ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 2602/2347/12
провадження № 2/753/1238/13
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2013 р.Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого-судді Даниленко В.В.
при секретарі Дмитрюк Г.Л., Палій Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом:
Органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Осокорська садиба» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 кооперативу «ЖБК Осокорки», треті особи, що заявляють самостійні вимоги: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, Садівниче товариство «Здоров'я-1» треті особи, що не заявляють самостійні вимоги: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, Дарницька РДА в м. Києві, ОСОБА_12, ОСОБА_13,
про зобов'язання особи, яка здійснює самочинне будівництво, знести самочинну забудову, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Орган Самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Осокорська садиба» звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4 кооперативу «ЖБК Осокорки», треті особи, що заявляють самостійні вимоги: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, Садівниче товариство «Здоров'я-1» треті особи, що не заявляють самостійні вимоги: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, Дарницька РДА в м. Києві, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про зобов'язання особи, яка здійснює самочинне будівництво, знести самочинну забудову, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, посилаючсь на наступне.
Позивачі зазначали,що на земельній ділянці АДРЕСА_1 та знаходиться по сусідству з земельними ділянками третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги, відповідачі будують житловий будинок, з порушенням чинного законодавства і встановлених норм містобудування, що порушує права та інтереси позивача та третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги. На вказаній земельній ділянці, площею 0,0677 га, цільове призначення, якої згідно документації - ведення садівництва, будується чотирьох поверховий житловий будинок, в якому будуть розташовані 14 квартир, які на сьогоднішній день виставлені на продаж.
Відповідачі з січня 2012 року незаконно самочинно здійснюють будівництво багатоповерхового житлового будинку, без відповідного дозволу, проектної документації, з порушенням будівельних норм та правил, на підтвердження чого позивачі надали суду: копії відповідей Головного управління земельних ресурсів від 19.03.2012 року, Київголовархітектури від 13.03.2012 року, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 17.05.2013 року, копію відповіді Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 10.09.2012 року та копію акту обстеження земельної ділянки від 06.09.2012 року, копію відповіді Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 17.09.2012 року.
Відповідач Обслуговуючий кооператив «ЖБК Осокорки», заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач Орган Самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Осокорська садиба» не має повноважень на звернення до суду з вищевказаним позовом, оскільки він не є органом місцевого самоврядування та не наділений Київською міською радою компетенцією у сфері будівництва, в тому числі щодо вирішення спорів з питань містобудування. Крім того, зазначив, що ОК «ЖБК Осокорки» є власником земельної ділянки АДРЕСА_1, та має право згідно чинного земельного законодавства споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі та споруди на земельній ділянці. Відповідач вважає, що та обставина, що він будує чотирьохповерховий житловий будинок, не має юридичного значення, оскільки відповідач є кооперативом, що згідно будівельних норм «Планування і забудова міських і сільських поселень», граничні розміри площі забудови і поверховості садового будинку та господарських будівель на ділянці встановлюється статутом садівничого товариства чи кооперативу за погодженням з місцевими органами архітектури та містобудування.
Крім того, відповідач ОК «ЖБК Осокорки», зазначає, що згідно Порядку виконання підготовчих робіт, затверджених Постановою КМУ від 13.04.2011 року № 466, яка передбачає, що підготовчі роботи можуть виконуватись замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а також отримання та реєстрації в Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві, декларації про початок виконання будівельних робіт, а саме: будівництво садового будинку за адресою: АДРЕСА_1, нове будівництво, категорія складності - II, після технічного огляду інспектора.
Враховуючи вищевказане, відповідач ОК «ЖБК Осокорки» вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки вони є необґрунтованими та відповідачем не порушено норми чинного законодавства.
У судовому засіданні представник ОК «ЖБК Осокорки», заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Треті особи, як заявляють самостійні вимоги: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, Садівниче товариство «Здоров'я-1», позовні вимоги підтримали та просили суд зобов'язати ОК «ЖБК Осокорки» знести за власний рахунок самочинне будівництво, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю( а.с.96 том1) - ОСОБА_14 проти задоволення позову заперечував, наполягаючи що як відповідачка ОСОБА_3, так і ОК «ЖБК Осокорки» мали необхідні документи на будівництво даного будинку.
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, звернулась до суду з письмовими поясненнями в яких просить суд винести рішення відповідно чинного законодавства та розглядати справу за відсутності представника інспекції.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги, Дарницької РДА в м. Києві, надала суду письмові пояснення, в яких підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити позов ОСН «Комітет міськрайорну «Осокорська садиба».
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_12, ОСОБА_13 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення сторін у справі, з'ясувавши обставини та дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна № 11812278 від 29.10.2013 року (т. 2 а.с. 156-158) та 30.10.2013 року ( т. 2 а.с. 159-166), земельна ділянка АДРЕСА_1, Садове товариство «Здоров'я-1» належить на праві власності Обслуговуючому кооперативу «ЖБК Осокорки», код ЄДРПОУ 38062676, згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 13.05.2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_15, зареєстрованого в реєстрі за № 341.
Згідно ст. 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Кожна земельна ділянка, незалежно від форми власності чи використання, має конкретне цільове призначення. Цільове призначення земельної ділянки окреслюється встановленими законодавством та конкретизовані відповідними органами влади допустимими межами використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами.
Цільове призначення земельних ділянок, які надані громадянам та юридичним особам у власність чи постійне користування, зазначається в державних актах на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Пункт 3 ст. 22 Земельного кодексу України передбачає, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва та ін.
Відповідно до копії відповіді Головного управління земельних ресурсів від 19.03.2012 року ( т. 1 а.с. 42) вказана земельна ділянка АДРЕСА_1 площею 0,067 га має цільове призначення - ведення садівництва.
Стаття 35 ЗК України передбачає, що громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва. Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
Основним цільовим призначенням таких земельних ділянок є закладання та вирощування садів. Однак частина наданої громадянину земельної ділянки для садівництва може використовуватись для будівництва та експлуатації житлового будинку і господарських будівель, необхідних для сезонного проживання громадянина та членів його сім'ї. Проте використання громадянином наданої для садівництва земельної ділянки лише для зведення житлового будинку та господарських споруд є порушенням цільового призначення такої земельної ділянки.
Забудова садових ділянок, цільове призначення яких - ведення садівництва, на даний час регламентується ВСН 43-85 «Відомчі будівельні норми. Забудова територій колективних садів., будівлі і споруди. Норми проектування». Зокрема, п. 2.1. передбачено, що «на садових ділянках дозволяється зводити опалювані садові будинки площею забудови до 50 кв. м. без врахування площі тераси (веранди) і мансарди, а також господарські будівлі для утримання домашньої птиці та кролів, зберігання господарського інвентарю та інших потреб, теплиці та інші споруди».
Відповідно до наданих ОК «ЖБК Осокорки» документів, а саме: загальних даних по об'єкту будівництва садового будинку наданого Департаментом містобудування та архітектури ( т. 1 а.с. 227-230), декларації про початок виконання будівельних робіт ( т. 1 а.с. 233, 234) площа, забудови (садового будинку), визначена - 286,8 м2, а загальна площа будівлі - 1 093,02 м2, а тому суд вважає, що це є порушенням вищевказаних норм законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Частиною другою названої статті встановлено, що власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).
В судовому засіданні встановлено, що будівництво будинку розпочато в січні 2012 року без будь-яких дозвільних документів, проектної документації, про що свідчать копії відповідей Головного управління земельних ресурсів від 19.03.2012 року (т. 1 а.с. 184), Київголовархітектури від 13.03.2012 року ( т. 1 а.с 185), Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 17.05.2013 року ( т. 1 а.с. 186).
Крім того, згідно копії відповіді Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 10.09.2012 року та копії акту обстеження земельної ділянки від 06.09.2012 року, на момент перевірки виконувались будівельні роботи на ділянці АДРЕСА_1, дозвіл на виконання будівельних робіт відсутній ( т. 1 а.с. 189).
Представник ОК «ЖБК Осокорки» у судовому засіданні надав суду декларацію, замовником якої була ОСОБА_3, про початок виконання будівельних робіт від 21.05.2013 року, яка зареєстрована інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві 22.05.2013 року та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 06.06.2013 року на підтвердження свого законного права на будівництво будинку по АДРЕСА_1.
У вказаній декларації ( т. 2 а.с. 102-104) зазначено, що розпочато будівництво садового будинку в АДРЕСА_1, поверховість будинку - 3 поверхи + мансарда.
Відповідно до державних будівельних норм, садовий будинок визначений, як будова для літнього (сезонного) використання, яке в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій і інженерного устаткування не відповідає нормативам, встановленим для житлових будинків.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи тільки після реєстрації декларації або отримання дозволу, для проведення перевірки відповідності виконання будівельних робіт на зазначеному об'єкті, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Як вбачається з наданого суду листа Київголовархітектури, за даними електронної бази, проектно-дозвільна документації на будівництво за адресою: АДРЕСА_1, на розгляд до Київголовархітектури не надавалось, що свідчить про незаконні дії відповідачів.
Згідно 3.48 ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень», граничні розміри площі забудови і поверховості садового будинку та господарських будівель на ділянці встановлюється статутом садівничого товариства чи кооперативу.
Відповідно до п. 1.13 Статуту СТ «Здоров'я-1», члени товариства можуть будувати на своїх приватних земельних ділянках двоповерхові садові будинки з мансардою, площею забудови до 200 м2.
Відповідно до п.п. 1.12 та 1.14 статуту, члени товариства повинні погоджувати з правлінням товариства відстань нових садових будинків до межі сусідньої земельної ділянки, яка має бути не меншою за 3 метри, або за згодою правління та власників сусідніх земельних ділянок - не менше - 1 метра. При цьому кожен член СТ вправі очікувати від власників інших земельних ділянок дотримання вимог статуту СТ. недотримання таких вимог призводить до порушення прав членів СТ.
Відповідно до Постанови КМУ від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відносяться індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів.
Тобто відповідачами було незаконно, без отримання, передбачених законом документів на початок будівельних робіт, розпочато будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до Постанови КМУ від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, готується замовником за формою та подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих робіт до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта будівництва.
Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня подання до Інспекції повідомлення про початок виконання підготовчих робіт письмово поінформувати про це також місцеву держадміністрацію або орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідачами не було надано суду докази виконання умов, передбачених постановою КМУ «Порядок виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 рок № 466.
Згідно п. 16. Постанови «Порядок виконання підготовчих і будівельних робіт», затвердженого Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. N 466, виконання будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорії складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації декларації забороняється. Замовник несе згідно із законом відповідальність за виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації. Тобто відповідачами порушено порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, передбачений законодавством.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що спірний будинок збудовано з порушенням будівельних норм та правил та вказані обставини також підтвердились під час розгляду даної справи.
Відповідно до приписів статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, котра не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
Відповідно до ч. 7 ст. 41 Конституції України та ч. 5 ст. 319 ЦК України , власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Факт незаконного будівництва та порушення прав та інтересів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги, як власників суміжної земельної ділянки, також підтверджується фотографіями ( т. 1 а.с. 32, 33, 53, 60-62, 203), зверненнями третіх осіб до правоохоронних органів.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України , сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
У контексті одного із основоположних принципів цивільного судочинства - принципу змагальності сторін - вирішальним фактором є обов'язок сторін у доказуванні, які користуються рівними правами щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом переконливості цих доказів. Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, суд робить висновок про її недоведеність.
Підсумовуючи викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, приймаючи до уваги, що наявний факт порушення будівельних норм і правил, зважаючи на припис ст. 376 ЦК України , а саме позов може бути пред'явлено до особи, яка здійснила самочинне будівництво з порушенням норм чинного земельного законодавства, у зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню Оскільки, власником земельної ділянки на якій розташовано самочинне будівництво є ОК «ЖБК Осокорки», то відповідно зносити вказаний будинок має саме власник земельної ділянки.
У відповідності до ст. 88 ЦПК України підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з ОК «ЖБК Осокорки» документально підтверджених судових витрат, а саме судового збору - 107,30 гривень.
На підставі викладеного та ч. 7 ст. 41 Конституції України , Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Постановою КМУ від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», ч. 5 ст. 319, 376 ЦК України , ст. 19, 22, 35 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 10, 15, 57, 60, 88, 209, 212- 215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов Органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Осокорська садиба» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 кооперативу «ЖБК Осокорки», треті особи, що заявляють самостійні вимоги: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, Садівниче товариство «Здоров'я-1» треті особи, що не заявляють самостійні вимоги: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, Дарницька РДА в м. Києві, ОСОБА_12, ОСОБА_13, про зобов'язання особи, яка здійснює самочинне будівництво, знести самочинну забудову - задовольнити.
Зобов'язати обслуговуючий кооператив «ЖБК Осокорки» (код ЄДРПОУ: 38062676) знести за власний рахунок самочинне будівництво, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:90:803:0033).
Стягнути з обслуговуючого кооперативу «ЖБК Осокорки» (код ЄДРПОУ: 38062676) на користь Органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Осокорська садиба» 107 /сто сім/ гривень 30 коп. понесених судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2013 |
Оприлюднено | 08.11.2013 |
Номер документу | 34606342 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Даниленко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні