КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/10595/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
Іменем України
25 лютого 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Вищого навчального закладу "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом Вищого навчального закладу "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Міністерства освіти і науки України про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2013 року позивач - Вищий навчальний заклад "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив зобов'язати Міністерство освіти і науки України видати сертифікат про акредитацію Вінницької філії Вищого навчального закладу «Київський університет ринкових відносин» за заочною формою навчання за спеціальністю 6.030508 «Фінанси і кредит» з терміном дії до 2017 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Вищого навчального закладу "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що Вищий навчальний заклад "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю у своєму позові просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: видати сертифікат про акредитацію, а не визнати протиправним рішення відповідача, яким позивачу було відмовлено у видачі сертифіката про акредитацію. Крім того, до суду не надано доказів оскарження даного рішення в судовому порядку, а тому рішення станом на момент розгляду даної адміністративної справи є чинним, що унеможливлює зобов'язання відповідача здійснити видачу сертифіката про акредитацію Вінницькій філії Вищого навчального закладу «Київський університет ринкових відносин» за заочною формою навчання зі спеціальності 6.030508 «Фінанси і кредит» з терміном дії до 2017 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено колегією суддів, Вищий навчальний заклад «Київський університет ринкових відносин» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (юридична адреса: м. Київ, вул. Березняківська, буд. 26-Б, код ЄДРПОУ - 02030494) є вищим навчальним закладом, що створений і діє відповідно до законодавства України.
Позивач акредитований Міністерством освіти і науки України, що підтверджується відповідним сертифікат з терміном дії до 1 липня 2014 року.
До структури Київського університету ринкових відносин входять зокрема: Феодосійська фінансово-економічна академія в Автономній республіці Крим (відокремлений структурний підрозділ з правом юридичної особи) та Вінницька філія (відокремлений підрозділ).
Вінницька філія Київського університету ринкових відносин (надалі по тексту Філія) (юридична адреса: 21050, м. Вінниця, вул. Козицького, буд. 15, код ЄДРПОУ - 33345667) створена у 2005 році на підставі рішення Загальних Зборів Засновників Позивача, що підтверджується протоколом № 5 від 23 лютого 2005 року. Філія надає освітні послуги тільки за заочною формою навчання зі спеціальності «Фінанси і кредит» освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» з ліцензійним обсягом 50 осіб.
Ректор Черевань В.П. звернувся до Міністерства освіти і науки України 14.12.2012 року з заявою про проведення акредитаційної експертизи діяльності Київського університету ринкових відносин для Вінницької філії з надання освітніх послуг у сфері вищої освіти підготовки бакалаврів напрямку 6.030508 «Фінанси і кредит» з ліцензовим обсягом 50 осіб заочної форми навчання та надано додаткові документи до заяви.
Наказом № 101Л від 17.01.2013 року Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України було призначено проведення акредитаційної експертизи, призначено експертну комісію, яка у період з 23 по 25 січня 2013 року повинна провести на місці експертну перевірку й оцінку відповідності освітньої діяльності зазначеної філії державним вимогам щодо підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» за заочною формою навчання.
За результатом проведення акредаційної експертизи було складено Висновок експертної комісії (надалі по тексту Висновок).
В Висновку було зазначено про повну відповідність кадрового, методичного, матеріально-технічного забезпечення, наукової діяльності та якості підготовки фахівців Вінницької філії ліцензійним та акредитаційним вимогам щодо здійснення освітньої діяльності, і встановила, що напрям підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво» може бути акредитований за заочною формою навчання.
Проте на засіданні Акредитаційної комісії було прийняте рішення акредитувати спеціальність 6.030508 "Фінанси і кредит" Вінницької філії університету до завершення циклу навчання (без права набору), яке в подальшому було затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 05.04.2013 року № 927 Л.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся із вимогою про необхідність зобов'язати відповідача видати сертифікат про акредитацію Вінницької філії університету "Київський університет ринкових відносин".
Обговорюючи правомірність позовних вимог, колегія суддів приходить до наступного.
У відповідності до п. 2 - 5 Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, затвердженого Постановою КМ України від 09.08.2001 року № 978 "Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах" (далі - Положення № 978) акредитація вищого навчального закладу - це державне визнання його статусу (рівня акредитації).
Акредитація спеціальності у навчальному закладі (відокремленому підрозділі навчального закладу) з певного напряму за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем - це державне визнання відповідності рівня підготовки (перепідготовки) фахівців з цієї спеціальності державним вимогам.
Статтею 9 Положення № 978 передбачено перелік необхідних документів, які навчальний заклад, який заявив про акредитацію подає до Міністерства освіти і науки України.
Після отримання зазначених у пунктах 9 і 10 цього Положення матеріалів МОН протягом 20 днів проводить їх попередню експертизу.
За умови відповідності поданих матеріалів нормативно-правовим актам МОН утворює експертну комісію, яка проводить акредитаційну експертизу, та визначає строк її роботи.
Висновок про акредитацію закладу разом із документами, зазначеними у пункті 10 цього Положення, передається безпосередньо до Акредитаційної комісії.
Пунктом 12 Положення № 978 передбачено, що експертна рада Акредитаційної комісії проводить аналіз матеріалів, зазначених у пункті 9 цього Положення, та висновку експертної комісії і готує пропозиції на засідання Акредитаційної комісії.
Акредитаційна комісія не пізніше ніж у місячний строк від дня отримання пропозицій від експертної ради у разі акредитації спеціальності (експертного висновку експертної комісії МОН - у разі акредитації закладу) приймає рішення про акредитацію або відмову в акредитації. Зазначене рішення через два тижні з дня прийняття затверджується МОН.
У разі прийняття позитивного рішення щодо акредитації закладу (спеціальності) МОН видає навчальному закладу сертифікат про акредитацію закладу (сертифікат про акредитацію спеціальності з додатком до нього).
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачем було ініційовано проведення акредитаційної експертизи, про що відповідача було повідомлено заявою № 413 від 14.12.2012 року.
На підставі Наказу № 101Л від 17.01.2013 року «Про проведення акредитаційної експертизи» було сформовано експертну комісію, яка у період з 23 по 25 січня 2013 року провела на місці експертну перевірку й оцінку відповідності освітньої діяльності зазначеної філії державним вимогам щодо підготовки фахівців освітньо - кваліфікаційного рівня «Бакалавр» напрямку підготовки 6.030508 «Фінанси та кредит» за заочною формою навчання.
Відповідно до висновку експертної комісії, що міститься у матеріалах справи, Вінницька філія Київського університету ринкових відносин, кадрове, методичне, матеріально - технічне забезпечення, наукова діяльність та якість підготовки фахівців в цілому відповідають встановленим вимогам до названого рівня підготовки та форми навчання і можуть забезпечити державну гарантію якості освіти, тому напрям підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво може бути акредитований за заочною формою навчання.
Разом з тим, комісією у висновку було висловлено ряд рекомендацій та зауважень з удосконалення освітньої діяльності Вінницької філії.
На виконання вимог Порядку № 978, експертний висновок був переданий безпосередньо до Акредитаційної комісії, яка, відповідно до витягу з рішення Акредитаційної комісії України від 29.03.2013 року (Протокол № 102) прийняла рішення про визнання акредитованою Вінницьку філію ВНЗ «Київський університет ринкових відносин» за заочною формою навчання - до завершення циклу навчання.
У судовому засіданні суду апеляційної інстанції 21.01.2013 року позивача було зобов'язано надати суду рішення Акредитаційної комісії № 591- АК та Наказ Міністерства освіти і науки України № 927 Л, проте даної вимоги суду виконано не було.
Колегія суддів звертає увагу на той факт, що наявність позитивного експертного висновку не зобовязує Акредитаційну комісію прийняти рішення про акредитацію ВНЗ (або певної спеціальності ВНЗ), Акредитаційна комісія на своєму засіданні вивчає усі документи, в тому числі й експертний висновок і приймає рішення на власний розсуд в межах наданої їй компетенції.
Так, Акредитаційною комісією було прийнято рішення про визнання акредитованою Вінницьку філію ВНЗ «Київський університет ринкових відносин» за заочною формою навчання - до завершення циклу навчання. Дане рішення, як правомірно зазначено судом першої інстанції позивачем не оспорювалось та на час затвердження його Міністерством освіти і науки України було чинним, а тому МОН України при затвердженні рішення Акредитаційної комісії діяв в межах а на підставі норм чинного законодавства.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Вищого навчального закладу "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Вищого навчального закладу "Київський університет ринкових відносин" у формі товариства з обмеженою відповідальністю - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Є.Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 25.02.2014 року.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2014 |
Оприлюднено | 03.03.2014 |
Номер документу | 37421198 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Пилипенко О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні