ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2013 року м. Київ К/9991/14863/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Головуючий:Нечитайло О.М. Судді:Ланченко Л.В. Пилипчук Н.Г., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя
на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 22.04.2010 р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2011 р.
у справі №2а-366/10/2770
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Соріус-судносервіс»
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя
про визнання частково протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Соріус-судносервіс» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення у частині визначення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 250,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 22.04.2010 р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2011 р., позовні вимоги задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.01.2010 р. №0005590172/3 у частині визначення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 250,00 грн. та стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. судового збору.
Вважаючи, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача до суду касаційної інстанції не надіслав.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
Працівниками податкового органу проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 05.02.2006 р. по 31.03.2009 р., про що складено акт від 19.08.2009 р. № 89/23-1/34835013/4411/10, яким встановлено порушення позивачем п.п.4.2.1 п.4.2 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
За результатами проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.08.2009 р. № 0005590172/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6 472,05 грн., з яких 2 157,35 грн. за основним платежем та 4 314,70 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
У порядку адміністративного узгодження названого податкового повідомлення-рішення податковим органом було частково задоволено повторну скаргу позивача та прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.12.2009 р. №0005590172/2 та від 18.01.2010 р. №0005590172/3, аналогічні за змістом, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6 075,00 грн., з яких 2 025,00 грн. - за основним платежем та 4 050,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
Спірним є податкове повідомлення-рішення у частині визначення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 250,00 грн., з яких 750,00 гр. за основним платежем та 1 500,00 гр. - штрафних (фінансових) санкцій.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, у ст.7 Статуту позивача, затвердженого протоколом Загальних зборів Учасників від 01.02.2007 р. № 01/02-2007, передбачено, що статутний фонд товариства становить 100 000,00 грн., на момент реєстрації кожний учасник вносить 50% свого внеску до Статутного фонду у вигляді майна, що підтверджується актом оцінки та прийняття-передачі майна від 01.02.2007 р. та протоколом від 01.02.2007 р. № 01/02-2007. Згідно пункту 7.9 Статуту внески учасників Товариства у Статутний фонд можуть бути зроблені у вигляді, зокрема, будинків, споруджень, устаткування та інших матеріальних цінностей, коштами, у тому числі в іноземні валюті.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4, як учасник товариства, вніс до Статутного фонду у вигляді майна - комп'ютер (кристалічний), загальною вартістю 5 000,00 грн., який поставлений на баланс підприємства та використовувався у його господарської діяльності.
Податковим органом під час перевірки зроблено висновок про те, що господарські операцій з включення основних фондів та нематеріальних активів до статутного фонду юридичної особи прирівнюються до придбання нею основних фондів та є доходом у розумінні п.п.4.2.1 п.4.2 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна, що знаходиться у власності такої особи, до статутного фонду юридичної особи, є витратами, понесеними у зв'язку з придбанням інвестиційного активу, і не являються доходом.
Згідно п.п. 9.6.1. п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Підпунктом 9.6.2 п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу.
Відповідно до п.п. 9.6.6 п. 9.6 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», за наслідками звітного року до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами.
Згідно п.п. «а» п.п. 9.6.7 п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», інвестиційний актив - пакет цінних паперів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом, а також банківські метали, придбані у банку, незалежно від місця їх подальшого продажу.
Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на емітовані ним корпоративні права.
До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з: обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу корпоративного права його емітентом, яке належало платнику податку; повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного фонду емітента корпоративних прав, внаслідок виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.
Подальший продаж окремого інвестиційного активу є операцією платника податку з корпоративними правами, а позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу такого окремого інвестиційного активу та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу, є інвестиційним прибутком, що є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб при здійсненні платником податку зазначеної операції.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій обґрунтовано дійшли висновку про те, що вклад фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у власності такої особи) до статутного фонду юридичної особи резидента є придбанням такою фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді такої юридичної особи, тобто, відповідно до викладених законодавчих приписів, є витратами, понесеними у зв'язку із придбанням інвестиційного активу, і не є доходом згідно норм Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та не відноситься до операцій з купівлі-продажу майна.
Мотивація та докази, наведені у касаційній скарзі, не дають адміністративному суду касаційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію судів попередніх інстанцій.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення - залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 22.04.2010 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2011 р. у справі №2а-366/10/2770 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Нечитайло О.М. Судді:Ланченко Л.В. Пилипчук Н.Г.
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2013 |
Оприлюднено | 08.01.2014 |
Номер документу | 36474994 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Нечитайло О.М.
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Дугаренко Ольга Володимирівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Севастополя
Єфременко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні