8/118-08-3823
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2009 р. № 8/118-08-3823
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Добролюбової Т.В.
суддів Гоголь Т.Г., Швеця В.О.
за участю представників сторін котрі позивачавідповідача
розглянувши у відкритомусудовому засіданні касаційну скаргу
не з'явились, повідомленні належним чиномне з'явились, повідомленні належним чином
Приватного підприємства "Олімп-777"
на постановуОдеського апеляційного господарського суду
від23.12.2008 року
у справі№8/118-08-3823
господарського судуОдеської області
за позовомПриватного підприємства "Олімп-777"
доВиконавчого комітету Білгород-Дністровської ради Одеської області
простягнення 37 442,18 грн.
Приватне підприємство "Олімп-777" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом (з врахуванням зміни предмету позову), в якому просило, стягнути з відповідача 22 621 грн. основного боргу за договором підряду від 25.04.2004 року №1, 11 885,74 грн. індексу інфляції, 1 924,33 грн. 3% річних та судові витрати. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не оплатив вартість виконаних позивачем ремонтних-будівельних робіт за договором підряду від 25.04.2004 року №1, що призвело до утворення заборгованості.
Господарський суд Одеської області ухвалою від 21.11.2008 року (суддя Атанова Т.О.) позов залишив без розгляду, на підставі пункту 5 статті 81 Господарського процесуального кодексу України через неподання позивачем витребуваних доказів необхідних для вирішення спору по суті, та нез'явлення в засідання повноважних представників сторін.
Одеський апеляційний господарський суд постановою від 23.12.2008 року (судді Михайлов М.В., Тофан В.М., Разюк Г.П.) ухвалу господарського суду залишив без змін, з тих самих підстав.
Приватне підприємство "Олімп-777" звернулося з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.12.2008 року, а справу скерувати до господарського суду першої інстанції на розгляд по суті. Скаржник мотивує скаргу, неправильним застосування господарськими судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема: статті 129 Конституції України, статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності". Крім того, скаржник зазначив, що до суду були подані необхідні документи, а нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм процесуального права при винесенні оскаржуваних судових актів, Вищий господарський суд України зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Одеський апеляційний господарський суд постановою від 23.12.2008 року, залишаючи без змін ухвалу господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року про залишення позову буз розгляду, погодився з доводами суду першої інстанції, про те, що не подання витребуваних у позивача документів, а саме: Статуту підприємства, не надання доказів на підтвердження викладених у позові обставин (ліцензії на виконання ремонтно-будівельних робіт, затвердженого кошторису, оригіналів актів приймання виконаних робіт та акта виконаних робіт за листопад 2005 року, листа відповіді від 13.04.2006 року, обґрунтований розрахунок основного боргу, індексу інфляції та річних) і нез'явлення представників позивача та відповідача в судове засідання перешкоджає розгляду справи по суті. Проте, з висновком до якого дійшли суди попередніх інстанції, Вищий господарський суд України не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до приписів пункту 5 статті 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору; або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду, і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору. У цьому приписі встановлено процесуальну санкцію за невиконання вимог суду: 1) неподання позивачем документів, які витребувані судом і необхідні для вирішення спору; 2) представник позивача не з'явився на виклик господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору. У разі неподання витребуваних судом документів суд не вправі залишити позов без розгляду, якщо визнає причини неподання документів поважними. Отже, перш ніж залишити позов без розгляду господарський суд зобов'язаний з'ясувати причини невиконання його вимог позивачем і об'єктивно оцінити їх поважність. При цьому наслідки такого дослідження обов'язково відображаються у мотивувальній частині ухвали. Якщо ж представник позивача не з'явився в судове засідання, але його нез'явлення не перешкоджає розгляду справи по суті, суд не повинен залишати позов без розгляду, а має розглянути справу по суті.
Як вбачається з ухвали господарського суду Одеської області, судом не зазначено обґрунтування причин неявки представників позивача та відповідача, а також неподання витребуваних документів, не встановлено їх поважність чи неповажність. Водночас вказана ухвала не містить і обґрунтування того, що відсутність представників сторін та неподання витребуваних документів дійсно перешкоджає вирішенню спору по суті.
За приписами статті 38 Господарського процесуального кодексу України якщо подані сторонами докази є недостатніми, господарський суд зобов'язаний витребувати від підприємств та організацій незалежно від їх участі у справі документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.
Статтею 34 названого Кодексу унормовано, що належними є ті докази, які мають значення для справи. Окрім того, статтею 75 Господарського процесуального кодексу України встановлені правила вирішення спору при неподанні витребуваних судом матеріалів. Так, якщо відзив і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Господарський суд Одеської області та Одеський апеляційний господарський суд, помилково не врахували вказані процесуальної норми. Таким чином, залишаючи позов без розгляду, суди всупереч приписам статті 19 Конституції України, обмежили заявника у здійсненні прав, передбачених частиною 3 статті 129 Конституції України, і фактично ухилилися від здійснення, визначених законом повноважень.
З огляду на зазначене, висновок господарських судів попередніх інстанцій про неможливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами та без повноважних представників позивача і відповідача, зроблений передчасно, тому застосування судами приписів пункту 5 статті 81 Господарського процесуального кодексу України є помилковим. Відтак ухвала господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 23.12.2008 року підлягають скасуванню, як такі, що ухвалені з порушенням норм процесуального права, а матеріали справи скеровуються до господарського суду Одеської області для розгляду спору по суті, а касаційна скарга Приватного підприємства "Олімп-777" задовольняється.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.12.2008 року у справі №8/118-08-3823 скасувати, матеріали справи скерувати до господарського суду Одеської області для розгляду по суті.
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Олімп-777" задовольнити.
Головуючий суддя Т. Добролюбова
Судді Т.Гоголь
В.Швець
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2009 |
Оприлюднено | 19.05.2009 |
Номер документу | 3582011 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Гоголь Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні