Постанова
від 21.01.2014 по справі 911/429/13-г
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2014 р. Справа№ 911/429/13-г

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Яковлєва М.Л.

суддів: Гончарова С.А.

Куксова В.В.

секретар судового засідання - Пугачова А.С.,

за участю представників сторін: згідно протоколу судового засідання від 21.01.2014 року по справі № 911/429/13-г (в матеріалах справи)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокуратури Київської області на рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року по справі № 911/429/13-г (суддя - Ярема В.А.)

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Астра Агро"

до сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірми

"ЗОРЯ"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1. Управління держземагентства у Васильківському

районі Київської області

2. Саливонківської сільської ради Васильківського району

Київської області

про визнання права власності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Астра Агро" звернулось до господарського суду Київської області з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірми "ЗОРЯ" про зобов'язання відповідача звільнити і повернути ТОВ "Астра Агро" земельні ділянки загальною площею 9,60001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області.

26.02.2013 року через канцелярію господарського суду Київської області до початку розгляду справи по суті від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, відповідно до якої останній просить суд визнати за ТОВ "Астра Агро" право власності на земельні ділянки загальною площею 9,60001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та зобов'язати СВК Агрфірма "Зоря" звільнити і повернути ТОВ "Астра Агро" земельні ділянки загальною площею 9,60001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області. Зазначена заява прийнята судом.

Ухвалами господарського суду Київської області від 26.02.2013 року у даній справі призначено судову земельно-технічну експертизу та зупинено провадження у справі до закінчення експертних досліджень і отримання висновків експертів.

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.06.2013 року провадження у даній справі поновлено та призначено її розгляд на 18.06.2013 року.

Ухвалою господарського суду Київської області від 18.06.2013 року, за заявою позивача, поданою 18.06.2013 року через канцелярію господарського суду Київської області, залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління держземагентства у Васильківському районі Київської області та Саливонківську сільську раду Васильківського району Київської області.

13.06.2013 року через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшла заява, зі змісту якої слідує, що позивач просить суд, зокрема, визнати за ним право власності на земельні ділянки загальною площею 9, 6001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області, перелік яких зазначено у заяві.

Рішенням господарського суду Київської області від 18.06.2013 року позовні вимоги задоволено; визнано за товариством з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" право власності на земельні ділянки загальною площею 9,6001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області, а саме: земельну ділянку площею 0,0935 га, що розташована по вул. Леніна, 8 в с. Саливонки, Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області; земельну ділянку площею 0,7988 га, що розташована по вул. Леніна, 72-б в с. Саливонки, Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області; земельну ділянку площею 2, 3192 га, що розташована по вул. Леніна, 11-д та вул. Леніна, 72-ц (одна цілісна територія) в с. Саливонки, Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області; земельну ділянку площею 6,1639 га, що розташована по вул. Тракторній, 1 в с. Саливонки, Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області; земельну ділянку площею 0,2247 га, що розташована по вул. Тракторній, 1 в с. Саливонки, Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області. Зобов'язано сільськогосподарський виробничий кооператив "Агрофірма "Зоря" звільнити земельні ділянки загальною площею 9,6001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та повернути їх товариству з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО". Стягнуто з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Зоря" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" 1 701,00 грн. судового збору. Стягнуто з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Зоря" на користь Державного бюджету України 2 139,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, прокуратура Київської області звернулась в інтересах держави в особі Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення повністю та у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу скаржник мотивує тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та має місце невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого суду обставинам справи.

Розпорядженням голови суду від 12.11.2013 року було сформовано для розгляду апеляційної скарги прокуратури Київської області колегію суддів у складі головуючого судді: Яковлєва М.Л., суддів: Авдеєва П.В., Куксова В.В.

Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 13.11.2013 року по справі № 911/429/13-г відновлено прокуратурі Київської області строк на подання апеляційної скарги та прийнято її до провадження і призначено перегляд рішення на 03.12.2013 року.

03.12.2013 року від Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області надійшли письмові пояснення та клопотання про відкладення розгляду справи, які судовою колегією оглянуто та долучено до матеріалів справи.

Товариством з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" на підставі ст. 96 ГПК України надано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить у задоволенні апеляційної скарги прокурора на рішення господарського суду Київської області від 05.09.2013 року у справі № 911/429/13-г відмовити повністю, а рішення залишити без змін.

Крім того, 03.12.2013 року від товариства з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

У зв'язку з перебуванням судді Авдеєва П.В. на лікарняному, розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 року здійснено заміну судової колегії та для розгляду апеляційної скарги по справі № 911/429/13-г сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Яковлєв М.Л., судді Гончаров С.А., Куксов В.В..

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 року прийнято апеляційну скаргу до провадження зазначеної колегією.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 року по справі № 911/429/13-г відкладено розгляд справи на 21.01.2014 року.

Управлінням держземагентства у Васильківському районі Київської області та Саливонківською сільською радою Васильківського району Київської області на підставі ст. 96 ГПК України не надано до суду заперечень на апеляційну скаргу прокуратури.

Представник прокуратури був присутнім в судовому засіданні та надав свої пояснення, якими підтримав доводи, що викладені в апеляційній скарзі та просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позов відмовити повністю.

Представник позивача в судових засіданнях надавав свої пояснення та просив рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року залишити без змін, а апеляційну скаргу прокуратури - без задоволення.

Представник третьої особи-2 в судових засіданнях надавав свої пояснення та просив рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року залишити без змін, а апеляційну скаргу прокуратури - без задоволення.

Представник відповідача та третьої особи-1 в судові засідання не з'явивлялися, причини неявки не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

17.12.2013 року від Управлінням держземагентства у Васильківському районі Київської області надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника.

Враховуючи викладене, а також наявність в матеріалах справи всіх необхідних для перегляду рішення доказів, апеляційний суд вважає за можливе здійснити розгляд апеляційної скарги за відсутністю представника відповідача та третьої особи-1, проти чого також не заперечують представники сторін, присутні у судовому засіданні.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, виступ представників прокуратури, позивача та третьої особи-2, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року по справі № 911/429/13-г - залишається без змін, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.

Слід зазначити, що відповідно ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Оскільки, землю для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва КСГП "Зоря" було передано 1996, то і застосовується чинне законодавство того часу.

Таким чином, відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 № 561-XII) земельні відносини в Україні регулюються цим Кодексом та іншими актами законодавства України і Республіки Крим, що видаються відповідно до нього. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою створення умов для раціонального використання й охорони земель, рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання, збереження та відтворення родючості грунтів, поліпшення природного середовища, охорони прав громадян, підприємств, установ і організацій на землю. Гірничі, лісові та водні відносини, відносини щодо використання й охорони рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря регулюються спеціальним законодавством України і Республіки Крим. Глава 2 Економічна система.

Статтею 11 Конституції України (в редакції від 20.04.1978 року) передбачено, що державною власністю - спільне надбання всього радянського народу, основна форма соціалістичної власності. У виключній власності держави є: земля, її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.

Відповідно до ст. 78 Конституції України (в редакції від 20.04.1978 року) ради народних депутатів - Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим і місцеві Ради народних депутатів - обласні, районні, міські, районні в містах, селищні та сільські Ради народних депутатів - становлять єдину систему представницьких органів державної влади України.

У ст. 19 Закону (в редакції від 07.12.1990 року № 533-XII) "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" зазначено, що ради народних депутатів правомочні розглядати питання, віднесені законодавством України до їх відання. Серед яких: обрання голови (якщо він не обирається всім населенням), заступника голови Ради і звільнення з посади або прийняття їх відставки та регулювання земельних відносин відповідно до законодавства.

Статтею 9 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 року № 561-XII) передбачено, що до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить: 1) передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу; 2) реєстрація права власності, права користування землею і договорів на оренду землі; 3) вилучення (викуп) земель відповідно до статті 31 цього Кодексу; 4) справляння плати за землю; 5) ведення земельно-кадастрової документації; 6) погодження проектів землеустрою; 7) здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, додержанням земельного законодавства; 8) сприяння створенню екологічно чистого середовища і поліпшенню природних ландшафтів; 9) припинення права власності або користування земельною ділянкою чи її частиною; 10) видача висновків про надання або вилучення земельних ділянок, яке провадиться вищестоящою Радою народних депутатів; 11) погодження будівництва жилих, виробничих, культурно-побутових та інших будівель і споруд на земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні; 12) вирішення земельних спорів у межах своєї компетенції; 13) вирішення інших питань у галузі земельних відносин у межах своєї компетенції.

Статтею 11 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 року № 561-XII) передбачено, що до відання районних Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить: 1) передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу; 2) реєстрація права власності, права користування землею і договорів на оренду землі; 3) вилучення (викуп) земель відповідно до статті 31 цього Кодексу; 4) ведення земельно-кадастрової документації; 5) здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, додержанням земельного законодавства; 6) сприяння створенню екологічно чистого середовища і поліпшенню природних ландшафтів; 7) погодження будівництва землекористувачами жилих, виробничих, культурно-побутових та інших будівель і споруд на землі, наданій їм у користування за межами населених пунктів; 8) припинення права власності або користування земельною ділянкою чи її частиною; 9) організація землеустрою; 10) розгляд і затвердження проектів і схем землеустрою; 11) затвердження проектів внутрігосподарського землеустрою та контроль за їх здійсненням; 12) видача висновків про надання або вилучення земельних ділянок, яке провадиться вищестоящою Радою народних депутатів; 13) вирішення земельних спорів у межах своєї компетенції; 14) вирішення інших питань у галузі земельних відносин у межах своєї компетенції.

Відповідно до ст. 31 Закону (в редакції від 07.12.1990 року № 533-XII) "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" у сільській, селищній, міській Радах за рішенням відповідної Ради виконавчі комітети можуть не утворюватись. У цих випадках виконавчо-розпорядчі функції здійснює голова Ради одноособово.

Рішенням виконавчого комітету Вільшансько-Новоселицької сільської ради народних депутатів Васильківського району Київської області № 2 від 26.01.1996 року передано у колективну власність КСГП «Зоря» для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва 6 130 га. земель, надано у постійне користування КСГП «Зоря» для потреб сільськогосподарського виробництва 244,5 га. земель (а.с. 114, т. 1).

Рішенням виконавчого комітету Вільшансько-Новоселицької сільської ради народних депутатів Васильківського району Київської області № 6 від 23.02.1996 року передано у колективну власність КСГП «Зоря» для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва 1 525,5 га. земель, надано у постійне користування КСГП «Зоря» для потреб сільськогосподарського виробництва 316,7 га. земель, про що видано відповідні акти на право власності (а.с. 113, т. 1).

Рішенням виконавчого комітету Вільшансько-Новоселицької сільської ради народних депутатів Васильківського району Київської області від 29.02.1996 року передано у колективну власність КСГП «Зоря» для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва 1 925,7 га. земель, надано у постійне користування КСГП «Зоря» для потреб сільськогосподарського виробництва 275,2 га. земель, про що видано відповідні акти на право власності (а.с. 112, т. 1).

Розпорядженням голови Васильківської районної державної адміністрації № 114 від 20.03.1996 року "Про передачу у колективну власність і надання у постійне користування земель колективному сільськогосподарському підприємству агрофірмі "Зоря" Васильківського району Київської області" було погоджено складену Інститутом землеустрою Української академії аграрних наук технічну документацію по виготовленню державних актів на землю КСП "Зоря" Васильківського району Київської області та передано у колективну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 4 064,2 га земель, з яких сільськогосподарських угідь 3 859,8 га та несільськогосподарських, у тому числі під господарськими будівлями та дворами 205,4 га. (а.с. 17, т. 1).

05.04.1996 року на підставі вказаного вище розпорядження КСП агрофірма "Зоря" було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії КВ - 31, яким посвідчено надання відповідачу у колективну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку площею 4 064,2 га в межах згідно з планом (а.с. 48, т. 1).

Рішенням установчих зборів засновників СВК "Агрофірма "Зоря", оформленим протоколом №2 від 22.02.2000 року, Колективне сільськогосподарське підприємство агрофірма "Зоря" реорганізовано у Сільськогосподарський виробничий кооператив "Агрофірма "Зоря", який став правонаступником усіх прав та обов'язків КСП.

Приписами ст. ст. 7, 8 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" встановлено, що об'єктами права колективної власності підприємства є земля, інші основні та оборотні засоби виробництва, грошові та майнові внески його членів, вироблена ними продукція, одержані доходи, майно, придбане на законних підставах. Об'єктами права власності підприємства є також частки у майні та прибутках міжгосподарських підприємств та об'єднань, учасником яких є підприємство.

Майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам.

Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповноважених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном.

На підставі указу Президента України від 29 січня 2001 року № 62/2001 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки", у зв'язку із викупом майнових паїв згідно договору купівлі-продажу майнових паїв, укладеного між ТОВ "АСТРА АГРО" та СВК "Агрофірма "Зоря", було проведено загальні збори громадян-власників майнових паїв (протокол загальних зборів власників майнових паїв реформованого СВК агрофірма "Зоря" від 03 листопада 2007 року), на яких прийнято рішення про виділення ТОВ "АСТРА АГРО" відповідно до кількості майнових паїв об'єктів нерухомого майна в натурі та передачу їх товариству із земельними ділянками для його обслуговування у власність, а саме:

- будівлю тваринницької ферми по вул. Леніна, 72-б, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою площею 0,7979 га;

- будівлю адмінбудинку по вул. Леніна, 8 в, с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою площею 0,0924 га;

- будівлю вагової 30 т. (зернотоку) по вул. Леніна, 72-ц, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною із земельною ділянкою 2,3493 га;

- будівлі тракторної бригади, розташованої по вул. Тракторна, 1, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою 6,3611 га.

На виконання рішення, затвердженого протоколом від 03.11.2007 року, згідно акта передачі майна та земельних участків від 31.12.2007 року відповідне майно разом із необхідними для їх обслуговування земельними ділянками були передані ТОВ "АСТРА АГРО".

17.01.2008 року виконавчий комітет Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області прийняв рішення, якими визнав за ТОВ "АСТРА АГРО" право власності на кожен з вищезазначених об'єктів нерухомого майна та вирішив видати свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

На виконання зазначених рішень ТОВ "АСТРА АГРО" були видані свідоцтва про право власності на відповідні об'єкти нерухомого майна (а.с. 44-47, т. 1).

У 2008 році Васильківським міжрайонним бюро технічної інвентаризації була здійснена державна реєстрація права власності та інвентаризація нерухомого майна переданого позивачу згідно Акта передачі майна та земельних участків від 31.12.2007 року, в результаті чого ТОВ "АСТРА АГРО" видано технічні паспорти на відповідні будівлі (а.с. 93-169, т. 2).

Отже, за твердженням позивача при переході права власності на будівлі та споруди до нього перейшло і право власності на земельні ділянки загальною площею 9,6001 для ведення товарного сільського господарства.

Однак не зважаючи на зазначене СВК "Агрофірма "Зоря" продовжує самовільно займати вказані земельні ділянки шляхом залишення на них будівельних матеріалів, будівельного сміття та уламків сільськогосподарської техніки.

У зв'язку з чим, ТОВ "АСТРА АГРО" звернулось до суду з позовом про визнання права власності товариства на земельні ділянки загальною площею 9,60001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та зобов'язання відповідача звільнити і повернути ТОВ "Астра Агро" земельні ділянки загальною площею 9,60001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області.

Відповідно до приписів ст. 328 та ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Як було зазначено вище, на виконання рішення, затвердженого протоколом від 03.11.2007 року, згідно акта передачі майна та земельних участків від 31.12.2007 року відповідне майно разом із необхідними для їх обслуговування земельними ділянками були передані ТОВ "АСТРА АГРО".

Частиною 1 ст. 120 Земельного кодексу України, яка кореспондується зі ст. 377 Цивільного кодексу України, встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Відповідно до п. 3.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з огляду на приписи статті 182, частини 2 статті 331, статті 657 ЦК України, покупець нерухомого майна вправі вимагати оформлення відповідних прав на земельну ділянку, зайняту нерухомістю з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно.

У разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку.

Відповідно до п. 18-1 Постанови пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається шляхом проведення за клопотанням сторін експертизи з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил тощо.

З метою визначення розміру (площі) та конфігурації земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (під господарським будівлями та дворами) в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області необхідні для розміщення та обслуговування об'єктів нерухомого майна (будівель і споруд), які належать на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" судом першої інстанції було призначено судову земельно-технічну експертизу.

З висновку судової земельно-технічної експертизи №24/13-13 від 23.05.2013 року вбачається, що спірні земельні ділянки використовуються для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (під господарським будівлями та дворами) в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області необхідні для розміщення та обслуговування об'єктів нерухомого майна (будівель і споруд), які належать на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО".

В висновку також зазначено, що до чинних державних будівельних норм, розмір (площа) та конфігурація цих земельних ділянок має бути наступною:

- розмір (площа) земельної ділянки для частини адміністративної будівлі, що розташована по вул. Леніна, 8 в с. Саливонки має бути 0,0935 га, при цьому визначено конфігурацію та межі зазначеної земельної ділянки згідно наступного каталогу координат, а саме:

№ Назва X Y Відстань Дир. кут

1 5525526.86 3351301.86 42.81 127°39.3'

2 5525500.71 3351335.75 21.83 218°18.8'

3 5525483.58 3351322.22 42.48 307°21.8'

4 5525509.36 3351288.45 18.83 37°26.6'

5 5525524.31 3351299.90 3.22 37°26.6'

1 5525526.86 3351301.86

- розмір (площа) земельної ділянки для нежитлової будівлі складу (колишній корівник №19) напільного зберігання зерна, що розташована по вул. Леніна, 72-б в с. Саливонки має бути 0,7988 га, при цьому визначено конфігурацію та межі зазначеної земельної ділянки згідно наступного каталогу координат, а саме:

№ Назва X У Відстань Дир. куг

1 5525545.37 3352023.59 168.59 133°7.9'

2 5525430.11 3352146.62 12.68 217°51.3'

3 5525420.10 3352138.84 35.55 218°7.4'

4 5525392.13 3352116.89 115.76 313°14.8'

5 5525471.44 3352032.57 52.06 319°24. 6'

6 5525510.97 3351998.70 5.22 330°38.2'

7 5525515.52 3351996.14 13.90 42°17.3'

8 5525525.80 3352005.49 26.66 42°45.9'

1 5525545.37 3352023.59

- розмір (площа) земельної ділянки для комплексу зернотоку, що розташована по вул. Леніна, 11-д та вул. Леніна 72-ц (одна цілісна територія) в с. Саливонки має бути 2,3192 га, при цьому визначено конфігурацію та межі зазначеної земельної ділянки згідно наступного каталогу координат, а саме:

№ Назва Х Y Відстань Дир. кут

1 5525435.87 3351802.05 58.71 257°34. 3'

2 5525423.23 3351744.72 44.43 305°44. 0'

3 5525449.18 3351708.65 18.57 308°45. 3'

4 5525460.80 3351694.17 49.35 318°4.8'

5 5525497.53 3351661.20 168.01 51°21.5'

6 5525602.44 3351792.42 43.85 138°50.6'

7 5525569.43 3351821.28 70.57 54°40.0'

8 5525610.24 3351878.85 33.24 143°39.5'

9 5525583.46 3351898.55 70.21 204°31.3'

10 5525519.58 3351869.41 2.01 218°52.0'

11 5525518.01 3351868.15 1.36 303°34.2'

12 5525518.76 3351867.01 16.15 310°21.9'

13 5525529.22 3351854.71 33.95 219°39.4'

14 5525503.09 3351833.04 16.11 131°3.0'

15 5525492.51 3351845.19 1.93 131°3.0'

16 5525491.24 3351846.64 2.15 219°33. 2'

17 5525489.59 3351845.27 68.95 218°49.4'

1 5525435.87 3351802.05

- розмір (площа) земельної ділянки для комплексу тракторної бригади, що розташована по вул. Тракторній, 1 в с. Саливонки має бути 6,3886 га, в тому числі: земельна ділянка №1 площею 6,1639 га та земельна ділянка №2 площею 0,2247 га, при цьому визначено конфігурацію та межі зазначеної земельної ділянки (земельних ділянок №1 та №2) згідно наступного каталогу координат, а саме:

Земельна ділянка №1

№ Назва X У Відстань Дир. кут

1 5527067,17 3353866.24 0.93 236°18.5'

2 5527066.65 3353865.47 12.07 295°58.4'

3 5527071.94 3353854.62. 4.93 321°39.9'

4 5527075.80 3353851.56 5.65 296°7.8'

5 5527078.29 3353846.49 2.93 248°38.0'

6 5527077.22 3353843.75 111.47 295°54.0'

7 5527125.91 3353743.48 12.21 295°24.7'

8 5527131.15 3353732.46 116.61 295°44.4'

9 5527181.79 3353627.42 66.21 295°38.9'

10 5527210.45 3353567.73 20.03 54°53.9'

11 5527221.97 3353584.12 25.10 115°30,8'

12 5527211.16 3353606..77 20.79 63°5.4'

13 5527220.57 3353625.31 134.85 109°36.1'

14 5527175.33 3353752.35 51.59 52°17.0'

15 5527206.89 3353793.16 48.89 12°38.6'

16 5527254.59 3353803.86 58.55 50°43.9'

17 5527291.65 3353849.19 33.11 66° 51.9'

18 5527304.66 3353879.64 66.68 66°51.2'

19 5527330.87 3353940.95 43.28 95°27.8'

20 5527326.75 3353984.03 44.53 107°10.6'

21 5527313.60 3354026.57 53.88 121°40.2'

22 5527285.31 3354072.43 60.18 131°29.4'

23 5527245.44 3354117.51 308.09 234°38.7'

1 5527067.17 3353866.24

Земельна ділянка №2

№ Назва Х Y Відстань Дир.кут

1 5527212,93 3353562.57 117,28 295°56. 6'

2 5527264.24 3353457.11 23,28 28°40.1'

3 5527284.66 3353468.28 1.86 93°58. 2'

4 5527284.53 3353470.13 21.18 122°10.5'

5 5527273.25 3353488.06 14.61 135°10. 0'

6 5527262.89 3353498.36 89.28 115°30.5'

7 5527224.44 3353578,94 20.01 234°53.3'

1 5527212.93 3353562.57

Крім того, відповідно до висновку судової земельно-технічної експертизи № 24/13-13 від 23.05.2013 року, межі земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (під господарським будівлями та дворами) в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області, які необхідні для розміщення будівель і споруд, що належать на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю "АСТРА АГРО" знаходяться на території земельної ділянки № 18 площею 1973,5 га, яка належала на праві колективної власності КСП агрофірмі "Зоря" Васильківського району Київської області, правонаступником якого в результаті реорганізації є Сільськогосподарським виробничий кооператив "Агрофірма "Зоря".

Оскільки з матеріалів справи вбачається та вірно встановлено судом першої факт правомірного набуття позивачем права власності на нерухоме майно, а саме:

- будівлю тваринницької ферми по вул. Леніна, 72-б, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою площею 0,7979 га;

- будівлю адмінбудинку по вул. Леніна, 8 в, с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою площею 0,0924 га;

- будівлю вагової 30 т. (зернотоку) по вул. Леніна, 72-ц, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною із земельною ділянкою 2,3493 га;

- будівлі тракторної бригади, розташованої по вул. Тракторна, 1, в с. Саливонки, Васильківського району Київської області із земельною ділянкою 6,3611 га., враховуючи правомірність володіння відповідачем спірними земельними ділянками на підставі Державного акту на право колективної власності на землю серії КВ-31 від 05.04.1996р., а також беручи до уваги висновок судової земельно-технічної експертизи №24/13-13 від 23.05.2013р., то вимога позивача про визнання за ним права власності на земельні ділянки загальною площею 9,6001 га, враховуючи уточнення позивача щодо розміру та конфігурації кожної із земельних ділянок, для ведення товарного сільського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області з підстав ст. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України є обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Щодо вимоги про зобов'язання СВК "Агрофірма "Зоря" звільнити земельні ділянки загальною площею 9,6001 га для ведення товарного сільського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та повернути їх ТОВ "АСТРА АГРО", то суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ст. ст. 2, 95, 152 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі.

Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно приписів ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірним.

Оскільки, представник відповідача в судовому засіданні суду першої інстанції підтвердив факт самовільного зайняття СВК "Агрофірма "Зоря" земельних ділянок загальною площею 9,6001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області шляхом залишення на них будівельних матеріалів, сміття та уламків сільськогосподарської техніки, то з урахуванням факту встановлення правомірного набуття позивачем права власності на земельні ділянки загальною площею 9,6001 га для ведення товарного сільського виробництва в межах Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області, суд дійшов вірного висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача звільнити та повернути позивачу самовільно зайняті земельні ділянки, підлягає задоволенню як така, що доведена позивачем належними та допустимими доказами та не спростована у встановленому порядку відповідачем.

Одним із посилань скаржника як на підставу для скасування рішення є те, що земельні ділянки передаюється у користування лише відповідним уповноваженим органом або органом місцевого самоврядування, в даному випадку це - Саливонківська сільська рада Васильківського району Київської області, однак зазначене колегією суддів не береться до уваги з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, зазначені земельні ділянки на момент пердачі ТОВ "Астра Агро" були у колективній власності КСПА "Зоря".

Приписами ст. ст. 7, 8 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" встановлено, що об'єктами права колективної власності підприємства є земля, інші основні та оборотні засоби виробництва, грошові та майнові внески його членів, вироблена ними продукція, одержані доходи, майно, придбане на законних підставах. Об'єктами права власності підприємства є також частки у майні та прибутках міжгосподарських підприємств та об'єднань, учасником яких є підприємство.

Майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам.

Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповноважених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном.

Тобто, спірною землею рожпоряджаються загальні збори членів підприємтсва, а не голова сільської ради.

Крім того, у судовому засіданні апеляційної інстанції, був присутній голова Саливонківська сільська рада Васильківського району Київської області, в якому зазначив, що ці землі не входят до земель запасу Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області.

Що стосується посилань скаржника на те, що рішення по справі було прийнято без участі органу місцевого самоврядування, який уповноважений державою розпоряджатися земельною ділянкою, що безпосередньо порушує державні інтерес, то колегія суддів зазначає наступне.

Так дійсно, судом першої інстанції було 18.06.2013 року ухвалою суду залучено Управління держземагентства у Васильківському районі Київської області та Саливонківську сільську раду Васильківського району Київської області третіми особами та 18.06.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення, що суперечить п. 2 ч. 3 ст. 104 ГПК України, а саме справу розглянуто господарським судом за відсутності будь-якої із сторін, не повідомленої належним чином про місце зсідання суду.

Разом з тим, у п. 12 постанови Пленума Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" зазначено, що порушення норм процесуального права, зазначені у пунктах 1 - 7 частини третьої статті 104 ГПК, є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, у тому числі й тоді, коли суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. У такому випадку апеляційний суд скасовує рішення місцевого господарського суду повністю і згідно з пунктом 2 статті 103 ГПК приймає нове рішення.

Якщо порушення норм процесуального права не підпадає під ознаки, зазначені у пунктах 1 - 7 частини третьої статті 104 ГПК, господарський суд оцінює порушення норм процесуального права, виходячи з конкретних обставин справи та приписів частини другої зазначеної статті ГПК.

Стороною, не повідомленою належним чином про місце засідання суду, про що йдеться у пункті 2 частини третьої статті 104 ГПК, слід вважати сторону, стосовно якої судом першої інстанції не дотримано вимог статті 64 ГПК.

З урахуванням припису частини другої статті 104 ГПК не підлягає скасуванню рішення суду першої інстанції в разі незалучення ним до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, якщо це не призвело до прийняття неправильного рішення.

Так само не підлягає скасуванню судове рішення, якщо апеляційною інстанцією буде з'ясовано, що його резолютивна частина є правильною, хоча б відповідні висновки місцевого господарського суду й не були належним чином обґрунтовані у мотивувальній частині рішення. Водночас апеляційний господарський суд у мотивувальній частині своєї постанови не лише вправі, а й повинен зазначити власну правову кваліфікацію спірних відносин та правову оцінку обставин справи.

Крім того, відповідно до п. 32 інформаційного листа № 01-8/482 від 13.08.2008 року Вищого господарського суду України передбачено, що якщо помилка господарського суду у застосуванні норм процесуального права, то згідно з частиною другою ст. 104 ГПК України воно може бути підставою для скасування або зміни рішення названого суду лише за умови, якщо це призвело до прийняття неправильного рішення.

З урахуванням того, що рішення було прийнято за відсутності третіх сторін, у зв'язку з їх не повідомленням належним чином про дату та місце засідання суду, це відповідно до статті 101 ГПК України було виправлено апеляційним судом під час розгляду скарги, а саме суд відклав розгляд справи та надав можливість третім особам ознайомитись з матеріалами справи та надати дадоткові докази або заперечення.

Таким чином, у колегії суддів відсутні підстави для скасування рішення з цих підстав, оскільки це не призвело до прийняття не правильного рішення.

За правилами ст. 4-7 ГПК України, судове рішення приймається колегіально за результатами обговорення усіх обставин справи.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень та подати до суду відповідні докази.

Як встановлено ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 року "Про судове рішення" рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Виходячи з викладеного вище, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року у справі № 911/429/13-г - залишається без змін.

З огляду на вищезазначене, керуючись ст. ст. 4-7, 33, 43, 99, 101-103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу прокуратури Київської області на рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року по справі № 911/429/13-г залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Київської області від 18.06.2013 року у справі № 911/429/13-г залишити без змін.

3. Матеріали справи № 911/429/13-г повернути до господарського суду Київської області.

Постанову Київського апеляційного господарського суду може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у порядку, передбаченому ст. 107 ГПК України.

Постанова Київського апеляційного господарського суду за наслідками перегляду відповідно до ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Головуючий суддя М.Л. Яковлєв

Судді С.А. Гончаров

В.В. Куксов

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення21.01.2014
Оприлюднено27.01.2014
Номер документу36814457
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/429/13-г

Рішення від 15.08.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Ухвала від 25.07.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Постанова від 12.06.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Яценко О.В.

Ухвала від 26.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Яценко О.В.

Ухвала від 28.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

Ухвала від 07.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

Постанова від 21.01.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Рішення від 18.06.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні