Постанова
від 18.12.2013 по справі 2а-6325/10/1670
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/46401/11

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області (далі - Кременчуцька ОДПІ)

на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2011

на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011

у справі № 2а-6325/10/1670

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ізумруд" (далі - Товариство)

до Кременчуцької ОДПІ

про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов подано про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 18.06.2010 № 0000181550/0/1950, від 03.09.2010 № 0000181550/1/2802 та від 26.11.2010 № 0000181550/2/30343253/3949, згідно з якими позивача зобов'язано сплатити податкове зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 22388,06 грн. (у тому числі 14925,37 грн. за основним платежем та 7462,69 грн. за штрафними санкціями).

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2011, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011, позов задоволено частково; оспорювані податкові повідомлення-рішення визнано протиправними та скасовано в частині нарахування Товариства 6085,44 грн. за основним платежем та 3042,72 грн. за штрафними санкціями.

У прийнятті цих судових актів попередні судові інстанції виходили з того, що хоча у перевіреному періоді позивач здійснював нарахування та сплату орендної плати за землю у розмірі меншому, ніж встановлений законом, втім з огляду на дати припинення договорів оренди земельних ділянок у Товариства відсутні заниження з орендної плати за землю у розмірі, донарахованому за оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Посилаючись на невідповідність висновків судів нормам матеріального права та дійсним обставинам справи, Кременчуцька ОДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові акти та повністю відмовити у позові.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити касаційні вимоги з урахуванням такого.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що оспорювану суму податкового зобов'язання було донараховано податковою інспекцією за наслідками проведення документальної невиїзної перевірки податкових декларації Товариства з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008 рік, оформленої актом від 10.06.2010 № 2857/15-552/30343253.

Так, під час цієї перевірки було виявлено, що на підставі договорів оренди землі від 10.12.2003 та від 27.11.2004, укладеними Товариством (орендар) та Кременчуцькою міською радою (орендодавець), позивачеві було передано у строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування адміністративно-побутових приміщень, що розташовані, відповідно по вул. Профспілковій, 7 та по вул. Л.Чайкіної, 37 у м. Кременчук.

На думку податкового органу, у 2008 році позивачем було занижено розмір орендної плати за вказані земельні ділянки, який не повинен бути меншим 3% від грошової оцінки земельної ділянки, тоді як Товариством сплачувалася орендна плата у нижчому розмірі відповідно до умов зазначених договорів оренди.

В частині визначення розміру орендної плати, що підлягала сплаті за спірні земельні ділянки у перевіреному періоді, рішення судів учасниками спору не оскаржуються.

У той же час відповідно до частини другої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального та процесуального права, на які не було посилання у касаційній скарзі.

Приймаючи рішення про часткове задоволення даного позову, попередні судові інстанції підтримали правову позицію податкового органу по справі відносно того, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є загальнодержавним податком, розмір та порядок сплати якого визначається законами у сфері оподаткування, а відтак не може змінюватись за взаємною згодою сторін.

Однак з таким висновком судів погодитися не можна, виходячи з такого.

Суб'єктами права власності на землю відповідно до пункту «б» статті 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК) є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України «Про оренду землі», що є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою нарахування земельного податку відповідно до статті 13 Закону Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

За частиною четвертою статті 21 Закону України «Про оренду землі» річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Водночас, відповідно до пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, редакція якого також викладена в пункті розділу «Орендна плата» договорів оренди землі, укладених позивачем із селищною радою, передбачено перегляд розміру орендної плати у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 14 Закону України «Про систему оподаткування», до загальнодержавних платежів належить такі податки і збори (обов'язкові платежі), як плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Приписами статті 21 Закону України «Про оренду землі» та статті 8 Закону України «Про плату за землю» законодавець передбачив внесення змін до розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Статтею 30 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Разом з тим слід зауважити, що державна податкова служба відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» була наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі згідно з приписами статей 12, 80, 83 ЗК, статті 21 Закону України «Про оренду землі», статті 30 Закону України «Про плату за землю» наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є Кременчуцька міська рада Полтавської області - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що хоча зміна розміру земельного податку згідно із Законом України від 03.06.2008 № 309-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної палати, а відтак і відповідного донарахування Кременчуцькою ОДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням.

За таких обставин Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне скасувати ухвалені у справі судові акти та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області задовольнити частково.

2. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2011 на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011 у справі № 2а-6325/10/1670 скасувати.

3. Позов задовольнити. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.06.2010 № 0000181550/0/1950, від 03.09.2010 № 0000181550/1/2802 та від 26.11.2010 № 0000181550/2/30343253/3949.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: М.І. Костенко судді:І.О. Бухтіярова І.В. Приходько

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення18.12.2013
Оприлюднено30.12.2013
Номер документу36413461
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-6325/10/1670

Постанова від 18.12.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Костенко М.І.

Ухвала від 05.04.2011

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Тацій Л.В.

Ухвала від 21.01.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Єресько Л.О.

Ухвала від 18.01.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Єресько Л.О.

Постанова від 11.01.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Єресько Л.О.

Ухвала від 08.12.2010

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Єресько Л.О.

Ухвала від 08.12.2010

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Єресько Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні