Рішення
від 09.01.2014 по справі 910/22502/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 910/22502/13 09.01.14

За позовом Відкритого акціонерного товариства "Сумський хлібокомбінат" в особі ліквідатора - арбітражного керуючого Носенко Тетяни Сергіївни до про Відкритого акціонерного товариства "Банк "БІГ Енергія" визнання припиненим зобов'язання за договором іпотеки, визнання припиненим зобов'язання за договорами застави

Суддя Літвінова М.Є.

Представники сторін:

від позивача: Носенко Т.С. - арбітражний керуючий; Дячок І.О. - представник за довіреністю;

від відповідача: не з'явились

У судовому засіданні 09.01.2014, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Сумський хлібокомбінат" в особі ліквідатора - арбітражного керуючого Носенко Тетяни Сергіївни до Відкритого акціонерного товариства "Банк "БІГ Енергія" про визнання припиненим зобов'язання за договором іпотеки від 14.08.2007, визнання припиненим зобов'язання за договорами застави від 14.08.2007 №020/1, № 020/2, № 020/3.

Позовні вимоги мотивовані наступним.

14.08.2007 між позивачем та відповідачем був укладений кредитний договір №020, за яким боржник (позивач) отримав від відповідача кредит в розмірі 13 232 500,00 грн.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 06.10.2011 у справі №5021/1087/2011 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс боржника, ліквідовано боржника - ВАТ "Сумський хлібокомбінат", як юридичну особу, вимоги кредиторів боржника, не задоволені за недостатністю майна боржника, визнано погашеними, провадження у справі №5021/1087/2011 припинено. Як вбачається з ухвали господарського суду Сумської області від 06.10.2011, до реєстру вимог кредиторів було включено в тому числі й відповідача з грошовими вимогами в сумі 12 435 854,36 грн. Також, позивач зазначив, що в процедурі банкрутства боржника майнові активи виявлені не були, тобто, вимоги відповідача до боржника залишились незадоволеними та вважаються погашеними.

Тобто, з урахуванням зазначеного, позивач зазначив, що внаслідок ліквідації боржника припинились правовідносини за договором іпотеки та договорами застави, в яких позивач виступив як майновий поручитель боржника.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.11.2013 порушено провадження у справі № 910/22502/13 та призначено справу до розгляду на 12.12.2013.

Ухвалою від 12.12.2013 розгляд справи відкладено на 09.01.2014 о 12:30 (зал судового засідання № 1), на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

20.11.2013 до суду надійшла заява про забезпечення позову.

Ухвалою від 12.12.2013 заяву ВАТ "Сумський хлібокомбінат" в особі ліквідатора - арбітражного керуючого Носенко Тетяни Сергіївни до забезпечення позову, задоволено.

З метою забезпечення позову заборонено ВАТ "Банк "Біг Енергія" вчиняти дії щодо набуття права власності, продажу третім особам, а також відступлення прав іпотеки або застави третім особам щодо майна, що належить ВАТ "Сумський хлібокомбінат" на праві власності, перелік якого наведений в резолютивній частині цієї ухвали.

У зв'язку з перебуванням судді Стасюка С.В. у відпустці, розпорядженням Голови господарського суду міста Києва від 09.01.2014, справу передано на розгляд судді Літвіновій М.Є.

Ухвалою від 09.01.2014 справу прийнято до провадження суддею Літвіновою М.Є., розгляд справи призначено на 09.01.2014 о 12:30 (зал судового засідання № 1).

ТОВ "ЮК Придніпров'я" звернулось до суду з клопотанням про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, оскільки товариство є членом комітету кредиторів позивача та виходячи з системного аналізу ст.ст. 16,25, 29, 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом", ТОВ "ЮК Придніпров'я" зазначило, що фактично комітет кредиторів є органом, який здійснює контроль за діяльністю арбітражного керуючого (ліквідатора) під час здійснення ним своїх повноважень.

Відтак, комітет кредиторів, як сторона у справі про банкрутство ВАТ "Сумський хлібокомбінат" має юридичний інтерес у даній справі, оскільки у випадку задоволення даного позову на останнього будуть покладені обов'язки, зокрема щодо відшкодування арбітражному керуючому понесених нею судових витрат по даній справі, відшкодування витрат пов'язаних із залученням представників для участі у даній справі, що у будь-якому випадку зачіпає інтереси кредиторів боржника.

Враховуючи норму ст.27 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому (п. 1.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011.).

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі не може вплинути на права або обов'язки ТОВ "ЮК Придніпровя", тому його клопотання суд визнав необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

В судове засідання зявився арбітражний керуючий позивача - Носенко Тетяна Сергіївна, яка призначена згідно ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2013 у справі №Б29/161-09, яка залишена без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 (належним чином засвідчена копія залучена до матеріалів справи).

Представники відповідача в судове засідання не з'явились, поважні причини неявки суду не повідомили, витребувані судом документи не надали, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, що підтверджується наступним.

У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається за повідомленою сторонами господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Відповідач явку уповноважених представників в судові засідання 12.12.2013 та 09.01.2014 не забезпечив, про дату та час розгляду справи, відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідно до яких, ухвала про порушення провадження у справі від 21.11.2013, розгляд справи, відповідно до якої, призначений на 12.12.2013, отримана уповноваженим представником відповідача 27.11.2013, а ухвала про відкладення розгляду справи від 12.12.2013, якою відкладено розгляд справи на 09.01.2014, отримана відповідачем 24.12.2013.

Зазначене свідчить про достатність часу для виконання вимог ухвал суду, підготовки та участі в судових засідання, однак, відповідач не скористався своїм правом передбаченим ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Клопотань чи заяв про поважні причини неможливості забезпечити явку уповноважених представників в судові засідання та неможливість надання витребуваних документів, відповідач суду не надавав.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Нормами ст. 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст. 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихсь обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Згідно із п. 3.9.2 постанови № 18 від 26.12.2011 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

За таких обставин, незважаючи на те, що відповідач не з'явився на виклик суду, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню справи по суті.

В судовому засіданні 09.01.2014, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд міста Києва,-

В С Т А Н О В И В:

14.08.2007 між ВАТ «Банк «БІГ Енергія» (кредитор з адоговором) та ТОВ «Торговий дім Сумський хліб» (позичальник) був укладений кредитний договір №020 (далі - кредитний договір), за умовами якого, кредитор надає позичальнику в тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти в сумі 13 232 500,00 грн. зі сплатою заборгованості за кредитом рівними частинами два рази на рік в сумі 985 000,00 грн. та кінцевим терміном повернення залишку заборгованості 12.08.2014, на умовах визначених цим кредитним договором.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 1054 ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 "Позика" глави 71 "Позика. Кредит. Банківський вклад" ЦК України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Частиною 1 статті 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно зі ст. 193 ГК України, приписи якої кореспондуються з приписами ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В подальшому, в забезпечення виконання зобовязань за кредитним договором, були укладені іпотечний договір від 14082007 та договори застави №020/1, №020/2, №020/3 від 14.08.2007.

14.08.2007 між ВАТ Банк «Біг Енергія» (іпотекодержатель за договором) та ВАТ «Сумський хлібокомбінат» (майновий поручитель, іпотекодавець) був укладений іпотечний договір (далі - іпотечний договір).

Цей договір забезпечує вимогу іпотекодержателя, що випливає із кредитного договору №020 від 14.08.2007, укладеного між іпотекодержателем та позичальником ТОВ «Торговий дім Сумський хліб», за умовами якого позичальник зобовязаний в термін до 12.08.2014 включно повернути іпотекодержателю кредит в розмірі 13 232 500,00 грн., сплатити проценти за користування згідно умов кредитного договору в розмірі 17,5% річних, а також неустойку у розмірі і у випадках передбачених кредитним договором.

В забезпечення повернення отриманого кредиту та виконання умов кредитного договору іпотекодавець як майновий поручитель передає іпотекодержателю в іпотеку наступне нерухоме майно (предмет іпотеки): нежиле приміщення, літера Б, кондитерський цех, з/бетонний, загальною площею 3 384,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 119;

- нежиле приміщення (магазин № 6 "Хліб"), літера А, загальною площею 220,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 119;

- нежитлове приміщення /магазин "Гарячий хліб", літера А, метал.каркас, цегляні, загальною площею 189,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- нежитлове приміщення, літера А-ІV, адмінбудівля залізобетонна, загальною площею 1 278,9 кв.м., збільшена загальна площа на 0,4 кв.м що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Б-ІІІ виробничий корпус з/бетонний пл. 2394, 7 кв. м., зменшена загальна площа на 2,1 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера В1 - виробничий корпус з/бетонний пл.. 4263,8 кв. м., зменшена загальна площа на 3,5 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Ж - артскважина та приміщення цегляні, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Н - компресорна цегляна пл. 285,7 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Р - авто ваги цегляні, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Л-ІІ - закрита стоянка цегляна пл. 437,3 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Г-прохідна цегляна пл. 10, 4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера С -вісова цегляна пл. 24,4 кв.м.; що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера Л-11 -закрита стоянка автомашин цегляна, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера А-1 -замощення асфальт, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- літера К1 - закрита стоянка цегла, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 30;

- нежиле приміщення /магазин "Мета"/, літера -, цегляний, загальною площею 76,9 кв.м., загальна площа по магазину збільшена на 1,01 кв.м. за рахунок раніше не врахованої площі вітрини, збудований тамбур та зроблено перепланування всередині приміщення - загальна площа ще збільшилася на 1.9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, проспект Шевченка Т.Г., буд. 1.

- нежиле приміщення /магазин "Колос"/, літера -, цегляний, загальною площею 300,2 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Засумська, буд. 12а

- нежитлові будівлі, літера Д, виробничий корпус цегляний, загальною площею 6146,6 кв.м., з самовільно збудованими прибудовами д5, д6, д7 за рахунок перепланування, самовільно збудованих прибудов загальна площа будівлі збільшилася на 45,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера Г- прохідна цегляна, площею 38,08 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера Е,Ж - вісова цегляна площею 32,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера Ч - столярний цех цегляний площею 71, 6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- № 1-8 огорожа метал, цегла, залізобетонні плити, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- № 2 - димова труба цегляна, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- № 27 асфальтне покриття, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера 3 - навіс обшитий 2 сторони шифером, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера И - склад цегляний площею 101,6 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера К - склад цегляний площею 826,2 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера М - склад металевий площею 43,5 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера Л - навіс металева сітка, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119;

- літера Н - навіс, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 119

14.08.2007 між ВАТ Банк «БІГ Енергія» (заставодержатель за договором) та ВАТ «Сумський хлібокомбінат» (заставодавець за договором) був укладений договір застави №020/1, за умовами якого, сторони визначили заставну вартість предмета іпотеки в сумі 497 817,87 грн.

Згідно додатку до договору застави №020/1 від 14.08.2007, в заставу надане наступне майно:

а саме, рухоме майно - транспортні засоби та самохідні механізми в кількості 41 одиниця, що зазначені в додатку № 1 до вказаного договору застави; а саме: А/М Прицеп К-4 АМГ ( інв. № 648), А/М Прицеп К-4 АМГ (інв. № 649), А/М Прицеп К-4 АМГ (інв. № 650), Автомобіль ГАЗ 33021№ 030-71 СВ (інв. № 665/3), Автомобіль ГАЗ 33021№ 001-31 СВ (інв. № 665/3), Автомобіль ЗІЛ 441510 № 045-55 СВ інв. (№ 658/3), Автомобіль ЗІЛ 441610 № 003-53 СВ (інв. № 16401), Автомобіль Hyundai (інв. № 10137), Автомобіль ВАЗ 21099 №01084 СВ (інв. № 629), Автомобіль ГАЗ 33021 -212 ВМ 49 -61 АС (інв. № 10192), Автомобіль ГАЗ 33023 -2012 (інв. № 10141), Автомобіль ГАЗ 3307 № 20-66 (інв. № 561), Автомобіль ГАЗ 2705 № 037-42 СВ (інв. № 663/2), Автомобіль ГАЗ 33021-1212ХА 96 хліб.фург. (інв. № 10128), Автомобіль ГАЗ 33021-1212ХА 96 хліб.фург. (інв. № 10129), Автомобіль ГАЗ 33021 № 001-32 СВ (інв. № 630/4), Автомобіль ГАЗ 33021 № 030-72 СВ (інв. № 654), Автомобіль ГАЗ 33021 № 001-33 СВ (інв. № 631/4), Автомобіль ГАЗ 33021 №ВМ 51-32 АА (інв. № 100110), Автомобіль ГАЗ 33021 № ВМ 02-64 АА (інв. № 100121), Автомобіль ГАЗ 33021 № ВМ 02-65 АА (інв. № 100120), Автомобіль ГАЗ 33021 № ВМ 44-61 АА (інв. № 100119), Автомобіль ГАЗ 330210 № 036-88 СВ (інв. № 662/3), Автомобіль ГАЗ 330210 № 036-89 СВ (інв. № 664/3), Автомобіль ГАЗ 33023 № 040-96 СВ (інв. № 600071), Автомобіль ГАЗ 3307 № 64-48 СИА (інв. № 627), Автомобіль ГАЗ 3307 № 036-80 СВ (інв. № 562), Автомобіль ГАЗ 3307 № 43-83 СУР (інв. № 655), Автомобіль ЗІЛ 130 № 027-70 СВ (інв. № 647), Автомобіль ЗІЛ 130 № 045-67 СВ (інв. № 660/3), Автомобіль ЗІЛ 130 № 045-65 СВ (інв. № 659/3), Автомобіль ЗІЛ 441510 № 045-66 СВ (інв. № 667/2), Автомобіль Соболь ГАЗ 2752 № 019-22 СВ (інв. № 644), Автомобіль Фотон 1049 борт (інв. № 10212), Прицеп муковозний ГОС № 060-57 СВ (інв. № 661/3), Прицеп тракторний 2ПТС-4 (інв. № 652/2), Фургон хліб. на авт. 030-71 СУР (інв. № 666/3), Фургон хліб. на авт. ВМ 44-61 АА (інв. № 100118), Трактор МТЗ 821 (інв. № 645/2), Єскаватор Борекс 2201 (інв. № 60085), Фургон хліб. на авт. ВМ 51-32 АА (інв. № 100116).

14.08.2007 між ВАТ Банк «БІГ Енергія» (заставодержатель за договором) та ВАТ «Сумський хлібокомбінат» (заставодавець за договором) був укладений договір застави №020/2, за умовами якого, сторони визначили заставну вартість предмета іпотеки в сумі 2 161 420,09 грн.

Згідно додатку до договору застави №020/2 від 14.08.2007, в заставу надане наступне майно:

рухоме майно - обладнання в кількості 331 одиниці згідно додатку № 1 а саме: розвантажувальний прилад РУ-90-У-М-Д-45-К-Г-1.5 (інв. № 3078), Автом. сист. управ. посад. тест. заготов. (інв. № 609/2), Автом. сист. управ. посад. тест. заготов. (інв. № 610/2), Автомат. делит. округл. ВА-22 (інв. № 199/4), Агрегат КОНВ Т-1 ХР-2А-48 (інв. №36/2), АСУ посадник тестов. заготовок (інв. № 100111), Аерограф+компрессор (інв. № 4025), Батоноформувач А2ХПО/7 (інв. № 146), Блок управління ЛВГ ЛВГ 0,34 (інв. № 3039), Бункер Бак (інв. № 10165), Бункер Бак (інв. № 10166), Вентилятор пиловодовідсос (інв. № 3024), Вентилятор ВД2,7 (інв. № 10172), Вентилятор ВД2,7 (інв. № 10172), Вентилятор ВД2,7 (інв. № 10173), Вентилятор ВЦП6-45-5 с ел. двиг. (інв. № 600070), Ваги лабораторні (інв. № 60088), Ваги електрон. торг. Р 280 (інв. № 3003), Ваги автомобільні (інв. № 72), Ваги бункерні полуавтомат. ТБ-100Д2 (інв. № 10182), Виброднище РЗ БВА-130А (інв. № 10162), Вибророзвантажувач Р3-130 (інв. № 10144), Вітрина холод. кондитер СОLD C16 G (інв. № 10215), Вітрина СОLD W1566 (інв. № 22), Вітрина СОLD- W-1566 (інв. № 22), Вітрина W180/110 (інв. № 146/2), Вітрина виставочна (інв. № 5), Вітрина кондитерська C14 G (інв. № 5002), Вітрина холод. (інв. № 21/2), Вітрина холод. (інв. № 10/2), Вітрина холод. СОLD- W-W18 (інв. № 9), Вітрина холод. СОLD- W-W256 (інв. № 13/2), Вітрина холод. СОLD- W-W2056-2 (інв. № 15/3), Вітрина холод. СОLD- М (інв. № 27), Вітрина холод. СОLD- W24S (інв. № 18/2), Вітрина холод. W 18 2К (інв. № 6), Вітрина холод.W120/110 (інв. № 150), Вітрина холод. W120/110 (інв. № 151), Вітрина холод. W120/110 (інв. № 152), Вітрина холод. W15/2К (інв. № 7), Вітрина холод. Гастроном. (інв. № 204/4), Вітрина холод. Кондитерська. (інв. № 1/2), Вітрина холод. СОLD- W-12S (інв. № 60020), Вітрина холод. Гастроном. (інв. № 205/4), Вітрина холод. W 15 SGSP (інв. № 5003), Вітрина холод. W 15 SGSP (інв. № 5004), Вітрина холод. W 15 SGSP (інв. № 5005), Вітрина холод. W 15 S (інв. № 199/5), Вітрина холод. СОLD- W-20S (інв. № 23), Повітродувка ВР 35-4/9 (інв. № 644/2), повіртооохолоджувач (інв. № 600067), повітроохолоджувач (інв. № 4024), повітроохолоджувач (інв. № 625), Гідроакамулятор для питтєвої води 500 л. (інв. № 7041), гладильний пресс вироб. МIELE (інв. № 857), Глазуровочноохолоджувач .автомат (інв. № 615), пальник RAY с газогор. приладом (інв. № 30001), пальник БГГ-034 пульт і клапан (інв. № 369), пальник газовий ЛВГ - 0, 34 (інв. № 3016), пальник газовий ЛВГ - 0, 34 (інв. № 3017), пальник газовий ЛВГ - 0, 34 (інв. № 3033), пальник газовий ЛВГ - 0, 34 (інв. № 3034), пальник ГБВ-0,85 (інв. № 174/2), Дежеопрокидувач А2-ХП/2Д2 (інв. № 10159), Дежеопрокидувач А2-ХП/2Д-1 (інв. № 152/2), Дозатор (інв. № 604), Дозатор ваговий ДВУ-3 (інв. № 100127), Дозиров. станція (інв. № 245), Дозиров. станція (інв. № 345), Дозиров. станція (інв. № 743), Дозиров. станція (інв. № 765), Дозиров. станція (інв. № 794), Електронасос MVI 406 PN16/3 фазний (інв. № 3004), Заварочна машина ЗМ-600 (інв. № 10157), Заварочна машина ЗМ-600 СМ 3 (інв. № 31006), завантажуючий пристрій ЗУ -125 -п (інв. № 300018), завантажуючий пристрій ЗУ -125 -п (інв. № 300019), завантажуючий пристрій ЗУ -90-у-п-р (інв. № 3079), Каналізаційна насосна станція (інв. № 15/6), комплект приладів для обліку газа (інв. № 633), комплект пр. частоти АТV28 29N4 (інв. № 602/2), Комплект. оборуд. пункту прол.проходн. (інв. № 3026), Комплект торгового обладнання,/9комп./ (інв. № 201/5), Компресор G36 інв. № 658, Компресор 5 БП-20 (інв. № 278/2), Компресор воздушний ЗВШ1.6 (інв. № 341/2), Компресор СО 7Б (інв. № 651/2), Компресор СО 7Б (інв. № 60081), Компресор СО 7Б (інв. № 3018), Компресор СО - 243 (інв. № 671), Компресор холодильний (інв. № 300023), Компресор холодильний (інв. № 3072), Компресор установка ЗВШ1.6-10/4 (інв. № 723), Компресор (інв. № 3068), Компресор ФВБС-4 (інв. № 4020), Компресор ФВ-6 (інв. № 3066), Конвеєр (інв. № 619/2), Конвеєр (інв. № 620), Конвеєр (інв. № 621), Конвеєр (інв. № 622/2), Кондитерська вітрина С-14G чер/син (інв. № 19/4), Кондитерська вітрина С-14G чер/син (інв. № 12/3), Кондиціонер (інв. № 3069), Кондиціонер (інв. № 4035), Кондиціонер Самсунг 22/ лаборат х/з-3 (інв. № 3080), копіюючий апарат Canon (інв. № 10207), Котел ДКВР-4 (інв. № 21/5), Котел ДКВР-4 (інв. № 25/3), Котел Е-1/9 (інв. № 164/2), Котел харчоварильний КПЕ-100 (інв. № 4021), Кремовзбив. машина (інв. № 40007), Кремовзбив. машина И8 МВ-10 (інв. № 279/2), К-т обладнання д/спиральн. обладнання (інв. № 3052), Ларь морозильний (інв. № 202/4), Ларь морозильний (інв. № 203/4), Ларь с 4-ма корзинами DER - EK56 (інв. № 829), Леса будівельні пересувні (інв. № 3085), Машина взбивальна МВП (інв. № 40002), Машина збивальна РЗ-ХВА (інв. № 627/2), Машина для нарізки хліба (інв. № 3005), Машина для нарізки хліба BASTER E-40 (інв. № 10169), Машина для начинки круасанів (інв. № 167/3), Машина для фотодруку DEKOJET2000 (інв. № 614/2), Машина дражеровочная ДР-5А (інв. № 606003), Машина кондитерская универс ДНК-1 Ш (інв. № 4029), Машина рога ликова Ролл 2/600 (інв. № 300024), Машина стиральная СМР - 25.пар (інв. № 10170), Машина тістозакаточна И8-ХТЗ (інв. № 60083), Машина тістомісильна Г4МТМ-330-01 (інв. № 3006), Машина тістозмішувальна Л4-ХТВ (інв. № 301308), Машина тістозмішувальна А2-ХТЗБ (інв. № 3009), Машина тістозмішувальна И 8-ХТА-12/100.000 (інв. № 3064), Машина пакувальна "Динепак-Ф" (інв. № 10140), Машина форм. д/батоиа, хліба МФ- 2 (інв. № 3074), Машина холод. МВВ-4 1/2 (інв. № 191/3), мішкоопрокидувач бета (інв. № 618/3), Мікромельниця (інв. № 3045), Міксер планетарний на 60 л. (інв. № 4023), Міні АТС (інв. № 604/2), Міні АТС (інв. № 10200), Морозильна камера інв. № 3071, Морозильник МШ-164 (інв. № 3021), Морозильний рундук СХ 35 (інв. № 5008), Морозильний рундук СХ 35 (інв. № 5008), Морозильний рундук СХ 35 (інв. № 5009), Морозильний рундук СХ 35 (інв. № 50010), Морозильний рундук СХ 35 (інв. № 50011), Морозильний шкаф SN 147 S (інв. № 50012), Мукопросіювач И8 - ЦМТ (інв. № 607), М'Ясорубка МММ-300 (інв. № 4038), Нагніт. тіста U8-ХТА -12 (інв. № 862), Нагніт. тіста U8-ХТА -12 (інв. № 863), Нагніт. тіста U8-ХТА -12/5 (інв. № 10126), Нагніт. тіста U8-ХТА -12/5 (інв. № 10127), Наріжчик бетону (інв. № 739), Насос К 20/30 без двигуна, / котельн./ (інв. № 3007), Насос А9 КФЕК 15 (інв. № 810), Насос АН-16 без двигуна (інв. № 642), Насос В30-РА-10 (інв. № 378), Насос В30-РА-10 (інв. № 537/2), Насос В30-РА-10 (інв. № 538), Насос ВНШ-10 (інв. № 366), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 647/3), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 648/3), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 649/3), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 696), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 623/2), Насос Ж6 ВНП 10/32 (інв. № 811), Насос К- 20 /30 (інв. № 10201), Насос нагніт. тіста И8-ХТА/12 (інв. № 789), Насос нагніт. тіста И8-ХТА/12 (інв. № 790), Насос нагніт. тіста И8-ХТА/12 (інв. № 791), Насос МVI 412PN1060M (інв. № 809), Насос поршневий Ж6ВП4 (інв. № 841), Насос поршневий Ж6ВП4 (інв. № 10171), Насос поршневий Ж6ВП4 / дріж. цех/ (інв. № 643/2), Насосна установка Ж6 ВJН 10/32 (інв. № 10002), Насосна установка Ж6 ВJН 10/32 (інв. № 31001), обладнання по виробництву зерн. хл. / 2 машини/ (інв. № 137/4), обладнання комунальне ОУГ-80 (інв. № 657/3), Охолоджувач води SP-100 (інв. № 158/4), Паровий котел (інв. № 3077), Паровий котел Е1/9 (інв. № 145), Паровий котел Е1/9 інв. № 146/3, Паровий котел Е1/9 (оприх. 01.11.00) інв. № 561/2, Піч Мустрот (горіл. раст.шк.тележ.подш.) (інв. № 149/3), Пічь гриль (інв. № 156/2), пічь F4-ХПФ 21М (інв. № 683/2), Пічь БН-50 (інв. № 122/3), Пічь БН-50 (інв. № 709), Пічь Гостол (інв. № 105/4), Пічь Гостол (інв. № 118), Пічь муссон-ротор с газ.гор. (інв. № 153/3), Пічь хлібопек. Г4-ПХ- 3 С-25 (інв. № 220/2), Пічь хлібопек. Г4-ПХ- 3 С-25 (інв. № 221/2), Пічь хлібопек. електрична ХПЄ 750/500 (інв. № 40014), Пічь хлібопек. електрична ХПЄ 750/500 (інв. № 40015), Пічь хлібопек. електрична ХПЄ 750/500 (інв. № 3054), Пічь хлібопек. ФТЛ (інв. № 31/2), Планет міксер 20 (інв. № 4031), Підмось ПСС-3,5 (інв. № 10151), Подігрівач паровий ПП2-9-7-11 (інв. № 568/2), Подігрівач паровий ПП2-9-7-11 (інв. № 569/2), Подігрівач паровий ПП2-9-7-11 (інв. № 10174), Підйомник ПГМ-7613 (інв. № 60084), Полуавтомат Glovis 300V (інв. № 3008), Полуавтомат зварювальний (інв. № 10188), пер. частоти для а.д.с.к.є. (інв. № 10193), переобразувач частоти для а.д.с.к.є. (інв. № 10194), Програматор Satronis б/у (інв. № 3046), Програматор Satronis б/у (інв. № 3047), Просіювач "Піонер" (інв. № 867), розвантажувальний пристрій РУ-125-У-Д 30 (інв. № 300020), розвантажувальний пристрій РУ-125-У-Д 30 (інв. № 300021), Раст.-пічн.-агрегат (бєлопол) (інв. № 375), Раст. шк. лин 6 (вал натяж. прводн. каркас раст. шк. 9 вал. пром. в зборі) (інв. № 605/2), Редуктор на тістом, маш А2-ХТЗ 6 (інв. № 193/3), Редуктор на тістом, маш А2-ХТЗ 6 (інв. № 3063), сварочний вирівнювач ВД 306 М (інв. № 100106), Сверд. станок (інв. № 4033), Сепаратор магнітний СМС 2-1К2-Н-0,01 (інв. № 10156), Система очистки води "Нептун" (інв. № 740), Система очистки води "Аквин" (інв. № 3027), Система фільтрації води" (інв. № 4034), Система енергообліку (інв. № 685), Система енергообліку (інв. № 268/3), Система енергообліку (інв. № 140/3), Змінний вузол Б-4-58/05 (інв. № 173/2), Зйомний вузол БУ-58-05 (інв. № 172/3), Змінний вузол сушка малютка (інв. № 168/3), Станок рейсмусний б/у (інв. № 654/3), Станок фрезерний б/у (інв. № 653/3), Стелаж для хліба (інв. № 193/4), Стелаж холодильний R-10 (інв. № 50013), Лічильник запису тепла по житловому будинку (інв. № 713), Лічильник електр. INDIGO (інв. № 373), Лічильник електр. INDIGO (інв. № 374), зйомний вузол БУ58-05 (інв. № 171/3), Таль ручна (інв. № 10221), візок стелажний ВШ - 1000 (інв. № 50014), Темп. машина (інв. № 616/2), теплообм. РТА -13 Р (інв. № 10195), Термоусад автом. GLOYIS 400T (інв. № 3019), Тістоподрібнювач РД 2И8-ХРД (інв. № 60086), Тістоподрібнювач ВТ №1 (інв. № 301309), Тістоподрібнювач А2- ХТН (інв. № 846), Тістоподрібнювач А2- ХТН (інв. № 539/2), Тістоподрібнювач "КУЗБАСС" (інв. № 710), Тістоподрібнювач "КУЗБАСС" (інв. № 738), Тістоподрібнювач мілкоштучний (інв. № 668/4), Тістоподрібнювальна машина МТД 1100 (інв. № 10203), Тістозакаточна машина SPT31 E (інв. № 155/4), Тістозакаточна машина ВОСХОД ТЗ-З (інв. № 848), Тістозакаточна машина Восход ТЗ-З (інв. № 31003), Тістоміс. маш. SPRINT (інв. № 166/4), Тістоміс. маш. А-2 ХТ-35 (інв. № 185/3), Тістоміс. модель М-80 стандарт (інв. № 3076), тістоокруг. машина МТО-К 2000 (інв. № 10204), Тістоокруглювач Восход ТО-4 (інв. № 3011), Тістоокруглювач А2ХПО/6 (інв. № 147/5), Тістоокруглювач А2ХПО/6 (інв. № 367), Тістоокруглювач Восход ТО-2 (інв. № 847), Тістоокруглювач Восход ТО-2 (інв. № 31002), Тістоокруглювач Т1-ХТА (інв. № 615/2), Тістороскатувальна машина 130/100 (інв. № 148/5), Токарно - винтор. станок (інв. № 171/4), Торгівельна горка 3 секції (інв. № 50016), Торгівельна горка 4 секції (інв. № 50017), Торгівельна горка 5 секції (інв. № 50018), Трансформатор ТМЗ 630/6 (інв. № 401), Трансформатор ТМЗ 630/6 (інв. № 402), Трасса СР90 (інв. № 3081), Вузол обліку газу (інв. № 129/2), Вузол обліку газу (інв. № 349/2), Вузол обліку теплової енергії (інв. № 17/8), Укладчик В - образний без пульта управління (інв. № 10196), Упаковочна машина NB4555 з теліжкою (інв. № 20003), Пакувальний автомат автомат мінімакс (інв. № 850), установка для нарізання круасанів (інв. № 156/4), установка для нарізання харчових продуктів (інв. № 891), Пристрій водопостачання (інв. № 634/2), Фільтруюча установка (інв. № 10211), Формувальна машина FCR-1 (інв. № 157/3), Фрезеровочний станок б/у (інв. № 744), Хладотермостат ХТ 3/70-1 (інв. № 3012), Хлібопекарська піч БН-25 (інв. № 318/2), Хліборізка (інв. № 210/4), Холод. камера (інв. № 4037), Холод. установка (інв. № 300025), Холод. установка МАЛ -20 (інв. № 169/4), Холод. установка МАЛ -36 (інв. № 600069), Холод. установка МАЛ -36 (інв. № 4028), Холодильник LGGR-P 207 ER (інв. № 788), Холодильник-морозильн. Стинол 106 а (інв. № 3056), Холодильник-морозильн.Стинол 106 а (інв. № 3057), Холодильний агрегат (інв. № 630/2), Холодильний агрегат (інв. № 350/2), Холодильний агрегат (інв. № 372), Холодильний агрегат ИФ 56 (інв. № 595), Холодильний агрегат МАЛ -36 (інв. № 624/3), Холодильний агрегат МАЛ -36 (інв. №4022), Холодильний агрегат МВВ-4 (інв. № 3067), Шафа холод. СОLD MASTER -PRISMA 400 TN PG (інв. № 3013), Шафа мороз. з замком DER - GLOBAL 48 FS (інв. № 4026), Шафа холод. СОLD SW 400 DP, білий (інв. № 3036), Шафа 3х секціонний розстоєчний 2120+ (інв. № 162/5), Шафа СОLD 1400 (інв. № 198/4), Шафа СОLD 1400 (інв. № 5001, Шафа СОLD 1400 (інв. № 50020), Шафа жарочний (інв. № 3049), Шафа завершу вальної ростовки Т1-ХР3 (ін.. № 692), Шафа попередньої ростойки ХРЧ (інв. № 345/2), Шафа рост. (інв. № 3084), Шафа з надставкою СОLD - W- SW 1400 (інв. № 160/5), Шафа холод. СОLD 1400 (інв. № 60030), Шкаф холод. СОLD 1400 DP з надставкою (інв. № 830), Шафа холод. СОLD -R-SW 1400 DR з надставкою (інв. № 25/4), Шафа холод. СОLD -R-SW 1400 DR з надставкою (інв. № 18/7), Шафа холод. СОLD -R-SW DR з надставкою (інв. № 187/5), Шафа холод. SW 1400/DР чер. (інв. № 10/7), Шафа холод. S 1400 (інв. № 6/8), Шафа холод. СОLD 1400 (інв. № 197/5), Шафа холод. DER - W-Global 48C (інв. № 168/5), Шафа холод. S-1200 (інв. № 50023), Шафа холод. SW 500 (інв. № 50024), Шафа холод. SW 500 (інв. № 50025), Шнек ф 200 ( інв. № 10175), Шнек ф200 (інв. № 10176), Ел. плита ПЕ 0,48 (інв. № 10148), Ел. Станція 650 ЕДА (інв. № 100117), Електро лічильник РІ ВО 237Z INDIGO (інв. № 681), Електро лічильник РІ ВО 237Z INDIGO (інв. № 682), Електронна система обліку х/б виробів (інв. № 10158), Електронасос М 6 406 РN 16 3х фаз. (інв. № 3032), Електронасос МВИ 412 3х фаз. (інв. № 100125).

14.08.2007 між ВАТ Банк «БІГ Енергія» (заставодержатель за договором) та ВАТ «Сумський хлібокомбінат» (заставодавець за договором) був укладений договір застави №020/3, за умовами якого, сторони визначили заставну вартість предмета іпотеки в сумі 514 095,05 грн.

Згідно додатку до договору застави №020/3 від 14.08.2007, в заставу надане наступне майно:

рухоме майно - комп'ютерна техніка, програмна розробка та програмний комплекс, всього в кількості 16 одиниць а саме: 8 - портовий ЗАМ 1008 (інв. № 100123), Компютер PRIME PC Pro 70 в комплекті (інв. № 10139), Комп'ютер PRIME PC Pro 8/0 (інв. № 10178), Комп'ютер Приме РС Медио - 80 (інв. № 10206), Ноутбук Samsung P30 (інв. № 100128), Принтер Laser HP4200 (інв. № 100107), Принтер Laser HP4200 (інв. № 300027), Принтер (термоетика) (інв. № 3050), Принтер tag1 Laser 2605 (інв. № 10219), Принтер Laser HP4350 (інв. № 3065), Програмна розробка (інв. № 10205), Програмний комплекс АВК - 3, (інв. № 10161), Сервер Prime LAN 1800 (інв. № 677/2), Сервер / Губина/ (інв. № 897), Системний блок PRIME PC Medio 80L (інв. № 10220), Системний блок Приме РС 80 (інв. № 10180).

Спір виник внаслідок, того, що ухвалою господарського суду Сумської області від 06.10.2011 у справі №5021/1087/2011 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс боржника - ВАТ «Сумський хлібокомбінат», ліквідовано боржника як юридичну особу, вимоги кредиторів боржника не задоволені за недостатністю майна банкрута, визнано погашеними, провадження у справі №5021/1087/2011 припинено. До реєстру вимог кредиторів було включено в тому числі й відповідача з грошовими вимогами в сумі 12 435 854,36 грн. В процесі процедури банкрутства боржника майнові активи виявлені не були, тобто, вимоги відповідача залишились незадоволеними та вважаються погашеними.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про іпотеку", іпотека - це вид забезпечення виконання зобов'язань нерухомим майном, що залишається у володінні ті користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі не виконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього божника у порядку встановленому цим законом.

Закон України "Про іпотеку" є спеціальним законом, який регулює відносини у сфері застави нерухомого майна.

Згідно з вказаним Законом іпотека - це вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом. Іпотекодавцем може бути боржник або майновий поручитель. Майновий поручитель - особа, яка передає в іпотеку нерухоме майно для забезпечення виконання зобов'язання іншої особи - боржника.

Майновий поручитель не є стороною основного договору, забезпеченого іпотекою, він лише зобов'язується перед кредиторами відповідати за виконання боржником договірних зобов'язань в межах вартості переданого ним в іпотеку майна.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про іпотеку " майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за виконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.

Правова природа іпотеки полягає у забезпеченні можливості кредитора у разі невиконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення саме за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника.

Іпотека є різновидом застави і окремим засобом забезпечення зобов'язання, а тому будь-яка зміна основного зобов'язання не потребує згоди майнового поручителя - іпотекодавця.

Отже, правовідносини між майновим поручителем та кредитором за договором іпотеки регулюються виключно нормами параграфу 6 глави 49 Цивільного кодексу України та Законами України "Про заставу" та Закон України «Про іпотеку» і на ці правовідносини не розповсюджуються норми, які регулюють правовідносини, що пов'язані з порукою, зокрема, щодо припинення поруки.

За приписами статті 33 Закону України "Про Іпотеку", у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Цією ж статтею передбачено, що звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

Статтею 37 Закону України "Про іпотеку" передбачено, що Іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.

Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється за умови додержання статті 35 Закону України "Про іпотеку".

Частиною 3 ст. 37 Закону України "Про іпотеку" визначено, що Іпотекодержатель набуває предмет іпотеки у власність за вартістю, визначеною на момент такого набуття на підставі оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності.

Позивач посилаючись на той факт, що зобов"язання за іпотечним договором та договорами застави, у відповідності до положень статті 593 Цивільного кодексу України, є припиненим. Таке твердження позивача грунтується на тому, що основне зобов"язання - за кредитним договором є таким що припинено, як то передбачено приписами статті 609 ЦК України - зобов"язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора).

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частина 1 статті 202 ЦК України передбачає що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, положеннями якої передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Нормами статті 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим до виконання сторонами.

У відповідності до положень статті 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення - остання стадія існування зобов'язання, із завершенням якої первісний юридичний зв'язок між сторонами, виражений у конкретному зобов'язанні, втрачається.

Глава 50 Цивільного кодексу України складається зі статей, якими перелічені правові підстави припинення зобов'язання, зокрема припинення зобов'язання ліквідацією юридичної особи (ст. 609 ЦК України).

Так, за приписами статті 609 ЦК України, зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.

Аналогічне положення закріплено і частиною 3 статті 205 Господарського кодексу України, якою встановлено, що господарське зобов'язання припиняється неможливістю виконання у разі ліквідації суб'єкта господарювання, якщо не допускається правонаступництво за цим зобов'язанням.

Відповідно до частини 3 статті 104 ЦК України порядок припинення юридичної особи у процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

У розумінні положень частини 1 статті 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", під ліквідацією розуміється припинення суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

Враховуючи особливості ліквідації юридичної особи внаслідок її банкрутства, зважаючи на положення частини 5 статті 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вимоги не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

Так, відповідно до частини 2 статті 39 та частини 2 статті 46 Закону Україну "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду звіту ліквідатора господарський суд виносить ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство в разі задоволення всіх вимог кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів.

Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута.

Відтак, ліквідація юридичної особи внаслідок її банкрутства є її припинення без правонаступництва.

Відповідно до положень частини 5 статті 111 ЦК України, частини 7 статті 59 ГК України юридична особа (суб'єкт господарювання) є ліквідованою з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Дані норми кореспондуються із положеннями закріпленими у статтях 6, 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Так, згідно з частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Абзацом 2 частини 6 статті Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є датою припинення юридичної особи.

Зі змісту наявної у матеріалах справи ухвали господарського суду Сумської області від 06.10.2011 у справі № 5021/1087/2011, вбачається що Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Сумський хліб» ліквідовано, як юридичну особу, у зв'язку з банкрутством (пункт 3 резолютивної частини ухвали).

Одночасно, у матеріалах справи міститься витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АВ № 175364 станом на 18.04.2013 Товариства з обмеженою, з якого вбачається, що 18.10.2011 внесено запис про припинення за судовим рішенням про припинення юридичної особи у зв"язку з визнанням її банкрутом.

Як вбачається з п. 4 резолютивної частини ухвали господарського суду Сумської області від 06.10.2011 у справі № 5021/1087/2011 вбачається, що вимоги кредиторів, не задоволені за недостатністю майна банкрута, визнані погашеними.

Таким чином, з системного аналізу вищенаведених правових норм, враховуючи факт ліквідації ТОВ "Торговий дім «Сумський хліб» внаслідок визнання його банкрутом, а також відсутністю у нього правонаступника, зобов'язання, які виникли з договору іпотеки №020 від 14.08.2007 та договорами застави від 14.08.2007 №020/1, №020/2, №020/3 за якими позивач виступав як майновий поручитель боржника, є такими, що припинились, у звязку з припиненням зобов"язання за кредитним договором №020 від 14.08.2007.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного суду України від 07.11.2012, 11.09.2013, яка у відповідності до положень статті 111-28 ГПК України є обов'язкова для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.

Відповідно до абзацу першого статті 7 Закону України "Про іпотеку", за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь- якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.

За приписами статті 17 Закону України "Про іпотеку", іпотека припиняється, зокрема, у разі припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 593 Цивільного кодексу України, право застави припиняється у разі припинення зобов»язання, забезпеченого заставою.

Таким чином, виходячи з однорідної юридичної природи поруки та застави як засобів забезпечення виконання зобов'язань, а також того факту, що як порука, так і застава припиняються у разі припинення основного зобов'язання відповідно до ч. 1 ст. 575, п. 1 ч. 1 ст. 593, ч. 1 ст. 609 ЦК України, ч. 1 ст. 17 Закону України "Про іпотеку", іпотека як вид застави припиняється в разі припинення основного зобов'язання (кредитного договору). Зважаючи на це, припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом є підставою припинення іпотеки, оскільки зобов'язання за кредитним договором припиняється.

З огляну на зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати припиненим зобов»язання Відкритого акціонерного товариства «Сумський хлібокомбінат» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, кімн. 310А, код 00374522) перед Відкритим акціонерним товариством Банк «Біг Енергія» (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 15, код 20023463) за іпотечним договором від 14.08.2007.

3.Визнати припиненим зобов»язання Відкритого акціонерного товариства «Сумський хлібокомбінат» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, кімн. 310А, код 00374522) перед Відкритим акціонерним товариством Банк «Біг Енергія» (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 15, код 20023463) за договором застави №020/1 від 14.08.2007.

4.Визнати припиненим зобов»язання Відкритого акціонерного товариства «Сумський хлібокомбінат» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, кімн. 310А, код 00374522) перед Відкритим акціонерним товариством Банк «Біг Енергія» (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 15, код 20023463) за договором застави №020/2 від 14.08.2007.

5.Визнати припиненим зобов»язання Відкритого акціонерного товариства «Сумський хлібокомбінат» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, кімн. 310А, код 00374522) перед Відкритим акціонерним товариством Банк «Біг Енергія» (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 15, код 20023463) за договором застави №020/3 від 14.08.2007.

6.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Банк «Біг Енергія» (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 15, код 20023463) на користь Відкритого акціонерного товариства «Сумський хлібокомбінат» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, кімн. 310А, код 00374522) суму сплаченого судового збору в розмірі 4 588,00 грн. (чотири тисячі пятсот вісімдесят вісім гривень 00 коп.).

7.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

8.Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Дата підписання повного

тексту рішення: 14.01.2013

Суддя М.Є. Літвінова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.01.2014
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу36682706
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/22502/13

Постанова від 19.03.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 14.02.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Рішення від 09.01.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 12.12.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Ухвала від 12.12.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Ухвала від 21.11.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні