Справа № 0907/16341/2012
Провадження № 2/344/211/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Хоростіля Р.В.,
секретаря Басюк С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації «Поклик Нації» - засновник газети «Дзвони нації», ОСОБА_2, про захист честі, гідності та ділової репутації, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась з вказаним позовом до відповідача, в обґрунтування якого покликалась на те, що в черговому випуску газети «Дзвони Нації», ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2, засновником якої є Громадська організація «Поклик Нації», надрукована та розповсюджена стаття під назвою: «ІНФОРМАЦІЯ_1», автором якої вказаний ОСОБА_2. У цій статті автором висловлені твердження, які містять недостовірну інформацію наклепницького характеру, яка принижує її честь і гідність та ділову репутацію. А саме: «… пані ОСОБА_1 не тільки «кришує» злочинний бізнес…, вона і сама як приватний підприємець бере участь у протиправних оборудках свого чоловіка»; «у пані ОСОБА_1 склався непоганий сімейний підряд не тільки у бізнесі, а й у Львівській обласній раді, де родинний тандем голови найбільшої фракції ОСОБА_1 та її брата - голови Львівської облради ОСОБА_3 - дозволяє досить ефективно вирішувати як власні бізнесові, так і вузько партійні політичні питання». Інформацію було доведено невизначеному колу осіб, оскільки поширено в загальнодоступному друкованому засобі масової інформації. При цьому поширена відповідачем негативна, недостовірна інформація стосується безпосередньо саме її, як депутата Львівської обласної ради від ВО «свобода», про що свідчать згадування відповідача «…лідер фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді, голова депутатської комісії з питань екології, голова Львівської обласної організації ВО «Свобода» ОСОБА_1».
Поширені відповідачем неправдиві твердження є негативними та не відповідають дійсності, є образливими і такими, що завдають непоправної шкоди її честі, гідності та діловій репутації не лише як громадянину, а і й як депутату органу місцевого самоврядування, публічній особі.
Розповсюджена відповідачами інформація носить явно наклепницький характер і спрямована на створення переконання серед невизначеного кола осіб у корисливих, меркантильних мотивах її депутатської діяльності про нібито вчинення нею протиправних корисливих дій шляхом зловживання депутатським статусом та посадовим становищем в представницькому органі влади, чим спотворила та принизила оцінку позивача, як особистості та її громадської діяльності з боку суспільства, поставила під сумнів дотримання нею моральних та правових норм.
Негативні наслідки, спричинені діями відповідачів, усвідомленими і спланованими ними, збільшуються через особливість її ділової репутації як публічної особи, відомого в громаді політики, голови ЛОО ВО «Свобода» депутата Львівської обласної ради, голови постійної депутатської комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації, голови фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді. Гідність і ділова репутація громадського діяча мають визначальне значення для оцінки його суспільством та забезпечення ефективного здійснення ним представницьких і управлінських функції, обов'язків виборної посади в депутатському корпусі.
Показовим є й той факт що відповідачі не мали жодних підстав для поширення негативної інформації, яку вона просить визнати недостовірною ні у вигляді рішень судів, які набрали чинності, ні будь-яких офіційних повідомлень правоохоронних органів чи інших державних органів про виявлення випадків порушення позивачем чи її чоловіком норм законодавства у сфері заготівель чи торгівлі лісом.
Це свідчить про порушення її особистих немайнових прав на повагу до гідності, честі та недоторканості ділової репутації. Тому просила суд визнати недостовірною та такою, що порушує її право на повагу до гідності та ділової репутації, зазначену інформацію, яка опублікована в статті «ІНФОРМАЦІЯ_1» та поширену газетою Громадської організації «Поклик Нації» - «Дзвони нації» у ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2, зобов'язати Громадську організацію «Поклик Нації» - засновника газети «Дзвони нації» у строк десять днів з дня набрання законної сили цим рішенням суду спростувати від імені відповідача недостовірну інформацію щодо неї, розмістивши в газеті «Дзвони нації» дану інформацію, як таку, що не відповідає дійсності, та стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позов підтримав в повному обсязі, покликаючись на викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях (а.с.116) обставини. Просив позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнав, покликаючись на письмове заперечення (а.с.48-50), просив у позові відмовити в повному обсязі у зв'язку з його безпідставністю.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає наступне.
Конституція України визнає честь і гідність людини найвищою соціальною цінністю, а також проголошує право кожного на повагу до його гідності (ст.ст. 3, 28). Ст.ст. 297, 299 ЦК України закріплюють право фізичної особи на повагу до її гідності та честі, недоторканість ділової репутації.
Ст. 34 Конституції України гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір
П. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 1 від 27.02.2009р. «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» визначено, що при розгляді справ зазначеної категорії суди повинні мати на увазі, що юридичним складом правопорушення, наявність якого може бути підставою для задоволення позову, є сукупність таких обставин: а) поширення інформації, тобто доведення її до відома хоча б одній особі у будь-який спосіб; б) поширена інформація стосується певної фізичної чи юридичної особи, тобто позивача; в) поширення недостовірної інформації, тобто такої, яка не відповідає дійсності; г) поширення інформації, що порушує особисті немайнові права, тобто або завдає шкоди відповідним особистим немайновим благам, або перешкоджає особі повно і своєчасно здійснювати своє особисте немайнове право.
В газеті Громадської організації «Поклик Нації» - «Дзвони нації», яка вийшла у ІНФОРМАЦІЯ_2 під НОМЕР_2 у статті ОСОБА_2, як встановлено в судовому за сіданні - це псевдонім автора, викладено рядки тексту наступного змісту: «пані ОСОБА_1 не тільки «кришує» злочинний бізнес…, вона і сама як приватний підприємець бере участь у протиправних оборудках свого чоловіка»; «у пані ОСОБА_1 склався непоганий сімейний підряд не тільки у бізнесі, а й у Львівській обласній раді, де родинний тандем голови найбільшої фракції ОСОБА_1 та її брата - голови Львівської облради ОСОБА_3 - дозволяє досить ефективно вирішувати як власні бізнесові, так і вузько партійні політичні питання».
Вказана вище поширена інформація стосується безпосередньо особи позивача, була проголошена публічно, поширена в зазначеній газеті та стала доступною необмеженому колу осіб.
Вказані факти представник відповідач не оспорює.
При цьому у відповідності до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 1 від 27.02.2009р. «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» відповідачами у справі про захист гідності, честі чи ділової репутації є фізична або юридична особа, яка поширила недостовірну інформацію, а також автор цієї інформації. Якщо позов пред'явлено про спростування інформації, опублікованої в засобах масової інформації, то належними відповідачами є автор і редакція відповідного засобу масової інформації чи інша установа, що виконує її функції. У разі, коли редакція друкованого засобу масової інформації не має статусу юридичної особи, належним відповідачем є юридична особа, структурним підрозділом якої є редакція. Якщо редакція не є структурним підрозділом юридичної особи, то належним відповідачем виступає засновник друкованого засобу масової інформації.
В той же час, вирішуючи питання про достовірність та визначаючи характер поширеної щодо ОСОБА_1 інформації, суд враховує наступне.
Недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).
Згідно з ст. 277 ЦК України негативна інформація, поширена про особу, вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного (презумпція добропорядності). Негативною слід вважати інформацію, в якій стверджується про порушення особою, зокрема, норм чинного законодавства, вчинення будь-яких інших дій (наприклад, порушення принципів моралі, загальновизнаних правил співжиття, неетична поведінка в особистому, суспільному чи політичному житті тощо) і яка, на думку позивача, порушує його право на повагу до гідності, честі чи ділової репутації.
Та обставина, що позивач на час виходу газети «Дзвони нації» із зазначеною вище статтею, була депутатом Львівської обласної ради, є загальновідомою та такою, що не підлягає доказуванню у розумінні ст. 61 ЦПК України.
Згідно з ст.ст. 10, 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.ст. 58, 60 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтується на припущеннях. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі, щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Представлені представником відповідача роздруківки (витяги) інтернет-версій інших газет та інтернет-сайтів, а також постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03.05.2012р., суд не може брати до уваги як належні докази спростування наведених ОСОБА_1 у позовній заяві та її представником в судовому засіданні обставин, оскільки такі на думку суду у відповідності до ч. 3 ст. 58 ЦПК України в даному випадку не стосуються предмету доказування.
Суд критично оцінює посилання представника відповідача на те, що позивачем не подано позовних заяв про захист честі, гідності та ділової репутації до редакції цих газет чи адміністраторів інтернет-сайтів, а також те, що вказана інформаціє була поширена ще у березні 2012 року і на момент публікації даної статті не була спростована ОСОБА_1 та була відома невизначеному колу осіб, оскільки це виключне право позивача визначити відповідача, який повинен відповідати за вказаним позовом.
В той же час в судовому засіданні не встановлено обставин того, що публікації відповідачем відомостей щодо ОСОБА_1 є дослівним відтворенням офіційних виступів посадових осіб державних органів, організацій і об'єднань громадян та вони є дослівним відтворенням матеріалів, опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації, що в свою чергу давало б суду підстави прийти до висновку про те, що редакція, журналіст не несуть відповідальності за такі у розумінні вимог Закону України «Про друковані засоби масової інформації в Україні», доказів на підтвердження таких представником відповідача суду не подано. З цього приводу представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що дана стаття базувалась на попередніх інтернет-публікаціях і не була ідентичним (дослівним) відтворенням таких публікацій.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами обставин, викладених позивачем у заяві, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є достатньо обґрунтованими, а відтак позов підлягає до задоволення в цілому.
Судові витрати суд розподілив відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.
На підставі ст.ст. 3, 28, 34 Конституції України, Закону України «Про друковані засоби масової інформації в Україні», у відповідності до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 1 від 27.02.2009р. «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи», керуючись ст.ст. 269, 270, 276, 277, 297, 299 ст.ст. 10, 11, 58, 60, 61, 88, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати недостовірною та такою, що порушує право на повагу до честі, гідності та ділової репутації ОСОБА_1, інформацію, яка опублікована в статті «ІНФОРМАЦІЯ_1» та поширену газетою Громадської організації «Поклик Нації» - «Дзвони нації» у ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2, а саме: «пані ОСОБА_1 не тільки «кришує» злочинний бізнес…, вона і сама як приватний підприємець бере участь у протиправних оборудках свого чоловіка»; «у пані ОСОБА_1 склався непоганий сімейний підряд не тільки у бізнесі, а й у Львівській обласній раді, де родинний тандем голови найбільшої фракції ОСОБА_1 та її брата - голови Львівської облради ОСОБА_3 - дозволяє досить ефективно вирішувати як власні бізнесові, так і вузько партійні політичні питання».
Зобов'язати Громадську організацію «Поклик Нації» - засновника газети «Дзвони нації» у строк десять днів з дня набрання законної сили цим рішенням суду спростувати від свого імені недостовірну інформацію щодо ОСОБА_1, розмістивши в газеті «Дзвони нації» інформацію наступного змісту: «Спростування. Шановні читачі, поширена недостовірна інформації, яка була розміщена в газеті «Дзвони нації» у ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2, в статі ОСОБА_2 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1» щодо лідера фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді, голови Львівської обласної організації ВО «Свобода» ОСОБА_1, а саме: про те, що вона «кришує» злочинний бізнес; про «протиправні оборудки» її чоловіка; про те, що у неї «склався непоганий сімейний підряд не тільки у бізнесі, а й у Львівській обласній раді, де родинний тандем голови найбільшої фракції ОСОБА_1 та її брата …. дозволяє досить ефективно вирішувати як власні бізнесові, так і вузько партійні політичні питання», - є такою, що не відповідає дійсності, і була спрямована на приниження честі, гідності та ділової репутації ОСОБА_1, депутата Львівської обласної ради від ВО «Свобода».
Стягнути з Громадської організації «Поклик Нації» - засновник газети «Дзвони нації», що знаходиться по вул. Незалежності, 4 офіс 502 в м. Івано-Франківську, код ЄДРПОУ 35764867, на користь ОСОБА_1, проживаючої АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, витрати по оплаті судового збору у розмірі 214 (двісті чотирнадцять) гривень 60 коп.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня його проголошення через Івано-Франківський міський суд.
Головуючий-суддя Хоростіль Р.В.
Повне рішення складено 06 березня 2014 року.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2014 |
Оприлюднено | 12.03.2014 |
Номер документу | 37505870 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Хоростіль Р. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Хоростіль Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні