Рішення
від 02.12.2013 по справі 916/2515/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2013 р.Справа № 916/2515/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "БУДМАЙСТЕР"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ГРЕКОВА"

про стягнення 55539,21грн.

Суддя Горячук Н.О.

Представники:

Від позивача: за дов. Отрошко Т.В.

Від відповідача: за дов. Тріхманенко А.В.

В засіданні суду по 02.12.2013р. була оголошена перерва відповідно до ст. 77 ГПК України.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "БУДМАЙСТЕР" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договором поставки №23 від 01.01.2010р. у сумі 55539,21грн. у тому числі сума основного боргу 37042,26грн., 13989,66грн. пені, 2766,32грн. 3% річних, 1740,97грн. компенсації від інфляції.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що поставлений позивачем товар не відповідав стандартом якості та у товарі були виявлені скриті недоліки, крім того відповідач заперечує проти нарахування відповідачем штрафних санкцій, посилаючись на сплив строків їх нарахування.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлене наступне:

01 січня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "БУДМАЙСТЕР" (позивач, постачальник) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ГРЕКОВА" (відповідач, покупець) уклали договір поставки №23 (далі договір).

Згідно п. 1.1 договору позивач зобов'язується поставити товар у кількості та в термін зазначений у замовлені покупця, яке погоджується з постачальником, а покупець зобов'язується сплатити і прийняти товар в асортименті і за цінами зазначеним у специфікаціях. Специфікація та замовлення є невід'ємною частиною договору.

Одиниця виміру на товар, що поставляється, зазначена в специфікації, що є невід'ємною частиною договору (п. 2.1 договору).

Кількість товару підтверджується товарно-супровідними документами на кожну партію відвантаженого товару. (п. 2.2 договору).

Поставка товару здійснюється на умовах FСА - Франко перевізник: м. Одеса , вул. Онезьська, 5 (згідно Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів «ІНКОТЕРМС» в редакції 2000 року.) (п. 3.1 договору).

Завантаження товару здійснюється силами постачальника, товар повинен бути поставлений по місцю знаходження покупця, відповідно до п. 3.1. договору (п. 3.2 договору).

Поставка товару здійснюється в термін якій зазначений в замовленні покупця, погодженого з постачальником. Письмове замовлення затверджується підписом відповідальної особи та печаткою покупця, яка використовується в його господарській діяльності. (п. 3.3 договору).

Розвантаження товару здійснюється силами покупця (п. 3.5 договору).

Перехід права власності та ризику випадкового знищення, або ризику випадкового пошкодження партії товару від постачальника до покупця, відбувається в момент передачі постачальником партії товару покупцю або перевізнику покупця, після підписання повноважними представниками сторін товаротранспортних накладних, та видаткових накладних. (п. 3.6 договору).

Обов'язок перевірки дотримання умов договору щодо кількості, асортименту, комплектності, тари і цілісності упакування товару покладається на покупця або перевізника покупця. Таку перевірку покупець зобов'язаний здійснити при одержанні товару. Якщо в перебігу п'яти робочих днів з моменту одержання товару покупець не повідомив постачальника про порушення умов договору щодо кількості, асортименту, комплектування товару, зобов'язання постачальника вважаються виконаними в повному обсязі (п. 3.7 договору).

Загальна ціна договору становить 1000000,00грн., в тому числі податок на додану вартість 20 % 166666,67грн. Ціна договору може бути змінена з згодою сторін, про що укладається додаткова угода до договору. (п. 4.1 договору).

На кожну партію товару видається рахунок для оплати. (п. 4.2 договору).

Ціна на товар зазначається у специфікації, яка погоджується з покупцем. (п. 4.3 договору).

Умови оплати: - розрахунок за кожну партію товару здійснюється згідно виставлених рахунків на умовах 100% оплати вартості партії товару, протягом 60 днів з моменту надходження товару на склад покупця, або з моменту відвантаження товару перевізнику покупця. (п. 5.1 договору).

Розрахунки по кожній партії товару здійснюються шляхом перерахувань коштів на розрахунковий рахунок постачальника окремими платіжними дорученнями за кожен окремий виставлений рахунок - фактуру, обов'язково вказуючи в платіжному доручені номер договору, номер рахунку - фактури (в разі попередньої сплати за товар), чи видаткової накладної (в разі сплати з відстроченням платежу.) (п. 5.3 договору).

Кількість товару, що поставляється, повинно відповідати даним, зазначеним у накладній на передачу товару. (п. 6.1 договору).

Прийом товару покупцем по кількості і якості, крім домовленостей описаних цим договором здійснюється відповідно до Інструкції „Про порядок прийому продукції виробниче -технічного призначення і товарів народного споживання по кількості і якості", затвердженими Постановами Держарбітражу при раді міністрів СРСР від 15.06.65 р. № П-6 і від 25.04.66г. №П-7 (зі змінами та доповненнями). (п. 6.3 договору).

Постачальник гарантує якість поставленого товару в перебігу терміну зазначеного в паспорті, при дотриманні умов збереження. (п. 6.1 договору).

За порушення термінів оплат, покупець несе відповідальність відповідно до п.6 ст. 231 ГК України у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на момент прострочення за кожний день прострочення (п. 10.2 договору).

Закінчення строку дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору та не звільняє сторони від зобов'язань відносно розрахунків за цім договором (п.10.7 договору).

Суперечки, що виникають при виконанні цього договору, вирішуються відповідно до діючого законодавства України у Господарському суді. (п.11.1 договору).

Сторони встановили спеціальний термін позовної давності до цього договору щодо стягнення штрафних санкцій (неустойки, пені, штрафу) три роки. (п.11.2 договору).

Договір набуває, чинності з моменту підписання і діє до " 31" грудня 2010р., а в частині взаєморозрахунків до повного їх виконання (п. 12.4 договору).

На виконання умов договору на підставі видаткових накладних № 3691 від 13.12.2010р. та №3828 від 23.12.2010р. позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 64808,40грн., який був отриманий відповідачем без зауважень, що підтверджується підписом уповноваженої особи та відтиском печатки відповідача. Відповідач здійснив часткову оплату товару, по накладній №3691 від 13.12.2010р. у сумі 27766,14грн. Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 37042,26грн.

Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст. 193).

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).

Статтею 530 Цивільного Кодексу України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного Кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 712 ЦК України)

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Статтею 230 ГК України передбачені штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частинами 4,6 ст.231 Господарського Кодексу України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Виконання зобов'язання може забезпечуватися зокрема неустойкою (ч. 1 ст. 546 ЦК України). Неустойкою (штрафом, пенею) с грошова сума або інше майно, яке боржник зобов'язаний передати кредитору у випадку порушення боржником зобов'язання (ч. 1 ст. 549 ЦК України). Пенею с неустойка, яка розраховується у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає відшкодуванню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Пунктом 10.2. договору встановлено, що за порушення термінів оплат, покупець несе відповідальність відповідно до п.6 ст. 231 ГК України у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на момент прострочення за кожний день прострочення.

Позивач просить стягнути з відповідача 13989,66грн. пені у тому числі: по накладній №3691 від 13.12.2010р. за період з 12.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 3682,99грн.; по накладній № 3823 від 23.12.2010р. за період з 22.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 10306,67грн. (розрахунок у матеріалах справи).

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також: три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Позивач просить стягнути з відповідача 2766,32грн. - 3% річних (по накладній №3691 від 13.12.2010р. за період з 11.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 728,15грн.; по накладній № 3823 від 23.12.2010р. за період з 22.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 2038,17грн. та 1740,97грн. індекс інфляції (по накладній №3691 від 13.12.2010р. за період з 12.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 454,56грн.; по накладній № 3823 від 23.12.2010р. за період з 22.02.2011р. по 16.08.2013р. у сумі 1286,41грн. (розрахунок у матеріалах справи).

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Посилання відповідача на те, що поставлений позивачем товар не відповідав стандартам якості та у товарі були виявлені скриті недоліки підтверджені рекламаційними актами та зворотними накладними, що свідчать про відсутність заборгованості, судом до уваги не приймається, оскільки поставка неякісного товару регулюється відповідним законодавством та відповідач не позбавлений права звернутись з позовом до суду про відшкодування збитків.

Також судом до уваги не приймається заперечення відповідача проти нараховування позивачем пені з посиланням на строки позовної давності, оскільки відповідно до п.11.2 договору сторони встановили спеціальний термін позовної давності до договору щодо стягнення штрафних санкцій (неустойки, пені, штрафу) три роки. Можливість за домовленістю сторін збільшення позовної давності стосується як загальних так і спеціальних строків позовної давності, п. 11.2 договору відповідає вимогам ст. 259 Цивільного кодексу України.

Доводи відповідача про те, що у зв'язку з тим, що він не отримав рахунок №2929 від 02.12.2010р. по оплаті товару отриманого по видатковій накладній №3828 вимоги по оплаті отриманого товару безпідставні, судом до уваги не приймаються бо не відповідають ст. 66, ст. 692 ЦК України та 5.3 договору, яким встановлено, що розрахунки по кожній партії товару здійснюються шляхом перерахувань коштів на розрахунковий рахунок постачальника окремими платіжними дорученнями за кожен окремий виставлений рахунок - фактуру, обов'язково вказуючи в платіжному доручені номер договору, номер рахунку - фактури (в разі попередньої сплати за товар), чи видаткової накладної (в разі сплати з відстроченням платежу, на підставі чого відповідач був зобов'язаний сплатити товар відповідно до видаткової накладної

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними доказами наявними у матеріалах справи та підлягають задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Вимоги позивача щодо накладання арешту на майно, кошти на рахунку, що належать відповідачу, судом відхилено, бо позивачем не надані докази, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд,

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ГРЕКОВА" Одеська область, с. Багате, вул. 28 червня, буд. 47, код ЄДРПОУ 34697905) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "БУДМАЙСТЕР" (Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Терьошкіна, 9, код ЄДРПОУ 33892810) 37042 /тридцять сім тисяч сорок дві/ грн. 26коп основного боргу, 13989 /тринадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять/ грн. 66коп. пені, 2766 /дві тисячі сімсот шістдесят шість/ грн. 32 коп. 3% річних, 1740 /одна тисяча сімсот сорок/ грн. 97коп. компенсації від інфляції, 1720 /одна тисяча сімсот двадцять/ грн. 50 коп. судового збору.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено 09.12.2013р.

Суддя Горячук Н.О.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.12.2013
Оприлюднено10.12.2013
Номер документу35851570
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2515/13

Ухвала від 20.02.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Гладишева Т.Я.

Ухвала від 03.06.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 17.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Постанова від 20.02.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Гладишева Т.Я.

Рішення від 02.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 09.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні