Справа №545/4409/13-ц
Провадження 2/545/1921/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" грудня 2013 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Кіндяк І.С.
при секретарі Бутиріну О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за позовом прокурора Полтавського району в інтересах держави до ОСОБА_1 сілської ради Полтавського району Полтавської області, ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування рішення 18 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 18.04.2008 р. «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право приватної власності на землю» , визнання незаконним та скасування рішення 20 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 27.06.2008 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_2М.», визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння, -
В С Т А Н О В И В :
28.10.2013 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання незаконним та скасування рішення 18 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 18.04.2008 р. «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право приватної власності на землю» , визнання незаконним та скасування рішення 20 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 27.06.2008 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_2М.», визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння, обгрунтовуючи позовні вимоги, тим, що гр. ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Зінці Полтавського району не розроблявся, не затверджувався, ОСОБА_1 сільською радою, за даних умов грубо порушено порядок безоплатної передачі у власність земельних ділянок, передбачений ст. 118 ЗК України, а отже, державний акт є незаконним, земельна ділянка надана у приватну власність з порушенням земельного законодавства. Оскаржуваним рішенням і діями щодо передачі спірної земельної ділянки у приватну власність порушено право власності держави на землі історико-культурного призначення, які не можуть передаватися з державної у приватну власність, а також інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель. У даному випадку з державної власності всупереч законодавству вибула земельна ділянка історико-культурного призначення, що дає підстави для пред’явлення вимог про витребування її з чужого незаконного володіння.
В судовому засіданні прокурор Жулєнкова А.С. позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, надавши пояснення аналогічно викладеним в позовній заяві.
В судовому засідання представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечила , та вказала, що позовні вимоги прокурора є необґрунтованими.
Представник відповідача ОСОБА_1 сільської ради Полтавського району - ОСОБА_4, позовні вимоги підтримав проти їх задоволення не заперечив.
Заслухавши позивача, пояснення представника відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Полтавського районного суду від 18.02.1998 р. встановлено, що згідно висновків державної інспекції екобезпеки та висновку управління «Полтававодгосп» земельна ділянка виділена під забудову з порушенням вимог ст.4, 34 ЗК. Згідно ст.88 Водного кодексу в водоохоронній зоні та прибережній захисній смузі дії, які провела сільська рада - заборонені.
Встановлено факт того, що рішенням ОСОБА_1 сільської ради №61 від 21.06.1994 року спірна земельна ділянка була виділена - ОСОБА_2, але 18.02.1998 року рішенням Полтавського районного суду визнано незаконним та скасовано п.28 рішення №61 виконкому ОСОБА_1 сільської ради народних депутатів Полтавського району від 21.06.1994 року про виділення земельної ділянки - ОСОБА_2
Рішення Полтавського районного суду від 18.02.1998 р. набрало законної сили 28.02.1998р. (а.с.29-30).
Судом також встановлено, що рішенням 18 сесії ОСОБА_1 сільської ради 5 скликання від 18.04.2008 року надано ОСОБА_2 дозвіл на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право власності на землю. В подальшому, рішенням 20 сесії ОСОБА_1 сільської ради 5 скликання від 27.06.2008 року, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Зінці по вул. Театральній, 15а ОСОБА_1 сільської ради (а.с.10-12).
15.09.2008 року гр. ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №01 1221, який був виданий на підставі технічної документації із землеустрою, чим порушено вимоги ст. 118 Земельного кодексу України , ст. ст. 49, 50 Закону України «Про землеустрій», якими передбачено надання земельних ділянок у власність громадянам на підставі проектів відведення земельних ділянок(а.с. 14-16).
Згідно ч. 2 ст.84 ЗК України передбачено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних. Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, та вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Ст. 118 ЗК України закріплено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Як встановлено, гр. ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Зінці Полтавського району не розроблявся, не затверджувався, ОСОБА_1 сільською радою грубо порушено порядок безоплатної передачі у власність земельних ділянок, передбачений ст. 118 ЗК України, а тому, земельна ділянка надана у приватну власність з порушенням земельного законодавства.
Окрім цього судом встановлено, що поряд із земельною ділянкою, що передана у власність гр. ОСОБА_2 знаходиться Пам'ятник землякам, полеглим в роки Великої Вітчизняної війни (а.с.25).
Згідно копії паспорту пам'ятника, виданого Полтавським краєзнавчим музеєм, даний пам'ятник належить до пам'ятників історії, а відтак, у відповідності до ст. 2 Закону України «Про охорону культурної спадщини» є об'єктом культурної спадщини та пам'яткою місцевого значення. Обліковою карткою для вказаного пам'ятника обрана місцева категорія охорони, що підтверджує його належність до пам'ятки місцевого значення (а.с.25-28).
Крім того, згідно довідки, виданої Полтавським краєзнавчим музеєм № 8683/01-22 від 18.11.08р., пам'ятний знак полеглим воїнам - землякам взято на облік та під охорону держави рішенням Полтавського облвиконкому № 247 від 23.04.1982р., а також визначено охорону зону навколо пам'ятного знака, що становить 50м. Земельна ділянка передана у власність гр. ОСОБА_2 розташована саме у охоронній зоні пам'ятки культури.
Статтею 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що з метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам'яток, комплексів (ансамблів) навколо них повинні встановлюватися зони охорони пам'яток: охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких встановлюється спеціальний режим їх використання.
Відповідно до довідки, наданої Полтавським краєзнавчим музеєм, гр. ОСОБА_2 не зверталась за погодженням щодо виділення земельної ділянки біля пам'ятного знака у с. Зінці, що є недотриманням вимог ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (а.с. 24).
Згідно 2 ст.54 Земельного кодексу України встановлено, що навколо історико- культурних заповідників, пам’яток культурної спадщини встановлюються зони охорони пам’яток із забороною діяльності що шкідливо впливає, або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.
Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що позивач обґрунтував свої вимоги, які доведені в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі, так як відповідач достовірно знаючи про рішення Полтавського районного суду від 18.02.1998 р. яким рішенням ОСОБА_1 сільської ради №61 від 21.06.1994 року визнано незаконним та скасовано п.28 про виділення земельної ділянки - ОСОБА_2, виносить неправомірні рішення якими надає дозвіл ОСОБА_2 на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право власності на землю, затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та видає державний акт на право власності на землю, тому за даних підстав зазначені рішення підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, ст.ст.6, 14, 19, 121 Конституції України, ст.ст.45, 107, 109, 114 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 84, 118, 158 Земельного кодексу, керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 60, 130, 174, 208, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» суд,
В И Р І Ш И В :
Позов прокурора Полтавського району задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати рішення 18 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 18.04.2008 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право власності на землю».
Визнати незаконним та скасувати рішення 20 сесії 5 скликання ОСОБА_1 сільської рада від 27.06.2008 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Зінці вул. Театральна, 15а ОСОБА_1 сільської ради».
Визнати недійсним та скасувати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЗ №011221 від 15.09.2008 року, зареєстрований на ім’я ОСОБА_2 (земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, розташована в с. Зінці Полтавського району з кадастровим номером 5324083905:05:001:0103).
Повернути земельну ділянку площею 0,25 га, яка розташована в с. Зінці Полтавського району з кадастровим номером 5324083905:05:001:0103 до земель запасу ОСОБА_1 сільської ради.
Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради Полтавського району на користь держави судовий збір в розмірі 114,70 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 114,70 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення, якщо рішення було ухвалено без участі особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Полтавського районного суду І.С. Кіндяк
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36139140 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Кіндяк І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні