Справа № 1625/5167/12
Провадження 2/545/200/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2013 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі :
головуючого - судді Гальченко О.О.,
при секретарі Вітренко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом та уточненим позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Регіон», Микільської сільради Полтавського району та області, відділу Держземагенства у Полтавській області, ОСОБА_2 про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, зобов»язання скасування державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка 21.12.2012 року після усунення недоліків звернулася до суду із позовом до відповідачів визнання недійсним державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, зобов»язання скасування державної реєстрації ( а. с. 32 - 37 ), посилаючись на те, що вона згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.05.2011 року посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу - ОСОБА_3, придбала у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1828 га. в с. Безручки Полтавського району та області по вул. Шевченка, 6В. Згідно вищевказаного договору відчужувана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району та області 07.08.2008 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010854600211.
Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки 01.08.2011р. зроблено запис у поземельній книзі про перехід права власності у Відділі Держкомзему Полтавського району Полтавської області.
Придбавши цю земельну ділянку, вона нічого не підозрюючи, почала будівництво житлового будинку та господарських будівель. Сталося так, що коли почалися роботи по підготовці будівництва паркану та фундаменту для гаражу їй було повідомлено сусідом ОСОБА_4, начебто вона порушила межі його земельної ділянки. Не зрозумівши даної ситуації, нею було викликано землевпорядника проектної організації, яка проводила встановлення меж земельної ділянки в натурі, тобто відповідача - ТОВ «Регіон». Встановивши межові знаки на місцевості у відповідності до раніше виготовленої земельної документації, всім стало зрозуміло, що площа, яка визначена в державному акті зовсім не відповідає площі земельної ділянки, що є в натурі. Відразу ж виникло питання хто у цьому винен і що їй робити далі для виправлення меж. Зустрівшись із керівником даної проектної організації - ОСОБА_5, їй було повідомлено, що це сталося із їх вини, оскільки вони як організація, яка має на те відповідну ліцензію мали б перевірити накладення меж суміжних земельних ділянок. Цього з незрозумілих причин не було зроблено. Та змінити ситуацію відповідач не має змоги, так як діє зареєстрований державний акт, на скасування якого повноважень ТОВ «Регіон» не має. Їй було запропоновано звернутися до суду і там вирішувати це питання.
2
У зв»язку з цим вона змушена звернутися за захистом своїх порушених прав до суду. Для цього
була вимушена скористатися послугами адвоката, які необхідно оплачувати. Окрім цього, після скасування державного акта та його державної реєстрації у зв»язку з помилкою проектної організації, позивачці потрібно буде оплатити вартість виготовлення нової проектної документації та нового державного акту ( з його державною реєстрацією ). Всі ці витрати є доволі значними, які вона не мала б нести як би не помилка при розробці технічної документації з боку відповідача ТОВ «Регіон».
Згідно ст. 78 ЗК України , право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також, інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 116 ЗК України , громадяни набувають право власності із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, що передбачено ст. 126 ЗК України .
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов»язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом, способів.
Крім того, відповідно до «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 04.05.1999 року ( зі змінами ), п.1.15. Розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб»єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Відповідно до п.1.16. «Інструкції….» технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає :
- виписку з рішення відповідної ради або державної
адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки ( договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду; ( Абзац 2 п. 1.16. із змінами, внесеними згідно з Наказами Держкомзему N 27 ( z0181-00 ) від 29.02.2000, N322 ( z1255-03) від 29.12.2003р.),
- технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта; ( Абзац 4 п. 1.16. із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзему N 27 ( z0181-00) від 29.02.2000р. ),
- журнал польових вимірювань ( крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності ); ( Абзац 7 п. 1.16. із змінами, внесеними згідно з Наказами Держкомзему N 27 ( z0181-00) від 29.02.2000, N 322 ( z1255-03) від 29.12.2003р. ),
- кадастровий план земельної ділянки, складений за
результатами зйомки;
- збірний кадастровий план суміжних землевласників і
землекористувачів; ( Абзац 9 п. 1.16. із змінами,
внесеними згідно з Наказом Держкомзему N 27 ( z0181-00) від
29.02.2000р. ),
- відомість обчислення площі земельної ділянки,
- відомість обробки теодолітного ходу та вирахування
координат поворотних точок меж земельної ділянки; ( Абзац
11 п. 1.16. із змінами, внесеними згідно з Наказом
Держкомзему N 27 ( z0181-00) від 29.02.2000р. ),
- експлікація земельних угідь згідно з формою 6-зем.
3
Згідно п. 2.3. «Інструкції…» межі земельних ділянок, що передаються або надаються у власність чи у користування, відновлюються або переносяться в натуру ( на місцевість ) за
наявними планово-картографічними матеріалами. Крайні поворотні точки кожної межі закріплюються довгостроковими межовими знаками встановленого зразка, крім випадків збігу вказаних поворотних точок меж з твердими точками на місцевості. Перенесення в натуру ( на місцевість ) або відновлення всіх поворотних точок меж земельної ділянки здійснюється геодезичними методами з прив»язкою не менше двох характерних закріплених поворотних точок до пунктів державної геодезичної мережі та до твердих точок на місцевості. Здійснюється кадастрова зйомка земельної ділянки з наступним вирахуванням координат поворотних точок меж ( у державній або умовній системі координат ) і площі ділянки. За результатами виконаних робіт складається кадастровий план земельної ділянки.
Прохала визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою : Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільська сільська рада, вулиця Шевченка, 6В, серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010854600211. Скасувати державну реєстрацію державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою : Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільська сільська рада, вулиця Шевченка, 6В, серії ЯЖ №353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), що зареєстровано в Поземельній книзі 01.08.2011р. за реєстровим № 5324083902020010067:3:01. Стягнути з ТОВ «Регіон» судовий збір та вартість юридичних послуг на її користь.
05.08.2013 року позивачка надала до суду заяву про уточнення позовних вимог ( а. с. ), зазначивши, що висновком судової земельно-технічної експертизи № 223 від 22.07.2013 року встановлено наступні обставини, котрі підтверджують її вимогу щодо визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1828 га. в с. Безручки Полтавського району та області по вул. Шевченка, 6В, серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району та області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), а саме експертом встановлено, що :
- конфігурація та розміри земельної ділянки по вул. Шевченка, 6В в с. Безручки Полтавського району та області, якою фактично користується ОСОБА_1, межі якої мають тверді межові знаки, не відповідають конфігурації та розмірам земельної ділянки, вказаним в державному акті.
ОСОБА_6 вказано, що у відповідності з наданою копією Державного акту на право власності на земельну ділянку виданого ОСОБА_2 ( попередній власник земельної ділянки ОСОБА_1 ), земельна ділянка площею 0,1828 га. представляє собою п»ятикутну форму з розмірами сторін :
- землі сільської ради - 99,52 м. ( 59,30+8,06+32,16 ), характер межі -ломана лінія ( від точки «А» до точки «Б» ).
- земельна ділянка ОСОБА_4 - 50,32 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «Б» до точки «В» ).
- земельна ділянка ОСОБА_7 - 30,52 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «В» до точки «А» ).
- площа земельної ділянки - 0,1828 га.
Проведеним натурним обстеженням земельної ділянки по вул. Шевченка, 6В в с. Безручки та згідно матеріалів геодезичної зйомки вищевказаної земельної ділянки, виконаної інженером - землевпорядником ТОВ «Регіон» - ОСОБА_8 встановлено, що земельна ділянка розташована на розі вулиць ( землі сільської ради ). Під час дослідження експертом встановлено, що зі сторони вулиці земельна ділянка частково огороджена парканом довжиною 32,78 м., далі зі сторони вулиці тверді межові знаки відсутні.
Зі сторони земельної ділянки ОСОБА_4 - лінія межі проходить у вигляді ломаної лінії, частково огороджена парканом довжиною 47,49 м. (15,85 м. та 31,64 м.), далі лінія межі проходить у вигляді ряду металевих стовпів.
4
Відповідно до проведено експертом дослідження та згідно матеріалів геодезичної зйомки встановлено, що тільки частина території земельної ділянки № 6В має тверді межові знаки (
огорожі ). Огороджена територія земельної ділянки представляє собою чотирикутну форму з розмірами сторін :
- землі сільської ради - 32,78 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «Г» до точки «Д»).
- земельна ділянка ОСОБА_1 - 27,36 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «Д» до точки «З»).
- земельна ділянка ОСОБА_4 - 46,49 м. ( 30,64+15,85 ), характер межі - ломана лінія ( від точки «З» до точки «Г»).
- площа огородженої земельної ділянки - 648,5 м.
Визначити площу зазначеної земельної ділянки та співставити з площею, вказаною в технічній документації не можливо.
Експертним дослідженням, щодо порівняння фактичних розмірів меж земельної ділянки № 6В по вул. Шевченка з державним актом встановлено наступне :
Межі відповідно державного акту серії ЯЖ № 353253 від 07.08.2008 року :
- землі сільської ради - 99,52 м., характер межі - ломана лінія.
- земельна ділянка ОСОБА_4 - 50,32 м., характер межі - пряма лінія.
- земельна ділянка ОСОБА_7 - 30,52 м., характер межі - пряма лінія.
- площа земельної ділянки - 1828 кв.м.
Межі відповідно геодезичної зйомки та проведеного натурного дослідження :
- землі сільської ради - 32,78 м.- не представляється можливим встановити, характер межі - ломана лінія.
- земельна ділянка ОСОБА_4 - не представляється можливим встановити - 30,64 +15,85 м., характер межі - ломана лінія.
- земельна ділянка ОСОБА_7 - - м., характер межі - відсутня.
Площу земельної ділянки - не представляється можливим встановити.
За відсутності частини твердих межових знаків на момент проведення експертом дослідження встановити фактичні розміри меж земельної ділянки, визначити її площу та провести повне їх співставлення з державним актом на право приватної власності, не можливо.
Фактична лінія межі земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 не відповідає лінії межі з сусіднім землекористувачем ОСОБА_4 згідно наявної технічної документації.
ОСОБА_6 при дослідженні даного питання встановлено, що земельна ділянка № 6В межує з земельною ділянкою ОСОБА_4 по прямій лінії довжиною 59,32 м. Фактично лінія межі земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 з сусіднім землекористувачем ОСОБА_4 проходить у вигляді ломаної лінії довжиною 46,46 м. ( 15,85+30,64 ) має тверді межові знаки - огорожу, далі - лінія межі у вигляді металевих стовпів.
Виходячи з цього, фактична лінія межі земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 не відповідає лінії межі з сусіднім землекористувачем ОСОБА_4 згідно наявної технічної документації.
Відповідно до ЗК України :
Ст. 79 ЗК України зазначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування з визначеними щодо неї правами.
П. 2 ст. 106 ЗК України встановлено, що види межових знаків і порядок відновлення меж визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Ст. 107 ЗК України встановлено, що основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.
У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. У випадках, коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема з встановленими розмірами земельних ділянок, то межі виззначаються з урахуванням цих обставин.
Відповідно до «Технічних вказівок щодо визначення меж земельних ділянок спільної та
5
спільної часткової власності фізичних і юридичних осіб на забудованій території у населених пунктах» від 18.05.1998 року, в яких зазначено :
Земельна ділянка - ділянка землі, на яку розповсюджуються гомогенні права власності і яка
являє собою єдину власність, має фіксовані межі та характеризується певним місцем розташування, природними властивостями, фізичними параметрами, правовим і господарським статусом та іншими характеристиками, які є її суттєвими складовими.
Межа - наземні матеріальні рубежі, які позначають межі земельної ділянки, або умовна лінія на поверхні, яка розділяє дві проінвентаризовані ділянки.
Встановлення меж - процес закріплення в правовому документі меж власності із узгодженою і зареєстрованою точною лінією розмежування.
Також, висновком експерта встановлено, що :
- технічна документація на земельну ділянку по вул. Шевченка, 6В в с. Безручки Полтавського району та області не відповідає вимогам земельного законодавства в частині відсутності відомості обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, що є порушенням вимог п.п. 1.16. та п. 2.6. «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі». При дослідженні копії державного акту на право власності на земельну ділянку виданого ОСОБА_4 земельна ділянка площею 0,25 га. представляє собою чотирикутну форму з розмірами сторін :
Землі Микільської сільської ради - 74,52 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «А» до точки «Б» ).
Земельна ділянка ОСОБА_7 - 31,54 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «Б» до точки «В» ).
Землі Микільської сільської ради - 79,67 м., характер межі - пряма лінія ( від точки «В» до точки «А» ).
Землі Микільської сільської ради - 34,00 м., характер межі - пряма лінія (від точки В до точки А).
Площа земельної ділянки - 0,25 га.
Проведеним натурним обстеженням земельної ділянки по вул. Шевченка, 8Г в с. Безручки та згідно матеріалів геодезичної зйомки вищевказаної земельної ділянки, виконаної інженером-землевпорядником ТОВ «Регіон» встановлено, що досліджувана земельна ділянка представляє собою шестикутну форму, частина території якої огороджена парканом, а решта території земельної ділянки зі сторони вулиці - відсутні. Відповідно з додатками № 3,4 огороджена частина земельної ділянки представляє собою чотирикутну форму з розмірами сторін :
Від точки «К» до точки «Г» - 12,32 м.;
Від точки «Г» до точки «Л» - 46,47 м. ( 15,85+30,62 );
Від точки «Л» до точки «М» - 29,64 м.;
Від точки «М» до точки «К» - 34,44 м.
Також, експертом у висновку зазначено, що встановлене місце розташування земельних ділянок згідно кадастрової карти з кадастровими номерами 5324083902:02:001:0058 та 5324083902:02:001:0067 на зазначеній відстані, які згідно державних актів є суміжними, суперечить вимогам п.п.1.2. та 2.2. Наказу Держкомзему «Про затвердження Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам» № 168 від 15.02.2010 року.
Висновком експертизи встановлено, що при побудові планів земельних ділянок за наданими координатами Х та Y кутів зовнішніх меж земельних ділянок встановлено часткове накладення земельних ділянок ОСОБА_1 № 6В та ОСОБА_4 № 8Г в точках «Н», «В», «О».
Відповідно до цього в чинному законодавстві України йдеться наступне :
Згідно з Інструкцією «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі» від 04.05.1999 № 43 :
П. 1.12. встановлено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об»єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру ( на місцевість ) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.
6
П. 1.14., що довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт.
П. 1.15., що розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності
на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб»єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
П. 1.16., що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає :
- виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду;
- технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта;
- журнал польових вимірювань (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності);
- кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки;
- збірний кадастровий план суміжних землевласників і землекористувачів;
- відомість обчислення площі земельної ділянки;
- відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки.
Відповідно до п. 2.3., що межі земельних ділянок, що передаються або надаються у власність чи у користування, відновлюються або переносяться в натуру ( на місцевість ) за наявними планово-картографічними матеріалами. Крайні поворотні точки кожної межі закріплюються довгостроковими межовими знаками встановленого зразка, крім випадків збігу вказаних поворотних точок меж з твердими точками на місцевості.
В п. 2.6., що кадастровий план земельної ділянки складається в масштабі, який забезпечує чітке зображення всіх елементів і написів. На план наносяться :
- межі земельної ділянки з описом суміжних землевласників і землекористувачів;
- поворотні точки меж земельної ділянки;
- лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки;
- річки, озера, канали, шляхи, лісосмуги, інші елементи ситуації;
- межі будинків і споруд, розташованих на земельній ділянці;
- межі вкраплених земельних ділянок сторонніх землевласників і землекористувачів межі угідь та зон обмежень щодо використання земельної ділянки.
Відповідно до п.п.1.2. та 2.2. Наказу Держкомзему «Про затвердження Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам» № 168 від 15.02.2010 року п. 1.2. встановлено : кадастрова карта - графічне зображення, що відображає розташування кадастрових зон і кварталів у межах існуючих адміністративно-територіальних утворень на момент складання карти, із зазначенням нумерації кадастрових зон і кварталів;
кадастровий квартал - компактне об»єднання земельних ділянок, обмежене природними або штучними рубежами ( річками, струмками, каналами, лісосмугами, вулицями, шляхами, шляховими і інженерними спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами, тощо );
кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальний цифровий код ( номер ) земельної ділянки, що не повторюється на території України, який формується підчас проведення кадастрової зйомки, відображається на кадастровому плані земельної ділянки та документації із землеустрою та присвоюється їй при здійсненні державної реєстрації. Кадастровий номер зберігається за земельною ділянкою протягом усього часу її існування, забезпечує унікальність ідентифікації земельної ділянки в державному земельному кадастрі і державному реєстрі земель, та зазначається на чергових кадастрових планах, у відомостях автоматизованої системи державного земельного кадастру, документах, що посвідчують право на земельну ділянку, договорах, угодах, витягах, охоронних зобов»язаннях, свідоцтвах, повідомленнях та довідках;
кадастровий план земельної ділянки - аналітичне графічне зображення зовнішніх меж земельної ділянки, меж земельних угідь та земель, обмежених у використанні та обмежених правами інших осіб.
7
П. 2.2., що структурні елементи кадастрового номера визначається на підставі :
- індексної кадастрової карти;
- чергового кадастрового плану;
- реєстру кадастрових номерів;
- відомостей обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки;
- плану меж земельної ділянки або кадастрового плану земельної ділянки, складеного за результатами кадастрової зйомки.
Відповідно до ст. 116 ЗК України , громадяни набувають право власності із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, що передбачено ст. 126 ЗК України .
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов»язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом, способів.
Прохала визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою : Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільська сільська рада, вулиця Шевченка, 6В, серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010854600211. Скасувати державну реєстрацію державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою : Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільська сільська рада, вулиця Шевченка, 6В, серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), що зареєстровано в Поземельній книзі 01.08.2011р. за реєстровим № 5324083902020010067:3:01. Стягнути з ТОВ «Регіон» судовий збір та вартість юридичних послуг на її користь.
Ухвалою суду від 21.08.2013 року за клопотанням адвоката позивачки ( а. с. 172 ) змінено прізвище відповідачки з «Берегова» на «Безбродова» в зв»язку із вступом у шлюб тазміною її прізвища ( а. с. 175 ).
Ухвалою суду від 03.09.2013 року за клопотанням адвоката позивачки + (а. с. 180 - 181 ) замінено первісних відповідачів у справі, а саме Відділ Держкомзему у Полтавському районі Полтавської області на Відділ Держземагенства у Полтавському районі та ТОВ «Регіон» на ТОВ «Регіон Експертпроект» в зв»язку із реорганізацією та перейменуванням установ ( а. с. 190 ).
23.08.2013 року адвокатом позивачки в зв»язку із уточненням прізвища позивачки суду надано заяву про уточнення позовних вимог ( а. с. 182 - 184 ), в яких послався, що висновком судової земельно-технічної експертизи № 223 від 22.07.2013 року встановлено місце розташування земельних ділянок згідно кадастрової карти з кадастровими номерами 5324083902:02:001:0058 та 5324083902:02:001:0067 на зазначеній відстані, які згідно державних актів є суміжними, суперечить вимогам п.п.1.2. та 2.2. Наказу Держкомзему «Про затвердження Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам» № 168 від 15.02.2010 року.
Висновком експертизи встановлено, що при побудові планів земельних ділянок за наданими координатами Х та Y кутів зовнішніх меж земельних ділянок встановлено часткове накладення земельних ділянок ОСОБА_1 № 6В та ОСОБА_4 № 8Г в точках «Н», «В», «О».
Також, вищевказаним висновком встановлено порушення вимог земельного законодавства в частині відсутності відомостей теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, що є порушенням вимог «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного
8
користування земельною ділянкою та договорів оренди землі». Саме ці грубі порушення при складанні технічної документації організацією, яка безпосередньо несе відповідальність за точність та правильність координат та меж земельної ділянки і стали в прямому причино
наслідковому зв’язку з виготовленим державним актом серії ЯЖ № 353253 від 07.08.2008 року в якому, як наслідок внесені дані про земельну ділянку є невірними. Також, внаслідок допущених помилок в технічній документації виникла ситуація з накладенням земельних ділянок, а саме ОСОБА_9 ( ОСОБА_1 ) із земельною ділянкою ОСОБА_4 Тому, можливо з абсолютною впевненістю констатувати факт порушення права власності як ОСОБА_9 та і власника суміжної земельної ділянки ОСОБА_10
У зв»язку з таким порушенням ОСОБА_9 була змушена звернутися за юридичною допомогою та як наслідок до суду. Окрім цього, в процесі судового розгляду вона понесла витрати на проведення судової земельно-технічної експертизи.
Остаточно прохала визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою: Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільськасільська рада, вулиця Шевченка, 6В, серії ЯЖ №353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ), зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010854600211. Зобов»язати Відділ Держземагенства у Полтавському районі скасувати державну реєстрацію державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1828 га., яка розташована за адресою: Полтавська область, Полтавський район, село Безручки, Микільськасільська рада, вулиця Шевченка, 6В. серії ЯЖ № 353252, виданого Микільськоюсільською радою Полтавського району Полтавської області 07.08.2008 року, на ім»я ОСОБА_2 ( перереєстрований на ім»я ОСОБА_1 ). Стягнути з ТОВ «ОСОБА_6 проект» судовий збір, вартість проведеної судової експертизи у сумі 2 448 грн, та вартість юридичних послугу сумі 5 000 грн. на користь ОСОБА_9.
В судовому засіданні адвокат позивачки - ОСОБА_11 ( а. с. 43, 44 ) остаточно уточнені позовні вимоги позивачки підтримав та прохав їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Позивачка та представники : відповідачів - ТОВ «Регіон» ( «Регіон Експертпроект» ), Микільської сільради Полтавського району, ОСОБА_2, Відділу Держкомзема у Полтавському районі ( Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області ) та третя особа, що не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_4 в засідання не з»явилися. Представник ТОВ «Регіон Експертпроект», надавши письмові заперечення на уточнені позовні вимоги ( а. с. 194 - 195, 206 - 207 ). Решта сторін, надавши суду заявіи про розгляд справіи ум їх відсутності та не висловили заперечнь щодо позову ( а. с. 53 - 53, 68, 44, 76, 178, 187, 188, 204 - 205, 214 ). Тому, суд вважає за можливе розгляд справи по суті у відсутності належно повідомлених, не з»явившихся сторін за наявності від них відповідних заяв та по наявним матеріалам справи.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.05. 2011 року посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу - ОСОБА_3 позивачка ОСОБА_1 придбала у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1828 га. розташовану в с. Безроучким Полтавського району та області по вул. Шевченка, 6В. Згідно вказаного договору відчужувана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району та області 07.08.2008 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010854600211.
Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянку 01.08.2011р. зроблено запис у поземельній книзі про перехід права власності у Відділі Держкомзему у Полтавському районі та області.
Придбавши цю земельну ділянку, позивачка нічого не підозрюючи почала будівництво житлового будинку та господарських будівель. Коли почалися роботи по підготовці будівництва паркану та
9
фундаменту для гаражу їй було повідомлено сусідом ОСОБА_4, що начебто вона порушила межі його земельної ділянки. Нею було викликано землевпорядника проектної організації, що проводила встановлення меж земельної ділянки в натурі, тобто відповідача ТОВ «Регіон».
Встановивши межові знаки на місцевості у відповідності до раніше виготовленої земельної документації всім стало зрозуміло, що площа, яка визначена в державному акті не відповідає площі земельної ділянки, що є в натурі. Змінити ситуацію відповідачка не мала змоги згідно вимог чинного законодавства, так як діє зареєстрований державний акт, на скасування якого повноважень ТОВ «Регіон» не має. У зв»язку з цим позивачка звернулася за захистом своїх порушених прав до суду, вимушена була скористатися послугами адвоката, які оплатила. Окрім цього, після скасування державного акта та його державної реєстрації у зв»язку з помилкою проектної організації, позивачці потрібно буде оплатити вартість виготовлення нової проектної документації та нового державного акту ( з його державною реєстрацією). Всі ці витрати є значними для неї, які вона не мала б нести, як би не помилка при розробці технічної документації з боку відповідача ТОВ «Регіон».
Висновком № 223 судової земельно-технічної експертизи від 22.07.2013 року, встановлено місце розташування земельних ділянок згідно кадастрової карти з кадастровими номерами 5324083902:02:001:0058 та 5324083902:02:001:0067 на зазначеній відстані, які згідно державних актів є суміжними, суперечить вимогам п.п.1.2. та 2.2. Наказу Держкомзему «Про затвердження Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам» № 168 від 15.02.2010 року. При побудові планів земельних ділянок за наданими координатами Х та Y кутів зовнішніх меж земельних ділянок встановлено часткове накладення земельних ділянок ОСОБА_1 № 6В та ОСОБА_4 № 8Г в точках «Н», «В», «О».
Встановлено порушення вимог земельного законодавства в частині відсутності відомостей теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, що є порушенням вимог «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі». Саме ці грубі порушення при складанні технічної документації організацією, яка безпосередньо несе відповідальність за точність та правильність координат та меж земельної ділянки і стали в прямому причино наслідковому зв»язку з виготовленим державним актом серії ЯЖ № 353253 від 07.08.2008 року в якому, як наслідок внесені дані про земельну ділянку є невірними. Тому, внаслідок допущених помилок в технічній документації відповідачем виникла ситуація з накладення земельних ділянок, а саме позивачки із земельною ділянкою ОСОБА_4, чим порушено права власності сторін як суміжних землевласників ( а. с. 103 - 148 ). Вказаний висновок експерта ніхто із сторін не оскаржував та не надав щодо нього будь - яких заперечнь.
Крім цього, позивачка понесла по справі різхні види судових витрат, що підтверджуються матеріалами справи на а. с. 1, 29, 77, 85, 130, 216, 217.
Суд, заслухавши з»явившихся сторін, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 ч. 3, 60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень і доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 58 та 59 ЦПК України докази повинні бути належними та допустимими.
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов»язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом, способів.
Заперечення на уточнені позовні вимоги представника відповівдача ТОВ «Експертпроект» суд не може взяти до уваги як об»єктивні та використати як належні докази заперечення позовних вимог, оскільки вони суперчать матерілам справи, висновку експерта та є суб»єктивним судженням сторони в даному випадку з метою свого захисту.
Понсені позивачкою суджові витрати підлягають задоволенню згідно ст. 88 ЦПК України.
10
Керуючись ст. 27, 31, 89, 208, 214, 215, 218, 256, 294 ЦПК України, ст. 78, 116, 126, 152, 155 ЗК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Уточнені позовні вимоги - задовольнити.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1828 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с. Безручки Полтавського району та області по вулиці Шевченка, 6 В, серії ЯЖ № 353252, виданого Микільською сільською радою Полтавського району Полтавської області від 07.08.2008 року на ім»я ОСОБА_2, що перереєстрований на ім»я ОСОБА_1, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010854600211, скасувавши його державну реєстрацію.
Стягнути з ТОВ «Регіон Експертпроект» ( ТОВ «Регіон» ) на користь ОСОБА_9 понесений судовий збір у сумі 436,60 гривень, витрати за проведення судово - земельно - технічної експертизи у сумі 2 448 гривень, витрати за юридичну допомогу у сумі 5 000 гривень. А всього у сумі 7 884,60 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення надруковано суддею в нарадчій кімнаті та є оригіналом.
Суддя Полтавського районного суду О.О. Гальченко
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35895434 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Гальченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні