cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2013 року Справа № 913/1130/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Селіваненко В.П.
суддів Жаботиної Г.В., Ковтонюк Л.В.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Гамова В.Ф.
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання"
на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.08.2013
у справі № 913/1130/13 Господарського суду Луганської області
за позовом Районної комунальної установи "Сільська пожежна команда" с. Пархоменко
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання"
про скасування протоколу комісії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Луганської області від 11.06.2013р. (суддя Секірський А.В.), у задоволенні позовних вимог Районної комунальної установи "Сільська пожежна команда" про скасування протоколу комісії, яким оформлено рішення енергопостачальника про застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, відмовлено в повному обсязі.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.08.2013р. (судді: Принцевська Н.М., Колядко Т.М., Ломовцева Н.В.), вищезазначене судове рішення скасоване, позов задоволений, скасоване рішення комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", оформлене протоколом № 376 від 14.03.13р., про донарахування Районній комунальній установі "Сільська пожежна команда" на суму 3647,27 грн.
Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Від Районної комунальної установи "Сільська пожежна команда" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить оскаржену постанову залишити без змін як законну та обґрунтовану, а касаційну скаргу - без задоволення як безпідставну.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами встановлено:
27.12.2004 між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії № 149, згідно п.1 якого постачальник (відповідач) постачає електричну енергію споживачу (позивачу), а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.
21.02.2013 уповноваженими представниками енергопостачальної організації - відповідача, в присутності представника споживача було проведено перевірку дотримання вимог Правил користування електричною енергією на об'єкті Районної комунальної установи "Сільська пожежна команда" за адресою: с. Пархоменко, вул. Леніна, 18, за результатами якої складено акт №812833 від 21.02.2013, підписаний представниками енергопостачальника та споживача - позивача без зауважень, в якому зазначено порушення споживачем вимог п.п.3.1, 3.6 Правил користування електричною енергією, а саме: підключення до електричної мережі, яка не є власністю енергопостачальника, електропроводки, поза розрахунковим засобом обліку електричної енергії без порушень схеми обліку, виявити яке представники енергопостачальної організації не мали можливості.
Також в акті зазначено, що засідання комісії з розгляду відбудеться 05.03.2013р. з 13:00 до 16:30 за адресою: м. Луганськ, вул. Котельникова, 1, каб. 312.
Представником позивача було надано заперечення на акт від 21.02.2013р. №812833, які отримано відповідачем 05.03.2013р.
14.03.2013р. відбулося засідання комісії з розгляду акту від 21.02.2013р. №812833 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, рішення зазначеної комісії оформлене протоколом № 376.
Місцевим господарським судом встановлено, що позивач від підпису зазначеного протоколу відмовився, у зв'язку з чим протокол № 376 від 14.03.2013р., розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, рахунок на оплату вартості не облікованої електричної енергії та протокол засідання №376 від 14.03.2013р. були вручені позивачеві 18.04.2013р., про що свідчить підпис уповноваженого представника на супровідному листі про отримання.
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії за актом № 812833 від 21.02.2013р. про порушення споживачем "Правил користування електричною енергією" наведено наступні дані: час використання самовільного підключення протягом доби (годин) - 12; cos(f) - 0,9; номінальна фазна напруга - 0,22 кВ; пропускна здатність проводу, переріз якого складає 2мм, визначена згідно з розділом 1.3 ПУЕ; струм навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних під час складання акта струмоприймачів на максимальну потужність - 10,2 А; розрахункова величина потужності 1 ф. мережі - 2,0196; розрахункова величина добового споживання електричної енергії - 24,2352 кВт. год.
14.03.2013р. позивач отримав попередження про обмеження постачання електричної енергії.
Господарськими судами встановлено, що позивачем оспорюється саме рішення енергопостачальника про застосування оперативно-господарської санкції, оформленої протоколом комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією.
За таких обставин господарськими судами обґрунтовано вказані позовні вимоги розглядались по суті і вирішувалось питання щодо правомірності застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування не облікованої електроенергії.
Відповідно до пунктів 6.40, 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕЕ №28 від 31.07.1996р., у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за N 782/12656.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
За приписами п.6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Відповідно до п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562, ця Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, встановленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією та в разі виявлення таких порушень Правил як, зокрема
підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку (підпункт 7 вказаного пункту Методики).
За приписами п. 2.9 цієї Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п. , кВт·год), розраховується за формулою (2.7) Методики. Формула 2.7 з відповідними додатковими формулами наведена у пункті 2.6 названої Методики.
Місцевий господарський суд, з огляду на вищенаведені обставини, встановив факт порушення позивачем Правил користування електричною енергією, що зафіксований в акті №812833 від 21.02.2013 і не спростований позивачем. Суд першої інстанції також перевірив розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, спожитої позивачем внаслідок вказаного порушення, визнав його правильним і виконаним згідно з вимогами названої Методики. А відтак, суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог.
Недоліки акта №812833 від 21.02.2013, на які послався суд апеляційної інстанції, не спростовують встановленого місцевим господарським судом факту порушення позивачем Правил користування електричною енергією, що тягне за собою застосування до порушника оперативно - господарської санкції у вигляді нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
З урахуванням викладеного, касаційна інстанція, перевіривши відповідно до частини 2 статті 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у в рішенні суду першої інстанції та постанові апеляційної інстанції, дійшла висновку про наявність підстав для скасування оскарженої постанови та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, ст. 111-9, 111-10, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.08.2013 у справі № 913/1130/13 скасувати.
Рішення Господарського суду Луганської області від 11.06.2013р. у справі № 913/1130/13 залишити в силі.
Стягнути з Районної комунальної установи "Сільська пожежна команда" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" 802 (вісімсот дві)грн.90 коп. витрат зі сплати судового збору.
Доручити Господарському суду Луганської області видати відповідний наказ.
Головуючий суддя Селіваненко В.П. Судді Жаботина Г.В. Ковтонюк Л.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2013 |
Оприлюднено | 01.11.2013 |
Номер документу | 34469956 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні