КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/2247/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Заяць О.В.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 січня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Ісаєнко Ю.А., Федотова І.В.,
розглянувши в письмову провадженні апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Прилуки Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Прилуки Чернігівської області про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Управління Пенсійного фонду в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області звернулися до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Прилуки Чернігівської області про стягнення сум витрат на виплату і доставку пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, включаючи суми витрат на виплату державної адресної допомоги по пенсійній у справі № 100720 ОСОБА_2 у розмірі 47 045, 18 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Прилуки Чернігівської області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за період з 19.12.2003 року по 30.11.2012 року було подано до відповідача акти щомісячної звірки на відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій. Зазначені акти були підписані відповідачем за виключенням суми пенсій по інвалідності за період із 19.12.2003 року по 30.11.2012 рок, витрат на виплату та доставку державної адресної допомоги та підвищень до пенсії за період із 01.04.2008 року по 31.12.2012 року пенсіонеру ОСОБА_2, який отримав каліцтво 01.10.1976 року.
Загальна сума витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності та державної адресної допомоги становить 47 045, 18 грн., з яких державна адресна допомога - 30 804, 45 грн., пенсія по інвалідності - 16 240,73 грн.
Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, передбачений статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 року №1105-XIV (далі Закон №1105-XIV).
Відповідно до цієї статті Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі настання страхового випадку.
Частиною 16 вищезгаданого Закону передбачено, що виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 N 5-4/4, визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності., у тому числі особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України.
Відповідно до п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України складають акт щомісячної звірки за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню.
На підставі акту узгоджується довідка про відшкодування Головним управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, згідно якої на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд соціального страхування перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду України.( п. 7 Порядку)
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на відшкодування витрат пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Проте, колегія не може погодитися з доводами суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог в частині відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат на виплату державної адресної допомоги, з огляду на наступне.
Аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якою передбачено надання щомісячної державної адресної допомоги, дає підстави вважати, що така допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Так, пунктом 4 даної постанови встановлено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Вирішуючи питання чи здійснюються ці виплати за рахунок коштів Фонду, необхідно враховувати те, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів, які відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не формуються за рахунок Державного бюджету України, не включаються до його складу та використовуються виключно за їх прямим призначенням.
Зважаючи на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, Фонд не може нести витрати з виплати державної адресної допомоги.
Аналогічна правова позиція вже викладена Верховним Судом України у постановах від 6 червня 2011 року (справа № 21-57а11), від 20 червня 2011 року (справа№21-59а11) та від 14 листопада 2011року (справа №21- 343а11).
Також доводи апелянта, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з вимогою про стягнення суми витрат на виплату пенсії, колегією суддів не приймається до уваги, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач лише у грудні 2012 року дізнався, що ОСОБА_2 має право на пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до пунктів 1 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, колегія суду дійшла висновку про часткове скасування постанови Чернігівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.195, 197, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И ЛА:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області адресної допомоги в розмірі 30 804 (тридцять тисяч вісімсот чотири) грн.. 45 коп. - скасувати та постановити в цій частині нову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Федотов І.В.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2014 |
Оприлюднено | 11.02.2014 |
Номер документу | 37061573 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Саприкіна І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні