cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" листопада 2013 р.Справа № 916/2315/13
За позовом : Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради;
до відповідача: Приватної багатопрофільної фірми "ИТА";
про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення 322341,09 грн.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: Демченко Н.В. - довіреність № 01/04-377 від 11.06.2013 року;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватної багатопрофільної фірми "ИТА", в якій просить зобов'язати відповідача повернути Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 20 літ. "Б", загальною площею 151,5 кв.м., в т.ч. приміщення №№1-11; з літ "В" приміщення № 4, 5, площею 109,5 кв.м.; літ. "З" площею 44,6 кв.м.; літ "з", площею 5,3 кв.м. за актом приймання-передачі, а також стягнути з Приватної багатопрофільної фірми "ИТА" на користь Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради заборгованість з орендної плати у сумі 94 695,62 грн. та неустойку у сумі 227 645,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем умов договору від 01.10.2009р. в частині повної та своєчасної сплати орендної плати за користування приміщенням, а також на незвільнення приміщення після дострокового розірвання договору оренди.
Ухвалою суду від 04.09.2013р. було порушено провадження у справі №916/2315/13 із призначенням її до розгляду в судовому засіданні.
У судовому засіданні 18.11.2013 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Відповідач, Приватна багатопрофільна фірма "ИТА", про час та місце судових засідань повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на юридичну адресу, яка не змінювалася, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру (а.с.26-28), у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги, що судова ухвала про порушення провадження у справі була повернута поштою за юридичною адресою із відміткою "за закінченням строку зберігання" (а.с.39-42), а за орендною адресою з відміткою "про відсутність адресата" (а.с.21-24), ухвала про відкладення розгляду справи була отримана відповідачем (а.с.38), а ухвали від 21.10.2013р. та 06.11.2013р. були повернуті поштою із відміткою "за зазначеною адресою не значиться" (а.с.52-55, 64-67), суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
01.10.2009р. між Фондом комунального майна Ізмаїльської міської ради (Орендодавець) та Приватною багатопрофільною фірмою "Ита" (Орендар) було укладено договір оренди нерухомого або іншого індивідуально визначеного майна, яке являється власністю міської громади в особі Ізмаїльської міської ради (а.с.8-9), відповідно до якого Орендарю були передані в строкове платне користування нежилі приміщення, які знаходяться за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 20 літ. "Б", загальною площею 151,5 кв.м., в т.ч. приміщення №№1-11; з літ "В" приміщення № 4, 5, площею 109,5 кв.м.; літ. "З" площею 44,6 кв.м.; літ "з" площею 5,3 кв.м. Строк дії договору до 20.01.2010р. (п.10.1. договору).
Змінами до договору оренди від 21.10.2010р. строк дії договору було продовжено до 02.05.2012р. включно.
Відповідно до п. 1.1 договору майно передається в оренду для використання під офіс, складські, допоміжні приміщення.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що Орендар, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату .
Згідно п. 3.1. договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням Ізраїльської міської ради №464-У від 05.03.2007р., рішенням Ізраїльської міської ради №1569-У від 30.09.20008р. "Про затвердження додаткових орендних ставок..." та складає на 02.06.2009р. 7 911,06 грн. за базовий місяць в т.ч. ПДВ. Орендна плата за перший місяць після укладання договору оренди встановлюється шляхом корегування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції по перший місяць оренди включно.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за минулий місяць на індекс інфляції за минулий місяці (п. 3.2. договору).
Відповідно до п. 3.3. договору Орендна плата перераховується Орендарем Орендодавцю не пізніше 15 числа місця наступного за звітним.
Пунктом 7.1. договору передбачено, що Орендодавець має право, зокрема, відмовитись від договору оренди та вимагати повернення орендованого майна, якщо Орендар не вносить орендну плату на протязі трьох місяців поспіль.
Згідно п. 2.4. договору у разі припинення даного договору майно повертається Орендарем Орендодавцю - Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради. Майно рахується поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі. Обов'язок по складанню акту приймання-передачі покладено на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.
Враховуючи несплату Орендарем плати за користування орендованими приміщеннями протягом тривалого часу, Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради, відповідно до ст.782 ЦК України, направив на адресу відповідача лист за №01/04-65 від 06.02.2012р. (а.с.12), в якому повідомив про відмову від договору оренди та просив на протязі десяти днів з дати отримання зазначеного листа повернути орендовані приміщення за актом приймання-передачі, а також погасити заборгованість по орендній платі та неустойку. Зазначений лист було отримано представником Приватної багатопрофільної фірми "ИТА" 09.02.2012р., що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.14).
Незвільнення відповідачем орендованих приміщень, наявність заборгованості по орендній платі і зумовило звернення Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради до господарського суду Одеської області з відповідним позовом.
В процесі розгляду справи на вимогу суду 29.10.2013р. співробітниками Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради було складено та підписано акт обстеження об'єкту комунальної власності, розташованого за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 20, з якого вбачається, що на момент перевірки ПБФ "ИТА" по зазначеному адресу не знаходиться. Двері приміщення закриті на замки.
Проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст.175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приймаючи до уваги, що укладений сторонами договір, за своєю правовою природою відноситься до договорів оренди, а майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна".
Згідно до положень статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Як встановлено судом, відповідно до п. 5.1. договору Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Відповідно до ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору. Зазначені законодавчі положення цілком відтворені у п. 7.1. договору, обов'язковість якого для сторін встановлена ст. 629 ЦК України.
Враховуючи, що факт несплати відповідачем орендної плати протягом часу, що перевищує встановлений законодавством трьохмісячний термін, встановлено судом та відповідачем в порядку ст.33 ГПК України не спростовано, суд доходить висновку про обґрунтованість вчинення позивачем дій, направлених на відмову від договору.
Крім того, враховуючи, що відповідачем лист Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради про відмову від договору було отримано, що підтверджується наявним у матеріалах справи поштовим повідомленням, суд доходить висновку про розірвання договору оренди з 09.02.2012р.
Згідно ч. 1 ст. 785 ЦК України, яка цілком кореспондується зі ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.
Відповідно до п. 2 ст. 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.
За таких обставин, враховуючи відсутність правових підстав на зайняття ПБФ "ИТА" нежилих приміщень, які знаходяться за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 20, літ. "Б", загальною площею 151,5 кв.м., в т.ч. приміщення №№1-11; літ "В" приміщення № 4, 5, площею 109,5 кв.м.; літ. "З" площею 44,6 кв.м.; літ "з" площею 5,3 кв.м., позовні вимоги щодо повернення Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради орендованих приміщень за актом приймання-передачі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог про стягнення орендної плати, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, в порушення взятих на себе зобов'язань, ПБФ "ИТА" несвоєчасно та не у повному обсязі сплачувало орендну плату, у зв'язку з чим за ним згідно розрахунку позивача, перевіреного судом, станом на лютий 2012р. утворилась заборгованість у розмірі 94 695,62 грн.
Враховуючи, що наявність заборгованості з орендної плати у сумі 94 695,62 грн. підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростована, суд доходить висновку щодо задоволення вимог позивача в цій частині.
Аналізуючи вимоги позивача про стягнення неустойки з квітня 2012р. по березень 2013р., суд вказує, що у відповідності зі ст.785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Враховуючи, що матеріалами справи достеменно підтверджено, що, в порушення п. 2.4. договору та ст.785 ЦК України, Орендар після розірвання договору не повернув об'єкт оренди, суд вважає обґрунтованими вимоги про стягнення неустойки у сумі 227 645,47 грн., заявлені на підставі перевіреного судом розрахунку (а.с.16-17), за період, визначений позивачем з дотриманням принципу диспозитивності: з квітня 2012р. по березень 2013р. включно.
З урахуванням задоволення позовних вимог Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Приватну багатопрофільну фірму "ИТА" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Калініна, буд. 27, код ЄДРПОУ 19062239) повернути Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, пр. Суворова, 62, код ЄДРПОУ 22514515) нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 20 літ. "Б", загальною площею 151,5 кв.м., в т.ч. приміщення №№1-11; літ "В" приміщення № 4, 5, площею 109,5 кв.м.; літ. "З" площею 44,6 кв.м.; літ "з", площею 5,3 кв.м. за актом приймання-передачі.
3. Стягнути з Приватної багатопрофільної фірми "ИТА" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Калініна, буд. 27, код ЄДРПОУ 19062239) на користь Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, пр. Суворова, 62, код ЄДРПОУ 22514515) заборгованість по орендній платі у сумі 94 695 /дев'яносто чотири тисячі шістсот дев'яносто п'ять/ грн. 62 коп., неустойку у сумі 227 645 /двісті двадцять сім тисяч шістсот сорок п'ять/ грн. 47 коп. та 7 593 /сім тисяч п'ятсот дев'яносто три/ грн. 82 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 25.11.2013 р.
Суддя Щавинська Ю.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2013 |
Оприлюднено | 28.11.2013 |
Номер документу | 35546920 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні