13/370
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" травня 2009 р.Справа № 13/370
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю „ВМВ”
м. Хмельницький
до відповідачів Хмельницького бюро технічної інвентаризації
м. Хмельницький
Хмельницької міської ради м. Хмельницький
Управління архітектури та містобудування департаменту
архітектури, містобудування та земельних ресурсів
м. Хмельницький
про визнання права власності
Суддя Матущак О.І.
За участю представників сторін:
позивача: Костур С.В. –за довіреністю № 1 від 01.12.2008 р.
відповідачів : Кучевська Г.В. за довіреністю Хмельницької міської ради № 02- 15-17 від 09.01.2008р.
Окарська І.В. за довіреністю управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради № 350/03-01-14 від 18.03.2009 р.
Позивач у позові просить господарський суд прийняти рішення, яким визнати за ним право власності на майстерні із складськими та офісними приміщеннями та магазин непродовольчих товарів загальною площею 543,6 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3Б.
Хмельницьке БТІ у відзиві на позов, надісланому до господарського суду 04.03.2009р. проти позову заперечує, посилаючись на те, що у відповідності до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5 та зареєстрованого у цьому ж Міністерстві 18.02.2002 р. за № 157/6445 та Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, БТІ здійснює державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна лише за наявності правовстановлюючих документів, що відповідають вимогам вказаного Положення, проте, позивачем таких документів не було надано. При цьому, відповідач не заперечує права власності позивача і являється виключно реєструючим органом та проводить реєстрацію права власності на підставі лише чітко встановлених зазначеними вище Законом та Тимчасовим положенням провоустановлюючих документів.
Ухвалою суду від 06.03.2009 р. залучено до участі у справі як співвідповідачів Хмельницьку міську раду та управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів м. Хмельницький.
Другий відповідач –Хмельницька міська рада у відзиві на позов, а також його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилаючись на те, що вказане
будівництво було проведено без належного на те дозволу та належно затвердженого проекту, хоча не заперечує виділення позивачу органом місцевого самоврядування у встановленому законодавством порядку земельної ділянки для будівництва виробничої бази.
Третій відповідач - управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів відзиву на позов не подав а у клопотання від 30.03.2009 р. зазначив, що не може бути відповідачем у даній справі, оскільки не заперечує та оспорює права власності позивача.
Представник позивача у попередніх судових засіданнях наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони підтверджені належними доказами поданими до позовної заяви обґрунтовуючи їх ст. 321 Цивільного кодексу України.
Враховуючи доводи та заперечення представників сторін, господарським судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради народних депутатів № 122 від 24.11.1994 р. позивачу відведено земельну ділянку площею 0.14 га для будівництва виробничої бази по вул. Трудовій,7/3 Б у м. Хмельницькому.
На підставі вказаного вище рішення та проекту відведення земельної ділянки, виготовленого приватною фірмою „Емальзбутпроект”, видано ТзОВ „ВМВ” державний акт на право постійного користування землею серії 1-ХМ № 001525 від 21.12.1994 р. на земельну ділянку площею 0,12 га у м. Хмельницькому по вул. Трудовій,7/3 Б для будівництва виробничої бази.
Згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1927 від 13.11.1997 р., позивачу надано дозвіл на видачу архітектурно-планувального завдання та технічних умов на проектування будівництва споруди магазину для надання ритуальних послуг населенню та торгівлі товарами народного споживання на площі 0,02 га по вул. Трудовій, 7/3.
Хмельницьким малим проектно-вишуковувальним підприємством „Стакер” виготовлено проект механічної майстерні ТзОВ „ВМВ” по вул. Трудовій, 7/3 Б у м. Хмельницькому.
У відповідності до технічного висновку від 09.12.2008 р. № 841-сг/08 судового експерта –спеціаліста згідно кваліфікаційного свідоцтва № 93 виданого Міністерством юстиції України від 28.10.2005 р. ЩавінськогоВ.В., майстерні із складськими та офісними приміщеннями та магазином непродовольчих товарів, загальною площею 543,6 м.кв., розташованих за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3 Б станом на 08.12.2008 р. відповідають будівельно-технічним, пожежним, санітарним нормам і правилам.
Хмельницьким бюро технічної інвентаризації виготовлено 14.12.2004 р. технічний паспорт на приміщення по вул. Трудовій, 7/3 Б, які загалом складають площу 543,6 м.кв., а листом за вих. № 7519/01-15 від 26.11.2008 р. відмовлено ТзОВ „ВМВ” у оформленні права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку із неподанням правовстановлюючих документів , передбачених ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 та зареєстрованим у цьому ж Міністерстві 18.02.2002 р. за № 157/6445.
Згідно довідки управління архітектури та містобудування № 1/12-921 від 24.12.2004 р., виробнича база ТзОВ „ВМВ” знаходиться у м. Хмельницькому по вул. Трудовій, 7/3 Б.
У відповідності до ст. 328, 392 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на невизнання права власності на об'єкт нерухомого майна другим відповідачем, враховуючи вимоги ст. 33 ГПК України, господарський суд вважає доведеним доступними і можливими засобами доказування незареєстрований належним чином факт права власності за позивачем об'єкту спірного нерухомого майна. Відсутність державної реєстрації на нерухоме майно не може бути підставою припинення чи не
визнання права власності, хоча і особою яка його збудувала, не дотримано правил введення його в експлуатацію із подальшою державною реєстрацією.
В даному разі, визнання права власності є способом усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально-визначеного майна.
Дійсно, у відповідності до ч.2 ст. 331 вказаного вище Кодексу, право власності на новостворене нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту його державної реєстрації.
Проте, аналізуючи вказану норму цивільного законодавства в сукупності із її усіма частинами, господарський суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 331 вказаного Кодексу, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Як зазначалося вище, згідно ст. 392 цього ж Кодексу, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, законодавець надає право особі яка створила об'єкт незавершеного будівництва на відчуження його іншій особі та наявність права у особи яка його придбала на його подальшу державну реєстрацію, тобто реєстрацію (визнання) права власності за набувачем такого майна.
Якщо ж таке право (державної реєстрації) існує у особи яка придбала незареєстрований у встановленому законодавством порядку об'єкт нерухомого майна, то неправомірним буде припущення того, що таке право відсутнє у особи яка створила таке майно, тим більше за умови завершення будівництва.
Таким чином, господарський суд приходить до висновку про наявність у позивача права, як особи яка створила нову річ і яка підлягає державній реєстрації, на звернення до суду за захистом (визнанням) права власності на об'єкт нерухомого майна та відсутністю підстав його невизнання при умові наявності права землекористування.
При цьому, господарським судом враховується, що рішенням Конституційного суду України у справі № 5-рп/2005 від 22.09.2005 р., п.6 розділу Х Земельного кодексу України, яким передбачався обов'язок постійних землекористувачів, яким на такому праві згідно цього Кодексу земельні ділянки належати не можуть, обов'язок до 01.01.2005 р. переоформити їх на право власності чи оренди, визнано неконституційним і визнано безстрокове і не обмежене існування права постійного користування землею, яке виникло у період дії нормативно-правових актів у земельних правовідносинах до вступу у чинність нового Земельного кодексу України, тобто 01.01.2002 р.
Щодо позовних вимог до відповідачів - Хмельницького бюро технічної інвентаризації та управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, господарський суд приходить до висновку про їх необґрунтованість та відмові у задоволенні, оскільки всупереч зазначеній вище ст. 392 Цивільного кодексу України такими відповідачами право власності не заперечується і не оспорюється, а згідно ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та ст. 1 Наказу Міністерства юстиції України „Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” від 07.02.2002 р. № 7/5 та зареєстрованого у цьому ж Міністерстві 18.02.2002 р., бюро технічної реєстрації є уповноваженими органами державної реєстрації.
Дослідивши усі матеріали справи та давши їм правову оцінку в сукупності, господарський суд приходить до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, тому підлягає задоволенню в частині вимог до другого відповідача –Хмельницької міської ради та відмові у задоволенні в частині вимог до першого та третього відповідачів Хмельницького бюро технічної інвентаризації та управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів.
Керуючись ст.ст. 328, 331, 392 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю „ВМВ” м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3 Б (ідентифікаційний код 21318083) на майстерні із складськими та офісними приміщеннями і магазином непродовольчих товарів загальною площею 543,6 м. кв. і які складаються із:
- коридору-прохідної площею 12,0 м.кв;
- комори , площею 6,3 м.кв.;
- комори, площею 24,4 м.кв.;
- коридору, площею 29,1 м. кв.;
- котельні, площею 3.5 м. кв.;
- комори, площею 33,1 м. кв.;
- комори, площею, 93,6 м.кв.;
- комори, площею, 6,4 м.кв.;
- коридору, площею 23,0 м.кв.;
- коридору, площею 12,8 м.кв.;
- комори, площею 65,8 м.кв.;
- комори, площею 105,0 м.кв.;
- комори, площею 64,7 м.кв.;
- холу, площею 20,8 м.кв.;
- комори, площею 10,9 м.кв.;
- кабінету, площею 23,6 м.кв.;
- кабінету, площею, 29,3 м.кв.
які знаходяться у м. Хмельницькому по вул. Трудовій, 7/3 Б
В позові в частині вимог до Хмельницького бюро технічної інвентаризації та управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, відмовити.
Копії рішення надіслати в адреси сторін.
Суддя О.І. Матущак
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2009 |
Оприлюднено | 28.05.2009 |
Номер документу | 3681186 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Дмитренко Анна Костянтинівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні