Постанова
від 11.12.2013 по справі 919/678/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 року Справа № 919/678/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Корсака В.А. (доповідач), суддів:Данилової М.В., Данилової Т.Б., розглянувши матеріали касаційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс" на постановуСевастопольського апеляційного господарського суду від 29.10.2013 у справі № 919/678/13 господарського суду міста Севастополя за позовомЗінченко Сергія Станіславовича до товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс" провизнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства

в судовому засіданні взяли участь представники :

- - позивачане з'явилися, - відповідачаКоваленко С.П.,

в с т а н о в и в :

У червні 2013р. Зінченко С.С. звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовом (з врахуванням заяви про зміну предмету позову) до ТОВ "Тонус Плюс" про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Тонус Плюс", оформлене протоколом №1 загальних зборів учасників товариства від 04.06.2013р. , стосовно усунення Зінченко С.С. від виконання обов'язків директора товариства, починаючи з 05.06.2013р.; призначенні Кукса С.А. виконуючим обов'язки директора товариства з 05.06.2013р., з наданням йому усіх повноважень, прав та обов'язків директора Товариства; зобов'язанні Зінченко С.С. передати новому керівництву печатки та документи товариства під підпис; - визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ "Тонус Плюс", оформлене протоколами №2 загальних зборів учасників товариства від 10.06.2013р. , відносно звільнення директора ТОВ "Тонус Плюс" Зінченко С.С. з 10.06.2013р.; призначенні директором Кукса С.А. з укладенням контракту з 11.06.2013р.; зобов'язанні Зінченко С.С. передати новому директору за актом прийому - передачі: печатки, статутних та інших документів і комп'ютерну техніку ТОВ "Тонус Плюс"; а також про зобов'язання нового директора ТОВ "Тонус Плюс" укласти договір з незалежним аудитором для проведення ревізії та перевірки фінансової діяльності товариства за період з 01.01.2009р. по теперішній час та повідомлені учасникам про проведену перевірку протягом 3 днів після проведення аудиту.

Позивач вважає вказані загальні збори незаконними, у зв'язку з неповідомленням Зінченка С.С. про час та місце проведення загальних зборів, проведенням загальних зборів без його участі в порушення порядку скликання та проведення загальних зборів, передбаченого законодавством та Статутом відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані п. 9.19 Статуту ТОВ "Тонус плюс", ст.ст. 42, 43, ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 116, 145 Цивільного кодексу України, ст.ст. 88,89 Господарського кодексу України.

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 12.08.2013р. у справі №919/678/13 (суддя Харченко І.А.), залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 29.10.2013р. (судді: Плут В.М., Голик В.С., Рибіна С.А.), позов задоволено повністю: визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс", оформлене протоколом №1 загальних зборів учасників товариства від 4.06.2013р. , стосовно усунення Зінченко С.С. від виконання обов'язків директора товариства, починаючи з 05.06.2013р.; призначенні Кукса С.А. виконуючим обов'язки директора товариства з 05.06.2013р., з наданням йому усіх повноважень, прав та обов'язків директора Товариства; зобов'язанні Зінченко С.С. передати новому керівництву печатки та документи товариства під підпис; визнано недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс", оформлене протоколами №2 загальних зборів учасників товариства від 10.06.2013р. , відносно звільнення директора ТОВ "Тонус Плюс" Зінченко С.С. з 10.06.2013р.; призначенні директором Кукса С.А. з укладенням контракту с 11.06.2013р.; зобов'язанні Зінченко С.С. передати новому директору за актом прийому - передачі: печатки, статутних та інших документів і комп'ютерну техніку ТОВ "Тонус Плюс"; а також про зобов'язання нового директора ТОВ "Тонус Плюс" укласти договір з незалежним аудитором для проведення ревізії та перевірки фінансової діяльності товариства за період с 01.01.2009р. по теперішній час та повідомлені учасникам про проведену перевірку протягом 3 днів після закінчення аудита.

У касаційній скарзі товариство з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс" просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 29.10.2013р. та рішення господарського суду міста Севастополя від 12.08.2013р. у справі №919/678/13 та прийняти нове рішення про відмову в позові, посилаючись на порушення господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Позивач не скористався своїм процесуальним правом на участь свого представника у судовому засіданні касаційної інстанції.

Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши на підставі встановлених у них фактичних обставин правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія судді Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.

Згідно з п. 1.3 Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс", зареєстрованого в новій редакції 20.01.2011р. державним реєстратором Ленінської районної державної адміністрації в місті Севастополі №10771050013001056, учасниками товариства є: Зінченко Сергій Станіславович, Зінченко Наталія Вікторівна, Дробиш Дмитро Володимирович.

Відповідно до п. 6.1 вказаного Статуту для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів учасників створений статутний капітал у розмірі 7400,00гривен, який сформований за рахунок власних грошових коштів учасників; вклади учасників визначаються таким чином: Зінченко Н.В. - 1850,00грн. - 25%, Зінченко С.С. - 1850,00грн. - 25%, Дробиш Д.В. - 3700,00грн. - 50%.

Згідно з п.п. 9.17, 9.19 Статуту товариства про проведення загальних зборів учасників голова зборів повідомляє учасників письмово із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання Зборів.

04.06.2013р. та 10.06.2013р. були проведенні загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс", за наслідками яких складені протоколи № 1, 2.

04.06.2013р. загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс" було прийнято рішення, оформлене протоколом №1, про відсторонення Зінченко Сергія Станіславовича від виконання обов'язків директора Товариства та призначенням Кукси Сергія Анатолійовича виконуючим обов'язки директора (а.с. 97, т. 1).

10.06.2013р. загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс" було прийнято рішення, оформлене протоколом №2, про звільнення Зінченка Сергія Станіславовича з посади директора та призначенням Кукси Сергія Анатолійовича директором Товариства; а також зобов'язано Зінченка С.С. передати документи, печатки та інше новому директору; доручено новому директору здійснити необхідні дії для державної реєстрації зміни керівництва (а.с. 99-100, т. 1). Окрім того, прийнято рішення щодо перевірки фінансової звітності Товариства (а.с. 98, т. 2).

Предметом позову є визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Тонус Плюс", оформлене протоколом №1 загальних зборів учасників товариства від 04.06.2013р. , оформлене протоколами №2 загальних зборів учасників товариства від 10.06.2013р.

Задовольняючи позовні вимоги, господарські суди виходили з того, що відповідачем не було надано беззаперечних доказів надсилання позивачу повідомлень про час та місце проведення зборів, протоколи зборів не містять відомостей щодо запрошення позивача до участі в загальних зборах відповідача, збори приймали рішення з питань, не включених до порядку денного загальних зборів.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає висновки господарських судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позову законними та обґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про господарські товариства" господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками; господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Відповідно до ст. 140 Цивільного кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України "Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Згідно з ч. 1 ст. 114 Цивільного кодексу України учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.

Окрім того, аналогічні положення містяться в п. "а" ч. 1 ст. 10 Закону України „Про господарські товариства".

Згідно зі ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників; вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Відповідно до ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами; про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів; будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Згідно з ч.1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як встановлено судами, відповідач в підтвердження заперечень на позовні вимоги надав суду першої інстанції повідомлення про скликання загальних зборів учасників від 02.05.2013 року, акт від 03.05.2013р. про відмову позивача отримати повідомлення від 03.05.2013р., повідомлення про скликання загальних зборів учасників від 03.05.2013р. та фіскальний чек від 04.05.2013р.

Слід зазначити, що суди правомірно не визнали їх як докази на підтвердження факту належного повідомлення позивача про проведення загальних зборів учасників товариства, які відбулися 04 та 10 червня 2013р., оскільки, зокрема, акт складений у односторонньому порядку та не у присутності позивача, а фіскальний чек від 04.05.2013р. не може бути беззаперечним доказом надіслання позивачу саме повідомлення від 03.05.2013р. про скликання зборів учасників, оскільки в матеріалах справи відсутній опис листа.

Згідно з п. 21 постанови пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008р. №13 рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства ( 1576-12 ); права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Як правомірно встановлено судами, відповідачем порушено порядок скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Тонус Плюс", які відбулися 04 та 10 червня 2013 року.

Окрім того, як правомірно встановлено судами, порядок денний загальних зборів учасників товариства, які відбулися 06.06.2013р., у повідомленні від 02.05.2013р. відрізняється від порядку денного, який зазначений у повідомленні від 03.05.2013р. Також, у прийнятому рішенні, оформленому протоколом №1 від 04.06.2013р., порядок денний відрізняється від порядку денного вказаного у повідомленні від 03.05.2013р., що є порушенням порядку проведення загальних зборів.

З огляду на викладене, висновки господарських судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позову з заявлених підстав є законними і обґрунтованими.

Судами встановлено, що відповідачем не дотримано норм чинного законодавства та статуту товариства щодо порядку скликання та проведення загальних зборів учасників товариства, у зв'язку з чим порушені права позивача, проте доводи касаційної скарги щодо відсутності порушень при скликанні та проведенні загальних зборів товариства були предметом розгляду судами попередніх інстанцій, не спростовують висновків судів, та крім того, пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

Відповідно до приписів ст. 111-7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення.

За таких обставин, встановлені господарськими судами першої та апеляційної інстанцій із дотриманням правил ст. 43 Господарського процесуального кодексу України факти, на підставі яких касаційна інстанція відповідно до ст. 111-7 Господарського процесуального кодексу України перевіряє правильність застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні спору, спростовують доводи касаційної скарги щодо порушення господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 29.10.2013р. у справі №919/678/13 відповідає вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 29.10.2013 у справі №919/678/13 залишити без змін.

Головуючий суддяВ.А. Корсак судді:М.В. Данилова Т.Б. Данилова

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення11.12.2013
Оприлюднено18.12.2013
Номер документу36089977
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —919/678/13

Постанова від 11.12.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Корсак B.A.

Ухвала від 02.12.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Корсак B.A.

Постанова від 29.10.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Плут Віктор Михайлович

Ухвала від 18.09.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Черткова Ірина Валентинівна

Ухвала від 05.09.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Плут Віктор Михайлович

Ухвала від 04.09.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Плут Віктор Михайлович

Рішення від 12.08.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко Ігор Арсентійович

Ухвала від 14.06.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко Ігор Арсентійович

Ухвала від 17.06.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко Ігор Арсентійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні