ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2013 р.Справа № 815/3046/13-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Романішина В.Л.,
суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Фурмана А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Степовий» до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, треті особи Степова сільська рада Роздільнянського району Одеської області, ОСОБА_2 про скасування розпоряджень,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2013р. ВАТ «Степовий» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Роздільнянської РДА Одеської області про скасування розпоряджень: №1049/А-2011 від 07.11.2011р. щодо передачі земельної ділянки площею 138,8 га із земель сумісного використання ВАТ «Степовий» у землі запасу, та №505/А-2012 від 28.05.2012р. про надання дозволу громадянину ОСОБА_2 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 115,5 га із земель спільної сумісної власності ВАТ «Степовий».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно рішення №89 від 26.10.2001р. Степовою сільською радою Роздільнянського району Одеської області була передана земельна ділянка в колективну власність ВАТ «Степовий» загальною площею 2679,70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також 20.12.2001р. виданий державний акт на право колективної власності на землю. Зазначена земельна ділянка була розпайована колективу товариства, в результаті чого рілля 1884 га та багаторічні насадження 132 га були передані у приватну власність членам ВАТ «Степовий», а 381,8 га пасовищ залишилося у спільній сумісній власності товариства. Однак, незважаючи на наявність правовстановлюючих документів, Роздільнянська РДА видала розпорядження №1049/А-2011 від 07.11.2011р. щодо передачі земельної ділянки площею 138,8 га із земель сумісного використання ВАТ «Степовий» у землі запасу, та №505/А-2012 від 28.05.2012р. про надання дозволу громадянин ОСОБА_2 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 115,5 га із земель спільної сумісної власності ВАТ «Степовий». Позивач вважає, що оскаржувані розпорядження є незаконними, оскільки стосуються земельної ділянки, яка перебуває у власності товариства.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2013р. позов ВАТ «Степовий» задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Роздільнянська РДА Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позов ВАТ «Степовий» залишити без задоволення. В своїй скарзі апелянт зазначає, що при розгляді справи судом першої інстанції не взято до уваги, що землекористувачем земель, відносно яких видано оскаржувані розпорядження, є Степова сільська рада Роздільнянського району Одеської області.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням 17 сесії ХХІІІ скликання Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області №89 від 26.10.2001р. ВАТ «Степовий» передано в колективну власність земельну ділянку загальною площею 2679,70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у тому числі: рілля - 1884 га, багаторічних насаджень - 132 га, пасовища - 381,8 га, господарських будівель, дворів - 48,2 га, господарських шляхів - 44,8 га, лісовкритих площ - 88,7 га, та видано державний акт на право колективної власності на землю серії ОД 20-203 від 20.12.2001р.
Зазначена земельна ділянка була розпайована колективу ВАТ «Степовий», в результаті чого: рілля 1884 га та багаторічні насадження 132 га були передані у приватну власність членам ВАТ «Степовий» згідно списку, який є невід'ємною частиною державного акту серії ОД 20-203 від 20.12.2001 року.
Землі пасовища 381,8 га, господарських будівель 48,2 га, господарських шляхів 44,8 га, лісовкритих площ 88,7 залишилися в спільній сумісній власності ВАТ «Степовий».
Розпорядженням Роздільнянської РДА Одеської області від 07.11.2011р. №1049/А-2011 земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 160 га (в т.ч. 138,8 га земель сумісного використання колишнього ВАТ «Степове» та 21,2 га земель сумісного використання колишнього КСП «Виногорадне») розташовану на території Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів) переведено до земель запасу Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області.
Розпорядженням Роздільнянської РДА Одеської області від 28.05.2012р. №505/А-2012 надано дозвіл гр.ОСОБА_2 на розробку проекту із землеустрою, щодо відведення в довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки загальною площею 115,5 га рілля для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності, не надані у власність чи користування та перебувають у запасі на території Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів).
Задовольняючи позов ВАТ «Степовий» про скасування розпоряджень №1049/А-2011 від 07.11.2011р. та №505/А-2012 від 28.05.2012р. суд першої інстанції дійшов висновку про незаконність вказаних розпоряджень, оскільки земельна ділянка, щодо якої винесено оскаржувані розпорядження є частиною земель ВАТ «Степовий». Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.12 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ст.118 ЗК України землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Статтею 182 ЗК України передбачено, що мета землеустрою полягає в забезпеченні раціонального використання та охорони земель, створенні сприятливого екологічного середовища та поліпшенні природних ландшафтів.
Згідно ст.184 ЗК України проект відведення земельної ділянки є одним із видів технічної документації із землеустрою, який є складовою змісту землеустрою.
Відповідно до ч.5 ст.116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після її вилучення (викупу) в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст.140 ЗК України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Статтею 142 ЗК України передбачено, що припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Відповідно до ст.143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі; конфіскації земельної ділянки; примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Перелік підстав припинення права на земельну ділянку, встановлених ЗК України, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанції Роздільнянською РДА Одеської області не зазначено про наявність, визначених ст.143 Земельного кодексу України, підстав для примусового припинення права власності ВАТ «Степовий» на земельну ділянку, а також про наявність інших підстав припинення товариства права власності, визначених ст.140 цього Кодексу. Незважаючи на наявність у позивача правовстановлюючих документів на землю, оскаржуваними розпорядженнями Роздільнянська РДА спочатку перевела 138,8 га земель ВАТ «Степове» до земель запасу, а потім - надала дозвіл гр.ОСОБА_2 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду земельної ділянки площею 115,5 га рілля для ведення фермерського господарства.
Поряд з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність посилань райдержадміністрації у розпорядженні №1049/А від 07.11.2011р. на те, що 138,10 га - це землі сумісного використання колишнього ВАТ «Степовий», оскільки з матеріалів справи вбачається, що станом як на момент видання вказаного розпорядження, так і на момент розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанцій ВАТ «Степовий» перебуває в стані припинення, однак відомості про внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи ВАТ «Степовий» в матеріалах справи відсутні.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції також вважає незаконними розпорядження Роздільнянської РДА Одеської області №1049/А-2001 від 07.11.2011р. та №505/А-2012 від 20.05.2012р., а тому вони підлягають скасуванню. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
На думку колегії суддів, при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлено 22.11.2013р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2013 |
Оприлюднено | 02.12.2013 |
Номер документу | 35614251 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Романішин В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні