ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/20160/13 27.11.13
Господарський суд міста Києва у складі головуючої судді Чинчин О.В., при секретарі судового засідання Козаковій І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
За позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві до Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» простягнення шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства
Представники сторін:
від Прокуратури: від Позивача: Дорошенко В.В.; Кульчіцька О.М. (представник за Довіреністю); від Відповідача:не з'явились;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві (надалі також - «Позивач») звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» (надалі також - «Відповідач») про стягнення шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 36 612 гривень 00 копійок.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що Державною екологічною інспекцією у місті Києві на підставі наказу № 1611 від 09.08.2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» за адресою: вул. Отто Шмідта, 2/2 у Шевченківському районі м. Києва, за результатами якої державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в присутності голови правління Відповідача ОСОБА_3 складено Акт № 04/1299. В ході перевірки було виявлено складування будівельних матеріалів на відкритому ґрунті площею 452 кв.м., що є порушенням статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 35, 46, 50, 56 Закону України «Про охорону земель», п. 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах. У відповідності до складеного Позивачем розрахунку шкоди, заподіяної державі внаслідок знищення газону (звичайного) площею 452 кв.м. та складування на ділянці будь-яких матеріалів на зеленій зоні площею 452 кв.м. при проведенні господарської діяльності Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» за адресою: вул. Отто Шмідта, 2/2 у Шевченківському районі м. Києва,шкода, завдана Відповідачем державі, була визначена у розмірі 36 612 гривень 00 копійок.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 18.10.2013 р. порушено провадження у справі № 910/20160/13, розгляд справи призначено на 07.11.2013 р.
07.11.2013 року в судове засідання з'явились: представник позивача. Представник прокуратури та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про поважні причини неявки Суд не повідомили, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з нез'явленням представника прокуратури, представника відповідача, невиконанням вимог ухвали суду про порушення провадження у справі, Ухвалою Господарського суду м. Києва від 07.11.2013 року відкладено розгляд справи на 27.11.2013 року.
26.11.2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від представника Позивача письмове підтвердження того, що в провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та не має рішення цих органів з такого спору, копію Довідки з Єдиного державного реєстру підприємства та організацій України щодо Державної екологічної інспекції в місті Києві та письмові Пояснення, в яких зазначено, що є всі законні підстави для стягнення з Відповідача шкоди, нанесеної Державі знищенням газону.
Через загальний відділ діловодства суду 27.11.2013 року отримано від представника Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» Клопотання про відкладення розгляду справи.
27.11.2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від представника Прокуратури письмове підтвердження того, що в провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та не має рішення цих органів з такого спору та Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Відповідача.
Також, 27.11.2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від представника Прокуратури Заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначено, що з Відповідача підлягає стягненню завдана ним шкода навколишньому природному середовищу до Державного бюджету України та бюджету міста Києва у розмірі 36 612 гривень 00 копійок відповідно 30% та 70%.
В судовому засіданні 27.11.2013 року представники Позивача та Прокуратури підтримали вимоги та доводи позовної заяви. Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 13.11.2013 року.
Суд зазначає, що Клопотання Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» Клопотання про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, третіх осіб, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно із п.3.9.2 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, незважаючи на те, що представник Відповідача в судове засідання 27.11.2013 року не з'явився, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, а неявка вказаного учасника судового спору не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Відповідно до статті 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні 27 листопада 2013 року, на підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини Рішення.
Відповідно до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні складено протокол.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ
Державною екологічною інспекцією у місті Києві з 12 серпня 2013 року по 30 серпня 2013 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» за адресою: вул. Отто Шмідта, 2/2 у Шевченківському районі м. Києва.
Під час проведення перевірки державними інспекторами Державної екологічною інспекцією у місті Києві складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 04/1299, яким встановлено відсутність дозволу та лімітів на утворення та зберігання відходів на підприємстві, а також відсутність договорів на вивіз відходів. На території Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» було виявлено складування будівельних матеріалів на відкритому грунті площею 452 кв.м.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 серпня 2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва складено Протокол № 003182 про адміністративне правопорушення стосовно голови правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» ОСОБА_3, в якому зазначено, що останній допустив складування будівельних матеріалів на відкритому грунті на території Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський», що призвело до знищення газону площею 452 кв.м.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20 вересня 2013 року №003182, ОСОБА_3, у зв'язку з тим, що допустив складування будівельних матеріалів на відкритому грунті на території Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський», що призвело до знищення газону площею 452 кв.м., визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення на накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень 00 копійок.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 серпня 2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва складено Протокол № 003183 про адміністративне правопорушення стосовно голови правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» ОСОБА_3, в якому зазначено, що останній допустив відсутність на підприємстві дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2013 року.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20 вересня 2013 року №003183, ОСОБА_3, у зв'язку з тим, що допустив відсутність на підприємстві дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2013 року, визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення на накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень 00 копійок.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Прокурор зазначає, що у відповідності до складеного Позивачем розрахунку шкоди, заподіяної державі в наслідок знищення газону (звичайного) площею 452 кв.м. та складування на ділянці будь-яких матеріалів на зеленій зоні площею 452 кв.м. при проведенні господарської діяльності Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» за адресою: вул. Отто Шмідта, 2/2 у Шевченківському районі м. Києва, шкода, завдана Відповідачем державі, була визначена у розмірі 36 612 гривень 00 копійок.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві підлягають задоволенню з наступних підстав.
Завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною (стаття 1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Вимоги до власників і землекористувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності встановлені статтею 35 Закону України "Про охорону земель".
Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності, зокрема, зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України (частина 7 статті 33 Закону України "Про відходи").
Суд зазначає, що Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 04/1299, Протоколом № 003183 про адміністративне правопорушення складеним стосовно голови правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» ОСОБА_3 та Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20 вересня 2013 року № 003183 підтверджується складування будівельних матеріалів на відкритому грунті на території Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» за адресою: вул. Отто Шмідта, 2/2 у Шевченківському районі м. Києва без дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів.
Статтею 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом; 2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо; 3) вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг; 4) складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків; 5) самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; 6) встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Міністерства внутрішніх справ України; 7) влаштовувати стоянки суден, катерів, інших моторних плавучих засобів у межах територій пляжів; 8) випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у не відведених для цього місцях; 9) здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).
Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 1 серпня 2006 р. N 1045, визначено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється, зокрема, за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.
Відповідно до пунктів 7.1. та 7.2. Правил тримання зелених насаджень у населених пунктах України, охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і підприємств та своєчасно видалені. У разі несвоєчасного видалення насаджень в охоронних зонах, коли дерева біля кореневої шийки досягли діаметра 5 см і більше, їх відновна вартість стягується в установленому порядку. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок їх власників або орендарів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.
Суд зазначає, що Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 04/1299, Протоколом № 003182 про адміністративне правопорушення складеним стосовно голови правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» ОСОБА_3 та Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20 вересня 2013 року № 003182 підтверджується складування будівельних матеріалів на відкритому грунті на території Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський», що призвело до знищення газону площею 452 кв.м..
Статтею 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (стаття 1166 Цивільного кодексу України).
Таким чином, враховуючи вищевикладені положення норм чинного законодавства України та встановлені фактичні обставини справи, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві до Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» про стягнення шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 36 612 гривень 00 копійок є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України визначено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Отже, враховуючи викладені норми чинного законодавства, з Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» підлягає стягненню завдана ним шкода навколишньому природному середовищу до Державного бюджету України та міського бюджету міста Києва у розмірі 36 612 гривень 00 копійок.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ
1. Позов Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві до Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» про стягнення шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 36 612 гривень 00 копійок - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» (02107, м. Київ, вулиця О. Шмідта, будинок 2/2, код ЄДРПОУ 24572221) на користь Державного бюджету України (30%) та міського бюджету міста Києва (70%) шкоду, завдану державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 36 612 (тридцять шість тисяч шістсот дванадцять) гривень 00 копійок .
3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Макарівський» (02107, м. Київ, вулиця О. Шмідта, будинок 2/2, код ЄДРПОУ 24572221) на користь державного бюджету України 1 720 (одну тисячу сімсот двадцять) гривень 50 копійок судового збору.
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 29 листопада 2013 року.
Суддя О.В. Чинчин
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2013 |
Оприлюднено | 05.12.2013 |
Номер документу | 35770741 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чинчин О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні