Постанова
від 19.12.2013 по справі 808/8602/13-а
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року 12 год. 30 хв. Справа № 808/8602/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Лазько Д.В.

представника позивача Берлінера А.В.

представника відповідача Шалдирван Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАН»

до: Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про: скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАН» (далі - позивач або ТОВ «ДАН») звернулось з адміністративним позовом до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач) про скасування рішення Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №476 від 16.08.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення коштів Фонду у розмірі 3 601 грн. 50 коп. та в частині застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у розмірі 1 800 грн. 75 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що путівка для отримання санаторно-курортних послуг в санаторно-курортному закладі застрахованій особі була виділена позивачем правомірно, а відсутність довідки форми №070/о не може бути підставою для відмови у виділенні путівки. Позивач зазначає, що путівка була видана не для санаторно-курортного лікування, а для оздоровлення, у зв'язку з чим Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» не передбачено, що для отримання путівки для оздоровлення застрахована особа повинна мати медичні показання для оздоровлення і повинна підтверджувати такі медичні показання відповідними довідками для отримання оздоровлення.

Також позивач посилається на те, що він не є особою, до якого можуть бути застосовані санкції за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, оскільки одержувачем страхових коштів є санаторно-курортний заклад, а не позивач як страхувальник, а суб'єктом, який використав такі кошти, є застрахована особа, що одержала санаторно-курортні послуги з оздоровлення, у зв'язку з чим вважає оскаржуване рішення таким, що прийнято протиправно.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав пояснення в їх обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила у його задоволені відмовити, вважає оскаржуване рішення таким, що прийнято правомірно.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Запорізька міська виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є робочим органом Запорізького обласного відділення Фонду і не має статусу юридичної особи та головним підприємством якого є Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 79).

Частиною 5 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (АРК) та обласного значення. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.

Відповідно до пункту 1.3 розділу І Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 №13, (із змінами та доповненнями), відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків, використовує символіку Фонду.

Судом встановлено, що Запорізькою міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена планова перевірка дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ДАН», за результатами якої складено Акт перевірки №1244 від 14.08.2013 (а.с. 55-56).

Як зазначено в Акті перевірки, перевіркою встановлено, що в порушення частини 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та пункту 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12, у 2012 році 1 санаторно-курортна путівка за № 019226 за період з 02.06.2012 по 22.06.2012 до ТОВ «Санаторій Нива» на загальну суму 5145 грн. (часткова сплата 30% - 1543 грн. 50 коп.) була видана застрахованій особі підприємства ОСОБА_3 тільки на підставі заяви, довідку форми 070/о ОСОБА_3 до комісії не надавала, у зв'язку з чим рішення комісії із соціального страхування про виділення путівки застрахованій особі ОСОБА_3 є безпідставним та загальна сума неправомірно витрачених коштів становить 3 601 грн. 50 коп. (а.с. 55- зворотній бік).

На підставі матеріалів перевірки 16.08.2013 директором Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Куксенко В.Г. прийнято рішення №476 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до ТОВ «ДАН» застосовані фінансові санкції на загальну суму 5 402 грн. 25 коп., у тому числі повернення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 3 601 грн. 50 коп. та штраф у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів - 1 800 грн. 75 коп. (а.с. 59).

За результати здійсненого позивачем оскарження до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, рішення Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.08.2013 №476 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності залишено без змін, скарги позивача - без задоволення (а.с. 60-68).

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Згідно з частиною 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Таким чином, необхідною умовою для отримання застрахованою особою санаторно-курортного лікування є наявність медичних показань.

Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначені Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12 (далі - Порядок №12).

Згідно з пунктом 4.1 Порядку №12, рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма №070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.1999 №302 «Про затвердження форми облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)».

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 № 110 затверджена Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування» (далі Інструкція).

Пунктом другим Інструкції закріплено, що форма № 070/о видається особам, яким показано санаторно-курортне лікування або оздоровлення в санаторії-профілакторії, а також застрахованим особам за умови часткового фінансування санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до пункту третього цієї ж Інструкції, дана форма надається всіма закладами охорони здоров'я на підставі рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії для одержання путівки на санаторно-курортне лікування або оздоровлення до санаторію-профілакторію.

Згідно з пунктом сімнадцятим Інструкції, термін зберігання форми № 070/о встановлено три роки.

Таким чином, підставами для прийняття рішення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства, установи, організації про виділення путівки застрахованій особі на санаторно-курортне лікування або оздоровлення в санаторії-профілакторії за умови часткового фінансування санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, є особиста заява застрахованої особи та довідка для одержання путівки форми №070/о, яка підтверджує наявність медичних показань для такого лікування або оздоровлення.

При цьому, пунктом другим Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування» визначено, що довідка форми № 070/о в обов'язковому порядку видається як для отримання санаторно-курортного лікування так і для оздоровлення в санаторії-профілакторії.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку №12, сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Згідно з частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду у повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків від такої суми.

Як встановлено судом та підтверджується Актом перевірки, перевіркою встановлено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування ТОВ «ДАН» рішення про надання санаторно-курортної путівки №019226 до ТОВ «Санаторій Нива» вартістю 5 145 грн. (з частковою оплатою вартості путівки у сумі 1 543 грн. 50 коп.) застрахованій особі ОСОБА_3 прийнято лише на підставі заяви останньої, довідка форми № 070/о ОСОБА_3 не надавалась, тобто рішення прийнято за відсутності медичних показань для отримання санаторно-курортного лікування (а.с. 8-10,55-звороній бік).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що застрахованій особі ОСОБА_3 путівка для санаторно-курортного лікування була виділена комісією (уповноваженим) із соціального страхування з порушенням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 3 601 грн. 50 коп.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що рішення №476 від 16.08.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 5 402 грн. 25 коп. прийнято відповідачем правомірно, у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доведено правомірність прийняття рішення №476 від 16.08.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 5 402 грн. 25 коп., у тому числі повернення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 3 601 грн. 50 коп. та сплати штрафу у розмірі 50% у сумі 1 800 грн. 75 коп.

Твердження представника позивача про те, що ТОВ «ДАН» не є отримувачем страхових коштів та суб'єктом, що порушив порядок їх використання, у зв'язку з чим не повинно нести відповідальність за неправомірне використання страхових коштів, суд вважає необґрунтованими.

Згідно з частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду у повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків від такої суми.

Як встановлено судом, ТОВ «ДАН», як страхувальник, отримало від органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вищевказану путівку, сплачену за рахунок коштів Фонду, і видало її застрахованій особі ОСОБА_3 для санаторно-курортного лікування з порушенням вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим повинно відшкодувати суму неправомірно витрачених страхових коштів та сплатити штраф у розмірі 50 відсотків від такої суми.

Доводи позивача про те, що застрахована особа отримала оздоровчі послуги, а не послуги з санаторно-курортного лікування, у зв'язку з чим довідка форми № 070/о не повинна була надаватись, суд також вважає необґрунтованими, оскільки пунктом другим Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування» визначено, що довідка форми № 070/о в обов'язковому порядку видається як для отримання санаторно-курортного лікування так і для оздоровлення в санаторії-профілакторії, та як вбачається із протоколу засідання комісії соціального страхування (рішення уповноваженого) ТОВ «ДАН» від 17.05.2012 та накладної про видачу путівки, застрахованій особі була видана путівка на санаторно-курортне лікування, а не на оздоровлення в санаторії-профілакторії (а.с. 9-10).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Враховуючи, що при подачі адміністративного позову позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1548 грн. 45 коп. (а.с.2,18)

Керуючись статтями 11, 71, 94, 159, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАН» (вул. Вороніна, б. 19, кв. 231, м. Запоріжжя, 691200, код ЄДРПОУ 32463742) на користь Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя (р/р 31215206784006, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335) суму судового збору у розмірі 1548 (одна тисяча сорок вісім) грн. 45 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.12.2013
Оприлюднено08.01.2014
Номер документу36407036
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —808/8602/13-а

Постанова від 19.12.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Каракуша Сергій Миколайович

Ухвала від 16.10.2014

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дурасова Ю.В.

Постанова від 19.12.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Каракуша Сергій Миколайович

Ухвала від 28.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Каракуша Сергій Миколайович

Ухвала від 07.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Каракуша Сергій Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні