cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2013 року Справа № 5011-49/11434-2012 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Панової І.Ю., суддів:Білошкап О.В., Хандуріна М.І., розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби на постановугосподарського суду міста Києва від 03.04.2013 та постановуКиївського апеляційного господарського суду від 11.06.2013 у справі№ 5011-49/11434-2012 господарського суду міста Києва за заявою Публічного акціонерного товариства "Піреус Банк МКБ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" провизнання банкрутом за участю представників сторін: не з'явились.
ВСТАНОВИВ :
Постановою господарського суду міста Києва від 03.04.2013 у справі № 5011-49/11434-2012 припинено процедуру розпорядження майном та повноваження розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" арбітражного керуючого Швачки Сергія Васильовича, визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт", відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" призначено арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.06.2013 у справі № 5011-49/11434-2012 постанову господарського суду міста Києва від 03.04.2013 у справі № 5011-49/1434-2012 залишено без змін, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва Державної податкової служби залишено без задоволення.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна податкова інспекція у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби звернулась до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, просила скасувати постанову господарського суду міста Києва від 03.04.2013 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.06.2013 у справі № 5011-49/11434-2012, справу направити на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Переглянувши у касаційному порядку прийняті у даній справі судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.08.2012 за заявою ПАТ "Піреус Банк МКБ" порушено провадження у справі № 5011-49/11434-2012 про банкрутство ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт".
Ухвалою попереднього засідання від 06.12.2012 затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт".
07.03.2013 від розпорядника майна ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" через канцелярію суду надійшло клопотання, у якому останній просив суд закінчити достроково процедуру розпорядження майном ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт"; визнати ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру; призначити ліквідатором ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича.
Судом першої інстанції встановлено, що 12.02.2013 відбулися збори комітету кредиторів боржника, на яких, згідно протоколу № 2, було прийнято рішення про звернення до господарського суду м. Києва з клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном, визнання ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича.
Також, під час розгляду справи, судом встановлено, що станом на 03.04.2013 повідомлень про виконання боржником грошових зобов'язань не надходило, як і заяв від потенційних інвесторів щодо оздоровлення фінансового становища боржника, а також письмових вимог від комітету кредиторів боржника щодо санації ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" чи припинення провадження у справі № 5011-49/11434-2012.
При призначенні ліквідатора боржника, господарським судом встановлено, що на зборах комітету кредиторів ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" було затверджено кандидатуру ліквідатора ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" - арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича, заява арбітражного керуючого Єрохіна О.П., про призначення ліквідатором у справі № 5011-49/11434-2012 знаходиться в матеріалах справи, а також, враховано заяву розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Швачки С.В., яка надійшла до суду через канцелярію 01.03.2013 про дострокове звільнення від виконання повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справі № 5011-49/11434-2012 про банкрутство ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт".
Судом першої інстанції встановлено, що запропонована комітетом кредиторів особа ліквідатора, а саме: арбітражний керуючий Єрохін О.П. узгоджується з приписами чинного законодавства, строк, в який заявлено вимогу про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури також не суперечить вимогам закону.
Враховуючи вимоги комітету кредиторів, суд першої інстанції дійшов висновку про визнання ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначив ліквідатором боржника - арбітражного керуючого Єрохіна О.П.
Враховуючи, що було виконано усі необхідні умови процедури розпорядження майном, складено реєстр заявлених вимог кредиторів, повідомлень про виконання боржником грошових зобов'язань не надходило, як і заяв від потенційних інвесторів щодо оздоровлення фінансового становища боржника, а також письмових вимог від комітету кредиторів боржника щодо санації ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" чи припинення провадження у справі № 5011-49/11434-2012 до суду не надходило, суд апеляційної інстанції погодився із висновками господарського суду, про визнання боржника банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури, та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Єрохіна О.П.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч. 9 ст. 7 спеціального Закону, при проведенні процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, створений відповідно до цього Закону.
Згідно частин 8, 9 статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є зацікавленість.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що враховуючи зазначені приписи спеціального Закону, подання клопотання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури належить до компетенції комітету кредиторів та вважає, що господарські суди повинні давати оцінку рішенням комітету кредиторів та враховувати їх резолюції у прийнятті судових актів у справі, якщо такі рішення відповідають приписам чинного законодавства.
Рішення комітету кредиторів є однією з підстав для прийняття постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, про які зазначається у ч. 1 ст. 22 спеціального Закону.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 12.02.2013 відбулися збори комітету кредиторів боржника, на яких, згідно протоколу № 2, було прийнято рішення про звернення до господарського суду міста Києва з клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном, визнання ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича.
Судом першої інстанції встановлено, що станом на 03.04.2013 повідомлень про виконання боржником грошових зобов'язань не надходило, не надходило заяв від потенційних інвесторів щодо оздоровлення фінансового становища боржника, а також письмових вимог від комітету кредиторів боржника щодо санації ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" чи припинення провадження у справі № 5011-49/11434-2012, тому, суд вважав за можливе визнати боржника - ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" банкрутом та ввести відносно нього ліквідаційну процедуру.
Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції, якими врегульовано ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності Законом, якщо на цей момент господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Розгляд справи про банкрутство за новою редакцією Закону здійснюється згідно з постановою про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
При цьому, правові підстави прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури визначаються відповідно до раніше чинної редакції Закону, а правові наслідки введення ліквідації процедури - за його новою редакцією.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 12.02.2013 відбулися збори кредиторів боржника, на яких, згідно протоколу № 2, було прийнято рішення про звернення до господарського суду міста Києва з клопотанням, зокрема, про призначення ліквідатором ТОВ "Спільне українсько-італійське підприємство "Італекспорт" арбітражного керуючого - Єрохіна О.П.
За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з правомірним висновком місцевого господарського суду, про призначення ліквідатором боржника кандидатури запропонованої комітетом кредиторів, а саме, арбітражного керуючого Єрохіна Олега Петровича.
Щодо тверджень скаржника, що факт порушення провадження у справі про банкрутство підприємства - платника податків, про який контролюючий орган повідомляється у встановленому Законом порядку, викликає необхідність обов'язкового проведення позапланової перевірки органами державної податкової служби повноти нарахування та сплати підприємством податків, колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що державна податкова служба не позбавлена права здійснювати в межах своїх повноважень свої функції та проводити перевірку вимог податкового законодавства платником податків до моменту затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у справі про банкрутство такого платника податків згідно з вимогами ст.ст. 75, 78 Податкового кодексу України.
Чинним законодавством не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства. В будь-якому випадку порушення провадження у справі про банкрутство боржника та винесення постанови судом про визнання боржника банкрутом і введення ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним планової або позапланової перевірки боржника.
Враховуючи зазначене, колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає правових підстав для скасування постанови господарського суду міста Києва від 03.04.2013 та постанови Київського апеляційного господарського суду від 11.06.2013 у справі № 5011-49/11434-2012.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову господарського суду міста Києва від 03.04.2013 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.06.2013 у справі № 5011-49/11434-2012 залишити без змін.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді О.В. Білошкап
М.І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2013 |
Оприлюднено | 18.11.2013 |
Номер документу | 35257625 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Панова I. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні