСПЕЦСЕРВІС" про стягнення 8397,26 грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 6970,24грн., 3% річних 269,68грн. та пені 1337,34грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.08.2013 року порушено провадження у справі №916/2120/13.

02.10.2013р. до господарського суду Одеської області від позивача надійшло уточнення позовних вимог, відповідно до якого просить суд зменшити розмір суми пені з 1337,34грн. на 521,48грн.

Представник відповідача у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвал суду на юридичну адресу, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

У судовому засіданні 02.10.2013 р. після виходу судді з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Між Комунальним підприємством „Міжнародний аеропорт Одеса" та Приватним підприємством з іноземною інвестицією „Агенція з спеціальних авіаційних послуг Авіаспецсервіс" існували орендні правовідносини згідно договору оренди нежитлового приміщення від 11.05.2010 р., за яким відповідачу було передано у користування нежиле приміщення на другому поверсі готелю, загальною площею 32,9 кв.м, яке перебуває на балансі позивача, розташоване за адресою: Одеса-54, Аеропорт ЦА. Вказані приміщення використовувались відповідачем під офіс (п. 1.2 договору оренди).

10.02.2012 року у зв'язку із зміною власника Об'єкта оренди, КП „Міжнародний аеропорт Одеса", Приватним підприємством з іноземною інвестицією „Агенція з спеціальних авіаційних послуг Авіаспецсервіс" та Товариство з обмеженою відповідальністю „Міжнародний аеропорт „Одеса" уклали Додаткову угоду (Додаток № 6) до Договору оренди, згідно якої були внесені зміни до Договору оренди, а саме: КП „Міжнародний аеропорт Одеса" було замінено на ТОВ „Міжнародний аеропорт „Одеса", як Новий орендодавець.

За орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший після підписання договору оренди місяць 1940 грн. (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства. Окрім орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю витрати на послуги, що не входять в орендну плату: комунальні послуги (тепло-водопостачання за окремим договором), електроенергія (за експлуатаційною угодою), послуги зв'язку (за окремим договором), утримання інфраструктури, компенсація витрат по податку на землю (п. 2.2, п. 2.4 договору).

Виставлення рахунків по орендній платі, комунальним послугам, електроенергії, зв'язку, утриманню інфраструктури та компенсація витрат з податку на землю здійснюється Орендодавцем окремими рахунками протягом 5 банківських днів місяця, наступного за звітним. Також Орендодавець виписує податкову накладну і складає Акт наданих послуг. Підписання Акту наданих послуг Орендарем здійснюється протягом 3 днів після отримання. У разі виникнення розбіжностей за актами наданих послуг сторони зобов'язані провести узгодження протягом 3 днів. Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату та вартість отриманих послуг щомісячно до 15 числа поточного місяця незалежно від результатів його господарської діяльності (п. 2.5, п. 2.6, п. 2.7 договору).

Орендодавець зобов'язується передати Орендарю в оренду нежитлові приміщення згідно з п. 1.1 цього договору за актом приймання-передачі, який підписується обома сторонами (п. 3.4 договору).

Після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання Орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі їх в оренду, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) Об'єкта оренди. У випадку припинення дії цього договору, у зв'язку із закінченням строку чи достроковим розірванням договору Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщень (п. 4.11, п. 4.14 договору).

За несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки платежу, включаючи день оплати, а також санкції, передбачені чинним законодавством України (п. 5.2 договору). Цей договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами (п. 7.20 договору).

Станом на 10.02.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю „Міжнародний аеропорт Одеса" та Приватне підприємство з іноземною інвестицією „Агенція з спеціальних авіаційних послуг Авіаспецсервіс" є сторонами по договору оренди нежитлового приміщення № 793/10 від 11.05.2010 року.

Відповідно до умов Договору оренди нежитлового приміщення № 793/10 від 11.05.2010 року, за умовами якого Позивач передає, а Відповідач приймає у строкове цільове платне користування нежилі приміщення загальною площею 32,9 кв.м.

З боку Позивача послуги за договором оренди № 793/10 від 11.05.2010 року були надані в повному обсязі та належним чином.

Відповідачу були надані послуги за Договором, виставлено рахунки та Акти наданих послуг, а саме: рахунки № 38 від 29.02.2012 року на суму 1876,09 грн. (отриманий Відповідачем 02.03.2012 року), № 90 від 30.03.2012 року на суму 2 725,45 грн. (отриманий Відповідачем 09.04.2012 року) та № 147 від 30.04.2012 року на суму 2 368,70 грн. (був направлений за юридичною адресою Відповідача).

Враховуючи дію ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, Позивач наділений правом застосовувати до Відповідача додаткові заходи відповідальності за прострочення грошового зобов'язання, а пунктом 5.2. договору оренди № 793/10 від 11.05.2010 року передбачено, що невчасне внесення орендної плати, тоді орендар за договором сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день такого прострочення.

Позивач виконав зобов'язання за договором. Однак Приватне підприємство з іноземною інвестицією "Агенція з спеціальних авіаційних послуг АВІАСПЕЦСЕРВІС" орендну плату за користування нежитловим приміщенням та вартість отриманих послуг за зазначеним договором у повному обсязі не перерахувало, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача суму позову.

Таким чином, позивач наполягає на тому, що заборгованість відповідача перед позивачем складає 7761,4грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 6970,24грн., 3% річних 269,68грн. та пені 521,48грн.

02.10.2013р. до господарського суду Одеської області від позивача надійшло уточнення позовних вимог, відповідно до якого просить суд зменшити розмір суми пені з 1337,34грн. на 521,48грн.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 згідно ч. 2 ст. 901 цього ж Кодексу можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Так, укладений між сторонами по справі договір надання послуг є підставою для виникнення у сторін договору зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України). В свою чергу згідно ст. 629 ЦК України вказаний договір є обов'язковим для виконання його сторонами.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Відповідачу були надані послуги за Договором, виставлено рахунки та Акти наданих послуг, а саме: рахунки № 38 від 29.02.2012 року на суму 1876,09 грн. (отриманий Відповідачем 02.03.2012 року), № 90 від 30.03.2012 року на суму 2 725,45 грн. (отриманий Відповідачем 09.04.2012 року) та № 147 від 30.04.2012 року на суму 2 368,70 грн. (був направлений за юридичною адресою Відповідача).

При цьому невиконання зобов'язання або виконання зобов'язання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), що мало місце у даному випадку (несплата відповідачем вартості поставленого товару) згідно ст. 610 Цивільного кодексу України є порушенням зобов'язання, зокрема з боку відповідача.

В свою чергу у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. відшкодування збитків та моральної шкоди (п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Як передбачено частиною 1 ст. 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. В силу ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штраф, пеня).

Згідно положень ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Враховуючи дію ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, Позивач наділений правом застосовувати до Відповідача додаткові заходи відповідальності за прострочення грошового зобов'язання, а пунктом 5.2. договору оренди № 793/10 від 11.05.2010 року передбачено, що невчасне внесення орендної плати, тоді орендар за договором сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день такого прострочення.

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем складає 7761,4грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 6970,24грн., 3% річних 269,68грн. та пені 521,48грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 33,34,43,44-49,50,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов - задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства з іноземною інвестицією „Агенція з спеціальних авіаційних послуг Авіаспецсервіс" (67800, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Кірова, 35; код ЄДРПОУ 32478557) на користь Комунального підприємства „Міжнародний аеропорт Одеса" (65054, м. Одеса-54, Аеропорт ЦА; код ЄДРПОУ 30441902, р/р 26004114404865 у ПАТ „Фінбанк" м. Одеси, МФО 328685) суму заборгованості у розмірі 7761,4грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 6970,24грн., 3% річних 269,68грн. та пені 521,48грн.; суму судового збору 1720,50грн.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.10.2013р.

Суддя Оборотова О.Ю.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.10.2013
Оприлюднено09.10.2013
Номер документу33988546
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2120/13

Ухвала від 03.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 22.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 11.12.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Таран С.В.

Ухвала від 29.11.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 10.11.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 16.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Рішення від 02.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 11.09.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 12.08.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні