Постанова
від 10.10.2013 по справі 904/4502/13
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2013 року Справа № 904/4502/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач)

суддів: Пархоменко Н.В., Чередка А.Є.

при секретарі судового засідання: Ревковій Г.О.,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Матвєєва М.О., довіреність б/н від 03.07.2013р.,

від відповідача: провідний юрисконсульт юридичної групи Криворізького напрямку відділу з правового забезпечення діяльності районних відділень енергозбуту Сушко О.І., довіреність № 313/1001 від 16.07.2013р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2013 року у справі № 904/4502/13

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Криворізьких міських електричних мереж, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про скасування оперативно - господарської санкції

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Галис" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Криворізьких міських електричних мереж про скасування рішення Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Криворізьких міських електричних мереж, оформленого протоколом засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією та/або умов договору № 531/9 від 27.02.2013р., про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис" оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування недоврахованої електричної енергії в розмірі 25 717 кВт/г на суму 29 786, 23 грн.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2013р. у справі № 904/4502/13 (суддя Юзіков С.Г.) у позові відмовлено, судові витрати покладено на позивача.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарський суд виходив з обставин порушення позивачем п.п. 3.3, 3.31, 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме відсутності пломби енергопостачальної організації на ввідному рубильнику, що зафіксовано актом про порушення Д № 012317 від 18.02.2013р., та правомірності прийняття комісією з розгляду актів про порушення на підставі відповідного акту рішення про нарахування позивачу вартості недоврахованої електроенергії у сумі 29 786, 23 грн.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Галис" подало апеляційну скаргу, вважає, що господарським судом Дніпропетровської області при прийнятті рішення у даній справі не всебічно та не повно досліджено матеріали справи, не надано належної оцінки відсутності необхідних для винесення рішення доказів, відповідно, порушено норми матеріального та процесуального права. Позивач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

За доводами позивача, наведеними в апеляційній скарзі, суд безпідставно дійшов висновку, що до спірних відносин підлягає застосуванню Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, оскільки не врахував, що ввідний рубильник, на якому виявлена відсутність пломби енергопостачальної організації, не є засобом обліку в розумінні Правил користування електричною енергією. За доводами позивача, не підлягала застосуванню вказана Методика і тому, що позивач своєчасно, до виявлення порушення представниками енергопостачальника, письмово повідомив енергопостачальника про зрив пломби. Також, позивач посилається на ті обставини, що акт про порушення складено всупереч передбаченому Правилами користування електричною енергією порядку щодо його складання, а саме за відсутності представника споживача (позивача) під час перевірки та складання акту, а тому акт про порушення не може вважатись належним та допустимим доказом, а також підставою для застосування Методики. Окрім того, як вважає позивач, відсутність пломби на ввідному рубильнику без проведення експертизи засобу обліку виключає можливість стверджувати про наявність ознак втручання споживача в роботу приладу обліку. Однак експертиза засобу обліку уповноваженою спеціалізованою організацією до прийняття рішення про нарахування позивачу вартості не облікованої електричної енергії проведена не була.

Відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає, що судом першої інстанції повно та всебічно розглянуто матеріали справи, доказам у справі надано належну правову оцінку, у зв'язку з чим прийнято законне рішення.

У судовому засіданні 01.10.2013р. оголошено перерву на 10.10.2013р.

У судовому засіданні 10.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.02.2002р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (постачальник), яке змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", а останнє перейменовано на Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго", та Товариство з обмеженою відповідальністю "Галис" (споживач) уклали договір про постачання електричної енергії № 600435 (далі - Договір).

Додатковою угодою № 1, підписаною позивачем та відповідачем 21.07.2008р., Договір про постачання електричної енергії від 02.02.2002р. № 600435 викладено у новій редакції.

За умовами Договору (розділ 1) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 180 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між постачальником та споживачем та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною Договору, або інша межа, обумовлена окремим додатком до Договору.

Відповідно до п. 2.1. Договору під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Підпунктом 4.2.3. пункту 4.2. Договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, у разі таких, зокрема, дій або бездіяльності як пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою.

Також, згідно умов Договору (підпункт 4.2.4. пункту 4.2.) споживач несе відповідальність за технічний стан розрахункових приладів обліку та пломб на них, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження.

Відповідно до переліку територіально відокремлених площадок вимірювання споживача, який є додатком № 11 до Договору, відповідач постачає позивачу електроенергію на ряд об'єктів, у тому числі на СТО, що розташована за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 84.

Додаток № 12 до Договору (перелік струмоприймачів споживача) передбачає, що СТО, на яку постачається електроенергія, працює цілодобово, а дозволена потужність площадки вимірювання (СТО) - 50 кВт.

За змістом акту про пломбування засобів обліку споживача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис" на об'єкті споживання електричної енергії - СТО, розташованому за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 84, від 11.07.2011р. споживач прийняв на відповідальне зберігання всі пломби, індикатори, встановлені на вказаних у цьому акті засобах обліку і на перерахованому устаткуванні, і несе повну відповідальність згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією та умов Договору на постачання електричної енергії, а саме за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання в роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

Вказаний акт про пломбування підписаний як представником постачальника електричної енергії, так і представником споживача.

За наведеним актом про пломбування засобів обліку на ввідному рубильнику (до обліку) встановлена пломба постачальника електричної енергії № 70423327, яку, відповідно, споживач прийняв на відповідальне зберігання та за порушення цілісності якої несе зазначену вище відповідальність.

05.02.2013р. представниками постачальника електричної енергії складно акт про не допуск їх до розрахункових засобів обліку електричної енергії, не допуск для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії/потужності щодо об'єкту споживача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис", розташованого за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 84.

11.02.2013р. згідно заявки на відключення електроустановок споживача за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, 84 припинено постачання електричної енергії на об'єкт позивача - СТО на підставі підпункту 2 пункту 7.5. Правил користування електричною енергією (у зв'язку з не допуском до електроустановок споживача представників енергопостачальника 05.02.2013р.) (а.с. 130-131, т. 1).

15.02.2013р., вих. № 7, позивач звернувся до відповідача з листом, в якому зазначив, що у зв'язку з аварійною ситуацією зірвана пломба шафи приладу обліку, та навів прохання направити представника енергопостачальника на об'єкт за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 84.

Матеріали справи містять два листи від 15.02.2013р. за вихідним № 7 (а.с. 25 та а.с. 54, т.1), які різняться за змістом. В одному з листів вказано, що аварійна ситуація сталась 04.02.2013р., в іншому - відповідне посилання відсутнє.

18.02.2013р. представниками енергопостачальної організації за участю представника споживача - директора товариства Бардаш О.І. проведено перевірку дотримання споживачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Галис" правил користування електричною енергією на об'єкті, розташованому за адресою: Дніпропетровське шосе, 84. Перевіркою встановлено порушення споживачем ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п.п. 3.3, 3.31, 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме: відсутність пломби енергопостачальної організації на ввідному рубильнику. Пломба № 70423327 надана споживачем, запакована у сейф-пакет № 0000042872.

Про виявлене порушення складено Акт про порушення Д № 012317 від 18.02.2013р. (далі - Акт про порушення).

Порушення інших пломб постачальника електричної енергії, у тому числі пломби № 02722148, встановленої на дверцятах шафи приладу обліку, Актом про порушення не зафіксовано.

Акт про порушення підписано трьома представниками постачальника електроенергії, які проводили перевірку, представник споживача підписати акт відмовився, про що зроблена відповідна помітка, скріплена підписами тих же представників постачальника електроенергії.

З приводу складання Акту про порушення представниками постачальника електроенергії, які проводили перевірку, надано пояснювальну записку наступного змісту: зрив пломби № 70423327, встановленої на ввідному рубильнику, забезпечив споживачу доступ до дооблікових електричних ланцюгів. Підключення виконано дротом СІП, чотирьохжильним, розрізом не менше 50 мм 2 .

27.02.2013р. Акт про порушення розглянутий на засіданні комісії постачальника електричної енергії (Криворізьких міських електричних мереж) по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою.

Комісія, розглянувши Акт, у зв'язку з порушенням позивачем Правил користування електричною енергією, яке полягає у відсутності пломби енергопостачальної організації на ввідному рубильнику № 70423327, прийняла рішення про нарахування позивачу за період з 16.01.2013р. (дата контрольного огляду) по дату усунення порушення, враховуючи передбачені умовами Договору, а саме додатком № 12 до Договору, дозволену потужність спірного об'єкта споживача - 50 кВт та режим роботи цього об'єкта споживача - цілодобово та без вихідних, згідно з пунктом 2.5. та за формулою № 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, з урахуванням пред'явленого електроспоживання за вказаний період, за недовраховану електричну енергію 29 786, 23 грн. При цьому в розрахунку враховано, що в період з 11.02.2013р. по 18.02.2013р. електроустановки споживача було відключено.

Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 531/9 від 27.02.2013р.

Згідно протоколу засідання комісії № 531/9 від 27.02.2013р. порушення в день складання Акта про порушення не ліквідовано, що підтверджується також змістом Акту про порушення, яким встановлено строк для усунення порушення до 21.02.2013р.

Також, 18.02.2013р. (в дату складання Акту про порушення) представниками постачальника електричної енергії у присутності представника споживача (позивача) - директора Бардаш О.І. складено акт про невідповідність розрахункового обліку метрологічним характеристикам, вимогам ПУЕ та ПКЕЕ, відповідно до якого згідно з даними вимірювань та зробленими висновками для приведення засобу обліку електричної енергії у відповідність до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ПУЕ, ПКЕЕ, інших нормативних документів та технічних характеристик заводу-виробника засобів обліку споживача зобов'язано виконати ряд вимог в строк до 21.02.2013р.

Окрім того, згідно акту про усунення порушення "Правил користування електричною енергією", складеного також 18.02.2013р., встановлене перевіркою порушення Правил користування електричною енергією, яке зафіксовано Актом про порушення, на дату складання акту про усунення порушення не усунено у зв'язку з необхідністю виконання споживачем вимог акту про невідповідність.

Фактично виявлене порушення усунено лише 12.03.2013р.

Дата усунення порушення визначена після виконання споживачем вимог акту невідповідності розрахункового обліку метрологічним характеристикам, вимогам ПУЕ та ПКЕЕ від 18.02.2013р. та опломбування представниками енергопостачальника схеми розрахункового обліку, про що складено акт технічної перевірки В № 033805 від 12.03.2013р. та акт про пломбування від 12.03.2013р. (посилання на акт про пломбування наведене в акті технічної перевірки).

З розрахунку кількості недоврахованої електроенергії, складеного постачальником електроенергії, вбачається, що нарахування недоврахованої електроенергії здійснено за період з 16.01.2013р. по 12.03.2013р., тобто до дати фактичного усунення порушення.

На оплату вартості недоврахованої електричної енергії споживачу (позивачу) виставлено рахунок № 600435/Д№012317/3 на суму 29 786, 23 грн.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за № 417/1442, у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 910 від 17.10.2005р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за № 1399/11679, які регулюють взаємовідносини, що виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), а їх дія поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення), встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Також, відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.

Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електроенергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією.

Розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін. У зазначених місцях можуть бути встановлені пломби інших заінтересованих сторін (п. 3.31. Правил користування електричною енергією).

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за № 782/12656 (п. 6.40. Правил користування електричною енергією).

Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 статті 236 ГК України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких, зокрема, встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті Господарського кодексу України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між позивачем та відповідачем Договору про постачання електричної енергії вбачається, що рішення комісії постачальника електричної енергії про нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у сумі 29 786, 23 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.

За частиною 2 статті 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання (ч. 1 ст. 237 ГК України).

Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Також, п. 6.41. Правил користування електричною енергією містить певні вимоги щодо порядку складання та змісту акту порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Відповідно до ч. 1 п. 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (ч. 4 п. 6.42. Правил користування електричною енергією).

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 6.43. Правил користування електричною енергією).

Як вбачається з матеріалів справи та про що зазначено вище, Актом про порушення встановлена відсутність пломби енергопостачальної організації на ввідному рубильнику, яка згідно акту про пломбування від 11.07.2011р. передана на збереження позивачу.

За змістом акту про пломбування споживач попереджений про відповідальність за пошкодження встановлених пломб та приладів обліку, а саме за несанкціонований доступ до приладів та ланцюгів обліку, втручання в роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

Як в силу положень п. 6.40. Правил користування електричною енергією, так і відповідно до підпункту 4.2.3. пункту 4.2. Договору, зрив (зняття) пломб, установлених у місцях, вказаних в акті про пломбування, є самостійною підставою для перерахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, та здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, та в разі виявлення таких порушень як пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, вказаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Правилами користування електричною енергіє, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Отже, враховуючи зазначене вище, наявність порушення позивачем Правил користування електричною енергією підтверджується належними доказами, у тому числі Актом про порушення, складеним у відповідності з вимогами п. 6.41. Правил користування електричною енергією, який є підставою для застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії у зв'язку з допущеним та виявленим порушенням.

Також, у відповідності до вимог п. 6.42. Правил користування електричною енергією, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, комісією постачальника електроенергії визначений обсяг недоврахованої електричної енергії, її вартість, прийняте рішення про нарахування позивачу вартості недоврахованої електроенергії у сумі 29 786, 23 грн.

Враховуючи встановлені обставини, які апеляційний господарський суд, керуючись ст. 43 ГПК України, оцінює у їх сукупності на підставі наявних у матеріалах справи доказів, наведені вище положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії постачальника електричної енергії, оформленим протоколом № 531/9 від 27.02.2013р., у сумі 29 786, 23 грн., у зв'язку з чим оскаржуваним рішенням місцевого господарського суду правомірно відмовлено позивачу в задоволенні заявлених ним вимог.

Апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2013р. у даній справі задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення господарського суду підлягає залишенню без змін.

Також, з огляду на зазначене вище, апеляційний господарський суд відхиляє доводи, наведені в апеляційній скарзі в обґрунтування неправомірності прийнятого судового рішення.

Так, апеляційний господарський суд відхиляє доводи позивача про те, що до спірних відносин не може бути застосована Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, оскільки позивач до виявлення порушення представниками енергопостачальника письмово повідомив відповідача про зрив пломби.

Дійсно, відповідно до частини другої пункту 1.2. вказаної Методики у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками енергопостачальника) письмового повідомлення споживачем енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб та за відсутності явних ознак втручання в роботу приладів (систем) обліку Методика не застосовується.

Разом з тим, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд не вбачає підстав вважати, що письмове повідомлення споживачем енергопостачальника про зрив пломби було, як того вимагає Методика, своєчасним.

Позивач повідомив енергопостачальника про зрив пломби після намагань представників енергопостачальника здійснити перевірку стану засобів обліку 05.02.2013р., однак позивач не допустив останніх для проведення перевірки. Повідомлення про зрив пломби позивач вручив відповідачу лише 15.02.2013р. Наведені обставини у сукупності доводять недобросовісність дій позивача та не дають підстав дійти висновку щодо своєчасного повідомлення споживачем про зрив пломби.

Окрім того, у повідомленні про зрив пломби від 15.02.2013р., з яким позивач звернувся до відповідача, зазначено про аварійну ситуацію, яка стала підставою для зриву пломби, що виникла 04.02.2013р. (а.с. 54, т. 1), однак позивачем не надано документальних доказів щодо дійсного існування аварійної ситуації, доказів в підтвердження того, в чому полягала аварійна ситуація та чому вона потребувала зриву пломби.

Також, як вірно зазначено судом першої інстанції, проведеною перевіркою представниками енергопостачальника виявлено відсутність пломби енергопостачальної організації на ввідному рубильнику, про що складено Акт про порушення, на підставі якого до позивача застосовано оперативно-господарську санкцію. Щодо відсутності пломби на ввідному рубильнику (а не на шафі приладу обліку) споживач енергопостачальника не повідомляв.

Колегія суддів відхиляє доводи позивача щодо проведення перевірки та складання Акту про порушення за відсутності повноважного представника позивача (споживача). Як зазначено вище, Акт про порушення підписано трьома повноважними представниками енергопостачальної організації, які проводили перевірку, в Акті зазначено про відмову представника споживача від підписання цього Акту. Наведене узгоджується з положеннями п. 6.41. Правил користування електричною енергією, відповідно до яких у разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову; у цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Окрім того, акт про невідповідність розрахункового обліку метрологічним характеристикам, вимогам ПУЕ та ПКЕЕ та акт про усунення порушення Правил користування електричною енергією, складені у ту ж дату, що і Акт про порушення, та містять підпис того ж представника споживача, який відмовився підписати Акт про порушення.

Апеляційний господарський суд відхиляє також доводи позивача щодо необхідності проведення експертизи засобу обліку для встановлення факту втручання в роботу лічильника електроенергії. Порушення, за яке притягнуто позивача до відповідальності, полягає у відсутності пломби енергопостачальної організації, установленої у місці, вказаному в акті про пломбування, а підпункт 2 пункту 2.1. Методики передбачає застосування Методики у разі виявлення такого порушення як відсутність пломби з відбитками тавр енергопостачальника, установлених у місцях, вказаних в акті про пломбування, який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження приладів обліку, установлених пломб, та не передбачає необхідності додаткового встановлення факту втручання споживача в роботу приладу обліку, відповідно, і проведення з цією метою експертизи.

Окрім того, як встановлено пунктом 2.1. Методики у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства. До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.

Разом з тим, Методика не містить вимоги про проведення експертизи у разі встановлення зриву пломби.

Також, зміст п. 6.40. Правил користування електричною енергією свідчить про те, що зрив пломб, установлених у місцях, вказаних в акті про пломбування, а також наявність явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку є самостійними видами порушень цих Правил, які не ставляться в залежність одне від одного.

Відповідно, проведення експертизи приладу обліку з метою виявлення втручання споживача в параметри розрахункових засобів (систем) обліку за обставин встановленого зриву пломби ні Правилами користування електричною енергією, ні Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, не вимагається.

Колегія суддів відхиляє доводи позивача щодо відсутності в Акті про порушення вихідних даних, необхідних та достатніх для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії. В Акті про порушення вказано про відсутність паспортів на все електрообладнання та незабезпечення споживачем одночасного включення всіх струмоприймачів, тому проведення розрахунку виходячи з показника дозволеної потужності узгоджується з положеннями пункту 2.5. Методики.

Судові витрати за подання апеляційної скарги відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на позивача.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" зайво сплачений позивачем згідно квитанції № 103220 від 06.08.2013р. судовий збір у сумі 286, 75 грн. підлягає поверненню позивачу.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Галис" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2013 року у справі № 904/4502/13 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2013 року у справі № 904/4502/13 залишити без змін .

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Галис" (50086, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Леоніда Бородича, будинок 2А, ідентифікаційний код 24231543) з державного бюджету зайво сплачений згідно квитанції № 103220 від 06.08.2013р., яка міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі 286 (двісті вісімдесят шість) грн. 75 коп.

Повна постанова складена 15.10.2013р.

Головуючий суддя Л.А. Коваль

Суддя Н.В. Пархоменко

Суддя А.Є. Чередко

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.10.2013
Оприлюднено17.10.2013
Номер документу34147722
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4502/13

Ухвала від 24.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 20.01.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 26.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Постанова від 10.10.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 15.08.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Рішення від 23.07.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков Станіслав Георгійович

Ухвала від 01.07.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков Станіслав Георгійович

Ухвала від 10.06.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков Станіслав Георгійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні