Постанова
від 22.01.2014 по справі 2а-1082/12/2770
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 січня 2014 року Справа № 2а-1082/12/2770

за участю:

прокурора - не з'явився,

представника позивача - Мандзюк Інна Михайлівна, довіреність № 1 від 08.01.2014,

представника відповідача - Коломаченко Галина Петрівна, довіреність № 02/01 від 08.01.2014,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом прокурора Нахімовського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя до Публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Нахімовського району міста Севастополя звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" заборгованості по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за березень 2012 троку за списками № 1 та № 2 у розмірі 189447,88 грн.

Заявою від 14.10.2013 позивач надав заяву про зменшення позовних вимог, у якій просить стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 170969,43 грн., з яких: за списком № 1 - 51746,45 грн., за списком № 2- 119222,98 грн.

Заявою від 02.12.2013 Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя зменшило суму позову, остаточно просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 168609,11 грн., з яких: за списком № 1 - 51746,45 грн., за списком № 2 - 116862,66 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, наполягали на задоволенні позову.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов та доповненнях до них, вважаючи суму позову завищеною.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Публічне акціонерне товариство "Севастопольський морський завод" зареєстровано в якості юридичної особи 17.01.1995 (ідентифікаційний код 14312370), про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.08.2011. Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16.03.2012 та 20.03.2012 на адресу Публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" були направленні повідомлення Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя за вихідними №№ 2379/02, 2436/02 про відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій із розрахунками вказаних витрат з березня 2012 року.

З вказаних повідомлень вбачається, що позивачем зроблений розрахунок витрат та виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "а" (список № 1), а також пунктів "б"-"з" (список № 2) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підлягають відшкодуванню за березень 2012 року (з урахуванням перерахунку): за списком № 1 - 51746,45 грн., за списком № 2 - 116862,66 грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" № 1058-IV від 09.07.2003, Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до приписів пункту 6.4 Інструкції № 21-1 Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.

Підприємства відповідно до вимог пункту 6.8 Інструкції № 21-1 щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до підпункту "а" частини першої статті 13 Закону № 1788-XII на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, мають право працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менш 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Обов'язок підприємств, які використовували найману працю на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, затвердженим Кабінетом Міністрів України, відшкодовувати фактичні витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які були зайнятті на вищевказаних роботах, введено частиною четвертою пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2004.

Відповідно до частини третьої пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з Законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягали лише пенсії, призначені за пунктами "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важким умовами праці за Списком № 1, підприємствами не відшкодовувались. Отже, щодо осіб, які здобули право на пільгову пенсію до набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частиною третьою пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV передбачено збереження того ж самого порядку відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, що діяв до 01.01.2004.

Відповідно до пункту 6 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок покриття Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зокрема, згідно з підпунктом 6.4. пункту 6 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (врахованих) пенсій.

Відповідно до підпункту 6.5 пункту 6 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про значення нової пенсії.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин (підпункт 6.8. пункту 6 Інструкції).

Отже, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за відповідний період.

З наявних матеріалів справи вбачається, що на позивача законом покладено обов'язок відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, особам, які працювали на підприємстві на роботах із шкідливими та важкими умовами праці та яким призначено пенсію, виходячи з наступного.

Пунктом 2 "Прикінцеві положення" Закону 1058-IV передбачено відшкодування пенсій по списках № 1 і 2 незалежно від того, коли вони були призначені, до 01.01.2004 або після.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 у справі № 2а-703/12/2770 за позовом Публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" до Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя виключити з розрахунків фактичних втрат на виплату і доставку пенсій, пред'явлених до відшкодування Публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" у 2012 році, витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та за списком № 2, та набули право на пенсію на пільгових умовах до 01.01.2004, зокрема ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та пенсіонера ОСОБА_11, який досяг пенсійного віку.

На виконання вказаного судового рішення позивачем знято з відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій за березень 2012 року, призначених на пільгових умовах: за списком № 1 - 4478,39 грн., за списком № 2 - 7101,78 грн. Також знято з відшкодування суми по пенсіонерах ОСОБА_12 та ОСОБА_13 на суму 6898,30 грн.

Щодо донарахувань по пенсіонерах ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, судом встановлено, що сума донарахувань виникла у зв'язку з проведенням перерахунку пенсій органами Пенсійного фонду України за статтею 42 Закону № 1058-IV, якою передбачено Індексація та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу.

Щодо пенсіонерки ОСОБА_15 (02.12.1956 р.н.). Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено що, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року в 55 років та 6 місяців, а тому дата досягнення пенсійного віку ОСОБА_15 02.06.2012. Сума 2519,17 грн. була донарахована у зв'язку зі збільшенням пенсійного віку.

По пенсіонеру ОСОБА_16, Управлінням отримано розрахунок з 2012 року з Управління Пенсійного фонду України в місті Бахчисарай, з якого вбачається, що в графі 14 сума сплати даного підприємства за минулий рак складає 7159,51 грн. За підсумками проведеної річної звірки було встановлено, що Управлінням було виставлено Публічному акціонерному товариству "Севморзавод" по пенсіонеру ОСОБА_16 6426,66 грн. і саме тому була донарахована сума 732,85 грн. Згідно з попереднім розрахунком по ОСОБА_16 за липень 2011 року місячний розмір фактичних затрат склав 801,77 грн., а згідно з отриманим розрахунком з 2012 року склав 822,00 грн. Різниця складає 20,23 грн. Таким чином сума затрат змінилася з січня 2012 року, а лист був отримано 16.02.2012, тому підприємству було донараховано в березні 2012 року за січень, лютий 2012року 40,46 грн.

Відповідно до підпункту 6.8. пункту 6 Інструкції № 21-1 у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.) органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідач вважає, що позивачем неправомірно пред'явлено до відшкодування за березень 2012 року витрати на виплату та доставку пенсій особам, які досягли загального пенсійного віку (ОСОБА_19, ОСОБА_20).

Відповідно до пeyrne 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачено, що підприємства з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництва, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, зачинаючи з дня набирання чинності цього Закону, у розмірі 20 відсотків з подальшим збільшенням її щорік на 10 відсотків до 100-процентного розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до придбанню права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Частиною 1 статті 26 Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. ОСОБА_19 досяг пенсійного віку 17.03.2012. Таким чином, Управлінням правомірно у березні 2012 року пред'явлено до відшкодування суму 677,46 грн., яка становить 100 % від суми 677,46 грн. (загальний розмір пенсії до 17.03.2012).

ОСОБА_20 досяг пенсійного віку 01.02.2012. Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя надало відомості за лютий 2012 року за вх. № 2809 від 20.03.2012, тому у лютому 2012 року по ОСОБА_20 було виставлено 168,41 грн., згідно з останньою відомістю за січень 2012 року. Згідно з відомістю, яка була відкоригована у лютому 2012 року, в графі 16 вказана сума 5,78 грн., та у графі 15 - сума (-1) грн. Таким чином, у березні 2012 року по пенсіонеру ОСОБА_20 знято суму: 168,41 - (5,78-1) = 163,63 грн.

Заявою від 02.12.2013 позивачем знято з відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій за березень 2012 року, призначених на пільгових умовах, за списком № 2 по пенсіонерам ОСОБА_15 - 2519,17 грн., ОСОБА_20 - 158,85 грн.

Щодо правомірності включення до розрахунків у жовтні 2012 році осіб: ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, позивач посилається на рішення суду у справі № 2а- 1892/11/2770, підставою якого став висновок суду про те, що фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення пенсії набутий працівниками до 01 січня 1992 року, відшкодуванню підприємствами не підлягають, оскільки чинним законодавством, яке діяло в цей період, не було передбачене таке відшкодування.

Цей висновок суперечить позиції, яка викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України у справі № К/9991/41372/11-е від 25.10.2012, згідно з якою особі, яка до 01 січня 1992 року (тобто до набрання чинності Закону України "Про пенсійне забезпечення") набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із Списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 і після цієї дати не працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, пенсія призначається відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загсільнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно із статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Особі, яка до і після 01 січня 1992 року працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням результатів атестації робочих місць.

Крім того, при розгляді справи № 2а-703/12/2770 щодо визнання противоправними дій та зобов'язання вчинити певні дії судом встановлено факт правомірності пред'явлення до відшкодування осіб: ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, яким пенсії призначені за статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки право на пенсію у заявників виникло тільки з урахуванням періодів роботи на пільгових умовах після 01.01.1992.

Згідно з частиною і статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Вказаний обов'язок позивачем виконаний, суду надані докази правомірності нарахування до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за березень 2012 року за списками № 1 та № 2 у загальному розмірі 168609,11 грн.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" (99001, місто Севастополь, вул.Героїв Севастополя, 13, ЄДРПОУ 14312370, МФО 324021, р/р 2600813708, ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" Кримська республіканська дирекція, р/р 26006300000163, МФО 384931 у Севастопольській філії АКБ "Форум") на користь Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя (99001, місто Севастополь, вул.Дзигунського, 19, ЄДРПОУ 22274979, р/р 25601304351735 у ТВБВ № 10011/0267, філії - Кримське республіканське управління ПАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 324805) заборгованість у розмірі 168609,11 грн. (сто шістдесят вісім тисяч шістсот дев'ять гривень одинадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя підпис О.В. Прохорчук

Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 27 січня 2014 року.

Згідно з оригіналом.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.В. Прохорчук

СудОкружний адміністративний суд міста Севастополя
Дата ухвалення рішення22.01.2014
Оприлюднено18.02.2014
Номер документу37149651
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1082/12/2770

Постанова від 22.01.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Прохорчук О.В.

Ухвала від 13.11.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Прохорчук О.В.

Ухвала від 12.06.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Прохорчук О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні