Справа № 187/1929/13-ц
2/0187/83/14
РІШЕННЯ
іменем України
"06" березня 2014 р.
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді Іщенко І.М., при секретарі Клисак Н.Г., розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Чаплинської сільської ради Петриківського району, Петриківської районної державної адміністрації, третіх осіб Петриківської державної нотаріальної контори, Відділу Держземагенства у Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання права власності на фермерське господарство та права довічного успадкованого володіння землею у порядку спадкування за законом.
В С Т А Н О В И В
В грудні 2013 року до суду звернувся ОСОБА_1 із зазначеним позовом, в якому вказав, їІНФОРМАЦІЯ_1 помер мій батько - ОСОБА_5Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить і селянське (фермерське) господарство «ФОРТУНА» , засновником господарства був мій батько. Для ведення ( селянського ) фермерського господарства на підставі рішення № 57 УП сесії ХП скликання Петриківської Ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області від 27 листопада 1992 року батькові у довічне успадковане володіння була надана земельна ділянка площею 20,0 га, яка розташована на території Чаплинської сільської ради відповідно до Державного акта на право довічного успадкованого володіння землею, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння землею за № 38 від 18 лютого 1993 року. За життя батько заповіту не залишав. Він, його сестра - ОСОБА_3, мати-ОСОБА_2 є його спадкоємицями першої черги за законом, але вони відмовились від прийняття своїх часток у спадкуванні ФГ « ФОРТУНА» на його користь. У встановлений законом шестимісячний строк він подав до Петриківської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, однак у видачі свідоцтва на право на спадщину йому відмовили посилаючись на те, що не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу) як об'єкта нерухомості, що підтверджується постановою про відмову у вчинення нотаріальної дії від 13 січня 2012 року.
Просить суд визнати за ним право власності на фермерське господарство «Фортуна», ідентифікаційний код суб'єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України № 19433049, місце знаходження: с. Чаплинка, Петриківського району, Дніпропетровської області, вул. Піонерська, 6, яке зареєстровано на підставі свідоцтва про державну реєстрацію, виданого Петриківською райдержадміністрацією 15.10.1998 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 2364258600010018 та належало ОСОБА_5, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 і право на довічне успадковане володіння земельною ділянкою площею 20,0 га в межах згідно з планом землеволодіння для ведення фермерського господарства, відповідно до державного акту, виданого 18.02.1993 року ОСОБА_5 на підставі рішення № 57 УП сесії ХП скликання Петриківської Ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області від 27 листопада 1992 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння землею за № 38 .
В судове засідання представник позивача ОСОБА_6 надала заяву про слухання справи у її відсутність , позовні вимоги ОСОБА_1підтримала в повному обсязі( а.с.67).
Від відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Чаплинської сільської ради Петриківського району, Петриківської районної державної адміністрації надійшли заяви про слухання справи у їх відсутність ( а.с.53)
Від третіх осіб Петриківської державної нотаріальної контори, Відділу Держземагенства у Петриківському районі Дніпропетровської області надійшли заяви про слухання справи у їх відсутність ( а.с.52,58,68)
Ознайомившись із матеріалами цивільної справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом були вставлені наступні факти і правовідносини.
Судом встановлено , що 15.10.1988 року відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію було зареєстровано фермерське господарство « Фортуна» з організаційно-правовою формою - селянське ( фермерське) господарство, яке було розташоване в Петриківському районі Дніпропетровської області в с. Чаплинка по вул.. Піонерська ( а.с.29)
18 лютого 1993 року ОСОБА_5 був виданий державний акт на право довічного успадкованого володіння землею загальною площею 20.0 га для ведення фермерського господарства на підставі рішення № 57 21-ї сесії Петриківського ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області від 27 листопада 1992 року ( а.с.34)
Відповідно статуту ФГ « Фортуна» який був зареєстрований в Петриківській райдержадміністрації з 15.10.1998 року засновником був ОСОБА_5, що підтверджується реєстрацією державного нотаріуса ( а.с.13)
Відповідно до вказаного державного акту на право постійного користування землею, земельна ділянка площею 20.0 га була надана ОСОБА_5 для організації та ведення фермерського господарства ( а.с.34)
2 вересня 2010 року ОСОБА_5 помер. Після його смерті була відкрита відповідна спадкова справа і із заявою про прийняття спадщини звернувся позивач ОСОБА_1 , від інших спадкоємців ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 надійшли заяви в нотаріальну контору про відмову від спадщини за закону, що підтверджується листом від нотаріуса (а.с.70)
Відповідно до Статуту фермерського господарства « Фортуна» ФГ здійснює господарську діяльність на земельній ділянці, яка була надана рішенням № 57
7-го сесії 21 скликання Петриківської районної ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області від 27 листопада 1992 року у довічне успадкування земельної ділянки площею 20 га.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 407 ЦК України та ч. 2 ст. 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Положення п. 6 розділу X «Перехідні положення» ЗК України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449 «Про затвердження форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» встановлює, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Чинним законодавством передбачено можливість успадкування права постійного користування земельною ділянкою, яка надавалася для сільськогосподарських потреб - ведення фермерського господарства і право на користування якою у встановленому порядку посвідчено за спадкодавцем ОСОБА_5 спадкоємцями якого є позивач ОСОБА_1 який не позбавлений права на одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно зі ст. 68 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
У абзацах 2, 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз'яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З матеріалів справи, зокрема постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.01.2012 року вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно Фермерського господарства « Фортуна» як цілісного майнового комплексу у зв'язку із відсутністю правоустановлюючих документів ( а.с.25).
Згідно з Законом України «Про селянське (фермерське) господарство», в редакції 1991 року, який діяв на момент створення селянського (фермерського) господарства «Фортуна», необхідною умовою для створення та функціонування селянського (фермерського) господарства була земельна ділянка, яка мала перебувати або у власності, або у постійному користуванні осіб, які виявили бажання створити фермерське господарство.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» після одержання державного акту на право приватної власності на землю, державного акта на право постійного користування землею, в тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство підлягає у 30-денний термін державній реєстрації у Раді народних депутатів, що передала у власність чи надала у користування земельну ділянку.
Статтею 5 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» передбачена процедура отримання у постійне користування такої земельної ділянки, у відповідності до якої, заяву, підписану головою створюваного господарства, про бажання отримати земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства необхідно було подати до Ради народних депутатів за місцем розташування земельної
ділянки.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» до складу майна фермерського господарства входить право користування землею.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство», фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, не розподільний прибуток, майнові та інші зобов'язання.
Статтею 191 ІІК України передбачено, що до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки.
З огляду на наведене, суд вважає доведеним, що земельна ділянка площею 20,0 га, яка була отримана ОСОБА_5 на підставі рішення 07 сесії 12 скликання Петриківської районної ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області від 27 листопада 1992 року та розпорядження Сімферопольської райдержадміністрації АР Крим № у постійне користування для організації та ведення селянського (фермерського) господарства, входять до складу підприємства - селянського (фермерського) господарства «Фортуна», як до цілісного майнового комплексу, засновником і головою якого був спадкодавець ОСОБА_5 і тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 307, 309. 314, 316 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Чаплинської сільської ради Петриківського району, Петриківської районної державної адміністрації, третіх осіб Петриківської державної нотаріальної контори, Відділу Держземагенства у Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання права власності на фермерське господарство та права довічного успадкованого володіння землею у порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на фермерське господарство «Фортуна » (цілісний майновий комплекс), код ЄДРПОУ 19433049, місцезнаходження: с. Чаплинка Петриківського району Дніпропетровської області вул.. Піонерська, № 6 та право постійного користування земельною ділянкою площею 20,0 га , яка розташована на території Чаплинської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства, що підтверджено державним актом на право довічного успадкування володіння землею від 18.02.1993 року, який видано на ім'я ОСОБА_5.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Дніпропетровської області на протязі 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: І. М. Іщенко
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2014 |
Оприлюднено | 13.03.2014 |
Номер документу | 37564773 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Іщенко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні