cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року Справа № 925/920/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіСаранюка В.І. - доповідача у справі суддівКролевець О.А. Попікової О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" на рішення відгосподарського суду Черкаської області 12.08.2013 та на постанову відКиївського апеляційного господарського суду 23.10.2013 у справі господарського суду№ 925/920/13 Черкаської області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" простягнення 140 000,00 грн. за участю представників сторін:
від позивача - Артеменко О.О.
від відповідача - Ніколаєв О.В.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" про стягнення 140 000,00 грн. як безпідставно отриманих грошових коштів.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 12.08.2013 у справі № 925/920/13 (суддя Довгань К.І.) у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.10.2013 у справі № 925/920/13 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Федорчук Р.В., судді Лобань О.І., Майданевич А.Г.) за наслідками розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" рішення господарського суду Черкаської області від 12.08.2013 залишено без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 12.08.2013 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.10.2013 і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" задовольнити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку встановлених обставин справи, а також правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 111 7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15.03.2002 виконавчим комітетом Черкаської міської ради зареєстровано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс", засновниками якого є Процідило О.В. (внесок до статутного фонду 14 800,00 грн., що становить 80 % статутного фонду товариства), Усенко К.Е. (внесок до статутного фонду 1 400,00 грн., що становить 7,57 % статутного фонду товариства), Котляр С.В. (внесок до статутного фонду 1 400,00 грн., що становить 7,57 % статутного фонду товариства) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" (внесок до статутного фонду 900,00 грн., що становить 4,86 % статутного фонду товариства).
З протоколу № 2 від 26.12.2007 вбачається, що 26.12.2007 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" прийнято рішення про збільшення розміру статутного фонду до 5 000 000,00 грн.
Відповідно до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" (зі змінами від 29.12.2007) збільшено розмір статутного фонду до 5 000 000,00 грн. з наступним розподілом між учасниками: Процідило О.В. - 3 498 600,00 грн., що становить 69,97 % статутного фонду; Усенко К.Е. - 1 400,00 грн., що становить 0,03 % статутного фонду; Котляр С.В. - 1 400,00 грн., що становить 0,03 % статутного фонду; Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" - 1 498 600,00 грн., що становить 29,953 % статутного фонду.
09.10.2008 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" прийнято рішення про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" з отриманням вартості частки у статутному фонді.
Заявою від 13.10.2008 за підписом директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" Крижанівського В.Г. вказане товариство повідомило учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" про прийняття рішення щодо його виходу зі складу учасників позивача та виплату належної йому частки в майні Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс", пропорційну внеску до статутного фонду (капіталу).
20.01.2009 загальними зборами учасників позивача було прийнято рішення, яким задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" та виплату йому вартості частки майна товариства з урахуванням фінансового стану товариства станом на кінець поточного року, але в будь-якому разі не більше суми внеску до статутного капіталу товариства. Також зобов'язано директора товариства забезпечити проведення виплати Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" вартості його частки в уставному фонді товариства станом на кінець цього року.
На виконання вказаного рішення позивачем з 18.12.2009 по 23.12.2009 було перераховано відповідачу 1 498 600,00 грн. внеску до статутного фонду в якості компенсації вартості частки в статутному фонді позивача, про що свідчать виписки по особовим рахункам Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс".
Посилаючись на те, що відповідач набув 1 498 600,00 грн. грошових коштів позивача за відсутності на це правових підстав, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" звернулось до суду з позовом про стягнення 140 000,00 грн.
Рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду мотивовані посиланням на ст.ст. 140, 148 Цивільного кодексу України, ст. 54 Закону України "Про господарські товариства". Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій зазначили про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача 140 000,00 грн. як безпідставно набутих. При цьому суди виходили з того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" правомірно вийшло з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс", у зв'язку з чим набуло право на отримання від позивача коштів пропорційно його частці у статутному капіталі товариства.
В обґрунтування касаційної скарги Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" посилається на порушення судами попередніх інстанцій ст.ст. 13, 54 Закону України "Про господарські товариства". ст.ст. 110-112 Цивільного кодексу України. При цьому скаржник, зокрема, зазначає, що відповідачу було повернуто внесок до статутного фонду, а не здійснено виплату вартості частки майна, що пропорційна внеску до статутного фонду. Крім того, заявник касаційної скарги стверджує про відсутність правових підстав для повернення внеску до статутного фонду упродовж грудня 2009 року, оскільки в цей час позивач перебував у процедурі самоліквідації. Також позивач вказує на те, що власником майна, переданого у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу є Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс".
Колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість доводів касаційної скарги з огляду на таке.
Згідно із п. "в" ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право, зокрема, вийти в установленому порядку з товариства.
Аналогічні положення містяться в п. 3 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, відповідно до якого учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом вийти з товариства.
При вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними (п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13).
Таким чином, учасники товариства наділені корпоративними правами, у тому числі правом виходу зі складу учасників товариства, не залежно від згоди товариства чи інших його учасників та не залежно від того, чи скликались з цього питання загальні збори та чи було прийнято відповідне рішення. При цьому на учасника покладається обов'язок повідомити товариство про свій вихід шляхом подання або вручення відповідної заяви.
Судами встановлено, що заявою від 13.10.2008 за підписом директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" Крижанівського В.Г. вказане товариство повідомило учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" про прийняття рішення щодо його виходу зі складу учасників позивача та виплату належної відповідачу частки в майні товариства, що пропорційна внеску до статутного фонду (капіталу).
Наслідком виходу учасника з товариства згідно з ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України є право учасника, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, на одержання вартості частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства. За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі.
Указані положення кореспондуються з нормами ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, чинній станом на час складання спірних заяв про вихід з товариства), відповідно до яких при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом (ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України).
Пунктом 3 ст. 12 статуту позивача передбачено, що вартість частини майна, яка підлягає виплаті учаснику при прийнятті зборами учасників рішення про його вихід (виключення) визначається загальними зборами.
Як встановлено судами, 20.01.2009 загальними зборами учасників позивача прийнято рішення про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" про його вихід зі складу учасників та виплату йому вартості частки майна товариства з урахуванням фінансового стану станом на кінець поточного року, але в будь-якому разі не більше суми внеску до статутного капіталу товариства. Зборами було вирішено забезпечити проведення виплати Товариству з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" вартості його частки в уставному фонді товариства станом на кінець року.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Отже, при застосуванні даної норми підлягають встановленню такі факти: набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; відсутність для цього правових підстав або якщо такі відпали.
З огляду на викладене та враховуючи, що кошти, які Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Гласс" сплачено останньому у зв'язку із виходом відповідача зі складу учасників позивача та на підставі рішення загальних зборів товариства від 20.01.2009, то такі кошти набуто за наявності правової підстави, а тому не може бути стягнуто відповідно до положень ст. 1212 Цивільного кодексу України як безпідставно набуті.
Відтак, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд дійшов правомірного висновку про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" у задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильних висновків судів попередніх інстанцій, зводяться передусім до переоцінки доказів у справі, однак відповідно до імперативних приписів ч. 2 ст. 111 7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні та постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. Наведеної правової позиції також дотримується Верховний Суд України при здійсненні касаційного перегляду постанов Вищого господарського суду України, прийнятих з порушенням вимог ч. 2 ст. 111 7 Господарського процесуального кодексу України (постанова Верховного Суду України від 03.11.2009 у справі № 34/36-09-910).
Зважаючи на викладене, підстав для задоволення касаційної скарги колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оріон-Гласс" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Черкаської області від 12.08.2013 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.10.2013 у справі № 925/920/13 залишити без змін.
Головуючий суддя Саранюк В.І.
Судді Кролевець О.А.
Попікова О.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2013 |
Оприлюднено | 13.12.2013 |
Номер документу | 35961959 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Саранюк В.I.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні